| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Zatrudnianie pracowników przez związek zawodowy

Zatrudnianie pracowników przez związek zawodowy

Pracodawca, u którego działa związek zawodowy, ma obowiązek udostępnienia pomieszczeń i urządzeń technicznych niezbędnych do wykonywania działalności związkowej. Nie ma on jednak obowiązku zatrudniania pracowników organizacji związkowej.

Związek zawodowy jest dobrowolną i samorządną organizacją ludzi pracy, powołaną do reprezentowania i obrony ich praw, interesów zawodowych i socjalnych. Nie oznacza to jednak, że związek zawodowy nie może zatrudniać pracowników.

Co do zasady, to sami działacze obsługują wszystkie sprawy związkowe, ponieważ korzystają ze zwolnień od pracy. Prawo do zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy na okres kadencji w zarządzie zakładowej organizacji związkowej może przysługiwać jednemu lub kilku związkowcom (art. 31 ustawy o związkach zawodowych).

W zależności od liczby członków można żądać od pracodawcy:

  • częściowego zwolnienia jednego działacza – gdy liczba członków jest mniejsza od 150,
  • pełnego zwolnienia jednego działacza – gdy liczba członków wynosi od 150 do 500,
  • pełnego zwolnienia dla dwóch osób – gdy liczba członków wynosi od 501 do 1000 członków,
  • pełnego zwolnienia dla trzech pracowników – gdy liczba członków wynosi od 1001 do 2000 członków.

Na każdy kolejny 1000 członków powyżej 2000 członków organizacji związek może uzyskać dodatkową osobę zwolnioną z obowiązku świadczenia pracy. Poza tym ustawodawca pozwala dzielić zwolnienie między kilku pracowników, jeżeli jest ono udzielane w niepełnym wymiarze.

Bywa jednak, że działacze związkowi z wyboru prowadzą intensywną działalność związkową. Wówczas do bieżącej obsługi członków związku mogą zatrudniać pracowników.

Obowiązki pracodawcy wobec związku

Pracodawca, u którego działa związek, ma określone obowiązki wynikające z ustawy o związkach zawodowych. Najważniejszym jest udostępnienie zakładowej organizacji związkowej pomieszczenia i urządzeń technicznych niezbędnych do wykonywania działalności związkowej w zakładzie pracy (art. 33 ustawy o związkach zawodowych). Wyraźnie mowa jest o pomieszczeniu i urządzeniach, do których należą najczęściej biurko, krzesła, szafka, komputer, telefon, kartki, przybory do pisania. Co konkretnie uzyska organizacja związkowa, zależy od indywidualnych rozmów z pracodawcą.

Pracodawca nie ma jednak obowiązku zatrudniania pracowników organizacji związkowej.

Przykład

Międzyzakładowa organizacja związkowa zatrudniła na 1/2 etatu w swoim związkowym biurze osobę do prowadzenia rejestru korespondencji i spraw członków. Następnie organizacja wystąpiła do pracodawców o zwrot kosztów osobowych obsługi swojego biura. Pracodawca nie zgodził się. Nie ma w przepisach obowiązku opłacania przez pracodawcę pracowników związku zawodowego. Takie postanowienia może zawierać umowa, jaką strony zawierają na mocy art. 33 ustawy o związkach zawodowych. Nie jest to jednak zobowiązanie obligatoryjne pracodawcy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Prawo i Logistyka

PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »