REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana warunków umowy o pracę

Piotr Matwiejczyk

REKLAMA

Modyfikacja zawartych w umowie o pracę warunków może nastąpić w drodze porozumienia lub wypowiedzenia. Pracodawca może również zmienić warunki zatrudnienia pracownika na krótki czas przez powierzenie mu określonych obowiązków.

Porozumienie jest najprostszym sposobem zmiany warunków zatrudnienia. Jest to dwustronna czynność prawna polegająca na złożeniu przez pracodawcę oraz pracownika zgodnego oświadczenia woli o zmianie warunków zatrudnienia. Porozumienie powinno wskazywać, które warunki umowy o pracę ulegają zmianie i ustalać treść nowych warunki pracy lub płacy. Zasadniczo treść porozumienia zmieniającego nie podlega żadnym ograniczeniom, a zatem w tym trybie warunki pracy mogą zostać zmienione na gorsze lub lepsze dla pracownika. Należy jednak pamiętać, że ustalone w ten sposób warunki umowy o pracę nie mogą być mniej korzystne niż warunki wynikające z obowiązujących przepisów prawa pracy.

REKLAMA

Autopromocja

WAŻNE!

W treści porozumienia strony powinny wskazać datę, od której zaczną obowiązywać nowe warunki zatrudnienia. W braku tej daty uznaje się, że nowe warunki obowiązują od daty zawarcia porozumienia.

Porozumienie musi w sposób niebudzący wątpliwości wskazywać, że strony wyraziły zgodę na jego zawarcie. Regułą jest, że zgoda taka zostaje udzielona poprzez złożenie stosownego oświadczenia. Zdarza się, że pracodawca po prostu informuje pracownika o zmianie warunków umowy. W takiej sytuacji przyjmuje się, że pracownik wyraził zgodę na zawarcie porozumienia w sposób dorozumiany, co jednak musi wynikać w sposób jednoznaczny z jego zachowania (wyrok SN z 8 kwietnia 1998 r., I PKN 29/98).

Jak prawidłowo zmienić pracownikowi stanowisko pracy>>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozumienie o zmianie warunków zatrudnienia może zostać zawarte w każdym czasie, również w okresie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy. W tym trybie można dokonać zmiany warunków pracy pracowników, których stosunek pracy podlega szczególnej ochronie, np. będących w wieku przedemerytalnym działaczy związkowych czy też kobiet w ciąży.

Porozumienie powinno zostać zawarte na piśmie. Brak tej formy nie powoduje nieważności porozumienia, jednak może okazać się kłopotliwy, ponieważ nie każde zachowanie pracodawcy zmierzające do zmiany warunków zatrudnienia jest uznawane za takie porozumienie (wyrok SN z 17 stycznia 1997 r., I PKN 62/96).

Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy

W sytuacji gdy pracodawca liczy się z możliwością odrzucenia przez pracownika propozycji zawarcia porozumienia zmieniającego, może dokonać wypowiedzenia warunków pracy lub płacy.


Zastosowanie tego rozwiązania jest możliwe w odniesieniu do umów o pracę, które mogą zostać wypowiedziane, a zatem do umów zawartych na:

  • okres próbny,
  • czas nieokreślony,
  • czas określony dłuższy niż 6 miesięcy, jeśli strony przewidziały w umowie możliwość jej wypowiedzenia.

Dokonując wypowiedzenia warunków pracy lub płacy, pracodawca może zmienić rodzaj wykonywanej pracy, miejsce jej wykonywania, wymiar etatu, a także wynagrodzenie przysługujące pracownikowi.

Kiedy konieczne jest wypowiedzenie zmieniające>>

Nie można natomiast zmienić w tym trybie rodzaju umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony na umowę na czas określony, art. 42 k.p. bowiem dotyczy zmiany warunków pracy i płacy wynikających dla pracownika z zawartego rodzaju umowy i w pojęciu tym nie mieści się możliwość zmiany samego rodzaju umowy (uchwała SN z 28 kwietnia 1994 r., I PZP 52/93). Stosując wypowiedzenie zmieniające, nie można również modyfikować okresu, na jaki umowa została zawarta.

Do wypowiedzenia zmieniającego stosuje się odpowiednio przepisy o definitywnym wypowiedzeniu umowy o pracę. W szczególności chodzi tu o przepisy odnoszące się do:

  • szczególnej ochrony przed wypowiedzeniem,
  • obowiązku konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony z reprezentującą pracownika zakładową organizacją związkową,
  • formy pisemnej oświadczenia woli o wypowiedzeniu oraz konieczności uzasadnienia wypowiedzenia w przypadku umowy zawartej na czas nieokreślony,
  • dostosowania okresów wypowiedzenia do rodzaju zawartej umowy o pracę,
  • obowiązku pouczenia pracownika o prawie odwołania się do sądu pracy od wypowiedzenia,
  • prawie odwołania się do sądu pracy od wypowiedzenia.

Wypowiedzenie warunków pracy i płacy powinno zostać dokonane w formie pisemnej, przy czym niezachowanie tej formy powoduje nieważność wypowiedzenia.

Treść wypowiedzenia powinna zawierać:

  • oświadczenie o wypowiedzeniu dotychczasowych warunków umowy,
  • określenie nowych warunków umowy,
  • pouczenie, że nieodrzucenie przez pracownika nowych warunków przed upływem połowy okresu wypowiedzenia będzie oznaczać przyjęcie tych warunków; brak takiego pouczenia spowoduje, że pracownik będzie mógł złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia nowych warunków do końca okresu wypowiedzenia.

W zależności od zachowania pracownika po upływie okresu wypowiedzenia strony umowy będą obowiązywały nowe warunki pracy lub umowa ulegnie rozwiązaniu.


Powierzenie innej pracy

Pracodawca bez konieczności zawierania porozumienia zmieniającego umowę o pracę czy wypowiadania warunków pracy i płacy może powierzyć pracownikowi czasowe wykonywanie innej pracy.

Jest to możliwe pod ściśle określonymi warunkami przewidującymi, że:

  • wystąpią uzasadnione potrzeby pracodawcy,
  • zmiana rodzaju pracy nie spowoduje zmiany wysokości wynagrodzenia,
  • powierzona praca odpowiada kwalifikacjom pracownika,
  • okres powierzenia nie przekracza 3 miesięcy w roku kalendarzowym.

Przez uzasadnione potrzeby pracodawcy rozumie się uzasadnione potrzeby zakładu pracy jako całości, a nie tylko potrzeby komórki organizacyjnej, w której pracownik wykonuje prace. Potrzeby zakładu pracy należy rozumieć szeroko. Należą do nich np. konieczność zastąpienia innego pracownika, usunięcie awarii. Pojęcie to nie obejmuje zmiany zakresu obowiązków z powodu stanu zdrowia pracownika.

Czasowe powierzenie pracownikowi innej pracy>>

W celu porównania wynagrodzenia przysługującego przed i po powierzeniu innej pracy, należy brać pod uwagę wysokość wynagrodzenia obliczoną na zasadach właściwych dla ustalenia ekwiwalentu pieniężnego z niewykorzystany urlop.

Pracą odpowiednią do kwalifikacji posiadanych przez pracownika jest praca, która tych kwalifikacji nie przekracza i przy której wykonywaniu kwalifikacje te znajdą chociażby częściowe zastosowanie (wyrok SN z 5 lutego 1998 r., I PKN 515/97).

Natomiast kwalifikacje to nie tylko przygotowanie zawodowe pracownika, wykształcenie czy doświadczenie zawodowe, ale również właściwości psychofizyczne oraz zdolności do wykonywania określonych czynności.

Podstawa prawna:

  • orzeczenia Sądu Najwyższego:

– uchwała z 28 kwietnia 1994 r. (I PZP 52/93, OSNP 1994/11/169),

– wyrok z 17 stycznia 1997 r. (I PKN 62/96, OSNP 1997/17/313),

– wyrok z 8 kwietnia 1998 r. (I PKN 29/98, OSNP 1999/7/242),

– wyrok z 5 lutego 1998 r. (I PKN 515/97, OSNP 1999/2/46).

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

Za to niewinne zachowanie można być nawet zwolnionym dyscyplinarnie

Czasami wydawałoby się, że pewne niewinne, krótkotrwałe zachowania w pracy nie mogą wywołać negatywnych konsekwencji. A jednak mogą, jak widać na przykładach niżej przytoczonych.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

REKLAMA

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Czy można rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Pracownik wykonuje swoją pracę w celu uzyskania umówionego wynagrodzenia. Co jeśli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia? Czy zatrudniony może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, jakie są przepisy.

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 i 2026 r. [dla kogo, wysokość świadczenia, okres pobierania, wniosek]

Pracownik może pobierać zasiłek chorobowy tylko przez określony czas. Możliwa jest sytuacja, gdy osoba otrzymująca zasiłek nie wróci do pracy z powodu przedłużającej się choroby. W takim przypadku może pobierać świadczenie rehabilitacyjne przez okres niezbędny do uzyskania zdolności do pracy.

Mobbing 2025: zmiana przepisów i nowe obowiązki pracodawców [Projekt ustawy]

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące mobbingu w miejscu pracy funkcjonują od 21 lat. W 2025 r. będą trwały prace nad zmianą przepisów i wprowadzeniem nowych obowiązków pracodawców w celu zwiększenia ochrony pracowników. Pracodawcy będą musieli m.in. określić zasady przeciwdziałania mobbingowi. Planowana jest również podwyżka minimalnego progu zadośćuczynienia za mobbing.

REKLAMA

Umowy cywilnoprawne 2025: oskładkowanie umów [Fakty i mity]

Oskładkowania umów cywilnoprawnych w 2025 roku nie będzie. Przesunięto je co najmniej o rok. Pojawiło się jednak wiele nieprawdziwych informacji na ten temat. Poniższy artykuł zawiera 11 faktów i mitów dotyczących ozusowania umów. Sprawdź, co jest prawdą, co półprawdą, a co informacją zupełnie nieprawdziwą.

Pracownicy odchodzą z pracy ze względu na pracę zmianową. Ogromny problem firm produkcyjnych

Nadmierna rotacja pracowników to ogromny problem firm produkcyjnych w Polsce. Pracownicy odchodzą z pracy m.in. ze względu na pracę zmianową. Z jakimi problemami borykają się pracodawcy w branży produkcyjnej? Jak mogą je rozwiązać?

REKLAMA