| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Układy zbiorowe pracy > Układ zbiorowy pracy a przejście zakładu pracy na nowego pracodawcę (art.241 (8))

Układ zbiorowy pracy a przejście zakładu pracy na nowego pracodawcę (art.241 (8))

Układ zawiera się dla wszystkich pracowników zatrudnionych przez pracodawców objętych jego postanowieniami. Co się dzieje z układem zbiorowym pracy w przypadku przejścia zakładu pracy na nowego pracodawcę?

Czym jest układ zbiorowy pracy

Układ zbiorowy pracy zawierany jest przez pracodawców i związki zawodowe w drodze dobrowolnych rokowań. Układ może wprowadzić rozwiązania korzystniejsze dla pracowników niż wynikające z przepisów kodeksu pracy, innych ustaw.  Natomiast układ nie może zawierać przepisów mniej korzystnych dla pracownika niż przepisy prawa pracy.

Układ określa warunki, jakim powinna odpowiadać treść stosunku pracy oraz wzajemne zobowiązania stron układu, w tym dotyczące stosowania układu i przestrzegania jego postanowień.

Zobacz także: Co określa układ zbiorowy pracy

Przejście zakładu pracy na nowego pracodawcę a układ zbiorowy pracy

W momencie przejęcia zakładu pracy przez nowego pracodawcę, staje się on stroną stosunku pracy łączącego poprzedniego pracodawcę z jego pracownikami. A co z postanowieniami układu pracy w razie przejścia zakładu pracy na nowego pracodawcę? Postanowienia układu zbiorowego pracy, którym objęty jest zakład pracy przejmowany muszą być przestrzegane przez nowego pracodawcę przez okres 12 miesięcy od daty przejęcia. Po upływie tego terminu pracodawca ma prawo zmienić warunki zatrudniania podwładnych na mniej korzystne, niż wynika to z układu zbiorowego pracy.

W okresie jednego roku od dnia przejścia zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę do pracowników stosuje się postanowienia układu, którym byli objęci przed przejściem zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę. Przy czym postanowienia tego układu stosuje się w brzmieniu obowiązującym w dniu przejścia zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę. Pracodawca może stosować do tych pracowników korzystniejsze warunki niż wynikające z dotychczasowego układu. Jeżeli nowy pracodawca przejmuje również inne osoby objęte układem obowiązującym u dotychczasowego pracodawcy, stosuje postanowienia układu dotyczące tych osób przez okres jednego roku od dnia przejęcia.

Po upływie okresu stosowania dotychczasowego układu wynikające z tego układu warunki umów o prace lub innych aktów stanowiących podstawę nawiązania stosunku pracy stosuje się do upływu okresu wypowiedzenia tych warunków.

Jeżeli pracownicy przed ich przejęciem byli objęci układem ponadzakładowym, obowiązującym u nowego pracodawcy, powyższe regulacje stosuje się do układu zakładowego.

Zobacz także: Sprzeczności w treści układ zbiorowy pracy

Podstawa prawna: Art. 241 8 Kodeksu pracy

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Anna Gnoińska

Ekspert w zakresie strategii HR i cyfrowej transformacji HR, właściciel revit.hr. Doświadczenie zdobywała jako dyrektor i członek Zarządu odpowiedzialny za HR, komunikację i zarządzanie zmianą. Pracowała w spółkach międzynarodowych i krajowych w sektorze bankowym, mediów i energetycznym. Studiowała finanse i zarządzanie we Francji i w Niemczech w ramach NEOMA Business School. Dodatkowo ukończyła program Swedish Institute w zakresie CSR i program „Creativity&Innovation in the Organization” na UCLA. Europejka z przekonania. Mówi pięcioma językami. Pasjonuje się przyszłością pracy, zrównoważonym rozwojem w dobie globalizacji oraz przywództwem kobiet.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »