reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Odpowiedzialność nietrzeźwego pracownika

Odpowiedzialność nietrzeźwego pracownika

Jeśli szkodę w mieniu pracodawcy spowoduje nietrzeźwy pracownik, odpowiada on za jej wyrządzenie w pełnej wysokości. Jednak ciężar udowodnienia przesłanek odpowiedzialności w takim przypadku spoczywa na pracodawcy.

Pracownik, który stawia się do pracy w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) lub po użyciu alkoholu (powyżej 0,2 promila), nie tylko naraża się na dyscyplinarne zwolnienie z pracy, ale także odpowiada w pełnej wysokości za wyrządzoną pracodawcy szkodę.

WAŻNE!

Przyjmuje się, że osoba nietrzeźwa działa umyślnie, tj. chce wyrządzić szkodę pracodawcy lub przynajmniej na taką ewentualność się godzi. A zatem nie ma tu znaczenia waga naruszonych obowiązków i rozmiar szkody.

W praktyce bardzo istotne jest jednak połączenie konkretnego zdarzenia ze stanem, w jakim znajduje się pracownik. Ciężar dowodu spoczywa w tym przypadku na pracodawcy. Oznacza to, że jest on zobowiązany wykazać okoliczności uzasadniające odpowiedzialność oraz wysokość powstałej szkody.

Nietrzeźwy pracownik może otrzymać odszkodowanie >>

Aby pracownik ponosił odpowiedzialność, muszą zaistnieć 3 przesłanki:

  • szkoda,
  • wina umyślna (wystarczające jest tu wykazanie stanu po użyciu alkoholu),
  • związek przyczynowy między zdarzeniem a szkodą.

Co istotne, przesłanki powyższe muszą być spełnione łącznie – wyeliminowanie choćby jednej z nich uniemożliwia odzyskanie pełnej rekompensaty od pracownika.

Przede wszystkim szkoda musi być następstwem działania lub zaniechania pracownika w ramach obowiązków wynikających ze stosunku pracy. Jak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 28 maja 1976 r., samowolne użycie samochodu pracodawcy przez pracownika do własnych celów po zrealizowaniu objętego treścią stosunku pracy zadania i udzielonego mu polecenia, określającego cel, sposób i czas używania tego samochodu, nie jest wykonywaniem obowiązków pracowniczych i wykracza poza treść wiążącego strony stosunku pracy. Za wynikłą stąd szkodę dla pracodawcy odpowiada on na podstawie przepisów prawa cywilnego (IV PR 49/76).

Obowiązek poddania się badaniom stwierdzającym stan trzeźwości pracowników >>

WAŻNE!

Odszkodowanie z winy nieumyślnej ustala się w wysokości wyrządzonej szkody, jednak nie może ono przewyższać kwoty 3-miesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody. Jeżeli pracownik działał umyślnie, jest zobowiązany do jej naprawienia w pełnej wysokości.

Przesłanki odpowiedzialności

Sprawą podstawową przy dochodzeniu odszkodowania jest udowodnienie przesłanek odpowiedzialności. Jeśli pracodawca nie dowiedzie winy, to pracownik zostanie uwolniony od odpowiedzialności. Na pracodawcy spoczywa ciężar dowodu jedynie przy odpowiedzialności za szkody wyrządzone w mieniu niepowierzonym. Jeśli pracodawca nie wykaże w sposób wystarczający wszystkich przesłanek składających się na zakres odpowiedzialności odszkodowawczej danego pracownika, to odpada obowiązek naprawienia szkody i w razie sporu sądowego powództwo mimo wykazanej nietrzeźwości pracownika zostanie oddalone.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama