REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Związki zawodowe, Odprawa pieniężna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Związki zawodowe - jak do nich przystąpić

Członkiem związku zawodowego może zostać każdy, kto pracuje zawodowo, ale nie jest pracodawcą. Takie rekomendacje dla Polski wydała w marcu tego roku Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP), która na skutek skargi złożonej w sierpniu 2011 r. przez NSZZ „Solidarność” analizowała przestrzeganie przez Polskę konwencji nr 87, 98 i 135 MOP.

W jaki sposób zostać członkiem związku zawodowego

Członkiem związku może zostać pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę, ale także zleceniobiorca, a nawet osoba wykonująca jednoosobową działalność gospodarczą.

Czy można zwolnić pracownika przed upływem 3 dni od zawiadomienia organizacji związkowej

Przewodniczącemu związku zawodowego wręczyliśmy pismo o zamiarze rozwiązania umowy o pracę z naszym pracownikiem w trybie dyscyplinarnym z powodu przebywania tego pracownika w pracy pod wpływem alkoholu. Od razu otrzymaliśmy od związku odpowiedź, że nie będzie on bronił tego pracownika. W związku z tym tego samego dnia zwolniliśmy go dyscyplinarnie. Pracownik odwołał się do sądu pracy. W pozwie zarzuca nam, że dostał zwolnienie dyscyplinarne w tym samym dniu, w którym zawiadomiono związek zawodowy o zamiarze rozwiązania z nim umowy o pracę bez wypowiedzenia. Jego zdaniem, z wręczeniem zwolnienia dyscyplinarnego powinniśmy odczekać 3 dni. Tyle czasu ma związek zawodowy na przedstawienie swojego stanowiska w sprawie rozwiązania z pracownikiem umowy bez wypowiedzenia. Czy pracownik ma rację?

Zwolnienie działacza związkowego

W orzecznictwie Sądu Najwyższego znajdziemy wyjątki od zasady, że bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej nie można zwolnić związkowca, a powództwo o przywrócenie do pracy powinno być uwzględnione.

Utrata szczególnej ochrony stosunku pracy

Ochrona przed zwolnieniem działaczy związkowych wynikająca z przepisów o związkach zawodowych jest względna, co oznacza, że może zostać uchylona. Jednak do tego, aby zwolnić działacza, niezbędna jest zgoda zarządu zakładowej organizacji związkowej.

Czy choroba pracownika ma wpływ na wysokość odprawy z tytułu zwolnień grupowych

Jak obliczyć odprawę dla pracownika, którego stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu z powodu likwidacji stanowiska pracy z dniem 30 kwietnia 2012 r.? Pracownik otrzymuje stałe wynagrodzenie w wysokości 3500 zł brutto. Jednak w okresie 3 miesięcy poprzedzających prawo do nabycia tej odprawy przebywał na zwolnieniu lekarskim oraz na urlopie. Jak w takim przypadku obliczyć podstawę wymiaru tej odprawy? Czy przy wynagrodzeniu stałym mają znaczenie te nieobecności? Dodatkowo zaznaczam, że wynagrodzenie tego pracownika uległo zmianie (wzrosło) w ciągu tych 3 miesięcy. Pracownik był zatrudniony w mojej firmie 6 lat.

Zatrudnianie pracowników przez związek zawodowy

Pracodawca, u którego działa związek zawodowy, ma obowiązek udostępnienia pomieszczeń i urządzeń technicznych niezbędnych do wykonywania działalności związkowej. Nie ma on jednak obowiązku zatrudniania pracowników organizacji związkowej.

Czy pracownikowi zatrudnionemu na czas określony przysługuje odprawa

Pracownikom, świadczącym pracę na podstawie umów na czas określony, podobnie jak pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony, przysługują odprawy pieniężne. Jest to m.in. odprawa z tytułu zwolnień grupowych.

Umowa terminowa a prawo pracownika do odprawy

Pracownikom, świadczącym pracę na podstawie umów na czas określony, podobnie jak pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony, przysługują odprawy pieniężne. Jest to m.in. odprawa emerytalno-rentowa.

Czy związki zawodowe mają prawo do informacji o finansach firmy

Organizacja związkowa zwróciła się do nas z żądaniem podania informacji o stanie rachunków firmy, obecnym poziomie zadłużenia i przepływach finansowych. Czy pracodawca jest zobowiązany przekazać związkowi takie dane?

Kiedy pracodawca może zawiesić przepisy prawa pracy

Pracodawca, który ma kłopoty finansowe, może zawiesić przepisy prawa pracy lub postanowienia umów o pracę. Potrzebna jest jednak do tego zgoda organizacji związkowych lub przedstawicieli pracowników.

Uprawnienia reprezentatywnych organizacji związkowych

W rokowaniach dotyczących zawarcia układu zbiorowego pracy musi brać udział co najmniej jedna reprezentatywna organizacja związkowa. Za taką uważa się m.in. organizację będącą członkiem reprezentacyjnej ponadzakładowej organizacji związkowej.

Zmiana siedziby firmy - obowiązki pracodawcy

Zmiana siedziby firmy może wiązać się z obowiązkiem modyfikacji umów o pracę. Jeżeli zatrudnieni nie zgodzą się na taką zmianę, pracodawca może być zmuszony do wręczenia wypowiedzeń zmieniających, a nawet wypłaty odpraw z tytułu zwolnień grupowych.

Zmiany do układu zbiorowego pracy (art. 241 (9))

Układy zbiorowe pracy określają zobowiązania stron stosunku pracy. Zawierane są w drodze rokowań przez organizacje związkowe oraz pracodawców w drodze rokowań. Co w sytuacji, kiedy pojawi się konieczność wprowadzenia zmian w układzie?

Kto jest odpowiedzialny za programy wsparcia podczas zwolnień monitorowanych

Warunkiem zwolnień monitorowanych jest rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Są to w szczególności sytuacje, w których rozwiązanie umowy o pracę następuje w trybie zwolnień grupowych lub uzasadnione jest likwidacją lub ogłoszeniem upadłości pracodawcy czy likwidacją stanowiska pracy pracownika z przyczyn od niego niezależnych.

Kto nie może zakładać związków zawodowych

Jednym z uprawnień pracowniczych jest wolność zrzeszania się w związkach zawodowych. Niektóre podmioty są w tej wolności ograniczone, np. funkcjonariusze ABW, którzy nie mogą tworzyć związków zawodowych.

Czy urlop wychowawczy wpływa na wysokość odprawy z tytułu zwolnień grupowych

Jesteśmy prywatnym pracodawcą zatrudniającym ponad 60 osób. Jedna z pracownic, której łączny staż pracy w naszej firmie wynosi 7 lat, do końca listopada 2011 r. przebywała na urlopie wychowawczym. W grudniu br. z powodu likwidacji części etatów wręczyliśmy jej pismo o rozwiązaniu umowy o pracę z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia, w czasie którego zwolnimy ją ze świadczenia pracy. W jakiej wysokości będzie przysługiwać tej pracownicy odprawa i czy po ustaniu zatrudnienia może ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych?

Układ zbiorowy pracy a przejście zakładu pracy na nowego pracodawcę (art.241 (8))

Układ zawiera się dla wszystkich pracowników zatrudnionych przez pracodawców objętych jego postanowieniami. Co się dzieje z układem zbiorowym pracy w przypadku przejścia zakładu pracy na nowego pracodawcę?

Jak uniknąć błędów przy współpracy ze związkami zawodowymi

W ramach współpracy ze związkami zawodowymi pracodawca popełnia błędy związane najczęściej z trybem konsultacji w ramach np. wypowiedzenia czy rozwiązania umowy o pracę.

Czy opodatkować i oskładkować odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia oraz odprawę

Z powodów finansowych podjęliśmy decyzję o likwidacji kilkunastu stanowisk pracy, ale nie spełniamy limitów dla zwolnień grupowych. Jednak z tytułu tych zwolnień indywidualnych musimy wypłacić zwalnianym pracownikom odprawy pieniężne w wysokości wskazanej w przepisach o zwolnieniach grupowych. Jednocześnie skróciliśmy im okresy wypowiedzenia z 3 do 1 miesiąca, a za pozostałe 2 miesiące wypłacimy odszkodowania. Zarząd podjął także decyzję o wypłacie indywidualnych, dodatkowych odpraw pieniężnych dla wszystkich zwalnianych pracowników w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia. Prawo do takiego fakultatywnego odszkodowania nie wynika z żadnego wewnątrzzakładowego przepisu. Czy od kwoty tych świadczeń należy odprowadzić składki ZUS oraz zapłacić podatek?

Jakie zwolnienie od pracy przysługuje członkowi związku zawodowego

Członkom związków zawodowych, którzy pełnią funkcję w tych związkach przysługuje prawo do zwolnienia od pracy w razie konieczności wykonywania funkcji zawodowych.

Krótszy czas pracy w handlu w Wigilię?

Podobnie jak w zeszłym roku, NSZZ „Solidarność” prowadzi akcję zachęcającą do skrócenia handlu w Wigilię. Związkowcy apelują o zamknięcie sklepów w tym dniu o godzinie 14.00. Ich zdaniem przedłużanie godzin handlu w Wigilię nie przekłada się na większe zyski sklepów.

Kiedy pracownikowi należy wypłacić odprawę

Pracownikowi przysługuje dodatkowe świadczenie pieniężne w postaci odprawy w sytuacjach określonych przez przepisy prawa pracy. Pracodawca wypłaca ją m.in. w przypadku przejścia pracownika na emeryturę.

Zwolnienia grupowe - wysokość odprawy pieniężnej w 2012 roku

22500 zł - tyle będzie wynosić w 2012 roku maksymalna wysokość odprawy pieniężnej z tytułu zwolnienia grupowego.

Informacje dla rady pracowników przekazane e-mailem

Ustawa o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji nie wskazuje, w jaki sposób powinienem przekazywać informacje radzie pracowników. W celu sprawnej komunikacji utworzyłem wszystkim członkom rady pracowników na firmowym serwerze skrzynki internetowe i na nie przesyłam stosowne informacje. Okazuje się jednak, że niektórzy członkowie rady nie potrafią obsługiwać wiadomości e-mail i nie uznają przekazywania informacji w tym trybie. Czy przesyłając informacje przez internet jestem zwolniony z doręczania ich w inny sposób?

Czy nieprawidłowe zgłoszenie pracodawcy szczególnie chronionych związkowców pozbawia ich ochrony stosunku pracy

Niezgodne z przepisami zgłoszenie imienne pracownika-związkowca szczególnie chronionego przez nieuprawniony organ związku zawodowego nie pozbawia go ochrony z tytułu pełnienia funkcji przewodniczącego zakładowej organizacji związkowej bądź przewodniczącego komitetu założycielskiego związku zawodowego (wyrok Sądu Najwyższego z 26 kwietnia 2011 r., II PK 272/10).

Kontrola wynagrodzeń przez związek zawodowy

Wypowiedzenie umowy o pracę związkowcowi niezdolnemu do pracy na dotychczasowym stanowisku

Pracownik, który jest członkiem związku zawodowego, otrzymał od lekarza medycyny pracy oświadczenie o niezdolności do pracy na dotychczasowym stanowisku. Pracodawca nie ma możliwości zapewnienia mu innego stanowiska pracy. Obecnie liczba członków związku zawodowego wynosi 61 członków i uprawnia związek do objęcia ochroną przed zwolnieniem dodatkowo innych członków organizacji związkowej. Czy jeśli pracownik otrzyma taką ochronę, będzie można go zwolnić? Czy w takiej sytuacji jest należna odprawa, jeżeli powód wypowiedzenia nie leży po stronie pracodawcy?

