Ochrona roszczeń pracowniczych - zmiana przepisów
Nowelizacja ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych przewiduje, że niewypłacalność pracodawcy zachodzi w razie niezaspokojenia tych roszczeń z powodu braku środków finansowych w przypadku zaprzestania działalności przez pracodawcę, trwającego dłużej niż 2 miesiące. W takiej sytuacji nowe przepisy pozwalają pracownikowi otrzymanie pieniędzy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP).
W Senacie o ochronie roszczeń pracowniczych >>
Do tej pory w ustawie nie było możliwości wypłaty świadczeń pracownikom w takim przypadku. Zaliczka, którą FGŚP wypłaca pracownikowi na poczet zaległego wynagrodzenia, nie może być wyższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Przekazywanie środków FGŚP na wypłatę świadczeń oraz zaliczek, a także wypłata świadczeń ze środków funduszu powoduje z mocy prawa przejście na FGŚP roszczenia wobec pracodawcy, likwidatora lub innej osoby zarządzającej majątkiem pracodawcy lub roszczenia do masy upadłości o zwrot wypłacanych świadczeń.
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
Kup książkę:
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów onlinePieniądze dla pracowników porzuconych firm >>
Ustawa z 8 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy została ogłoszona w Dzienniku Ustaw nr 18 pod poz. 100.
tk
Bieżące aktualności o zmianach przepisów
Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...
IFK Platforma Księgowych i KadrowychREKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: