| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki przy pracy i choroby > Jak dokumentować związek niezdolności do pracy z powodu choroby z wypadkiem przy pracy

Jak dokumentować związek niezdolności do pracy z powodu choroby z wypadkiem przy pracy

Pracownik uległ wypadkowi w pracy 29 grudnia 2009 r. Zdarzenie to uznaliśmy za wypadek przy pracy. Od chwili wypadku pracownik jest w szpitalu, co zostało potwierdzone zaświadczeniem ze szpitala o przyjęciu pracownika na oddział chirurgiczny. W związku z tym, że będzie to długie zwolnienie, czy powinniśmy wymagać od pracownika dodatkowej informacji, że niezdolność do pracy ma związek z wypadkiem? Jak należy postąpić w przypadku kolejnych zwolnień lekarskich? Czy jeśli pracownikowi zostanie przyznane świadczenie rehabilitacyjne, również będziemy musieli żądać dodatkowych zaświadczeń od lekarza?

Za okres objęty zwolnieniem lekarskim wystawionym bezpośrednio po wypadku, któremu pracownik uległ 29 grudnia 2009 r., należy wypłacić zasiłek chorobowy w wysokości 100% z ubezpieczenia wypadkowego. W przypadku dalszych zwolnień, związek tej niezdolności do pracy z wypadkiem przy pracy powinien zostać stwierdzony przez lekarza zaświadczeniem lekarskim. Jeśli w związku z wypadkiem przy pracy pracownikowi zostanie przyznane świadczenie rehabilitacyjne, dodatkowe zaświadczenie od lekarza nie będzie wymagane, ponieważ informacja o wysokości świadczenia i jego związku z wypadkiem przy pracy będzie zawarta w decyzji wydanej przez ZUS.

UZASADNIENIE

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje niezależnie od okresu podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu, tj. bez okresu wyczekiwania, pod warunkiem że pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia, uposażenia, stypendium lub innego świadczenia przysługującego za czas niezdolności do pracy na podstawie odrębnych przepisów.

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje pracownikowi bez względu na to, czy wykorzystał w roku kalendarzowym okres 33 lub 14 dni wynagrodzenia chorobowego. Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru również za okres pobytu w szpitalu.

Do przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego wymagane są dokumenty przewidziane dla tego świadczenia finansowanego z ubezpieczenia chorobowego, tj. zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA. Dodatkowo niezbędne są dokumenty potwierdzające związek choroby z wypadkiem przy pracy, czyli protokół powypadkowy zatwierdzony przez pracodawcę.

WAŻNE!

Pracodawca wypłaca zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego na podstawie zwolnienia lekarskiego oraz protokołu powypadkowego.

W przypadku późniejszych następstw zdrowotnych, które zaistniały w związku ze stwierdzonym wcześniej wypadkiem przy pracy, związek tej niezdolności do pracy z wcześniejszym wypadkiem powinien zostać stwierdzony przez lekarza dodatkowym zaświadczeniem lekarskim. Przepis nie wskazuje jednoznacznie, w jakim okresie od wypadku należy kolejne zwolnienia lekarskie traktować jak potwierdzenie późniejszych następstw wcześniej stwierdzonego wypadku. Jednak biorąc pod uwagę różnice w finansowaniu poszczególnych typów świadczeń chorobowych (z ubezpieczenia wypadkowego – fundusz wypadkowy, a z ubezpieczenia chorobowego – pracodawca i fundusz chorobowy) oraz wysokość świadczenia, które z ogólnego stanu zdrowia przysługuje w wysokości 80% lub 70% za okres pobytu w szpitalu, pracodawca powinien wymagać od pracownika przy kolejno przedkładanych zaświadczeniach lekarskich ZUS ZLA dodatkowego zaświadczenia od lekarza potwierdzającego związek z wypadkiem przy pracy. Pracownik powinien dostarczyć takie zaświadczenie szczególnie wówczas, gdy zwolnienia lekarskie dostarcza od różnych lekarzy oraz gdy przechodzi pod opiekę lekarza rodzinnego. Wtedy nieprzerwana niezdolność do pracy z powodu choroby orzeczona kolejnym zaświadczeniem ZUS ZLA może być spowodowana ogólnym stanem zdrowia i pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas choroby lub zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego.

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »