reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Można wypowiedzieć umowę o pracę działaczowi związkowemu, który naruszył prawo

Można wypowiedzieć umowę o pracę działaczowi związkowemu, który naruszył prawo

Zachowanie polegające na pobiciu lub opluciu współpracowników przez działaczy związkowych nie podlega ochronie prawa. W takim przypadku pracodawca może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem, nawet bez uprzedniej zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej.

19 maja br. Sąd Najwyższy wydał wyrok dotyczący strajku w kopalni „Budryk”. Sąd orzekł, że zachowanie polegające na pobiciu lub opluciu współpracowników przez działaczy związkowych nie podlega ochronie prawa. W takim przypadku pracodawca może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem, nawet bez uprzedniej zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej.

Nowelizacja kodeksu pracy - stanowisko ws. ochrony działaczy związkowych >>

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej przypominają, że parlamentarzyści zamierzają zwiększyć ochronę działaczom związkowym poprzez przyznanie im prawa powrotu do pracy w razie rozwiązania terminowej umowy o pracę. - Zamiast kolejnej kazuistycznej regulacji powinno się wprowadzić ogólny przepis dotyczący ochrony działaczy związkowych przed bezprawnym zwolnieniem – postulują Pracodawcy RP.

Sąd Najwyższy ponownie przypomniał, że ochrona przed rozwianiem stosunku pracy przysługuje tylko w związku z pełnioną funkcją, a działacze związkowi naruszający prawo jej nie podlegają, co oznacza, że związkowiec może być zwolniony z pracy nawet bez zgody związku. Ekspert Pracodawców RP, mec. Monika Gładoch zauważa, że na przestrzeni ostatnich kilku lat podobnych wyroków w sprawach rozpatrywanych w trybie kasacji zapadło kilkanaście. - Ostatni wyrok Sądu Najwyższego brzmi wyjątkowo wymownie, bo przypomina o podstawowych zasadach obowiązujących w społeczeństwie. To wręcz niebywałe, aby sąd tłumaczył reprezentantom pracowników, że bicie i poniżanie kolegów z pracy jest niezgodne z prawem – mówi M. Gładoch.

Spory zbiorowe - związki zawodowe mogą organizować nielegalne strajki >>

Pracodawcy RP ponownie wnioskują o zmianę przepisów dotyczących ochrony działaczy związkowych. Przepis art. 32 ustawy o związkach zawodowych zakazujący pracodawcy rozwiązania umowy o pracę w każdym trybie bez zgody organizacji, z której wywodzi się działacz związkowy bywa opacznie odczytywany. Większą rolę w tworzeniu praktyki ochronnej powinny odgrywać sądy. Lepszym rozwiązaniem jest  wprowadzenie przepisu, zgodnie z którym niedopuszczalne są jakiekolwiek akty krzywdzące przedstawicieli pracowników lub prowadzące do ich dyskryminowania z tytułu pełnionej funkcji. - Gdyby prawo było bardziej ogólnie, strony częściej sięgałyby do wyroków sądowych z których wynika, jakie zachowania pracodawców są prawnie niedozwolone – uważa ekspert Pracodawców RP.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Sobieski

Inspektor w Wydziale Księgowości Urzędu Miasta Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama