| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Wysokość zasiłku macierzyńskiego przedsiębiorcy

Wysokość zasiłku macierzyńskiego przedsiębiorcy

Wysokość zasiłku macierzyńskiego przedsiębiorcy uzależniona jest od złożenia wniosku o poszczególne typu urlopów związanych z rodzicielstwem. Można złożyć wniosek w ciągu 14 dni od porodu o chęć skorzystania z obu urlopów (macierzyńskiego i rodzicielskiego), a można w tym terminie złożyć wniosek tylko o urlop macierzyński. Ile wówczas będzie wynosił zasiłek macierzyński?

Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorcy

Zasady przyznawania zasiłku macierzyńskiego dla osób prowadzących działalność są takie same jak w przypadku innych form zatrudnienia. Zgodnie z przepisami świadczenie to przysługuje osobom, które odprowadzają składkę chorobową i w okresie objętym ubezpieczeniem urodzi im się lub przyjmą na wychowanie dziecko w wieku do 7. roku życia, a w przypadku dziecka, które ma odroczony obowiązek szkolny - do 10. roku życia.

Okres pobierania zasiłku

Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorcy przyznawany jest na taki sam okres jak dla osób pracujących na podstawie umów. Maksymalny okres pobierania świadczenia wynosi 52 tygodnie. Składa się na nie 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w przypadku urodzenia jednego dziecka), 6 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Po 14 tygodniach urlopu matka ma prawo przekazać pozostałą część urlopu ojcu dziecka, o ile podlega on ubezpieczeniu chorobowemu.

Dodatkowo ojciec dziecka ma prawo do 14 dni urlopu ojcowskiego, który powinien wykorzystać do czasu ukończenia przez dziecko 1. roku życia.

Rekomendowany produkt: 100 pytań o wynagrodzenia w 2015 r. (książka)

Zasady naliczania zasiłku

Za podstawę wymiaru zasiłku przyjmuje się przeciętny miesięczny przychód, od którego opłacana była składka na ubezpieczenie chorobowe za okres 12 miesięcy kalendarzowych, poprzedzających powstanie uprawnień do świadczenia, a gdy uprawnienia te powstały przed upływem tego okresu, za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71 proc. podstawy wymiaru składek na to ubezpieczenie.

To przedsiębiorca deklaruje, od jakiej podstawy chce opłacać składkę na ubezpieczenie chorobowe. Minimalna podstawa może wynosić 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia, a maksymalna 250 proc. przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego na dany rok. W sytuacji, gdy okres opłacania składek jest krótszy niż 12 miesięcy, pod uwagę brana jest średnia podstawa w tym krótszym okresie, co oznacza, że jeśli przedsiębiorca przystąpi do ubezpieczenia chorobowego, z zadeklarowaną najwyższą podstawą, na miesiąc przed narodzinami dziecka, podstawą wyliczenia zasiłku macierzyńskiego będzie tylko ten jeden miesiąc.

Składka chorobowa stanowi 2,54 proc. deklarowanej podstawy.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Wysokość zasiłku macierzyńskiego

Wysokość zasiłku macierzyńskiego uzależniona jest od samej zainteresowanej, a mianowicie od tego, czy złoży, w ciągu 14 dni od porodu, deklarację chęci skorzysta od razu z obu urlopów: macierzyńskiego i rodzicielskiego, czy też nie. Jeśli taka deklaracja zostanie złożona do ZUS, zasiłek będzie wypłacany w wysokości 80 proc. podstawy. W przypadku niezłożenia deklaracji przez okres urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego zasiłek przysługuje w wysokości 100 proc., a w ciągu urlopu rodzicielskiego 60 proc. podstawy.

Pamiętaj! Aby uzyskać świadczenie, należy złożyć do właściwego oddziału ZUS dokumenty, na podstawie których organ wydaje decyzję. Wypłata zasiłku rozpoczyna się nie później niż w ciągu 30 dni od stwierdzenia przez ZUS uprawnień do zasiłku. Sam fakt złożenia dokumentów bowiem nie oznacza, że przedsiębiorca otrzyma zasiłek. Zakładowi przysługuje prawo do wszczęcia postępowania wyjaśniającego, które wydłuża czas oczekiwania na wypłatę.

Czy przedsiębiorcy przysługuje urlop?

Źródło: https://www.biznes.gov.pl/

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Żurowski

Dyrektor Regionalny Zebra Technologies w Europie Środkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »