reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Badania bhp prezesa i wiceprezesa

Badania bhp prezesa i wiceprezesa

Czy w spółce z o.o. prezes i wiceprezes muszą mieć badania profilaktyczne? Jeżeli obecnie jeden z nich jest na zwolnieniu (już drugi miesiąc), to po powrocie mam go skierować na badania kontrolne?

Sytuację należy rozpatrywać dwojako. Jeżeli prezes i wiceprezes są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę nie można dopuścić ich do pracy bez aktualnych badań. Jeśli świadczą oni pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej, to taki obowiązek nie istnieje.

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika, który nie ma aktualnych badań potwierdzających możliwość wykonywania pracy na określonym stanowisku (art. 229 k.p.).

Obowiązek taki ciąży na pracodawcy i dotyczy każdego pracownika bez względu na to, jaką funkcję pełni w zakładzie pracy. W związku z tym dotyczy to także prezesa i wiceprezesa zatrudnionych w danej firmie na umowę o pracę. W takiej sytuacji należy skierować ww. pracowników na badania. Odbywają się one na koszt pracodawcy. Zaniedbanie tej kwestii stanowi naruszenie prawa pracy, a pracodawca może być ukarany karą grzywny od 1000 do 30 000 zł (art. 283 § 1 k.p.).

Pracownik, który był nieobecny z powodu choroby przez okres dłuższy niż 30 dni, zostaje obligatoryjnie skierowany na badania kontrolne. Muszą się one odbyć przed dopuszczeniem go do pracy. Dlatego też prezesa czy wiceprezesa spółki należy również skierować na badania kontrolne po chorobie trwającej ponad 30 dni. Ponownie warunkiem jest zatrudnienie na podstawie Kodeksu pracy.

Inaczej wygląda sytuacja, gdy prezes i wiceprezes świadczą pracę na podstawie kontraktu cywilnoprawnego, menedżerskiego czy na podstawie powołania przez spółkę.

W takiej sytuacji nie są pracownikami w rozumieniu Kodeksu pracy, a co za tym idzie, pracodawca nie ma obowiązku kierowania takich osób na badania. Może zdarzyć się tak, że pracodawca będzie wymagał, aby prezes czy wiceprezes posiadali określone w Kodeksie pracy badania, ale nie musi ich finansować.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Górski

Adwokat, doktor nauk prawnych, absolwent prawa i historii na Uniwersytecie Warszawskim

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama