| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Związki zawodowe > Funkcjonowanie i potrzeby związków zawodowych

Funkcjonowanie i potrzeby związków zawodowych

Rozporządzenia Unii Europejskiej i polskie prawodawstwo sankcjonują istnienie organizacji przedstawicielstw pracowniczych, a w przypadku rad pracowniczych nawet zobowiązują, by funkcjonowały w określonych sytuacjach. Oznacza to, że działania kierowniczo-zarządcze zakładu pracy nie są tylko domeną właścicieli lub zarządzającej kadry.

Istniejące organizacje również mają swoje obowiązki, przywileje, cele i różnymi sposobami starają się je realizować. Kierownictwa przedsiębiorstw powinny zatem bez wątpienia znać zamiary swoich partnerów, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Związkom zawodowym często zarzuca się postawę roszczeniową, lecz nie wszyscy zdają sobie sprawę, że chcą one, oprócz statutowej obrony pracowników, także współpartnerstwa. Oczywiście właściciele i zarządzający zazwyczaj znają statutowe przywileje istniejących u nich organizacji. Ale czy znają ich zamiary, plany i sposoby ich realizacji? Wiedzieć trzeba, a najlepiej dowiedzieć się u źródła.

Badanie wśród związkowców

By poznać opinie przedstawicieli organizacji związkowych przeprowadzono w ramach europejskiego funduszu PO KL badanie wśród 367 działaczy OPZZ – największej organizacji związkowej*. Z 68 pytań merytorycznych, na które udzielono mnóstwo kafeteryjnych odpowiedzi, skonstruowano tyleż samo wniosków i sugestii. W artykule przedstawiam te informacje, które wydają się najistotniejsze dla grupy właścicieli i kadry zarządzającej przedsiębiorstwami, instytucjami i zakładami pracy. Artykuł jest więc subiektywny.

Potrzeby związkowców

Co zatem zdaniem samych działaczy terenowych OPZZ wymaga poprawy? Przede wszystkim zintensyfikowanie obrony interesów pracowniczych – 73,4 proc. odpowiedzi. Oznacza to, że związkowcy nie są zadowoleni ze stosunków, jakie panują w zakładach pracy.

Intensyfikacja szkoleń i nowelizacja Kodeksu pracy

Respondenci sądzą, że najlepszą drogą wyjścia z aktualnej sytuacji jest intensyfikacja szkoleń z zakresu znajomości przepisów prawnych związanych z pracą, czyli aktywniejsza, bardziej mądra obrona praw pracowniczych. Tym bardziej warto to wziąć pod uwagę, ponieważ 58 proc. organizacji związkowych bierze udział w konsultacjach społecznych. Należy więc założyć, że po skonsumowaniu szkoleń konsultacje mogą się stać bardziej złożone lub trudne. Świadczy to w ogóle o dążeniu do większej aktywizacji związków zawodowych. Potrzeba szkoleń przewija się we wszystkich odpowiedziach. Jest to także dowód samokrytycyzmu związkowców i perspektywicznego myślenia. Niektórzy działacze związków zawodowych twierdzili, że dzięki szkoleniom przestali postrzegać pracodawców jako przeciwników.

Ponadto związkowcy dążą do nowelizacji Kodeksu pracy, tak by był korzystniejszy dla pracowników niż do tej pory. Narzekania na Kodeks pracy jako niesprzyjający pracownikom najemnym są wśród związkowców dosyć powszechne. Bardzo często wspomina się, że przedsiębiorcy lekceważą jego przepisy.

Jako drugą potrzebę uznano konieczność przeprowadzenia szkoleń dotyczących zasad i technik prowadzenia negocjacji z pracodawcami. Za ważne uznano także szkolenie z zakresu stosowania i zasad polityki płacowej i socjalnej. Szkolenia miałyby też podnieść umiejętności związkowców w zakresie znajomości psychologii tłumu i zapobiegania mobbingowi.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Chudzik

menedżer centralnego działu rozliczeń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »