REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenia emerytalno-rentowe przy pracy za granicą

Andrzej Szybkie
Andrzej Szybkie

REKLAMA

Podstawę wymiaru emerytury lub renty dla osób mających okresy ubezpieczenia za granicą ustala się według przeciętnej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne zgodnie z przepisami polskimi w okresie kolejnych 10 lat kalendarzowych wybranych przez zainteresowanego z lat 1980–98.

Podstawa wymiaru kapitału początkowego osobom posiadającym okresy ubezpieczenia za granicą w innych państwach członkowskich UE/EOG lub Szwajcarii ustalana jest w szczególny sposób. Zgodnie z postanowieniami ustawy emerytalnej podstawę wymiaru kapitału początkowego ustala się na zasadach określonych w art. 15, 16, 17 ust. 1 i 3 oraz art. 18 tej ustawy, z tym że okres kolejnych 10 lat kalendarzowych ustala się z okresu od 1 stycznia 1980 r. do 31 grudnia 1998 r. Przy ustalaniu kolejnych 10 lat kalendarzowych przyjmuje się lata kalendarzowe następujące bezpośrednio po sobie, chociażby ubezpieczony w niektórych z tych lat przez okres roku lub w okresie krótszym niż rok nie pozostawał w ubezpieczeniu.

Autopromocja

Wniosek o objęcie ubezpieczeniem emerytalno-rentowym - zmiana terminu>>

W myśl ustawy emerytalnej w celu ustalenia podstawy wymiaru kapitału początkowego:

 • oblicza się sumę kwot podstaw wymiaru składek (i innych wliczanych kwot) w okresie każdego roku z wybranych przez zainteresowanego lat kalendarzowych,
 • oblicza się stosunek każdej z tych sum kwot do rocznej kwoty przeciętnego wynagrodzenia ogłoszonej za dany rok kalendarzowy, wyrażając go w procentach, z zaokrągleniem do setnych części procentu,
 • oblicza się średnią arytmetyczną tych procentów, która stanowi wskaźnik wysokości podstawy wymiaru emerytury lub renty, oraz
 • mnoży się przez ten wskaźnik kwotę bazową, stanowiącą 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z II kwartału 1998 r., wynoszącą 1220,89 zł.

Zasada ogólna

Jeżeli dana osoba nie posiada w latach 1980–1998 zagranicznych okresów ubezpieczenia, należy najpierw sprawdzić, czy możliwe jest zastosowanie tej zasady ogólnej. W odniesieniu do osób posiadających okresy ubezpieczenia lub zamieszkania w innych państwach członkowskich przypadające na lata 1980–1998 zastosowanie mogą znaleźć postanowienia przywołanego art. 18 ustawy emerytalnej. Przewiduje on, że podstawę wymiaru emerytury lub renty dla osób posiadających okresy ubezpieczenia za granicą, o których mowa w art. 8 ustawy, a więc w państwach, z którymi Polskę łączą umowy międzynarodowe w dziedzinie ubezpieczeń społecznych, ustala się na zasadach ogólnych według przeciętnej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne na podstawie przepisów prawa polskiego w okresie kolejnych 10 lat kalendarzowych, wybranych przez zainteresowanego z lat 1980–1998, z tym że przy ustalaniu kolejnych 10 lat kalendarzowych przypadających w przypadku kapitału w latach 1980–1998, nie uwzględnia się lat kalendarzowych, w których ubezpieczony przez cały rok pozostawał w ubezpieczeniu w państwie członkowskim.


Pełne lata kalendarzowe okresów ubezpieczenia lub zamieszkania przebyte w państwach członkowskich podlegają pominięciu przy wskazaniu kolejnych 10 lat, z których ustalana jest podstawa wymiaru kapitału początkowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważne jest także to, że w żadnym przypadku nie ma możliwości uwzględnienia przychodu osiągniętego w czasie ubezpieczenia w państwach członkowskich.

Emerytura w przypadku okresów ubezpieczenia za granicą>>

Autopromocja

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Kup książkę:

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Powyższa zasada pomijania lat kalendarzowych ubezpieczenia w państwach członkowskich dotyczy wyłącznie pełnych lat kalendarzowych. Niepełny rok ubezpieczenia nie podlega omawianemu pominięciu.

Jeżeli w latach 1980–1998 zainteresowany nie był ubezpieczony w Polsce, podstawę wymiaru kapitału początkowego stanowi przeciętna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne lub ubezpieczenia emerytalne i rentowe w okresie kolejnych 10 lat kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio rok, w którym zainteresowany przystąpił po raz pierwszy do ubezpieczenia za granicą.

Przykład

Anna K. urodzona po 31 grudnia 1948 r., posiada następującą historię ubezpieczenia:

1969 r. – 1978 r. – ubezpieczenie w Polsce,

1979 r. – 1980 r. – brak ubezpieczenia,

1981 r. – 1989 r. – ubezpieczenie w Irlandii,

1990 r. – 1995 r. – ubezpieczenie w Wielkiej Brytanii,

1996 r. – 1998 r. – brak ubezpieczenia.

W opisanym przykładzie zainteresowana posiadająca okresy ubezpieczenia w państwach członkowskich nie legitymuje się w latach 1979–1998 okresami ubezpieczenia w Polsce, z których możliwe byłoby przyjęcie przychodu do ustalenia podstawy wymiaru kapitału. Podstawę wymiaru kapitału początkowego będzie stanowić zatem przeciętna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne w okresie kolejnych 10 lat kalendarzowych, poprzedzających bezpośrednio rok, w którym przystąpiła ona po raz pierwszy do ubezpieczenia za granicą w państwie członkowskim (w Irlandii), tj. z 10 kolejnych lat z okresu 1971–1980. Dwa ostatnie lata kalendarzowe podlegają uwzględnieniu, mimo że w latach tych Anna K. nie osiągnęła żadnego przychodu.

Średnią arytmetyczną wskaźników procentowych określających stosunek podstaw wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne z poszczególnych lat do rocznych kwot przeciętnego wynagrodzenia należy w tym przypadku obliczyć z 10 lat.

Autopromocja

Należy pamiętać, że na wniosek ubezpieczonego podstawa wymiaru kapitału może zostać także ustalona według przeciętnej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne w okresie 20 lat kalendarzowych przypadających przed 1999 r., wybranych z całego okresu podlegania ubezpieczeniu.


Właściwe organy rentowe

Ustalenia kapitału początkowego dla osób posiadających zagraniczne okresy ubezpieczenia dokonują właściwe organy rentowe ZUS. Dla osób posiadających okresy ubezpieczenia w innych państwach członkowskich krótsze niż rok, z tytułu których nie przysługują świadczenia zagraniczne, właściwa do rozpatrzenia wniosku o ustalenie kapitału początkowego jest odpowiednia wyznaczona przez Prezesa ZUS jednostka realizująca umowy międzynarodowe.

Wyznaczone przez Prezesa ZUS jednostki terenowe są również właściwe do ustalenia kapitału początkowego osobom posiadającym wyłącznie polskie okresy ubezpieczenia zamieszkałym w państwach członkowskich UE/EOG lub Szwajcarii.

Czy za zleceniobiorców wysłanych w ramach kontraktu do pracy za granicę należy opłacać składki na ubezpieczenie wypadkowe>>

Z kolei osobom zamieszkałym w Polsce, posiadającym – oprócz polskich okresów ubezpieczenia – także zagraniczne okresy ubezpieczenia lub zamieszkania przebyte w państwach członkowskich dłuższe niż rok bądź krótsze niż rok, z których tytułu przysługują świadczenia zagraniczne, ustalenia kapitału początkowego dokonuje terenowa jednostka organizacyjna ZUS właściwa ze względu na miejsce zamieszkania tej osoby w Polsce.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zwolnienie lekarskie na urlopie

  Co się dzieje, kiedy pracownik zachoruje w trakcie urlopu? Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy? Jak choroba pracownika wpływa na urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy i bezpłatny?

  Kiedy można wziąć urlop w nowej pracy?

  Zmiana pracodawcy w trakcie roku powoduje wątpliwości dotyczące urlopu wypoczynkowego. Po jakim czasie można wziąć urlop w nowej pracy? Od czego zależy, kiedy można skorzystać z urlopu na żądanie?
   

  Wigilia 2023 bez handlu. Które niedziele grudnia będą handlowe. Senat przyjął nowelę dotyczącą handlu w niedziele

  Gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię – to główne założenie ustawy zgłoszonej przez Polskę 2050. Sejm uchwalił ustawę w środę 29 listopada, Senat przyjął ją bez poprawek w czwartek 30 listopada. W 2023 r. niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

  Czy 3 grudnia to niedziela handlowa

  Które niedziele grudnia 2023  r. będą niedzielami handlowymi – wciąż trwają nad tym prace legislacyjne w Sejmie i Senacie. Łatwiej odpowiedzieć na pytanie, czy 3 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Wyjaśniamy.

  REKLAMA

  Świąteczne prezenty firmowe a skutki podatkowe

  Prezenty firmowe a skutki podatkowe – w świątecznym czasie nie zapominaj o fiskusie! Koniec roku to tradycyjnie okres, w którym firmy wyrażają wdzięczność swoim pracownikom i partnerom biznesowym. Jak rozliczyć podatek za świąteczne prezenty?

  Zatrudnianie cudzoziemców – Kto ma prawo do pracy w Polsce, jakie obowiązki ma pracodawca

  Pandemia koronawirusa przyczyniła się do tymczasowych zmian w kwestii zatrudniania cudzoziemców – w tym możliwości przedłużenia terminu na złożenie wniosku o zezwolenie pobytowe. Okres ich ważności zakończył się 31 lipca 2023 r. Tym samym do obowiązku pracodawcy należy zweryfikowanie dokumentów posiadanych przez zagranicznych pracowników dotyczących ich pobytu, pod względem legalności i ważności. O co jeszcze należy zadbać przy zatrudnianiu cudzoziemców? 

  Czy w 2024 roku korzystniej będzie wziąć zwolnienie z powodu działania siły wyższej, urlop na żądanie a może urlop opiekuńczy?

  Każde z tych rozwiązań jest do dyspozycji pracownika gdy musi pilnie – lub w miarę pilnie, np. z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym – skorzystać z przerwy w świadczeniu pracy, by zająć się pilnymi sprawami rodzinnymi. Na początku roku arsenał służących do tego dostępnych narzędzi jest teraz dość szeroki, można więc wybierać. Oceniając najkorzystniejsze rozwiązanie warto jednak mieć na względzie choćby: czy i jak za takie wolne jest płacone i jak np. wpływa ono na staż pracy.

  Sprawozdanie o zatrudnieniu w UE na 2024

  Wspólne sprawozdanie o zatrudnieniu Komisji Europejskiej i Rady monitoruje sytuację w zakresie zatrudnienia w Unii oraz wdrażanie wytycznych dotyczących zatrudnienia. W związku z konfliktami zbrojnymi, skutkami pandemii Covid-19, rosnącą inflacją i dużymi zmianami gospodarczymi, zachodzącymi na unijnym i światowym rynku pracy - wyzwania na 2024 r. są ogromne. Unijne sprawozdanie zawiera roczny przegląd najważniejszych zmian w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych w UE, co ważne jest pierwszym, w którym przedstawiono postępy w realizacji unijnych i krajowych celów w zakresie zatrudnienia, umiejętności i spraw społecznych na 2030 r.

  REKLAMA

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju?

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju? Jeśli tak, to ile w 2024 wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Czym jest gotowość do pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

  Dyżur 2024

  Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

  REKLAMA