REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skarga na przepisy ustawy o związkach zawodowych

REKLAMA

NSZZ "Solidarność" złożyła do Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) skargę na przepisy, które zdaniem organizacji uniemożliwiają przynależność do związków zawodowych nawet kilku milionom Polaków.

Jak poinformowała Ewa Podgórska-Rakiel z Zespołu Prawnego Komisji Krajowej NSZZ "S" sprawa dotyczy art. 2 ustawy o związkach zawodowych wymieniającego osoby, które mogą przystępować do związków zawodowych.

Autopromocja

Podgórska-Rakiel wyjaśniła, że artykuł ten wymienia m.in. pracowników, członków spółdzielni rolniczych i produkcyjnych, osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej, chałupników, emerytów, rencistów, bezrobotnych czy funkcjonariuszy. "Nie ma w nim jednak mowy o osobach samozatrudniających się czy też zatrudnionych na podstawie umów cywilno-prawnych" - powiedziała.

Nowelizacja Kodeksu pracy - zwiększona ochrona przed zwolnieniem >>

Podgórska-Rakiel dodała, że wśród osób nieujętych w drugim artykule wspomnianej ustawy jest np. duże grono ochroniarzy, taksówkarzy czy kierowców tirów.

"Zwłaszcza ochroniarze zwracają się do nas bardzo często z różnego rodzaju problemami. Jednak, jeśli nawet próbujemy interweniować w ich imieniu, bardzo często słyszymy od pracodawców, że nie mamy prawa reprezentować danej osoby i - zgodnie z zapisami prawa - jest to prawda" - powiedziała Podgórska-Rakiel.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Tymczasem nie ma przeszkód, aby katalog uprawnionych do tworzenia czy wstępowania do związków zawodowych mógłby zostać poszerzony lub mieć charakter otwarty - dodała Podgórska-Rakiel.

Rzecznik prasowy przewodniczącego KK NSZZ "Solidarność" Wojciech Gumułka poinformował, że skarga na błędne, zdaniem związku, przepisy została przesłana do Międzynarodowej Organizacji Pracy pod koniec lipca.

Jak zaznaczył Gumułka, rozpatrywanie skargi przez Międzynarodową Organizację Pracy może potrwać kilka miesięcy, a nawet rok. "Jeśli MOP uzna ją za zasadną, wezwie polski rząd do zmiany przepisów. Zmiana będzie obligatoryjna, bo Polska jest członkiem Międzynarodowej Organizacji Pracy" - powiedział rzecznik.

Czym jest strajk? >>

Gumułka przypomniał też, że Solidarność kilkakrotnie korzystała z prawa skargi w MOP. "Tak było choćby w 1994 roku, kiedy związek oskarżał rząd polski o niezwrócenie majątku zagarniętego Solidarności w stanie wojennym i pozostawienie go w gestii OPZZ" - powiedział Gumułka, dodając, że MOP uznał wówczas skargę za uzasadnioną.

Międzynarodowa Organizacja Pracy została założona w 1919 r. Jej celem jest oddziaływanie na rządy, przedsiębiorców i związki zawodowe tak, by działały one wspólnie na rzecz sprawiedliwości społecznej i lepszych warunków życia na całym świecie. Obecnie do MOP należą 183 państwa. Biuro Organizacji mieści się w Genewie w Szwajcarii.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Dziecka 2024 r.: Prezenty z zakładu pracy. Czy to możliwe

Z okazji Dnia Dziecka niektórzy pracodawcy przygotowują paczki dla dzieci pracowników. Paczki mogą być finansowane nie tylko ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W zależności od źródła finansowania, różne będą zasady przyznawania paczek.

Wybory do europarlamentu 2024 r. Dieta

9 czerwca 2024 r. odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należy się wynagrodzenie w formie zryczałtowanej diety oraz inne świadczenia.

Termin złożenia wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej

20 maja 2024 r. minął termin na rozliczenie rocznej składki zdrowotnej za 2023 r. Przedsiębiorcy mają coraz mniej czasu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty.

Zasiłek dla bezrobotnych wyższy od 1 czerwca 2024 r. Znamy kwoty brutto i netto

Od 1 czerwca 2024 r. rosną kwoty brutto i netto zasiłku dla bezrobotnych. Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych od czerwca? Kto ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych? Jak długo można dostawać zasiłek dla bezrobotnych?

REKLAMA

Rodzice wcześniaków z nowymi uprawnieniami

W ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej trwają prace nad projektem ustawy wydłużającej urlopy macierzyńskie. Ustawa ma wydłużyć urlop macierzyński pracownikom-rodzicom dzieci przedwcześnie urodzonych oraz pracownikom-rodzicom dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających hospitalizacji.

Zbliża się ważny termin. Trzeba wpłacić pierwszą ratę odpisu na ZFŚS

31 maja mija termin wpłaty pierwszej raty odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Pracodawca powinien przekazać na konto funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości odpisu.

Ważne zmiany od 1 czerwca 2024 r. Wyższe wpłaty na PFRON i wynagrodzenia pracowników młodocianych

Od 1 czerwca 2024 r. zwiększą się obowiązkowe wpłaty na PFRON. Pracodawcy będą też musieli podwyższyć wynagrodzenie pracownikom młodocianym.

Nadchodzi jawność wynagrodzeń, jak ma wyglądać w praktyce, jak firma powinna się przystosować do dyrektywy płacowej

Dyrektywa o jawności płac najczęściej kojarzy się z obowiązkiem podawania kandydatom do pracy wysokości wynagrodzeń lub widełek płacowych. Jest to tylko jeden z obowiązków, i to tych łatwiejszych do spełnienia. Znacznie poważniejszym zadaniem będzie raportowanie danych o wynagrodzeniach i luce płacowej do wskazanego organu.

REKLAMA

Dni ustawowo wolne od pracy w drugiej połowie 2024 r.

Jakie dni ustawowo wolne od pracy czekają nas w drugiej połowie 2024 r.? Jak to wpłynie na możliwość zorganizowania dłuższego odpoczynku?

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Kto nie dostanie urlopu

Kolejny długi weekend już naprawdę blisko! Boże Ciało 2024 - kiedy? Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Kto nie dostanie urlopu? Kto pracuje w święta? Czy pracodawca może odwołać z Urlopu? Czy pracownik może odmówić stawienia się w pracy?

REKLAMA