REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inna praca podczas urlopu wypoczynkowego lub bezpłatnego

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Nowowiejska-Jamrozik Agnieszka

REKLAMA

Brak szerszych uregulowań w zakresie wykorzystania urlopu wypoczynkowego wskazuje na to, że taki wypoczynek jest uznawany za uprawnienie pracownika, a nie jego obowiązek. To od pracownika zależy, w jaki sposób go wykorzysta.

Analiza przepisów regulujących urlop wypoczynkowy oraz urlop bezpłatny prowadzi do wniosku, że brak jest zakazu wykonywania innego zatrudnienia w trakcie korzystania z urlopu. Jednak pewne zapisy mogą powodować ograniczenie zatrudniania się u określonych pracodawców także w czasie urlopu. Chodzi o tzw. zakaz konkurencji wynikający z art. 1011 k.p.

REKLAMA

Autopromocja

Urlop mający na celu wypoczynek

Integralną częścią stosunku pracy jest uprawnienie pracownika do urlopu, zgodnie z którym pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego (art. 152 k.p.). Urlop wypoczynkowy można zatem zdefiniować jako przewidziana przez przepisy prawa pracy przerwa w świadczeniu pracy na rzecz określonego pracodawcy i w czasie ustalonym przez niego.

Pracownik nie może zrzec się – podobnie jak innych elementów stosunku pracy, np. prawa do wynagrodzenia – prawa do urlopu.

Celem urlopu wypoczynkowego jest przede wszystkim regeneracja sił pracownika i ochrona jego zdrowia. Poza tym pracownik wypoczęty jest bardziej efektywny. Inną cechą charakterystyczną dla urlopu wypoczynkowego jest jego odpłatność. Za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował (art. 172 k.p.).

WAŻNE!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polskie prawo nie przewiduje zakazu pracy w trakcie urlopu wypoczynkowego. Nigdzie taki zakaz nie został w żaden sposób sformułowany.

Z jednej strony należy uznać, że cel urlopu został jasno sprecyzowany przez nazwanie go wypoczynkowym, a dodatkowo ustawodawca wprowadził zapis nakazujący płacenie pracownikowi za urlop, a zatem za wypoczynek. Z drugiej zaś strony nie zostały przewidziane żadne sankcje za wykonywanie pracy w trakcie urlopu wypoczynkowego.

Pracodawca nie ma również żadnych środków prawnych służących skontrolowaniu pracownika, w jaki sposób wykorzystuje on przysługujący mu urlop. Ponadto wątpliwe wydaje się nakazanie komukolwiek odpoczynku. Tak więc brak szerszych uregulowań w tym zakresie wskazuje na traktowanie wypoczynku w czasie urlopu jako uprawnienia pracownika, a nie jego obowiązku, i to od pracownika zależy, w jaki sposób ten urlop wykorzysta.


Urlop bezpłatny

Urlop bezpłatny udzielany jest przez pracodawcę na pisemny wniosek pracownika (art. 174 § 1 k.p.). Okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze i za ten czas pracownik nie otrzymuje wynagrodzenia.

Najważniejszą różnicą między urlopem bezpłatnym a wypoczynkowym są cele, jakim mają one służyć. Jak już wspomniano powyżej, celem urlopu wypoczynkowego jest wypoczynek, a przy urlopie bezpłatnym powodów zdecydowania się na urlop może być wiele. Przede wszystkim pracownik sam decyduje, na co chce go przeznaczyć i nie musi to być wypoczynek. Przeznaczenie urlopu bezpłatnego nie jest szczegółowo określone. W przypadku wniosku pracownika o ten urlop będą nim okoliczności znane pracownikowi, które w tym czasie są dla niego ważniejsze niż świadczenie pracy na rzecz pracodawcy.

WAŻNE!

W przeciwieństwie do urlopu wypoczynkowego urlop bezpłatny jest fakultatywny i udzielany na podstawie porozumienia między stronami.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że ustawodawca nie przewidział ograniczenia w wykorzystaniu urlopu bezpłatnego, a zatem nie ma przeszkód, aby w jego trakcie pracownik wykonywał inną pracę.

Urlop bezpłatny w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy

Jest to szczególny rodzaj urlopu bezpłatnego i ma zdecydowanie inny charakter od wyżej omówionych urlopów. Urlop ten udzielany jest pracownikowi za jego zgodą, wyrażoną na piśmie, w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami (art. 1741 § 1 k.p.).

Powyższy przepis dotyczy sytuacji, w której „macierzysty” pracodawca występuje z inicjatywą udzielenia pracownikowi urlopu bezpłatnego w związku z umową, jaką pracodawca zawarł z drugim pracodawcą w celu właściwego wykorzystania pracowników. Taka potrzeba może zaistnieć wtedy, gdy np. z określonych przyczyn pracodawca nie ma możliwości powierzenia pracownikom pracy lub gdy pracownik jest znakomitym fachowcem w swojej dziedzinie i drugi pracodawca chce skorzystać z jego usług.


Na taki urlop, wynikający z porozumienia między pracodawcami, pracownik musi wyrazić zgodę na piśmie. Ustawodawca w art. 1741 k.p. nie określił jednak, w jakiej formie ma być zawarta umowa między pracodawcami ani jakie mają być kryteria przekazania pracownika w drodze tej umowy, pozostawiając to do decyzji obu pracodawców.

Podstawą zatrudnienia pracownika u nowego pracodawcy jest odrębny stosunek pracy – może to być umowa na czas określony bądź też umowa na czas wykonywania pracy.

WAŻNE!

Skutkiem urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy jest zawieszenie bieżących zobowiązań stron stosunku pracy u pracodawcy „macierzystego”.

Okres trwania omawianego urlopu uwzględnia się w stażu pracy (także w stażu zakładowym), od którego zależą uprawnienia pracownicze u dotychczasowego pracodawcy.

Nowy pracodawca zobowiązany jest wypłacać pracownikowi wynagrodzenie stosownie do umówionego rodzaju pracy i zgodnie z obowiązującymi u niego zasadami wynagradzania oraz zapewnić inne świadczenia związane z pracą.

Zakaz konkurencji

W zakresie określonym w odrębnej umowie, pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy, ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność (art. 1011 k.p.). Z powyższej definicji zakazu konkurencji wynika uprawnienie pracodawcy. Jeśli pracodawca poniósł szkodę wskutek naruszenia przez pracownika zakazu konkurencji przewidzianego w umowie zawartej między nimi, pracownik musi bowiem zaspokoić roszczenia pracodawcy przez wyrównanie szkody na zasadach określonych w przepisach rozdziału I w dziale piątym.

Powyższy zakaz dotyczy wykonywania działalności konkurencyjnej, czyli zbliżonej profilem do tej prowadzonej przez pracodawcę, z którym pracownik zawarł umowę o zakazie konkurencji. A zatem zatrudnienie się w trakcie urlopu bezpłatnego lub wypoczynkowego u innego pracodawcy w przypadku podpisania z pracodawcą, który urlopu udzielił, umowy o zakazie konkurencji może być zawsze rozpatrywane pod kątem, czy to drugie zatrudnienie nie jest działaniem konkurencyjnym na niekorzyść pracodawcy.

Podstawa prawna:

  • art. 1011, 152, 172, 174, 1741 Kodeksu pracy.
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

Wsparcie finansowe z ZUS wypłacane z emeryturą lub rentą. Komu przysługuje ryczałt energetyczny?

Ryczałt energetyczny to specjalny dodatek do emerytur i rent. Jest on przeznaczony dla osób, które potrzebują wsparcia w pokrywaniu kosztów zużycia energii elektrycznej. Świadczenie jest wypłacane przez ZUS.

Seniorzy nadal aktywni zawodowo. Dlaczego opłaca się pracować osobom w wieku emerytalnym?

ZUS podaje, że wzrasta liczba pracujących osób w wieku emerytalnym. Aktywnych zawodowo seniorów w zeszłym roku było aż 872,6 tys. Kiedy opłaca się dalsza praca?

Dobrostan zaczyna się w pracy. Znaczenie integracji życia zawodowego i osobistego dla kondycji psychicznej pracowników

Coraz więcej firm przekonuje się, że dbałość o dobrostan pracowników nie jest tylko modnym hasłem, ale realnym czynnikiem wpływającym na zaangażowanie, zaufanie i wyniki biznesowe. Na znaczeniu zyskuje także integracja życia zawodowego i osobistego. Jak zatem stworzyć kulturę organizacyjną, w której pracownicy mają przestrzeń do dbania o swoje zdrowie psychiczne?

REKLAMA

Osoby niepełnosprawne: Co się należy za I, II i III stopień niepełnosprawności?

Zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wyróżniamy trzy stopnie niepełnosprawności: lekki, umiarkowany i znaczny. Osoby, które uzyskają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, będą mieć dostęp do najszerszej gamy form wsparcia oraz ulg.

Uprawnienia pracownika a staż pracy

Od stażu pracy – zarówno zakładowego, jak i ogólnego – zależne są uprawnie pracownicze. Obecnie do stażu pracy wlicza się okresy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Takie rozwiązanie krzywdzi pracowników, którzy oprócz zatrudnienia na umowę o pracę prowadzili np. działalność gospodarczą czy świadczyli pracę jako zleceniobiorcy. Projektowana nowelizacja Kodeksu pracy ma zmienić zasady obliczania stażu pracy.

Urlop regeneracyjny dla każdego pracownika? Dla kogo i kiedy można skorzystać z tego wolnego?

Pewna grupa zawodowa ma możliwość korzystania z urlopu regeneracyjnego po spełnieniu odpowiednich warunków. Czy urlop regeneracyjny będzie dostępny dla każdego pracownika? Polacy należą do najbardziej zapracowanych społeczeństw w Unii Europejskiej. Sprawdź, kto i na jakich zasadach może skorzystać z tego urlopu.

Czy praca zdalna rzeczywiście osłabia nasze szanse na awans? [KOMENTARZ EKSPERCKI]

Najnowsze badanie niemieckiego Instytutu Nauk Ekonomicznych i Społecznych (WSI) wzbudziło szeroką dyskusję na temat konsekwencji pracy zdalnej dla ścieżki kariery. Czy praca zdalna rzeczywiście osłabia nasze szanse na awans?

REKLAMA

270 dni na zasiłku chorobowym. W jakiej wysokości jest wypłacany?

Zasiłek chorobowy przysługuje za czas choroby ubezpieczonego, potwierdzonej zwolnieniem lekarskim. Maksymalny okres wypłaty zasiłku wynosi 182 dni, a w przypadku ciąży i gruźlicy 270 dni. W jakiej wysokości wypłacany jest zasiłek chorobowy?

Webinar: Jawność i równość wynagrodzeń – co czeka pracodawców? + certyfikat gwarantowany

Praktyczny webinar „Jawność i równość wynagrodzeń – co czeka pracodawców?” poprowadzą partnerki w kancelarii GKR Legal: Renata Bugiel i Justyna Burska. Uczestnicy dowiedzą się, jak zaplanować i efektywnie przeprowadzić w firmie wdrożenie przepisów Dyrektywy o przejrzystości wynagrodzeń.

REKLAMA