REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inna praca podczas urlopu wypoczynkowego lub bezpłatnego

Nowowiejska-Jamrozik Agnieszka

REKLAMA

Brak szerszych uregulowań w zakresie wykorzystania urlopu wypoczynkowego wskazuje na to, że taki wypoczynek jest uznawany za uprawnienie pracownika, a nie jego obowiązek. To od pracownika zależy, w jaki sposób go wykorzysta.

Analiza przepisów regulujących urlop wypoczynkowy oraz urlop bezpłatny prowadzi do wniosku, że brak jest zakazu wykonywania innego zatrudnienia w trakcie korzystania z urlopu. Jednak pewne zapisy mogą powodować ograniczenie zatrudniania się u określonych pracodawców także w czasie urlopu. Chodzi o tzw. zakaz konkurencji wynikający z art. 1011 k.p.

Autopromocja

Urlop mający na celu wypoczynek

Integralną częścią stosunku pracy jest uprawnienie pracownika do urlopu, zgodnie z którym pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego (art. 152 k.p.). Urlop wypoczynkowy można zatem zdefiniować jako przewidziana przez przepisy prawa pracy przerwa w świadczeniu pracy na rzecz określonego pracodawcy i w czasie ustalonym przez niego.

Pracownik nie może zrzec się – podobnie jak innych elementów stosunku pracy, np. prawa do wynagrodzenia – prawa do urlopu.

Celem urlopu wypoczynkowego jest przede wszystkim regeneracja sił pracownika i ochrona jego zdrowia. Poza tym pracownik wypoczęty jest bardziej efektywny. Inną cechą charakterystyczną dla urlopu wypoczynkowego jest jego odpłatność. Za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował (art. 172 k.p.).

WAŻNE!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polskie prawo nie przewiduje zakazu pracy w trakcie urlopu wypoczynkowego. Nigdzie taki zakaz nie został w żaden sposób sformułowany.

Z jednej strony należy uznać, że cel urlopu został jasno sprecyzowany przez nazwanie go wypoczynkowym, a dodatkowo ustawodawca wprowadził zapis nakazujący płacenie pracownikowi za urlop, a zatem za wypoczynek. Z drugiej zaś strony nie zostały przewidziane żadne sankcje za wykonywanie pracy w trakcie urlopu wypoczynkowego.

Pracodawca nie ma również żadnych środków prawnych służących skontrolowaniu pracownika, w jaki sposób wykorzystuje on przysługujący mu urlop. Ponadto wątpliwe wydaje się nakazanie komukolwiek odpoczynku. Tak więc brak szerszych uregulowań w tym zakresie wskazuje na traktowanie wypoczynku w czasie urlopu jako uprawnienia pracownika, a nie jego obowiązku, i to od pracownika zależy, w jaki sposób ten urlop wykorzysta.


Urlop bezpłatny

Urlop bezpłatny udzielany jest przez pracodawcę na pisemny wniosek pracownika (art. 174 § 1 k.p.). Okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze i za ten czas pracownik nie otrzymuje wynagrodzenia.

Najważniejszą różnicą między urlopem bezpłatnym a wypoczynkowym są cele, jakim mają one służyć. Jak już wspomniano powyżej, celem urlopu wypoczynkowego jest wypoczynek, a przy urlopie bezpłatnym powodów zdecydowania się na urlop może być wiele. Przede wszystkim pracownik sam decyduje, na co chce go przeznaczyć i nie musi to być wypoczynek. Przeznaczenie urlopu bezpłatnego nie jest szczegółowo określone. W przypadku wniosku pracownika o ten urlop będą nim okoliczności znane pracownikowi, które w tym czasie są dla niego ważniejsze niż świadczenie pracy na rzecz pracodawcy.

WAŻNE!

W przeciwieństwie do urlopu wypoczynkowego urlop bezpłatny jest fakultatywny i udzielany na podstawie porozumienia między stronami.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że ustawodawca nie przewidział ograniczenia w wykorzystaniu urlopu bezpłatnego, a zatem nie ma przeszkód, aby w jego trakcie pracownik wykonywał inną pracę.

Urlop bezpłatny w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy

Jest to szczególny rodzaj urlopu bezpłatnego i ma zdecydowanie inny charakter od wyżej omówionych urlopów. Urlop ten udzielany jest pracownikowi za jego zgodą, wyrażoną na piśmie, w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami (art. 1741 § 1 k.p.).

Powyższy przepis dotyczy sytuacji, w której „macierzysty” pracodawca występuje z inicjatywą udzielenia pracownikowi urlopu bezpłatnego w związku z umową, jaką pracodawca zawarł z drugim pracodawcą w celu właściwego wykorzystania pracowników. Taka potrzeba może zaistnieć wtedy, gdy np. z określonych przyczyn pracodawca nie ma możliwości powierzenia pracownikom pracy lub gdy pracownik jest znakomitym fachowcem w swojej dziedzinie i drugi pracodawca chce skorzystać z jego usług.


Na taki urlop, wynikający z porozumienia między pracodawcami, pracownik musi wyrazić zgodę na piśmie. Ustawodawca w art. 1741 k.p. nie określił jednak, w jakiej formie ma być zawarta umowa między pracodawcami ani jakie mają być kryteria przekazania pracownika w drodze tej umowy, pozostawiając to do decyzji obu pracodawców.

Podstawą zatrudnienia pracownika u nowego pracodawcy jest odrębny stosunek pracy – może to być umowa na czas określony bądź też umowa na czas wykonywania pracy.

WAŻNE!

Autopromocja

Skutkiem urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy jest zawieszenie bieżących zobowiązań stron stosunku pracy u pracodawcy „macierzystego”.

Okres trwania omawianego urlopu uwzględnia się w stażu pracy (także w stażu zakładowym), od którego zależą uprawnienia pracownicze u dotychczasowego pracodawcy.

Nowy pracodawca zobowiązany jest wypłacać pracownikowi wynagrodzenie stosownie do umówionego rodzaju pracy i zgodnie z obowiązującymi u niego zasadami wynagradzania oraz zapewnić inne świadczenia związane z pracą.

Zakaz konkurencji

W zakresie określonym w odrębnej umowie, pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy, ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność (art. 1011 k.p.). Z powyższej definicji zakazu konkurencji wynika uprawnienie pracodawcy. Jeśli pracodawca poniósł szkodę wskutek naruszenia przez pracownika zakazu konkurencji przewidzianego w umowie zawartej między nimi, pracownik musi bowiem zaspokoić roszczenia pracodawcy przez wyrównanie szkody na zasadach określonych w przepisach rozdziału I w dziale piątym.

Powyższy zakaz dotyczy wykonywania działalności konkurencyjnej, czyli zbliżonej profilem do tej prowadzonej przez pracodawcę, z którym pracownik zawarł umowę o zakazie konkurencji. A zatem zatrudnienie się w trakcie urlopu bezpłatnego lub wypoczynkowego u innego pracodawcy w przypadku podpisania z pracodawcą, który urlopu udzielił, umowy o zakazie konkurencji może być zawsze rozpatrywane pod kątem, czy to drugie zatrudnienie nie jest działaniem konkurencyjnym na niekorzyść pracodawcy.

Podstawa prawna:

  • art. 1011, 152, 172, 174, 1741 Kodeksu pracy.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Automatyzacja działu kadr: Jak Sztuczna Inteligencja usprawnia stosowanie prawa pracy

    Współczesny rynek pracy wymusza na przedsiębiorstwach dynamiczne dostosowywanie się do zmian prawnych. W tym kontekście, coraz częściej firmy sięgają po zaawansowane rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, aby zoptymalizować procesy związane z zarządzaniem personelem. 

    ChatGPT jako narzędzie do tworzenia umów. Czy to dobry pomysł?

    W dzisiejszym cyfrowym świecie narzędzia oparte na sztucznej inteligencji zdobywają coraz większą popularność, także w obszarze prawa i biznesu. Jednym z takich narzędzi jest ChatGPT, model językowy stworzony przez OpenAI. Czy jednak używanie go do tworzenia umów to rzeczywiście dobry pomysł? 

    KRUS wypłaci wszystkie emerytury i renty rolnicze przed Świętami Bożego Narodzenia

    Jak informuje Biuro Komunikacji i Współpracy Międzynarodowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dzień 25 grudnia jest dniem wolnym od pracy, więc KRUS przekaże wypłaty świadczeń emerytalno-rentowych znacznie wcześniej, tj. tak, aby dotarły one do świadczeniobiorców jeszcze przed świętami. 

    Rok 2024 będzie ciężki dla pracodawców i pracowników. Wielu straci zapał do pracy. Takie skutki może wywołać podwyżka płacy minimalnej

    Rekordowy wzrost płacy minimalnej nastąpi już 1 stycznia 2024 r. Kolejna podwyżka minimalnego wynagrodzenia nastąpi w połowie 2024 r. Taki zastrzyk finansowy dla najmniej zarabiających, odbije się czkawką wszystkim Polakom – uważa część ekspertów. Wpłynie bowiem negatywnie na nastroje pracowników, doprowadzi do zubożenia klasy średniej i kolejnych podwyżek cen produktów oraz usług.

    REKLAMA

    Nowelizacja ustawy o handlu w niedziele weszła w życie 5 grudnia 2023 r. Handlowe będą niedziele 10 i 17 grudnia

    Nowelizacja ustawy dotyczącej handlu w niedziele obowiązują już od 5 grudnia. Zgodnie z jej przepisami, jeśli Wigilia Bożego Narodzenia przypada w niedzielę, to tego dnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Handel będzie mógł się odbywać w dwie kolejne niedziele poprzedzające 24 grudnia. W tym roku są to niedziele 10 i 17 grudnia.

    Dane osobowe pracownika. Czy pracodawca może pytać o poglądy polityczne

    Dane osobowe pracownika podlegają ochronie na podstawie przepisów krajowego Kodeksu pracy oraz unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (tzw. RODO). Przepisy określają wyraźnie, jakie informacje kandydat do pracy lub pracownik ma obowiązek przekazać pracodawcy. Określają także zakres pytań, jakie pracodawca ma prawo zadawać pracownikowi. Jednym z nich jest pytanie o to poglądy polityczne pracownika. Co pracownik powinien na nie odpowiedzieć? Podpowiadamy.

    KRUS: Zmniejszenie świadczeń emerytalno-rentowych od 5036,50 zł przychodu, zawieszenie – od 9353,50 zł przychodu. Nowe kwoty obowiązują od 1 grudnia 2023 r.

    Kwoty miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych wynoszą od 1 grudnia 2023 r. odpowiednio 5 036,50 zł i 9 353,50 zł. Taką informację podała Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

    Nie każde nienależne świadczenie z ZUS trzeba zwrócić. Kluczowe są pouczenia

    W dziedzinie ubezpieczeń społecznych należy odróżnić "świadczenie nienależne" od "świadczenia nienależnie pobranego", a więc pobranego przez osobę, której przypisać można określone cechy dotyczące stanu jej świadomości co do zasadności pobierania świadczenia, w tym w szczególności działanie w złej wierze, z premedytacją - wyjaśnił Sąd Apelacyjny w Rzeszowie w wyroku z 9 marca 2023 r.

    REKLAMA

    KRUS: Miesięczna składka na ubezpieczenie w I kwartale 2024 r. wyniesie 60 zł, składka emerytalno-rentowa – 143 zł

    Miesięczna składka na rolnicze ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w I kwartale 2024 r. będzie wynosić 60 zł. Podstawowa składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe wyniesie w tym okresie 143 zł miesięcznie. Taką decyzję podjęła Rada Ubezpieczenia Społecznego Rolników.

    Hulajnoga elektryczna w zakładzie pracy a BHP

    Hulajnoga elektryczna w zakładzie pracy a przestrzeganie przepisów i zasad bezpiecznej oraz higienicznej pracy - to duże wyzwanie dla pracodawców. Ogromna popularność hulajnóg elektrycznych ostatnich lat przełożyła się na chęć implementacji tego środka transportu również w przedsiębiorstwach. Są proste w obsłudze, a co najważniejsze znacznie skracają czas przemieszczania się, w szczególności w dużych halach produkcyjnych czy logistycznych. Natomiast, mając na uwadze zarówno bezpieczeństwo samych pracowników, jak i ewentualne zagrożenia wynikające z użytkowania hulajnogi w obiekcie zamkniętym, przekazanie sprzętu powinno poprzedzić opracowanie i wdrożenie wytycznych opartych na aktualnie obowiązujących przepisach. 

    REKLAMA