Kategorie

Czy pracodawcy potrafią zwalniać kulturalnie?

dr Paweł Polowczyk, wykładowca etyki w zarządzaniu w Wyższej Szkole Zarządzania/Polish Open University

Reklama

Etyka zwalniania z pracy jest etyką sytuacji trudnych. Na jej krańcach znajduje się etyka śmierci, wojny, rozwodu. Ideałem byłoby zwolnić pracownika, tak aby ten mógł wyjść z byłego miejsca pracy, rozumiejąc sytuację, a przynajmniej nie czując się poniżony. Wyjść ze świadomością, że zwolnienie nie jest wynikiem kaprysu, uprzedzeń, kłamstw czy innych czynników nagannych moralnie. Do tego jednak trzeba taktu, wyczucia, a nierzadko poczucia humoru. Istotne są ponadto obiektywne dane, na podstawie których podejmowana jest decyzja, takie z którymi może się zapoznać zwalniany pracownik. Wówczas czuje się podmiotem, z którym liczy się pracodawca, a nie przedmiotem manipulacji anonimowych sił. Konieczna jest rozmowa, a przynajmniej słowo pisane.

Są w Polsce pracodawcy, którzy potrafią to zrobić. Czasy kryzysu, jak na razie tego nie zmieniły. Dalej istnieją firmy outplacementowe. Można wykorzystywać środki z Europejskiego Funduszu Społecznego, aby pomóc tym, którzy stracili pracę. Standardy zwalniania poprawiły się, ale jednostki bez zasad moralnych i kultury osobistej nadal, oczywiście, istnieją.

Istotę sprawy znajdziemy w kantowskim zaleceniu: „Traktuj człowieka jako cel, a nie jako środek do celu”. Naturalnie, należy uwzględniać rachunki ekonomiczne zysków i strat. Jednakże jeżeli traktujemy człowieka wyłącznie jako liczbę – co zalecają niektórzy teoretycy i praktycy działalności biznesowej – wówczas sami stajemy się mniej ludźmi. Niestety, w praktyce na naszym rynku jest to ciągle słabiej rozumiane niż w krajach o wysokim stopniu rozwoju społecznego, np. krajach skandynawskich.

Alina Smolarek, dyrektor personalny Centrum Medyczne ENEL-MED SA

W mojej opinii większość pracodawców potrafi rozstać się z pracownikiem kulturalnie, jeśli tylko dostrzeże wagę problemu. Obserwuję, że firmy, które świadomie budują swój wizerunek pracodawcy, dbają o dobry PR odejść pracowniczych. Zwłaszcza jeśli rozstają się z menedżerami czy też ważnymi specjalistami. Istotnym czynnikiem jest właśnie świadomość przedsiębiorstwa dotycząca budowania kultury firmy oraz relacji długofalowych z pracownikami, którzy, gdy przestają dla nas pracować, mogą stać się naszymi partnerami biznesowymi bądź ambasadorami naszej marki. Znam duże, szacowne korporacje, które jeszcze nie weszły na ten poziom świadomości i rozstają się z pracownikiem przy pomocy pana ochroniarza i kartonowego pudełka. Znam również małe, rodzime przedsiębiorstwa, w których proces odejścia pracownika jest przeprowadzany wręcz modelowo. Oczywiście odejście pracownika nigdy nie jest łatwe dla żadnej ze stron. Bez znaczenia jest fakt, kto podjął decyzję o zakończeniu zatrudnienia. Dla mnie ważne jest zachowanie relacji partnerskich i wynegocjowanie warunków rozstania zadowalających obie strony. Oczywiście funkcjonujemy w ściśle określonych realiach, mamy kodeks pracy, warunki zawartej umowy, ale mamy też wolność prowadzenia biznesu i możemy z niej skorzystać. Jestem przekonana, że przy zachowaniu pewnej dozy dobrej woli można nawet w najtrudniejszej sytuacji porozumieć się z pracownikiem. Ważne jest, by słuchać i badać potrzeby odchodzącej osoby, a nie zakładać z góry, jaka oferta ją usatysfakcjonuje i sprawi, że firma nie będzie miała kłopotów. Traktując pracownika partnersko, tworzymy przyjazny klimat do negocjacji oraz robimy świetne „ostatnie” wrażenie.

Jacek Sroczyński, prezes Boiron

Życiu zawodowemu menedżera towarzyszy niezmiennie angażowanie i zwalnianie pracowników. Zatrudnienie to przyjemne wydarzenie, oparte na wspólnocie celów obu stron. Łączy się z wizją rozwoju osobistego i zawodowego nowego pracownika i firmy. Moment zwolnienia jest natomiast stresem spowodowanym konfliktem interesów. Zachowanie określonych reguł rozmowy rozwiązującej stosunek pracy może przyczynić się do złagodzenia napięcia w tej niekomfortowej sytuacji i pozwolić na zachowanie poprawnych relacji pomiędzy zwalniającym a zwalnianym. Zachowanie pracodawcy nie powinno odbiegać od norm przyjętych podczas spotkań z pracownikami. Należy zadbać o stronę formalną rozwiązania umowy oraz zarezerwować miejsce i czas na spotkanie. Cel spotkania powinien zostać jasno określony, a powód rozwiązania stosunku pracy przedstawiony szczerze. Ważne jest, by wskazać konkretne zachowania będące przyczyną zwolnienia, nie naruszając godności osobistej pracownika. Należy wysłuchać wypowiedzi zwalnianego i ustosunkować się do niej. Obowiązkiem pracodawcy jest zachowanie spokoju i okazanie szacunku osobie tracącej pracę oraz kontrolowanie emocji, które mogą pojawić się podczas spotkania. Jeśli to możliwe, należy zadbać o najbliższą przyszłość zwalnianego i zapoznać go z przysługującymi mu prawami. Pracodawca powinien umożliwić zwalnianemu uregulowanie formalności, uporządkowanie rzeczy, oraz pożegnanie kolegów. Rolą pracodawcy jest poinformowanie zespołu o odejściu pracownika.

Dagmara Sobolewska, dyrektor personalny, członek zarządu PPG Deco Polska

Reklama

Niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na to, w jaki sposób firma zwalnia pracownika, jest kultura organizacyjna przedsiębiorstwa, czyli zespół pisanych i niepisanych wartości, norm, zwyczajów i zasad, obowiązujących w firmie. W tych przedsiębiorstwach, w których jedną z wartości jest szacunek i zainteresowanie pracownikami, ich satysfakcja, poczucie przynależności do organizacji, dbałość o pracownika rozpoczyna się na etapie rekrutacji, a kończy w momencie rozstania z pracownikiem.

W mojej firmie proces ten jest przygotowywany z odpowiednim wyprzedzeniem. Czas na przygotowanie pozwala przewidzieć możliwe scenariusze oraz uniknąć trudnych dla obu stron sytuacji. W proces angażowany jest bezpośredni przełożony zwalnianego oraz specjalista HR. Dbamy o komfort spotkania (czas i miejsce). Najważniejsze jednak jest wytłumaczenie pracownikowi powodów decyzji o zwolnieniu. Wyjaśnienie powodów nie sprawi, że pracownik będzie zadowolony z powodu rozstania z firmą, ale przynajmniej nie będzie się czuł skrzywdzony. Zwykle proponujemy pracownikowi korzystniejsze od wymaganych prawem warunki odejścia, wychodzimy mu też naprzeciw w kwestiach organizacyjnych i administracyjnych. Tych, którzy tego oczekują, wspieramy w poszukiwaniu nowej pracy, pomagamy przygotować CV, oferujemy też szkolenia podnoszące kwalifikacje.

Informacja o tym, że ktoś opuszcza szeregi naszej firmy, wraz z podziękowaniem za współpracę, każdorazowo jest wysyłana do całej załogi.

To, w jaki sposób rozstajemy się z pracownikiem, ma ogromne znaczenie dla zwalnianego jak również wszystkich pozostałych pracowników.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Czy pracodawca widzi kod choroby na L4?

  Kod choroby na L4 - czy pracodawca widzi numer statystyczny choroby wpisany na zwolnieniu lekarskim?

  Praca w Niemczech bez znajomości języka

  Praca w Niemczech bez znajomości języka jest możliwa. Pracodawcy w dużych niemieckich miastach zatrudniają wykwalifikowanych pracowników z zagranicy.

  Elektroniczny wniosek urlopowy a przepisy prawne

  Elektroniczny wniosek urlopowy - czy jest zgodny z przepisami prawnymi? Czy wniosek o urlop musi być składany w formie papierowej? Co na to Kodeks pracy?

  Wyłączenie winy pracownika w naruszeniu obowiązków

  Wyłączenie winy pracownika. Zgodnie z wykładnią dominującą w nauce oraz orzecznictwie prawa pracy rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika, o którym mowa w art. 52 §1 pkt 1) kp jest zasadne, jeżeli pracownik naruszy swoje podstawowe obowiązki pracownicze i można mu przypisać winę „ciężką" w postaci winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa oraz gdy jednocześnie to naruszenie stanowi jednocześnie poważnie zagrożenie lub naruszenie interesów pracodawcy. Ponieważ Kodeks pracy nie zawiera przepisów precyzujących rozumienie winy pracownika, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie jakie przesłanki i w jakich okolicznościach mogą wyłączyć winę pracowniczą, zwrócić należy się do nauki prawa pracy i orzecznictwa Sądu Najwyższego. Warto zatem przybliżyć niektóre z przesłanek mogących uzasadnić wyłączenie winy pracownika, co w rezultacie oznaczać może bezzasadność dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę.

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przy dwóch umowach o pracę?

  Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na dwóch umowach o pracę? Jak wyliczyć liczbę dni wolnych?

  Ubiór do pracy - opinia Polaków

  Ubiór do pracy - jak Polacy chcą ubierać się do wykonywania codziennych obowiązków służbowych?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - umowa o dzieło 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów o dzieło - czy Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto w 2022 r.?

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?