REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inna praca podczas urlopu wypoczynkowego lub bezpłatnego

Nowowiejska-Jamrozik Agnieszka

REKLAMA

Brak szerszych uregulowań w zakresie wykorzystania urlopu wypoczynkowego wskazuje na to, że taki wypoczynek jest uznawany za uprawnienie pracownika, a nie jego obowiązek. To od pracownika zależy, w jaki sposób go wykorzysta.

Analiza przepisów regulujących urlop wypoczynkowy oraz urlop bezpłatny prowadzi do wniosku, że brak jest zakazu wykonywania innego zatrudnienia w trakcie korzystania z urlopu. Jednak pewne zapisy mogą powodować ograniczenie zatrudniania się u określonych pracodawców także w czasie urlopu. Chodzi o tzw. zakaz konkurencji wynikający z art. 1011 k.p.

REKLAMA

Autopromocja

Urlop mający na celu wypoczynek

Integralną częścią stosunku pracy jest uprawnienie pracownika do urlopu, zgodnie z którym pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego (art. 152 k.p.). Urlop wypoczynkowy można zatem zdefiniować jako przewidziana przez przepisy prawa pracy przerwa w świadczeniu pracy na rzecz określonego pracodawcy i w czasie ustalonym przez niego.

Pracownik nie może zrzec się – podobnie jak innych elementów stosunku pracy, np. prawa do wynagrodzenia – prawa do urlopu.

Celem urlopu wypoczynkowego jest przede wszystkim regeneracja sił pracownika i ochrona jego zdrowia. Poza tym pracownik wypoczęty jest bardziej efektywny. Inną cechą charakterystyczną dla urlopu wypoczynkowego jest jego odpłatność. Za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował (art. 172 k.p.).

WAŻNE!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polskie prawo nie przewiduje zakazu pracy w trakcie urlopu wypoczynkowego. Nigdzie taki zakaz nie został w żaden sposób sformułowany.

Z jednej strony należy uznać, że cel urlopu został jasno sprecyzowany przez nazwanie go wypoczynkowym, a dodatkowo ustawodawca wprowadził zapis nakazujący płacenie pracownikowi za urlop, a zatem za wypoczynek. Z drugiej zaś strony nie zostały przewidziane żadne sankcje za wykonywanie pracy w trakcie urlopu wypoczynkowego.

Pracodawca nie ma również żadnych środków prawnych służących skontrolowaniu pracownika, w jaki sposób wykorzystuje on przysługujący mu urlop. Ponadto wątpliwe wydaje się nakazanie komukolwiek odpoczynku. Tak więc brak szerszych uregulowań w tym zakresie wskazuje na traktowanie wypoczynku w czasie urlopu jako uprawnienia pracownika, a nie jego obowiązku, i to od pracownika zależy, w jaki sposób ten urlop wykorzysta.


Urlop bezpłatny

Urlop bezpłatny udzielany jest przez pracodawcę na pisemny wniosek pracownika (art. 174 § 1 k.p.). Okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze i za ten czas pracownik nie otrzymuje wynagrodzenia.

Najważniejszą różnicą między urlopem bezpłatnym a wypoczynkowym są cele, jakim mają one służyć. Jak już wspomniano powyżej, celem urlopu wypoczynkowego jest wypoczynek, a przy urlopie bezpłatnym powodów zdecydowania się na urlop może być wiele. Przede wszystkim pracownik sam decyduje, na co chce go przeznaczyć i nie musi to być wypoczynek. Przeznaczenie urlopu bezpłatnego nie jest szczegółowo określone. W przypadku wniosku pracownika o ten urlop będą nim okoliczności znane pracownikowi, które w tym czasie są dla niego ważniejsze niż świadczenie pracy na rzecz pracodawcy.

WAŻNE!

W przeciwieństwie do urlopu wypoczynkowego urlop bezpłatny jest fakultatywny i udzielany na podstawie porozumienia między stronami.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że ustawodawca nie przewidział ograniczenia w wykorzystaniu urlopu bezpłatnego, a zatem nie ma przeszkód, aby w jego trakcie pracownik wykonywał inną pracę.

Urlop bezpłatny w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy

Jest to szczególny rodzaj urlopu bezpłatnego i ma zdecydowanie inny charakter od wyżej omówionych urlopów. Urlop ten udzielany jest pracownikowi za jego zgodą, wyrażoną na piśmie, w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami (art. 1741 § 1 k.p.).

Powyższy przepis dotyczy sytuacji, w której „macierzysty” pracodawca występuje z inicjatywą udzielenia pracownikowi urlopu bezpłatnego w związku z umową, jaką pracodawca zawarł z drugim pracodawcą w celu właściwego wykorzystania pracowników. Taka potrzeba może zaistnieć wtedy, gdy np. z określonych przyczyn pracodawca nie ma możliwości powierzenia pracownikom pracy lub gdy pracownik jest znakomitym fachowcem w swojej dziedzinie i drugi pracodawca chce skorzystać z jego usług.


Na taki urlop, wynikający z porozumienia między pracodawcami, pracownik musi wyrazić zgodę na piśmie. Ustawodawca w art. 1741 k.p. nie określił jednak, w jakiej formie ma być zawarta umowa między pracodawcami ani jakie mają być kryteria przekazania pracownika w drodze tej umowy, pozostawiając to do decyzji obu pracodawców.

Podstawą zatrudnienia pracownika u nowego pracodawcy jest odrębny stosunek pracy – może to być umowa na czas określony bądź też umowa na czas wykonywania pracy.

WAŻNE!

Skutkiem urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy jest zawieszenie bieżących zobowiązań stron stosunku pracy u pracodawcy „macierzystego”.

Okres trwania omawianego urlopu uwzględnia się w stażu pracy (także w stażu zakładowym), od którego zależą uprawnienia pracownicze u dotychczasowego pracodawcy.

Nowy pracodawca zobowiązany jest wypłacać pracownikowi wynagrodzenie stosownie do umówionego rodzaju pracy i zgodnie z obowiązującymi u niego zasadami wynagradzania oraz zapewnić inne świadczenia związane z pracą.

Zakaz konkurencji

REKLAMA

W zakresie określonym w odrębnej umowie, pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy, ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność (art. 1011 k.p.). Z powyższej definicji zakazu konkurencji wynika uprawnienie pracodawcy. Jeśli pracodawca poniósł szkodę wskutek naruszenia przez pracownika zakazu konkurencji przewidzianego w umowie zawartej między nimi, pracownik musi bowiem zaspokoić roszczenia pracodawcy przez wyrównanie szkody na zasadach określonych w przepisach rozdziału I w dziale piątym.

Powyższy zakaz dotyczy wykonywania działalności konkurencyjnej, czyli zbliżonej profilem do tej prowadzonej przez pracodawcę, z którym pracownik zawarł umowę o zakazie konkurencji. A zatem zatrudnienie się w trakcie urlopu bezpłatnego lub wypoczynkowego u innego pracodawcy w przypadku podpisania z pracodawcą, który urlopu udzielił, umowy o zakazie konkurencji może być zawsze rozpatrywane pod kątem, czy to drugie zatrudnienie nie jest działaniem konkurencyjnym na niekorzyść pracodawcy.

Podstawa prawna:

  • art. 1011, 152, 172, 174, 1741 Kodeksu pracy.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
SN: Jeżeli ZUS nie przyznał renty, to powinien przyznać rentę szkoleniową

Uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 27 listopada 2024 r. dotyczy problemu, co należy zrobić jak osoba poszkodowana w wypadku stara się o rentę z tytułu niezdolności do pracy, a z okoliczności sprawy wynika, że powinna taka osoba zmienić kwalifikacje zawodowe i otrzymać rentę szkoleniową. ZUS jednak nie przyznaje tej renty.

Wigilia dniem wolnym od pracy: Czy to nam się opłaca?

Jakie będą koszty wprowadzenia dnia wolnego od pracy w Wigilię? Ministerstwo Finansów przeprowadziło analizę i oszacowało koszty wprowadzenia nowego dnia wolnego – wyniosą one miliardy złotych, zwiększy się też bezrobocie.

ZUS umorzy składki płatnikom. Wkrótce będzie można złożyć wniosek

ZUS przypomina o możliwości umorzenia składek niektórym płatnikom. Umorzeniu będą podlegały należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, FGŚP lub na FEP.

Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzi rewolucyjne zmiany. Staż pracy będzie obliczany zupełnie inaczej. Wzrosną obciążenia pracodawców

Od 2026 r. zmienią się zasady ustalania stażu pracy. W projekcie nowelizacji Kodeksu pracy, przygotowywanej przez MRPiPS, do okresu zatrudnienia wliczane będą nie tylko okresy świadczenia pracy na podstawie umów o pracę, ale także okresy wykonywania umów zlecenia czy prowadzenia działalności pozarolniczej. Również okresy służby będą wliczane do okresu pracy.

REKLAMA

Żołnierze formalnie z podwyżką 5%. Ale wciąż z czterokrotną podwyżką stawki dziennej

Żołnierze w 2025 r. tylko z podwyżką 5%. Ale wciąż z czterokrotną podwyżką stawki dziennej za dzień służby na granicy z Białorusią czy zadaniami związanymi z klęskami żywiołowymi. I wyższym świadczeniem mieszkaniowym. Być może rozszerzony będzie dodatek za wysługę lat.

Wigilia dniem wolnym od pracy? Poprawki do nowelizacji odrzucone

W tym roku Wigilia nie będzie dniem wolnym od pracy. Komisje senackie poparły ustawę ustanawiającą Wigilię dniem wolnym od 2025 r., ale odrzuciły poprawki do nowelizacji zmierzające do wprowadzenia 24 grudnia jako dnia wolnego już od 2024 r.

2025: Kiedy pracownik dostanie płatny dzień wolny za święto w sobotę

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

REKLAMA

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA