REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Planowanie zwolnień korzystne dla pracodawcy

Stosowanie ustawy o zwolnieniach grupowych oznacza dla pracodawcy konieczność wypłaty odpraw oraz obowiązek zachowania procedury zwolnień grupowych. Pracodawcy, np. wydłużając okresy zwolnień, mogą łatwiej wypowiedzieć umowy.

Wynagrodzenie za skrócony okres wypowiedzenia

Skrócenie okresu wypowiedzenia nie powoduje obniżenia wynagrodzenia pracownika. Skróceniu może jednak ulec tylko okres 3-miesięcznego wypowiedzenia.

Czy pracownik może odmówić wyznaczenia go na osobę odpowiedzialną za udzielanie pierwszej pomocy w zakładzie

Chcemy wyznaczyć w zakładzie pracownika do udzielania pierwszej pomocy. Pracownik, któremu zaproponowaliśmy tę funkcję, nie wyraził na to zgody. Tłumaczył się tym, że wychowuje dziecko w wieku do 4 lat i nie chce mieć dodatkowych obowiązków. Czy pracownik może odmówić bycia odpowiedzialnym za udzielanie pierwszej pomocy? Czy powód podany przez pracownika jest wystarczający? Zależy nam na tym, aby ten pracownik był odpowiedzialny za udzielanie pierwszej pomocy, ponieważ ma ukończony w tym zakresie odpowiedni kurs.

Zawodowe sprzątanie nie dla każdego?

Polska Izba Gospodarcza Czystości planuje stworzenie specjalnego europejskiego dokumentu dla Polaków sprzątających zawodowo. Miałby on dokumentować przebieg pracy i stosownych badań lekarskich. 17 czerwca o dokumencie tym ma dyskutować prezydium Komisji Trójstronnej.

Urlop na żądanie dla podejmującego pierwszą pracę

Od trzech miesięcy zatrudniam absolwenta szkoły policealnej. Praca w mojej firmie jest jego pierwszym zatrudnieniem. Ostatnio pracownik ten wystąpił o udzielenie mu dwóch dni urlopu na żądanie. Czy absolwent podejmujący pierwszą w życiu pracę ma prawo do urlopu na żądanie pomimo tak krótkiego stażu? - pyta Czytelnik z Katowic.

Ustanie stosunku pracy - obowiązki pracodawcy

Pracodawca ma wiele obowiązków związanych ze zwolnieniem pracownika. Musi pamiętać m.in. o udzieleniu mu dni wolnych na poszukiwanie pracy oraz o wydaniu świadectwa pracy.

Zatrudnianie pracowników tymczasowych w okresie świąt

Prowadzę sieć całodobowych sklepów spożywczych. Chciałbym, aby moje sklepy były czynne również w Boże Ciało, które przypada w tym roku 11 czerwca. Czy w związku z tym mogę w to święto zatrudnić w sklepach pracowników tymczasowych?

Tysiące rodzin może stracić prawo do zasiłku rodzinnego

Jeżeli nie zostaną podwyższone progi dochodowe, upoważniające do otrzymania zasiłku rodzinnego, to prawo do zasiłku stracą kolejne tysiące rodzin żyjących na progu ubóstwa - mówili związkowcy na posiedzeniu Komisji Trójstronnej.

Emerytury mundurowe

Dobiegają końca prace wspólnego zespołu ds. przygotowania założeń nowej ustawy emerytalnej w służbach mundurowych. "Szczegółowe propozycje zostaną omówione na jeszcze jednym spotkaniu, zaplanowanym na 29 czerwca" - poinformował szef NSZZ Policjantów Antoni Duda.

Pracodawcy i związkowcy będą pracować nad pakietem antykryzysowym

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak na posiedzeniu Komisji Trójstronnej zapewnił pracodawców i związki zawodowe, że będą mogli brać pełny udział w pracach w parlamencie nad pakietem antykryzysowym.

Rady pracowników czekają na podpis Prezydenta

Nowelizacja ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji czeka na podpis Prezydenta.

Odstąpienie od stosowania zakładowego układu pracy

Co dzieje się z zakładowym układem zbiorowym pracy, w przypadku gdy rozwiążą się wszystkie organizacje związkowe?

Czy urlop macierzyński samotnej matki ulega przerwaniu, gdy pracownica jest w szpitalu

Pracownica wykorzystała 9 tygodni urlopu macierzyńskiego. Ze względu na kłopoty zdrowotne trafiła do szpitala. Pracownica samotnie wychowuje dziecko. Czy w takim przypadku jej urlop macierzyński w związku z pobytem w szpitalu ulega przerwaniu? W czasie pobytu pracownicy w szpitalu dzieckiem opiekuje się jego babcia.

Rozmowy o pakiecie antykryzysowym

Komisja Trójstronna (KT) zajmie się pakietem antykryzysowym. Mimo że rząd przyjął już projekt dotyczący zmian w prawie pracy i podatkach, związkowcy i pracodawcy chcą jeszcze rozmawiać m.in. o umowach na czas określony i wzroście wynagrodzeń.

Trendy w pracy tymczasowej w 2009 roku

Rynek pracy tymczasowej wciąż rośnie, choć nie tak dynamicznie, jak w latach 2004–2007, kiedy jego roczny wzrost oscylował w granicach 25–35 proc. Najbardziej istotne z punktu widzenia branży jest to, że usługi pracy tymczasowej stały się ważnym i trwałym elementem procesów zarządzania zasobami ludzkimi w ponad 10 tysiącach firm i miejscem pracy dla prawie pół miliona pracowników tymczasowych.

Czy trzeba naliczyć składki od kary umownej z tytułu niezawarcia przedwstępnej umowy o pracę

Z niektórymi kandydatami na pracowników w naszej firmie podpisujemy przedwstępne umowy o pracę. Strona uchylająca się od zawarcia przyrzeczonej umowy o pracę jest zobowiązana zapłacić drugiej stronie karę umowną w wysokości 10% umówionego miesięcznego zasadniczego wynagrodzenia brutto. Czy taką osobę trzeba zgłosić do ZUS? Czy od kary umownej, jaką mamy obowiązek wypłacić niedoszłemu pracownikowi, powinniśmy zapłacić składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne?

Zmierzone wartości czyli co motywuje młodych pracowników

Wielu autorów zainteresowanych problematyką funkcjonowania człowieka w pracy podkreśla, że takie pojęcia, jak motywy i wartości są sobie bardzo bliskie. Zakłada się, że pełnią one podobne funkcje, organizując i sterując zachowaniem ludzi. Co istotne, wartości są łatwo dostępne w bezpośrednim pomiarze, podczas gdy pomiar motywów jest właściwie niemożliwy. Dlatego też sądzi się, że często jesteśmy zmuszeni wnioskować o motywach pośrednio, właśnie z pomiaru wartości. Czego dzięki takiemu podejściu dowiadujemy się o motywach młodych i przyszłych pracowników?

Uproszczenie zasad wydawania świadectwa pracy

Senacki projekt nowelizacji kodeksu pracy uproszcza zasady wydawania świadectw pracy oraz wykonywania wstępnych badań lekarskich.

Należności z tytułu składek na Fundusz Emerytur Pomostowych

Należności z tytułu składek na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP) będą zaspokajane po składkach na ubezpieczenia społeczne.

W jaki sposób komunikować się z pracownikami

Dążenie do stworzenia harmonijnych relacji w grupie i realizacji wspólnych celów to zadanie, jakiego podejmują się wszyscy menedżerowie. Każdy z nich chce stworzyć zgraną grupę, dla której członków dążenie do osiągnięcia sukcesu, maksymalizacja zysków firmy i szeroko pojęte jej dobro będzie wartością nadrzędną. Komu udaje się stworzyć zgraną i wydajną grupę? W jaki sposób należy komunikować się z pracownikami, by czuli się potrzebni organizacji i identyfikowali się z nią?

Z jaką datą pracodawca ma obowiązek zmienić nazwisko pracownicy, która wyszła za mąż

Pracownica wróciła z urlopu wypoczynkowego 21 maja 2009 r. i poinformowała nas, że 4 kwietnia 2009 r. wyszła za mąż. Dostarczyła skrócony akt małżeństwa. Zgodnie z treścią aktu małżeństwa z chwilą wstąpienia w związek małżeński przyjęła nazwisko męża. Powinniśmy zmienić dane identyfikacyjne tej osoby w ZUS. Jednak mamy wątpliwość, od jakiej daty? Czy powinniśmy skorygować wszystkie dokumenty złożone za pracownicę do ZUS po 4 kwietnia 2009 r., tj. po dacie wstąpienia w związek małżeński, czy wiążąca jest dla nas data 21 maja 2009 r., czyli chwila otrzymania skróconego odpisu aktu małżeństwa? W jaki sposób dokonać zmiany w ZUS? Czy powinniśmy wyrejestrować pracownicę z ubezpieczeń społecznych, a następnie zgłosić ją ponownie do tych ubezpieczeń z nowym nazwiskiem, czy powinniśmy dokonać tej zmiany w innej formie?

Czy trzeba zmienić umowy o pracę pracowników przejętych przez innego pracodawcę, jeżeli nowa firma chce ich zatrudnić w innym miejscu pracy

Przejęliśmy inny zakład pracy wraz z pracownikami. Pracownicy zostali przejęci w trybie art. 231 Kodeksu pracy. Pracownicy mają pracować w naszej firmie, która ma siedzibę oddaloną o 300 km od ich dotychczasowego miejsca pracy. Czy w takim przypadku powinniśmy uzyskać zgodę pracowników na wykonywanie pracy w naszej firmie? Większość pracowników, w tym kilka pracownic w ciąży, nie chce pracować w naszym zakładzie ze względu na jego lokalizację.

Odprawa związana ze zwolnieniem pracownika z pracy

Obowiązujący u nas regulamin wynagradzania przewiduje, że w sytuacji rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę z przyczyn dotyczących zakładu pracy, pracownikom z co najmniej 5-letnim zakładowym stażem pracy firma wypłaca dodatkowe odprawy w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia za pracę. Z końcem maja zostanie rozwiązana umowa o pracę w drodze porozumienia stron z powodu likwidacji stanowiska pracy. Pracownik pracował u nas 5,5 roku i osiągał bardzo dobre wyniki w pracy, dlatego chcemy mu wypłacić dodatkową odprawę w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Obowiązek wypłaty tej odprawy będzie wynikał z zawartego z pracownikiem porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę. Pracownik otrzyma również przysługującą mu odprawę przewidzianą w ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Od którego z tych świadczeń pieniężnych należy odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne oraz podatek?

W maju spadła stopa bezrobocia

Stopa bezrobocia w maju spadła do 10,8 proc. z 11,0 proc. w kwietniu - wynika z szacunków ministerstwa pracy.

Czas pracy kierowców

28 czerwca br. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o czasie pracy kierowców.

Lewiatan o pakiecie antykryzysowym

"Przesłanie pakietu jest jasne: razem przetrzymać trudny czas, nawet kosztem niższych wynagrodzeń, niż doprowadzić do zwolnień grupowych i pozbywania się pracowników, którzy dla wielu firm są kluczowym kapitałem” - ocenia Henryka Bochniarz, Prezydent PKPP Lewiatan.

2.06.2009

Informacja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 28 maja 2009 r. w sprawie najwyższej podstawy wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe w czerwcu, lipcu i sierpniu 2009 r. dla niektórych grup ubezpieczonych

2.06.2009

Komunikat Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 20 maja 2009 r. w sprawie kwoty zasiłku pogrzebowego

2.06.2009

Komunikat Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 20 maja 2009 r. w sprawie kwoty przychodu odpowiadającej 30% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za I kwartał 2009 r. ogłoszonego do celów emerytalnych

2.06.2009

Komunikat Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 20 maja 2009 r. w sprawie kwot przychodu odpowiadających 70% i 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za I kwartał 2009 r. stosowanych przy zawieszaniu albo zmniejszaniu emerytur i rent

Deklaracja rozliczeniowa przedsiębiorcy

Przedsiębiorca prowadzący samodzielnie działalność gospodarczą, z której tytułu opłaca składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, nie ma obowiązku składania do ZUS comiesięcznej deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA.

Tylko podpis elektroniczny potwierdzi korespondencję z ZUS

Od 21 lipca bezpieczny podpis elektroniczny będzie jedyną formą potwierdzania przesyłek elektronicznych w korespondencji z ZUS.

Jak określić stanowisko pracy dla mężczyzny, który ma być zatrudniony na stanowisku sekretarki

W naszym schemacie organizacyjnym jest stanowisko sekretarki. Na tym stanowisku chcemy jednak zatrudnić mężczyznę. Jak w takim przypadku określić jego stanowisko pracy w umowie o pracę?

MBA remedium na kryzys

Rozmowa z Arnoldem Longboy’em, dyrektorem ds. rekrutacji University of Chicago Booth School of Business (Chicago Booth) w Londynie

Kiedy zleceniobiorca podlega ubezpieczeniu wypadkowemu

Zleceniobiorca podlega obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu, jeżeli wykonuje pracę w siedzibie zleceniodawcy lub w miejscu prowadzenia przez niego działalności. Jednak w ubezpieczeniach społecznych miejsce prowadzenia działalności jest rozumiane nie jako miejsce podane w ewidencji działalności lub KRS, ale jako miejsce, w którym jest zlokalizowana działalność firmy.

Wypłata odprawy emerytalnej

Od 8 stycznia 2009 r. po zmianie przepisów ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych pracodawcy mogą równocześnie wypłacać pracownikom emeryturę i wynagrodzenie bez rozwiązywania z nimi umowy o pracę.

Punkty konsultacyjne dla bezrobotnych na Mazowszu

Wojewódzki Urząd Pracy (WUP) w Warszawie powołał pierwsze w Polsce punkty konsultacyjne dla osób, które straciły pracę w ramach zwolnień grupowych.

Pomoc państwa pracodawcom w ochronie miejsc pracy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o pomocy państwa pracodawcom w ochronie miejsc pracy.

Podstawowe obowiązki pracodawcy z zakresu BHP

Pracodawca ponosi pełną odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy. Katalog obowiązków pracodawcy został rozszerzony m.in. o konieczność wyznaczenia pracowników do udzielania pierwszej pomocy.

Pakiet antykryzysowy zwalnia z podatku zapomogi socjalne

Nieopodatkowanie zapomóg socjalnych oraz "zindywidualizowany czas pracy" - to jedne z ważniejszych rozwiązań, jakie wprowadza przyjęty przez rząd pakiet antykryzysowy - uważa minister w kancelarii premiera Michał Boni.

Praca za granicą a uprawnienia pracownicze

Pracodawca musi pamiętać, że obecnie do stażu pracowniczego wlicza się również okresy pracy za granicą bez względu na kraj, w którym praca była wykonywana.

Proces doboru i oceny pracowników

Procesy doboru i oceny pracowników mają różne wymiary, uzależnione od aktualnej sytuacji firmy i jej otoczenia. W okresach wzrostu gospodarczego dotyczą zazwyczaj obszarów związanych z rozwojem zasobów kadrowych, zarówno w przypadku zwiększania wielkości zatrudnienia, jak i podnoszenia kwalifikacji pracowników. Kiedy zmniejsza się potencjał rynku, firmy zmuszone są podejmować działania mające na celu dostosowanie poziomu kosztów do osiąganych aktualnie zysków.

Zwolnienie z wpłat na PFRON

Pracodawca, zatrudniając pracownika niepełnosprawnego, może uzyskać dodatkową pomoc z PFRON. Musi jednak pamiętać o tym, że tylko zatrudnienie na podstawie umowy o pracę uprawnia do uzyskania dofinansowania do wynagrodzenia pracownika.

Obowiązki pracodawcy przy egzekucji

Najważniejszym obowiązkiem pracodawcy jest dokonanie potrącenia z wynagrodzenia zgodnie z wezwaniem komornika w granicach określonych przez przepisy prawa pracy.

Pakiet antykryzysowy będzie obowiązywał przez 2 lata

Pakiet antykryzysowy będzie obowiązywał przez 2 lata, ale jeżeli przewidziane w nim rozwiązania, dotyczące prawa pracy, się sprawdzą, będą mogły zostać przedłużone - powiedziała minister pracy Jolanta Fedak.

Stopa bezrobocia w maju spadła do 10,8 proc.

Stopa bezrobocia w maju spadła do 10,8 proc. wobec 11,0 proc. w kwietniu - poinformowała minister pracy Jolanta Fedak, podając szacunki resortu.

Pakiet antykryzysowy powinien być projektem pilnym

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski ma nadzieję, że rząd, który zajął się pakietem antykryzysowym, prześle go do Sejmu jako projekt pilny, tak by można go było szybko uchwalić.

"Solidarność" krytykuje projekt ustawy antykryzysowej

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" w swej wstępnej opinii, przesłanej wicepremierowi Waldemarowi Pawlakowi, krytycznie ocenia pakiet antykryzysowy.

Obraz organizacji - zarządzanie transformacją kulturową w procesie zmian

Przedsięwzięć, których skuteczność i efektywność jest uzależniona od postaw pracowników, nie da się wprowadzić, polegając jedynie na odpowiednio zaprojektowanych procesach biznesowych czy przypisaniu odpowiedzialności i rozliczaniu z wyników. Aby stworzyć i utrwalić pewne schematy zachowań ludzi i ich podejścia do rozwiązywania problemów oraz zaangażowania w osiąganie rezultatów, potrzeba czegoś więcej. Tym ważnym czynnikiem jest kultura organizacyjna, która wpływa na sposób zachowania i myślenia pracowników, jest swoistym zaprogramowaniem umysłów ludzi pracujących w jednej firmie.

Jak przeprowadzić skuteczną integrację zasobów ludzkich

Niskie ceny akcji lub kłopoty finansowe niektórych organizacji pozwalają na działania ekspansyjne innych. W ramach tych procesów niezwykle istotne pozostają kwestie integracji, zarówno samych zasobów ludzkich, jak i zarządzania nimi przed, w trakcie oraz po zakończeniu transakcji na poziomie korporacyjnym. Niejednokrotnie bowiem sukces integracji na poziomie HR stanowi klucz do sukcesu całego procesu połączenia czy przejęcia.

REKLAMA