REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kadry

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Koszty reformy emerytalnej w latach 2011-2014

Koszty reformy emerytalnej w latach 2011-2014 podał prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w komunikacie z dnia 10 kwietnia 2015 r. Ile wynosiły koszty w każdym roku przeprowadzania reformy?

Wynagrodzenie i zatrudnienie w marcu 2015 r.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2015 r. wzrosło w ujęciu rocznym prawie o 5% i wyniosło 4214,14 zł. Dane o zatrudnieniu w tym okresie świadczą o utrzymywaniu się tendencji wzrostowej liczby zatrudnionych.

Złożenie deklaracji PIT tylko do końca kwietnia

Czas na złożenie deklaracji PIT podatnicy mają tylko do końca kwietnia (30 kwietnia, czwartek). Warto zaznaczyć, że w przypadku przesłania deklaracji pocztą o zachowaniu terminu decyduje data stempla pocztowego.

Składki od umowy zlecenia - zmiany 2016

Składki od umowy zlecenia od 2016 r. będą odprowadzane na nowych zasadach. Od 1 stycznia 2016 r. osoba spełniająca warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniem społecznym z kilku tytułów, zostanie objęta ubezpieczeniem z tego tytułu, który powstał najwcześniej.

REKLAMA

Wysokość zasiłku macierzyńskiego przedsiębiorcy

Wysokość zasiłku macierzyńskiego przedsiębiorcy uzależniona jest od złożenia wniosku o poszczególne typu urlopów związanych z rodzicielstwem. Można złożyć wniosek w ciągu 14 dni od porodu o chęć skorzystania z obu urlopów (macierzyńskiego i rodzicielskiego), a można w tym terminie złożyć wniosek tylko o urlop macierzyński. Ile wówczas będzie wynosił zasiłek macierzyński?

Nowe zasady wyliczania kapitału początkowego i wysokości emerytury

Nowe zasady wyliczania kapitału początkowego i wysokości emerytury wynikają z nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jakie 5 zmian wprowadzają nowe przepisy?

Cudzoziemcy z niepełnosprawnymi dziećmi bez prawa do świadczenia pielęgnacyjnego

Cudzoziemcy z niepełnosprawnymi dziećmi mającymi polskie obywatelstwo, którzy dysponują pozwoleniem na pobyt czasowy ze względu na pobyt z rodziną, nie mają prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

Nowe przepisy o zezwoleniu na pracę cudzoziemca od 1 maja 2015 r.

Nowe przepisy o zezwoleniu na pracę cudzoziemca wchodzą w życie 1 maja 2015 r. Co zmienia nowelizacja rozporządzenia?

REKLAMA

Jak poprawić warunki pracy?

Sytuacja na rynku pracy w Polsce stopniowo ulega polepszeniu. Jak poprawić warunki pracy i zwiększyć jakość zatrudnienia? W dyskusji wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, związków zawodowych i pracodawców.

Najwięcej osób aktywnych zawodowo od 1989 r.

Obecnie w Polsce jest najwięcej osób aktywnych zawodowo od 1989 r. Powstaje coraz więcej nowych miejsc pracy.

10 sposobów na zmotywowanie młodych pracowników

Młodych pracowników można motywować na różne sposoby. Pierwszy, który przychodzi do głowy, to pieniądze. Poznaj 10 innych sposobów na podniesienie zaangażowania pokolenia Y w pracę.

XXV Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy – Prawo Pracy w 2015 r. - 21 i 22 maja 2015 r.

Zapraszamy do wzięcia udziału w XXV Ogólnopolskim Kongresie Prawa Pracy – Prawo Pracy w 2015 roku, który odbędzie się w dniach 21-22 maja 2015 r. w Poznaniu. Na kongresie zostaną poruszone zmiany, kontrowersje i trudne przypadki.

Co to jest telepraca

Zatrudnianie pracowników w formie telepracy jest jedną z form świadczenia pracy, która zyskuje na popularności ze względu na elektronizację życia. Przepisy dotyczące wykonywania pracy przez telepracowników znalazły swoje miejsce w rozdziale IIb ustawy - Kodeks pracy. Co to jest telepraca?

Zmiana przepisów dot. składek na ubezpieczenie społeczne

Zmiana przepisów dotyczących składek na ubezpieczenie społeczne została przyjęta w czwartek (16 kwietnia 2015 r.) przez Senat. Nowa regulacja przewiduje dopuszczenie odroczenia terminu płatności lub rozłożenie na raty całej zaległości dłużnika z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne.

Pozycja pracownika na rynku pracy coraz mocniejsza

Pozycja pracownika na rynku pracy staje się coraz mocniejsza. Niektórzy dostrzegają przewagę pracownika nad pracodawcą. W drugiej połowie roku mają przyspieszyć podwyżki wynagrodzeń.

Krótsze okresy przechowywania akt osobowych pracowników

Krótsze okresy przechowywania akt osobowych pracowników mają na celu odciążenie pracodawców. Projekt zmian wprowadza trzy minimalne okresy przechowywania dokumentów. Jakie?

Kto i kiedy może odstąpić od umowy o dzieło

Kto i kiedy może odstąpić od umowy o dzieło? Czy można odstąpić od umowy w każdym momencie? Czy strony umowy są zobowiązane okresami wypowiedzenia? Czym różni się umowa o dzieło od innych umów cywilnoprawnych i jak w związku z tym wygląda procedura odstąpienia od niej - tłumaczy Bartosz Jaśkowiak, adwokat w kancelarii JKP Adwokaci we Wrocławiu.

Przewaga wakatów nad liczbą kandydatów do pracy

Przewaga wakatów nad liczbą kandydatów do pracy stała się faktem w niektórych sektorach gospodarki. Na działy HR spada odpowiedzialność poszukiwania nowych sposobów na przyciągnięcie jak najlepszych pracowników.

Pracownicy tymczasowi - mity

Pracownicy tymczasowi często przedstawiani są jako gorsi od pracowników zatrudnianych na stałe. Czy mity dotyczące tego typu pracowników można obalić?

Krótsze okresy przechowywania dokumentacji pracowniczej

Krótsze okresy przechowywania dokumentacji pracowniczej - taką zmianę Kodeksu pracy proponuje rząd. Chodzi o ograniczenie liczby dokumentów, które obecnie należy przechowywać przez okres 50 lat. Jakie terminy dla poszczególnych dokumentów przewiduje projekt? Kto skorzysta na zmianach?

Praca w pozycji stojącej przy kasie

Polskie przepisy regulujące zasady bezpieczeństwa i higieny pracy nie przewidują norm wykonywania pracy w pozycji stojącej. Czy można stać na kasie całą dniówkę?

Powrót do pracy po urlopie wychowawczym

Powrót do pracy po urlopie wychowawczym został uregulowany przepisami Kodeksu pracy o charakterze ochronnym. Kobieta wracająca do pracy powinna zostać przyjęta na dotychczasowe stanowisko i otrzymać wynagrodzenie w wysokości odpowiadającej wynagrodzeniu w dniu podjęcia pracy na stanowisku, które zajmowała przed urlopem.

Zajście w ciążę na wypowiedzeniu

Czy zajście w ciążę na wypowiedzeniu chroni kobietę przed rozwiązaniem stosunku pracy? Kodeks pracy przewiduję gwarancję zatrudnienia dla kobiet w ciąży, określa się ją jako szczególna ochrona stosunku pracy. Ochrona ta polega na tym, że w zwykłym trybie, pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę kobiecie, która jest w okresie ciąży.

Doradcy podatkowi wśród zawodów świadczących nieodpłatną pomoc prawną

Doradcy podatkowi znaleźli się wśród zawodów świadczących nieodpłatną pomoc prawną. Samorząd doradców podatkowych cieszy ta zmiana, ale uważa, że przepisy rządowego projektu są niespójne.

Będzie łatwiej o emeryturę pomostową

Dzięki nowym przepisom będzie łatwiej o emeryturę pomostową. Konto ubezpieczonego w większym stopniu odzwierciedli wykonywane przez pracownika okresy pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Katarzyna Kalata nie będzie nowym prezesem ZUS

Katarzyna Kalata nie będzie nowym prezesem ZUS. Jako jedyna z 5 kandydatów dostała się do ostatniego etapu konkursu. Zgodnie z decyzją premier Ewy Kopacz obowiązki prezesa ZUS do czasu wyboru nowego prezesa pełni w dalszym ciągu Elżbieta Łopacińska.

Nowe zasady obliczania wysokości emerytury

Nowe zasady obliczania wysokości emerytury wynikają z ustawy z dnia 5 marca 2015 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Ustawa podwyższa świadczenia emerytalne ustalone według nowych i starych zasad.

Zespół konkursowy ZUS nie wyłonił kandydata na prezesa

Zespół konkursowy ZUS nie wyłonił kandydata na prezesa. Decyzją premier Ewy Kopacz obowiązki prezesa ZUS w dalszym ciągu pełni Elżbieta Łopacińska.

Nowe przepisy dot. zatrudniania cudzoziemców bez zezwolenia

Nowe przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Studenci i doktoranci będący cudzoziemcami będą mogli wykonywać pracę bez zezwolenia nie tylko w miesiącach wakacyjnych, ale przez cały rok.

Kontrola zwolnienia lekarskiego - upoważnienie i protokół kontroli

Kontrola zwolnienia lekarskiego to uprawnienie przysługujące płatnikowi składek na podstawie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. W celu przeprowadzenia kontroli niezbędne jest upoważnienie, a w przypadku wykrycia nieprawidłowości należy sporządzić protokół kontroli. Protokół stanowi podstawę do wstrzymania wypłaty zasiłku chorobowego.

Protokół kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich - WZÓR

Protokół kontroli prawidłowości wykorzystywania przez ubezpieczonych zwolnień lekarskich od pracy sporządza się na piśmie. Co powinien zawierać takie protokół? Oto wzór dokumentu.

Upoważnienie do przeprowadzenia kontroli zwolnień lekarskich - WZÓR

Upoważnienie do przeprowadzenia kontroli prawidłowości wykorzystywania przez ubezpieczonych zwolnień lekarskich od pracy powinno zawierać wskazanie osoby upoważnionej do przeprowadzenia kontroli oraz okres ważności upoważnienia. Oto wzór dokumentu.

Warunki pracy jako przedmiot sporu zbiorowego

Przedmiotem sporu zbiorowego mogą być m.in. warunki pracy. Zalicza się do nich warunki o charakterze socjalnym, technicznym lub organizacyjnym związane bezpośrednio z miejscem wykonywania pracy.

Wypowiedzenie podczas zwolnienia lekarskiego złożone w trakcie wypowiedzeń zmieniających

Wypowiedzenie podczas zwolnienia lekarskiego złożone w trakcie wypowiedzeń zmieniających zdarza się coraz częściej. Przyczyną tego typu zwolnień są masowe zwolnienia grupowe.

Potrącenie kary pieniężnej bez zgody pracownika

Potrącenie kary pieniężnej bez zgody pracownika jest możliwe na gruncie polskiego prawa pracy. Reguluje to dział trzeci rozdział drugi Kodeksu pracy dotyczący ochrony wynagrodzenia za pracę.

Różnica między premią a nagrodą

Premia i nagroda są w praktyce mylone i uznawane za te same świadczenia wynikające ze stosunku pracy. Tymczasem Kodeks pracy wspomina tylko o nagrodach. Premie nie zostały uregulowane w ustawie kodeksowej. Czym się różnią?

Program edukacyjny "Smak kariery" - badanie

W ramach programu edukacyjnego "Smak kariery" ruszyło badanie opinii studentów. Chodzi o przedstawienie oczekiwań studentów wobec pracodawców, w szczególności z branży handlowo-spożywczej. Młodzi ludzie mogą również ocenić wizerunek firm z tego sektora.

Podstawa wymiaru zasiłku a premie z przesuniętym terminem płatności

Jak w podstawie wymiaru zasiłku uwzględniać premie z przesuniętym terminem płatności? Czy przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku premię za dany miesiąc należy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku zgodnie z datą wypłaty?

