REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność nietrzeźwego pracownika

Adam Malinowski
Jeśli szkodę w mieniu pracodawcy spowoduje nietrzeźwy pracownik, odpowiada on za jej wyrządzenie w pełnej wysokości. Jednak ciężar udowodnienia przesłanek odpowiedzialności w takim przypadku spoczywa na pracodawcy.

Pracownik, który stawia się do pracy w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) lub po użyciu alkoholu (powyżej 0,2 promila), nie tylko naraża się na dyscyplinarne zwolnienie z pracy, ale także odpowiada w pełnej wysokości za wyrządzoną pracodawcy szkodę.

WAŻNE!

Przyjmuje się, że osoba nietrzeźwa działa umyślnie, tj. chce wyrządzić szkodę pracodawcy lub przynajmniej na taką ewentualność się godzi. A zatem nie ma tu znaczenia waga naruszonych obowiązków i rozmiar szkody.

W praktyce bardzo istotne jest jednak połączenie konkretnego zdarzenia ze stanem, w jakim znajduje się pracownik. Ciężar dowodu spoczywa w tym przypadku na pracodawcy. Oznacza to, że jest on zobowiązany wykazać okoliczności uzasadniające odpowiedzialność oraz wysokość powstałej szkody.

Autopromocja

ZFŚS 2023. Komentarz

Kup książkę:

ZFŚS 2023. Komentarz

Nietrzeźwy pracownik może otrzymać odszkodowanie >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby pracownik ponosił odpowiedzialność, muszą zaistnieć 3 przesłanki:

 • szkoda,
 • wina umyślna (wystarczające jest tu wykazanie stanu po użyciu alkoholu),
 • związek przyczynowy między zdarzeniem a szkodą.

Co istotne, przesłanki powyższe muszą być spełnione łącznie – wyeliminowanie choćby jednej z nich uniemożliwia odzyskanie pełnej rekompensaty od pracownika.

Autopromocja

Szkolenie: Wdrożenie KSeF w firmie lub biurze – krok po kroku

Zapisz się na

Szkolenie: Wdrożenie KSeF w firmie lub biurze – krok po kroku

Przede wszystkim szkoda musi być następstwem działania lub zaniechania pracownika w ramach obowiązków wynikających ze stosunku pracy. Jak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 28 maja 1976 r., samowolne użycie samochodu pracodawcy przez pracownika do własnych celów po zrealizowaniu objętego treścią stosunku pracy zadania i udzielonego mu polecenia, określającego cel, sposób i czas używania tego samochodu, nie jest wykonywaniem obowiązków pracowniczych i wykracza poza treść wiążącego strony stosunku pracy. Za wynikłą stąd szkodę dla pracodawcy odpowiada on na podstawie przepisów prawa cywilnego (IV PR 49/76).

Obowiązek poddania się badaniom stwierdzającym stan trzeźwości pracowników >>

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

WAŻNE!

Odszkodowanie z winy nieumyślnej ustala się w wysokości wyrządzonej szkody, jednak nie może ono przewyższać kwoty 3-miesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody. Jeżeli pracownik działał umyślnie, jest zobowiązany do jej naprawienia w pełnej wysokości.

Przesłanki odpowiedzialności

Sprawą podstawową przy dochodzeniu odszkodowania jest udowodnienie przesłanek odpowiedzialności. Jeśli pracodawca nie dowiedzie winy, to pracownik zostanie uwolniony od odpowiedzialności. Na pracodawcy spoczywa ciężar dowodu jedynie przy odpowiedzialności za szkody wyrządzone w mieniu niepowierzonym. Jeśli pracodawca nie wykaże w sposób wystarczający wszystkich przesłanek składających się na zakres odpowiedzialności odszkodowawczej danego pracownika, to odpada obowiązek naprawienia szkody i w razie sporu sądowego powództwo mimo wykazanej nietrzeźwości pracownika zostanie oddalone.


Układ tabelaryczny przesłanek

@RY1@i26/2010/003/i26.2010.003.000.0006.101.jpg@RY2@

Związek przyczynowy

Jest to obiektywna więź między zachowaniem pracownika a uszczerbkiem majątkowym i wskazuje, dlaczego fakt uszczerbku jest podstawą przypisania odpowiedzialności konkretnej osobie. Pracownik odpowiada za „normalne następstwa”, czyli następstwa typowe, które z reguły lub w zwykłym porządku rzeczy łączą się z jego zachowaniem.

O dobrych praktykach postępowania z pracownikami nadużywającymi alkoholu >>

Przykład

Pracownik spółki z o.o. wyrządził pracodawcy szkodę przez zlecenie wyprodukowania nieprawidłowej liczby etykiet znaczących towary żywnościowe. Według zeznań współpracowników pracował on wtedy w stanie nietrzeźwości. Po rozstaniu się z pracownikiem w trybie dyscyplinarnym pracodawca złożył w sądzie powództwo o zapłatę 45 000 zł tytułem wyrównania szkody. Postępowanie dowodowe (głównie zeznania świadków) wykazało jednak, że szkoda wyniosła 20 000 zł, a pozostałe 25 000 zł zostało przez pracodawcę doliczone niezgodnie ze stanem faktycznym. W związku z tym, że pracodawca nie był w stanie udowodnić pełnej wysokości tego żądania, powództwo co do 25 000 zł zostało oddalone.

Warunkiem odpowiedzialności materialnej pracownika na podstawie art. 122 k.p. jest nie tylko umyślne niedopełnienie przez niego obowiązku nadzoru nad mieniem powierzonym mu z obowiązkiem zwrotu lub do wyliczenia się, lecz także objęcie wyrządzenia szkody umyślnością – zamiar bezpośredni lub ewentualny (wyrok SN z 24 października 1997 r., I PKN 264/97).

Podstawa prawna:

 • wyroki Sądu Najwyższego z:

– 28 maja 1976 r. (IV PR 49/76, OSP 1979/1/16),

– 24 października 1997 r. (I PKN 264/97, OSNP 1998/19/562).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kurs dla pracowników administracji publicznej

  Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

  Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

  Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

  Dzień chłopaka w pracy

  30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

  Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

  Październik - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Wzrosty wynagrodzeń od 2024

  1 października - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Czy będą wzrosty wynagrodzeń 1 stycznia 2024 dla profesorów, adiunktów i asystentów? 

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Dobrostan pracowników - wellbeing

  Wellbeing (well-being) w dosłownym tłumaczeniu z języka oznacza dobrostan. Okazuje się, że pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją to pojęcie, co pokazuje raport pt.: „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.

  REKLAMA

  Aż 13% Polaków otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi z którymi pracuje

  Czy Polacy lubią swoich współpracowników? Co jest najbardziej denerwujące w zachowaniu kolegów i koleżanek z pracy? A co jest najbardziej cenione? Ważniejsza jest kariera czy dobra atmosfera? Sprawdzamy. 

  Jesień i koniec żniw - czas na rehabilitację leczniczą dla rolników

  Czy rolnicy mają prawo do rehabilitacji leczniczej? Ile trwa rehabilitacja dla rolników z KRUS? Gdzie jest prowadzona rehabilitacja lecznicza rolników? Jak i gdzie złożyć wniosek?

  REKLAMA