Ochrona działaczy związkowych przed zwolnieniem

Przepisy prawa przyznają działaczom związkowym szeroką ochronę trwałości ich zatrudnienia. Ochrona ta wzmocniona została dodatkowo przez niedawną nowelizację Kodeksu pracy. Dzięki niej związkowiec może domagać się przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach, a nie tylko odszkodowania, nawet jeżeli pracował na podstawie umowy terminowej.

Prace nad nowelizacją ustawy o minimalnym wynagrodzeniu rozpoczną się w następnej kadencji Sejmu

Obywatelski projekt nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu zakłada stopniowe podwyższanie płacy - do 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Wszystkie kluby opowiedziały się za kontynuowaniem prac nad tym projektem.

Jak przeprowadzić likwidację stanowiska pracy

Likwidacja stanowiska pracy umożliwia obniżenie kosztów działalności pracodawcy, zwłaszcza w czasie kryzysu gospodarczego. Warto jednak pamiętać, że sąd pracy może zbadać czy likwidacja jest autentyczna czy też ma jedynie charakter pozorny.

Sejm zajmie się ustawą o wynagrodzeniu minimalnym

Na ostatnim posiedzeniu Sejmu VI kadencji, w połowie września, posłowie zajmą się zgłoszonym przez NSZZ "Solidarność" projektem ustawy o wynagrodzeniu minimalnym.

Liczebność międzyzakładowej organizacji związkowej

Wysokość odprawy pieniężnej w przypadku zmiany warunków wynagradzania przed rozwiązaniem umowy o pracę

Będziemy wypłacać kilku pracownikom odprawy pieniężne w związku z likwidacją jednego z działów w naszej firmie (podlegamy ustawie o zwolnieniach grupowych). Niektórzy z zatrudnionych na 2 miesiące przed rozwiązaniem umowy wystąpili z wnioskiem o obniżenie etatu, na co zgodziliśmy się. Zmiana etatu spowodowała jednoczesne obniżenie przysługującego im wynagrodzenia. Pracownicy otrzymywali wynagrodzenia w stałej stawce oraz procentowe premie miesięczne i kwartalne obliczane od płacy zasadniczej. Od jakiej podstawy powinniśmy obliczyć przysługujące im odprawy?

Skarga na przepisy ustawy o związkach zawodowych

NSZZ "Solidarność" złożyła do Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) skargę na przepisy, które zdaniem organizacji uniemożliwiają przynależność do związków zawodowych nawet kilku milionom Polaków.

Uprawnienia kontrolne związku zawodowego

Czy dopuszczalne jest dokonanie wypowiedzenia zmieniającego związkowcowi

Pracownikowi korzystającemu ze szczególnej ochrony związkowej nie wolno wręczyć bez zgody zakładowej organizacji związkowej wypowiedzenia zmieniającego. Ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych, uzasadniającym wykluczenie możliwości przywrócenia do pracy pracownika – związkowca, nie jest osiąganie np. niedostatecznych wyników w pracy czy zorganizowanie zebrania pracowników bez zgody pracodawcy (wyrok Sądu Najwyższego z 10 marca 2011 r., II PK 241/10).

Rejestracja układu zbiorowego pracy

Aby układ zbiorowy pracy uzyskał moc obowiązującą, konieczna jest jego rejestracja. Podczas procedury rejestracyjnej badana jest zgodność układu z przepisami prawa.

Kontrola sposobu wykorzystywania przez związkowca zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy

Zobowiązałem pracownika zwolnionego z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej do wskazania godzin jego urzędowania w zakładzie, jak również umieszczania stosownej adnotacji w księdze ewidencji wyjść prywatnych w przypadku opuszczenia terenu zakładu pracy w tych godzinach. Pracownik zarzucił, że moje działanie narusza przepisy ustawy o związkach zawodowych. Czy faktycznie nie mam możliwości kontrolowania sposobu wykorzystywania przez pracownika takiego zwolnienia od pracy? Czy podobnie wygląda sytuacja w przypadku zwolnienia pracownika na czas niezbędny do wykonania doraźnej czynności wynikającej z jego funkcji związkowej?

Ochrona stosunku pracy związkowca - zmiana Kodeksu pracy

W razie wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy pracownik szczególnie chroniony może domagać się nie tylko odszkodowania, ale i przywrócenia do pracy. Po zmianie art. 50 § 5 k.p. z obu tych roszczeń mogą skorzystać również działacze związkowi.

Nowelizacja Kodeksu pracy - zwiększona ochrona przed zwolnieniem

Od dzisiaj, 28 lipca, obowiązuje nowelizacja Kodeksu pracy. Dzięki niej związkowcy zatrudnieni na czas określony, w przypadku niezgodnego z prawem zwolnienia, mogą ubiegać się o przywrócenie do pracy.

Funkcjonowanie i potrzeby związków zawodowych

Rozporządzenia Unii Europejskiej i polskie prawodawstwo sankcjonują istnienie organizacji przedstawicielstw pracowniczych, a w przypadku rad pracowniczych nawet zobowiązują, by funkcjonowały w określonych sytuacjach. Oznacza to, że działania kierowniczo-zarządcze zakładu pracy nie są tylko domeną właścicieli lub zarządzającej kadry.

Kiedy i w jaki sposób wprowadzić regulamin wynagradzania

Pracodawca, który zatrudnia ponad 20 pracowników, jest zobowiązany wprowadzić regulamin wynagradzania. Nie ma jednak żadnych przeszkód, aby taki dokument stworzył również pracodawca zatrudniający mniejszą liczbę pracowników.

Prawo do odprawy rentowej

Zatrudniamy pracownika, który był na rencie z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Otrzymał ją w momencie zarejestrowania w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotny. Nie otrzymał odprawy rentowej. W trakcie zatrudnienia w naszym zakładzie ze względu na pogorszenie stanu zdrowia przyznano mu rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Czy pracownikowi przysługuje odprawa rentowa?

Rejestrowanie układów zbiorowych

Układy zakładowe i ponadzakładowe podlegają wpisowi do rejestrów prowadzonych przez właściwego okręgowego inspektora pracy i ministra właściwego do spraw pracy.

Nabycie prawa do odprawy emerytalno-rentowej

Pracownik uzyskał prawo do emerytury. Przed rozwiązaniem stosunku pracy złożył wniosek o wypłacenie odprawy emerytalnej. W moim zakładzie pracy pracownik ten pracuje dopiero 3 lata. Czy ma to wpływ na wysokość odprawy? Z tego co wiem, pracownik pobierał kiedyś rentę z tytułu niezdolności do pracy i być może wypłacono mu odprawę rentową. Jak można to potwierdzić? Jeżeli pracownik rzeczywiście otrzymał odprawę rentową, to czy będę musiał wypłacić odprawę emerytalną albo odprawę uzupełniającą?

Bolączka europejskich pracowników

Negocjowanie podwyżek wynagrodzeń - udział związku zawodowego

Oczekiwania pracodawcy i pracowników dotyczące wysokości wynagrodzeń tych ostatnich są z reguły odmienne. Dlatego proces negocjowania podwyżek wynagrodzeń powinien mieć umocowanie w zawartym z pracownikami porozumieniu o zwiększeniu wynagrodzeń. Pracowników w negocjacjach z pracodawcą reprezentuje z reguły związek zawodowy lub wspólna reprezentacja kilku związków zawodowych.

Wpływ stażu pracy na uprawnienia pracownika

Okres pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę, czyli czas, w którym pracownik pozostaje w stosunku pracy, to staż pracy. Od jego długości zależy prawo do wielu świadczeń pracowniczych (np. tzw. jubileuszówek) lub wysokość tych świadczeń.

Można wypowiedzieć umowę o pracę działaczowi związkowemu, który naruszył prawo

REKLAMA