Uprawnienia PIP w sprawie emerytur pomostowych

Rząd zajmie się projektem zakładającym większe uprawnienia w sprawie emerytur pomostowych dla Państwowej Inspekcji Pracy. PIP będzie kontrolować wykaz stanowisk pracy, na których wykonywane są prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz ewidencję pracowników je wykonujących.

Wyższe dodatki za długoletnią służbę strażaków od 2015 r.

Wyższe dodatki za długoletnią służbę strażaków zakłada projekt zmian w ustawie o Państwowej Straży Pożarnej. zmiany mają obowiązywać wstecz - od początku stycznia 2015 r.

Praca tymczasowa - najważniejsze informacje

Praca tymczasowa to taka forma zatrudnienia, która charakteryzuje się trójstronną umową zawieraną pomiędzy agencją pracy tymczasowej, pracownikiem, a pracodawcą użytkownikiem. Oto najważniejsze informacje dla pracowników tymczasowych.

Zasiłek macierzyński dla osoby bezrobotnej

Czy zasiłek macierzyński przysługuje osobie bezrobotnej? Zdarzają się sytuacje, gdy stosunek pracy z pracownicą rozwiązuje się z dniem porodu albo na długo przed planowaną datą porodu. Czy taka osoba może liczyć na wypłatę zasiłku macierzyńskiego z ZUS?

Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie?

Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie? Pracownik w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy ma prawo do skorzystania z urlopu na żądanie w wymiarze 4 dni w każdym roku kalendarzowym.

Pomoc dla bezrobotnych w 2015 r.

Pomoc dla bezrobotnych w 2015 r. obejmie bony zatrudnieniowe i na zasiedlenie, szkolenia, staże, elastyczny czas pracy oraz dotacje na start własnego biznesu. MPiPS przeznaczy na ten cel 5,5 mld zł.

Nowy wzór kwestionariuszy związanych z adopcją

Nowy wzór kwestionariuszy związanych z adopcją przewiduje projekt przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Karta dziecka ma zawierać m.in. numer PESEL rodziców biologicznych.

Planowanie i rozliczanie pracy pracowników, którzy mogą pracować w święta w maju

Pracowników obowiązuje 1-miesięczny okres rozliczeniowy, który odpowiada poszczególnym miesiącom kalendarzowym. Pracują oni w równoważnym systemie czasu pracy. Chcemy, aby nasza cukiernia była czynna w święto 1 maja. W ubiegłych latach ten dzień pracownicy mieli wolny. Czy obowiązuje nas zakaz pracy w święta? Jeśli nie, to jak rozliczyć pracownikom pracę w święto 1 maja – pyta Czytelnik z Łodzi.

Konferencja "KADRY MŚP 2015" - 7 maja 2015 r.

Zapraszamy na konferencję "KADRY MŚP 2015", która odbędzie się dnia 7 maja 2015 r. Pomysł na organizację konferencji zrodził się z potrzeby udostępnienia przedsiębiorcom z MŚP wiedzy sprofilowanej zgodnie z ich potrzebami.

Rekrutacja na własną rękę czy za pomocą firm zewnętrznych

Rekrutacja na własną rękę jest częstszym zjawiskiem niż poszukiwanie nowych pracowników za pomocą firm zewnętrznych. Dlaczego pracodawcy wolą sami pozyskiwać pracowników?

Rada Dialogu Społecznego w miejsce Trójstronnej Komisji

Rada Dialogu Społecznego zastąpi Trójstronną Komisję do spraw Społeczno-Gospodarczych. Projekt ustawy został skierowany do konsultacji społecznych.

Jak obniżyć dietę o bezpłatne posiłki w delegacji

Zasada obniżania diety o bezpłatne posiłki różni się w zależności od rodzaju podróży służbowej. W podróży krajowej zapewnione śniadanie obniża dietę o 25%, obiad o 50%, a kolacja o 25%. W podróży zagranicznej to odpowiednio 15%, 30% i 30%.

REKLAMA