REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie zwolnienie od pracy przysługuje członkowi związku zawodowego

Ewa Ryś
Zwolnienie od pracy zawodowej może dotyczyć każdego członka związku zawodowego, jeżeli tylko pełni on jakąkolwiek funkcję związkową. Fot. Fotolia
Zwolnienie od pracy zawodowej może dotyczyć każdego członka związku zawodowego, jeżeli tylko pełni on jakąkolwiek funkcję związkową. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Członkom związków zawodowych, którzy pełnią funkcję w tych związkach przysługuje prawo do zwolnienia od pracy w razie konieczności wykonywania funkcji zawodowych.

Zwolnienie w celu wykonywania funkcji związkowych

Związki zawodowe są powoływane do reprezentowania i obrony ich praw, interesów zawodowych i socjalnych pracowników. Pracownikowi, który pełni funkcje z związkach zawodowych przysługują szczególne przywileje. Pracownik ma prawo do zwolnienia od pracy zawodowej z zachowaniem prawa do wynagrodzenia na czas niezbędny do wykonania doraźnej czynności wynikającej z jego funkcji związkowej poza zakładem pracy, jeżeli czynność ta nie może być wykonana w czasie wolnym od pracy. Ponadto pracownik ma prawo do zwolnienia od pracy zawodowej z zachowaniem prawa do wynagrodzenia na czas niezbędny do wykonania doraźnej czynności wynikającej z jego funkcji związkowej, jeżeli czynność ta nie może być wykonana w czasie wolnym od pracy. Co ważne w obu przypadkach pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Autopromocja

Zwolnienie od pracy zawodowej może dotyczyć każdego członka związku zawodowego, jeżeli tylko pełni on jakąkolwiek funkcję związkową, na przykład w zarządzie, komisji rewizyjnej, czy też w sądzie koleżeńskim.

Co natomiast oznacza pojęcie „czynność doraźna". Pod tym pojęciem należy rozumieć jednorazowe, krótkotrwałe działanie o charakterze dorywczym lub okolicznościowym, które służy realizacji funkcji pełnionych przez pracownika w związkach zawodowych.

Jakie jeszcze zwolnienia przysługują pracownikowi

Pracownik, który pełni funkcję w związkach zawodowych ma także prawo do innych zwolnień od pracy, jak każdy pracownik. Pracownik ma prawo do zwolnienia od pracy w razie:

 • udziału w postępowaniu pojednawczym w charakterze strony lub świadka,
 • badania lekarskiego i szczepienia ochronnego dotyczącego chorób zakaźnych, wenerycznych,
 • akcji ratowniczej i niezbędnego wypoczynku pracowników należących do GOPR,
 • oddania krwi,
 • udziału w pracach komisji pojednawczych,
 • wykonywania badań lekarskich w czasie ciąży,
 • poszukiwania pracy w okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę wypowiedzianej przez pracodawcę,
 • sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do lat 14,
 • przeprowadzania okresowych i kontrolnych badań lekarskich,
 • udziału w pracach komisji bezpieczeństwa i higieny pracy,
 • pełnienia czynności ławnika w sądzie na czas pełnienia tych czynności.

Zobacz także: Do jakich płatnych zwolnień od pracy ma prawo pracownik?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawa prawna: Kodeks pracy

Ustawa z dnia 23 maja 1991 roku o związkach zawodowych (tekst jedn. Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854, z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Symbole religijne w miejscu pracy

Symbole religijne w miejscu pracy to temat bardzo kontrowersyjny. Z jednej strony mamy wolność do wyrażania i uzewnętrzniania swoich przekonań religijnych a pracodawca i współpracownicy nie mogą z tego powodu dyskryminować a z drugiej strony pracodawca może wprowadzić zakaz noszenia w miejscu pracy jakichkolwiek widocznych symboli wyrażających przekonania światopoglądowe lub religijne.

Wyższe emerytury i wynagrodzenia od lipca 2024 r. Dla kogo?

Od 1 lipca zwiększają się minimalne wynagrodzenie za pracę i minimalna stawka godzinowa. Jak to może wpłynąć na emeryturę?

Już niedługo praca od poniedziałku do czwartku. Zmiany w Kodeksie pracy już niedługo. Czy szkoły też będą otwarte 4 dni w tygodniu?

Wkrótce czeka nas nowelizacja Kodeksu pracy. Projekt ustawy jest już w Sejmie. Czego będą dotyczyć zmiany?

Od 1500 zł do 45 000 zł kary grzywny dla pracodawcy za wypłatę wynagrodzenia wyższego niż wynikające z zawartej umowy o pracę

Kiedy pracodawca może otrzymać karę aż do 45000 zł za wypłatę wynagrodzenia wyższego niż wynikające z zawartej umowy o pracę? 

REKLAMA

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Kiedy można odwołać z urlopu

Okazuje się, że podczas zbliżającego się długiego weekendu w dniach 30 maja do 2 czerwca 2024 roku - pracodawca może odwołać pracownika z urlopu. Nie uchroni pracowników od tego nawet wolny czwartek i święto Bożego Ciała. Kiedy można odwołać z urlopu? Czy pracownik musi odebrać telefon od pracodawcy w trakcie urlopu wypoczynkowego?

Renta wdowia 2024 r. Ile, dla kogo, kiedy

Zmienią się zasady przyznawania świadczeń osobom owdowiałym. W Sejmie trwają prace nad nowym świadczeniem, tzw. rentą wdowią, którego celem jest wsparcie wdów i wdowców po śmierci małżonka.

Od 1000 zł do 30 000 zł kary grzywny dla pracodawcy za zatrudnienie pracownika na umowie śmieciowej

Zatrudnienie pracownika na umowie śmieciowej może skończyć się dla pracodawcy karą grzywny w wysokości od 10000 zł do 30000 zł. Kiedy umowa cywilnoprawna wyczerpuje znamiona stosunku pracy i należy zmienić ją na umowę o pracę?

Czas pracy kierowcy autobusu - nowe przepisy od 22 maja 2024 r.

Czas pracy kierowców autobusów - zmiany od 22 maja 2024 roku wynikają z wdrożenia przepisów UE. Zmiany dotyczą m.in. przerw w pracy kierowców i wydłużenia doby do 25 godzin.

REKLAMA

ABW szuka łowców szpiegów. Jakie warunki musi spełnić kandydat?

Rząd Polski buduje 15 delegatur Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w terenie. Głównym wyzwaniem jest brak osób z przygotowaniem kontrwywiadowczym - informuje wtorkowa gazeta "Rzeczpospolita". ABW nie podaje dokładnej liczby osób, które planuje przyjąć do służby.

Sygnalista – dlaczego Polska ma problem z przepisami o ochronie sygnalistów? [WYWIAD]

Ustawa o ochronie sygnalistów - "[…] istnieje szansa, że ustawa wejdzie w życie jeszcze w tym roku." O problemach Polski z wdrożeniem ustawy opowiada dr Łukasz Bolesta.

REKLAMA