REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zwolnienia grupowe pozwalają rozwiązać umowę z pracownikami na urlopie wychowawczym

Kiedy można zwolnić pracownika na urlopie wychowawczym?
Kiedy można zwolnić pracownika na urlopie wychowawczym?

REKLAMA

REKLAMA

Nie tylko kodeks pracy przewiduje możliwości rozwiązania stosunku pracy z pracownikami przebywającymi na urlopach wychowawczych. Kolejną możliwość daje tzw. ustawa o zwolnieniach grupowych.

Szczególna ochrona pracowników na urlopach wychowawczych

Zgodnie z kodeksem pracy, pracownik korzystający z urlopu wychowawczego może być zwolniony w przypadku:

Autopromocja
 •  likwidacji zakładu pracy;
 •  ogłoszenia upadłości zakładu;
 •  zaistnienia przyczyn rozwiązania stosunku pracy z jego winy.

Na gruncie powyższych przepisów, powyższe wyliczenie jest enumeratywne- natomiast kodeks pracy nie jest jedyną ustawą regulującą możliwość rozwiązania stosunku pracy. Jedną z nich jest ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. z 2003 r. Nr 90, poz. 844 z późn. zm.), zwana potocznie ustawą o zwolnieniach grupowych.

Zobacz: Jakie są obowiązki pracodawcy przy zwolnieniach grupowych?

Kiedy mamy do czynienia ze zwolnieniem grupowym

Przepisy ustawy o zwolnieniach grupowych stosuje się w sytuacji, w której pracodawca
zatrudniający co najmniej 20 pracowników, w ciągu 30 dni, dokona wypowiedzenia (lub zawarcia porozumienia) umowy o pracę wobec co najmniej:
• 10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników,
• 10% pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100, jednakże mniej niż 300 pracowników,
• 30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników

W stosunku do stosunków rozwiązanych na mocy porozumienia, ich liczbę dolicza się do powyższej (co czasem pozwala zastosować przepisy ww. ustawy), jeśli we wskazanym wcześniej terminie, zostaną zawarte z co najmniej 5 pracownikami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozwiązanie stosunku pracy w ramach zwolnień grupowych- w przypadku osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony musi być uzasadnione- tak samo, jak w przypadku „normalnego” rozwiązania stosunku pracy. Fakt zwolnienia większej grupy osób nie może być jedynym uzasadnieniem.

Skutki zwolnienia grupowego

Poza koniecznością zawarcia porozumienia z zakładową organizacją związkową (o ile jest to możliwe), oraz zawiadomieniem powiatowego urzędu pracy- na pracodawcy spoczywa obowiązek wypłaty odpraw zwalnianym w tym trybie pracownikom.

Wysokość odprawy uzależniona jest od stażu pracy u danego pracodawcy i wynosi równowartość:
1) jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;
2) dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;
3) trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.

Wysokość odprawy nie może przekroczyć 15-o krotności minimalnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę.

Zobacz serwis: Zwolnienia grupowe

Zwolnienia grupowe- a urlop wychowawczy

Po wejściu w życie przepisów ustawy nie do końca jasne było, czy znosi ona zakazy rozwiązania stosunku pracy odnośnie pracowników korzystających z urlopów wychowawczych. Wątpliwości rozwiała uchwała Sądu Najwyższego z dnia 15 lutego 2005 r.(sygn. akt II PZP 13/05), w której stwierdzono, iż ustawa „o zwolnieniach grupowych” stanowi przepis szczególny (lex specialis) w stosunku do kodeksu pracy, stąd normy w niej zawarte należy stosować zamiast tych kodeksowych (w przypadku sprzeczności). Z uwagi na to, że ustawa nie wyłącza zastosowania zwolnień grupowych do pracowników korzystających z urlopów wychowawczych, należało stwierdzić, że ją dopuszcza (ustawa zawiera odrębny katalog wyłączeń).

Powyższa sytuacja dotyczy również pracowników, którzy zamiast urlopu wychowawczego korzystają ze zmniejszonego etatu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty - czy potrzebny jest wniosek?

  Elektroniczne legitymacja emeryta i rencisty działa jak tradycyjna karta plastikowa. Wystarczy mieć ją w telefonie w aplikacji mObywatel, by korzystać z ulg. Czy trzeba złożyć wniosek do ZUS, aby ją otrzymać? Jak wyrobić kartę emeryta?

  Świadczenie AKTYWNIE W ŻŁOBKU: Od czego będzie zależała wysokość świadczenia?

  Projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest częścią programu „Aktywny rodzic”. Program jest systemową strategią wspierania rodziców w łączeniu ról zawodowych z rolami rodzicielskimi. Wsparcie będzie polegać m.in. na wprowadzeniu nowych świadczeń dla rodziców, m.in. świadczenia „Aktywnie w żłobku”.

  Uwaga: można obniżyć składkę zdrowotną

  Czy składkę zdrowotną obniża się do wysokości podatku? Jak ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne obniżona do wysokości zaliczki na podatek dochodowy? Również i w 2024 r. przedsiębiorcy, czyli osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które mają status: osoby z orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności są uprawnione do tego, aby obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości należnego podatku.

  Świadczenie AKTYWNI RODZICE W PRACY: 1500 zł lub 1900 zł na dziecko – tylko dla rodziców aktywnych zawodowo

  Jednym ze świadczeń przewidzianych w projekcie ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka jest świadczenie „Aktywni rodzice w pracy”. Kto otrzyma te świadczenie? W jakiej wysokości i przez jaki okres?

  REKLAMA

  Kto dominuje w zawieraniu umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni?

  Kto w Polsce zawiera więcej umów o dzieło - kobiety czy mężczyźni? ZUS podaje statystyki umów o dzieło. Na ile dni i w jakich rodzajach działalności umowy o dzieło zawierane są najczęściej?

  Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne

  Bezpłatne turnusy rehabilitacyjne będę organizowane już tego lata. Dla kogo są skierowane i jakie obowiązują zasady naboru? Poniżej wykaz dokumentów, które należy złożyć, aby móc korzystać z darmowej rehabilitacji, opieki medycznej i regeneracji. 

  Świadczenie AKTYWNIE W DOMU: Kto otrzyma świadczenie, w jakiej wysokości, przez jaki okres, w pieniądzach czy w formie rzeczowej

  Trwają prace nad projektem ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu małego dziecka. Ustawa ma zapewnić rodzicom wsparcie w zależności od ich potrzeb i sytuacji życiowej. Jedną z form wsparcia będzie świadczenie „Aktywnie w domu”.

  Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia

  Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia. Co jeszcze może rodzic - pracownik? 

  REKLAMA

  Do kodeksu pracy wchodzą: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, ołów, kadm, rtęć [nowelizacja]

  Pracodawcy muszą eliminować z miejsca pracy i procesów pracowniczych toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. Będą prowadzili odpowiednie zapisy w rejestrach dotyczących tych substancji.

  Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

  Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

  REKLAMA