REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Terminy w prawie pracy, Okres wypowiedzenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy trzecia umowa przekształca się w umowę na czas nieokreślony

Podmiotami, które nadal korzystają z przepisów Kodeksu pracy dotyczących umów terminowych, są pracodawcy sfery budżetowej i samorządowej. Muszą oni zatem pamiętać o przekształceniu z mocy prawa trzeciej umowy na czas określony w umowę bezterminową.

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia

Pracodawcy często zwalniają pracowników z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia mimo braku podstawy prawnej do takiego zwolnienia. To rozwiązanie jest korzystne dla pracodawcy chociażby z powodu zapewnienia odpowiedniej atmosfery w zakładzie pracy.

Jak uzasadnić wypowiedzenie umowy z powodu utraty zaufania do pracownika

Nie ma oficjalnego wzoru, jak należy formułować przyczynę rozwiązania umowy o pracę. Orzecznictwo wypracowało jednak katalog zasad zwyczajowych, którymi warto kierować się również, gdy jest nią utrata zaufania.

Jak zgłosić zastrzeżenia do protokołu kontroli

Podczas kontroli inspektorom PIP również zdarzają się pomyłki. Błędne działanie inspektora prowadzi najczęściej do powstania nieprawdziwych ustaleń. Dlatego ważne jest, aby pracodawca znał środki obrony przed nieuzasadnionymi zarzutami inspektora pracy.

Terminy nabywania uprawnień pracowniczych

Pracownikowi studiującemu na ostatnim roku studiów przysługuje 21 dni urlopu szkoleniowego m.in. na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się do egzaminu dyplomowego. Jeśli pracownik z urlopu nie skorzysta przed egzaminem, to urlop przepada.

Terminy dotyczące rozwiązywania umów o pracę

Pracodawca, podejmując decyzję o rozwiązaniu z pracownikiem stosunku pracy, musi pamiętać o ograniczeniach czasowych związanych ze złożonym oświadczeniem woli.

Zachowanie terminów przy zatrudnianiu nowego pracownika

Terminy w prawie pracy związane z zatrudnieniem pracownika często nie są określone liczbą dni. Ustalono jedynie 7-dniowy termin do poinformowania pracownika o warunkach zatrudnienia.

Termin wypłaty wynagrodzenia w umowie o dzieło

W umowie o dzieło strony mogą swobodnie określić termin wypłaty wynagrodzenia za wykonanie przedmiotu umowy. Jeśli tego nie zrobią, strona wykonująca dzieło może domagać się wynagrodzenia w chwili oddania dzieła wykonanego zgodnie z umową.

Przedawnienie przyczyn wypowiedzenia umowy o pracę

Prawo pracy nie przewiduje żadnego terminu na podjęcie przez pracodawcę decyzji o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem w przypadku dopuszczenia się przez pracownika uchybień lub zaniedbań w wykonywaniu obowiązków pracowniczych.

Termin nawiązania umowy o pracę

Terminy w prawie pracy liczy się w dniach, tygodniach i miesiącach. W przepisach prawa pracy nie podano sposobu obliczania terminów, choć Kodeks pracy zawiera nieliczne wyjątki, np. obliczanie okresów wypowiedzenia. Gdy jednak przepisy Kodeksu pracy lub innych ustaw nie regulują sposobu obliczania określonego terminu, należy stosować odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy.

Wynagrodzenie za okres zwolnienia od świadczenia pracy

Pracownik zwolniony z obowiązku świadczenia pracy podczas wypowiedzenia musi otrzymać wynagrodzenie. Może być ono równe np. wynagrodzeniu za przestój.

Jak sporządzić plan urlopów

Sporządzenie planu urlopów poprzedza zbieranie wniosków urlopowych od pracowników. Plany sporządza się do końca poprzedniego roku kalendarzowego lub na początku tego roku, w którym pracownicy nabywają prawo do urlopu.

Maksymalny okres trwania umowy na czas określony

Jeżeli do umów o pracę na czas określony trwających w dniu 1 stycznia 2012 r. stosuje się art. 251 k.p., należy uznać, że umowa zawarta w czasie obowiązywania tzw. ustawy antykryzysowej i trwająca po zakończeniu jej obowiązywania jest wliczana do sekwencji umów wynikającej z art. 251 k.p.

Jak należy obliczyć wynagrodzenie za zwolnienie z obowiązku pracy

Chcemy zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy w czasie wypowiedzenia i zastanawiamy się, jak wyliczyć jego pensję – czy powinniśmy płacić jak za urlop, czy jak za przestój. Jak zapłacić pracownikowi za ten czas, jeśli jego wynagrodzenie składa się z wynagrodzenia zasadniczego, comiesięcznej 10% premii regulaminowej, dodatku za wysługę lat, dodatku motywacyjnego oraz premii uznaniowych wypłacanych co miesiąc, ale w różnej wysokości?

Przedawnienie prawa do wypłaty świadczeń wypadkowych przedsiębiorcy

Przedsiębiorcy tracą prawo do świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego w przypadku nieterminowego opłacania składek na ubezpieczenia. Uprawnienie to przedawnia się, jeżeli zadłużenie nie zostanie uregulowane w ciągu 6 miesięcy.

Dyrektywy Unijne – od kiedy je stosować

Dyrektywy unijne z zakresu prawa pracy określają tylko minimalny zakres ochrony pracowników czy pracodawców. Poszczególne państwa członkowskie mogą pozostać przy rozwiązaniach unijnych lub rozszerzyć ochronę wynikającą z tych aktów.

Sprzeciw od kary porządkowej a postępowanie pracodawcy

Pracodawca musi pamiętać o wysłuchaniu pracownika, zanim podejmie decyzję o jego ukaraniu. W razie naruszenia prawa przy nakładaniu kary może liczyć się ze sprzeciwem pracownika lub powództwem do sądu pracy.

Jak obliczać okresy wypowiedzenia

Pracodawca powinien znać reguły, jakimi należy kierować się przy ustalaniu okresu wypowiedzenia. Powinien stosować ustawowe terminy, choć możliwe są również modyfikacje okresów wypowiedzenia.

Jak liczyć 7-dniowy termin na przesłanie do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych

Rozwiązaliśmy z pracownikiem umowę o pracę za wypowiedzeniem. Okres wypowiedzenia upłynął 6 czerwca 2009 r. Jednak ZUS ZWUA przekazałam do ZUS dopiero 18 czerwca 2009 r. po powrocie z urlopu. Jak należy liczyć 7-dniowy termin na wyrejestrowanie pracownika z ubezpieczeń? Czy z powodu przesłania dokumentów do ZUS po terminie grozi nam kara?

Rekompensata z tytułu pracy w warunkach szczególnych

Komu przysługuje rekompensata z tytułu pracy w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze?

Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy – zwolnienie dyscyplinarne

Pracownik był nieobecny w pracy 14 i 15 maja br., a następnie 18 i 19 maja br. (16–17 maja br. miał wolne). Swojej nieobecności w pracy przez te 4 dni do dzisiaj nie usprawiedliwił. Od 20 maja br. pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim. Wysłaliśmy mu pocztą, listem poleconym rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z powodu nieusprawiedliwonej nieobecności w pracy przez 4 dni. Czy jeżeli pracownik odbierze pismo rozwiązujące umowę po 14 czerwca br., to zwolnienie dyscyplinarne będzie mógł zakwestionować przed sądem pracy jako bezskuteczne? Pracownik odbierze wówczas pismo po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę informacji o jego nieobecności w pracy pierwszego dnia, tj. 14 maja br.

W jakim terminie przedawniają się zaległe składki na ubezpieczenia społeczne

Prowadziłam działalność gospodarczą w okresie od stycznia 1992 r. do grudnia 1999 r. Nie mogąc wyegzekwować zapłaty za wykonane usługi straciłam płynność finansową i nie opłacałam składek na ubezpieczenia społeczne od grudnia 1998 r. Czy powstałe względem ZUS należności uległy już przedawnieniu? Czy otrzymam z ZUS zaświadczenie o niezaleganiu?

Wynagrodzenie za skrócony okres wypowiedzenia

Możliwe jest skrócenie przysługującego pracownikowi okresu wypowiedzenia. Dopuszczalne jest to jednak tylko w sytuacjach wyjątkowych. Co dzieje się wtedy z wynagrodzeniem pracownika.

Zmiana nazwy zakładu pracy a zakładowy staż pracy

Pracownik jest zatrudniony na czas nieokreślony. Jaki okres wypowiedzenia (1 miesiąc czy 3 miesiące) przysługuje pracownikowi, skoro pracował na tym samym stanowisku u tego samego pracodawcy, z tym że firma co jakiś czas zmieniała nazwę? Właścicielem jest ciągle ta sama osoba. Przy każdej zmianie nazwy była podpisywana nowa umowa.

Wynagrodzenie za skrócony okres wypowiedzenia

Skrócenie okresu wypowiedzenia nie powoduje obniżenia wynagrodzenia pracownika. Skróceniu może jednak ulec tylko okres 3-miesięcznego wypowiedzenia.

Do kiedy pracodawca musi przekazać pierwszą ratę na zfśs, jeżeli 31 maja przypada w niedzielę

W naszym zakładzie istnieje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Do kiedy w tym roku powinniśmy przekazać pierwszą ratę środków na zfśs, jeżeli 31 maja przypada w niedzielę?

Przywrócenie terminu do wniesienia odwołania

W praktyce sądy często uwzględniają wnioski pracowników o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania od wypowiedzenia umowy, np. z powodu choroby uniemożliwiającej złożenie wniosku.

Czy pracownik może ustnie wypowiedzieć umowę o pracę

Na naradzie kierowników z dyrekcją naszej firmy jeden z kierowników, który otrzymał ważne zadanie do wykonania, powiedział, że wypowiada umowę o pracę. Był on zatrudniony na czas określony na okres 10 miesięcy z możliwością wypowiedzenia umowy o pracę za 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia. Po upływie 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia pracownik nie pojawił się w pracy. Nie dokończył ważnych zadań, jakie polecono mu wykonać. Nie mamy też od niego pisma o wypowiedzeniu umowy. Czy w tej sytuacji możemy zwolnić go dyscyplinarnie za porzucenie pracy? Czy należy uznać ustne oświadczenie pracownika jako wypowiedzenie umowy i wystawić mu świadectwo pracy?

Umowa o pracę na zastępstwo

Umowa na zastępstwo jest rodzajem umowy na czas określony. Pracodawca, zawierając taką umowę, musi pamiętać, że stosuje się do niej szczególne przepisy np. dotyczące okresu wypowiedzenia.

Upływ terminu wypowiedzenia układu zbiorowego pracy

Zamierzamy wypowiedzieć zakładowy układ zbiorowy. Układ nie przewiduje okresu wypowiedzenia, zastosujemy więc trzymiesięczny, zgodnie z przepisami kodeksu pracy. W jaki sposób należy policzyć okres 3 miesięcy i kiedy najwcześniej możemy rozpocząć wręczanie wypowiedzeń zmieniających? Czy obowiązuje taka sama zasada, jak przy wypowiadaniu umów na czas nieokreślony, tzn. że okres wypowiedzenia kończy się w ostatnim dniu miesiąca?

Jak skrócić okres wypowiedzenia

Długi okres wypowiedzenia często jest niekorzystny dla obu stron stosunku pracy. Pracodawca przy zachowaniu odpowiednich warunków może swoją decyzją skrócić ten okres.

Zakaz konkurencji w czasie zatrudnienia

Czy pracownik w okresie wypowiedzenia nadal jest związany zakazem konkurencji zgodnie z treścią umowy o pracę. Czy zakaz taki obowiązuje również w sytuacji, gdy pracownik zostanie zwolniony z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia? Czy w okresie wypowiedzenia możliwe jest jeszcze zawarcie umowy o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy?

Wynagrodzenie za czas zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy

Zwalniając pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia, pracodawca musi liczyć się z tym, że może mieć problem z wyliczeniem jego wynagrodzenia.

Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia

Urlop wypoczynkowy to podstawowe pracownicze prawo do odpoczynku. Nierzadko jednak bywa tak, że pracownik nie zdąży wykorzystać przysługującego mu urlopu przed rozwiązaniem stosunku pracy. Jakie ma wtedy uprawnienia?

Przedawnienie roszczeń w prawie pracy

Istotą przedawnienia jest niemożność dochodzenia roszczeń po upływie określonego przez prawo czasu.

Czy niewykorzystanego urlopu na żądanie należy udzielić do 31 marca danego roku

Pracownik nie wykorzystał 8 dni urlopu wypoczynkowego za 2007 r. W zeszłym roku nie korzystał również z żadnego dnia urlopu na żądanie. Czy tego urlopu również należy mu udzielić do końca marca br.?

Ile lat z tytułu nauki wliczamy do stażu urlopowego pracownikowi, który ma tytuł inżyniera

Zatrudniliśmy pracownika, który ma tytuł inżyniera. Obecnie kontynuuje on naukę na studiach magisterskich. Wcześniej ukończył 5-letnie technikum. Ile lat należy mu wliczyć do stażu urlopowego z tytułu nauki, czy 8 lat ze względu na stopień inżyniera, czy 5 lat w związku z ukończeniem technikum?

Jakie terminy przedawnienia obowiązują dla składek ZUS niezapłaconych przed 1 stycznia 2003 r.

Dziesięcioletni okres przedawnienia należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne ma zastosowanie do należności, które stały się wymagalne przed 1 stycznia 2003 r., jeżeli do tej daty nie uległy przedawnieniu według dotychczasowych przepisów (na podstawie uchwały Sądu Najwyższego z 2 lipca 2008 r., II UZP 5/08).

Wypowiedzenie zmieniające

Jestem zatrudniona na stanowisku kasjera-sprzedawcy w sklepie ogólnospożywczym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Dowiedziałam się, że pracodawca zamierza przenieść zakład pracy do innej miejscowości. W umowie o pracę miałam jako miejsce wykonywania pracy określoną dotychczasową miejscowość. Czy w takim przypadku pracodawca będzie musiał wręczyć mi wypowiedzenie zmieniające? - pyta Czytelniczka z Makowa Mazowieckiego.

Wydanie świadectwa pracy

Zatrudniliśmy pracownika na okres próbny. Za tydzień kończy mu się umowa i zaproponowaliśmy podpisanie kolejnej, na co pracownik się zgodził. Jednak wczoraj złożył pisemny wniosek o wydanie świadectwa pracy za okres umowy na okres próbny. Czy koniecznie muszę mu wydać osobne świadectwo? Jakie terminy mnie przy tym obowiązują? - pyta Czytelnik z Mrągowa.

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop

W okresie od 10 lutego 2003 r. do 20 czerwca 2003 r. pracowałam w charakterze nauczyciela w gimnazjum i za ten okres otrzymałam ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Chciałabym się dowiedzieć, czy okres, za który otrzymałam ekwiwalent, można wliczyć do okresu zatrudnienia mającego wpływ na uprawnienia pracownicze. Ponadto chciałabym wiedzieć, czy moje roszczenia w tym zakresie nie uległy przedawnieniu - pyta Czytelniczka z Zabrza.

Terminy przedawnienia roszczeń

Roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat . Wyjątek stanowią m.in.roszczenia pracodawcy o naprawienie szkody, wyrządzonej przez pracownika wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych.

Zawarcie i rozwiązania umowy o pracę - terminy

Podejmowanie określonych czynności z zakresu prawa pracy musi odbywać się w określonych ramach czasowych.

Jak odzyskać nadpłacone w ZUS składki na ubezpieczenia społeczne

Od 8 maja 2008 r. termin na wystąpienie do ZUS z wnioskiem o zwrot nienależnie opłaconych składek został przedłużony z 5 do 10 lat. Termin na złożenie wniosku liczy się od dnia zapłacenia składek. Ponadto upływ 10 lat nie oznacza, że składki przepadną. Jednak po upływie 10 lat od zapłacenia składek płatnik może wystąpić tylko z żądaniem zaliczenia nadpłaconych składek na poczet bieżących lub przyszłych składek.

Czy przychód należny za okres przed otrzymaniem świadczenia jest rozliczany

Jestem uprawniona do świadczenia przedemerytalnego od kwietnia 2006 r. przyznanego po utracie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. Pobierałam je w roku 2007/2008 w wysokości 614,67 zł. W czasie pobierania renty pracowałam na podstawie umowy o pracę. Były pracodawca wypłacił mi w styczniu 2008 r. zalegle wynagrodzenie w znacznej kwocie. Od października 2007 r. podjęłam pracę na podstawie umowy zlecenia u dwóch różnych zleceniodawców i wykonywałam je do 31 grudnia 2007 r. Z umów zleceń uzyskałam w roku rozliczeniowym 2007/2008 przychód w wysokości 8 tys. zł. Byłam ubezpieczona z obu umów. Dodatkowo jeden ze zleceniodawców zawarł ze mną jednorazowo umowę o dzieło, z tytułu której osiągnęłam w lutym 2008 r. przychód w kwocie 5 tys. zł. O powyższym powiadomiłam ZUS w kwietniu. Jakiej decyzji mam się spodziewać? Dodam, że za okres od 1 listopada 2007 r. do końca grudnia 2007 r. świadczenie przedemerytalne było zawieszone.

Kiedy przedawnia się prawo do ekwiwalentu za urlop

15 listopada 2007 r. pracownik wystąpił do sądu pracy z powództwem o zapłatę ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy w 2004 r. Stosunek pracy uległ rozwiązaniu 31 grudnia 2004 r. Podczas rozprawy 11 grudnia 2007 r. pracodawca stwierdził, że doszło do przedawnienia dochodzonych przez pracownika należności. Kiedy ulega przedawnieniu roszczenie o ekwiwalent za niewykorzystany urlop? Czy pracownik ma szansę na skuteczną egzekucję należności? Czy należy wcześniej wystąpić do sądu z żądaniem ustalenia, że przysługiwał mu urlop za sporny okres?

Po zwolnieniu z pracy można kontynuować opłacanie składek

Osoby objęte obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi, np. pracownicy, mogą po ich ustaniu kontynuować je dobrowolnie. W tym celu muszą złożyć w ZUS w nieprzekraczalnym terminie 30 dni wniosek i co miesiąc opłacać składki.

W jakim terminie pracodawca może żądać naprawienia szkody

Podczas wykonywania obowiązków pracowniczych pracownik wyrządził szkodę polegającą na uszkodzeniu powierzonego mu przez pracodawcę laptopa. Czy istnieją ograniczenia co do okresu, w którym pracodawca może domagać się od pracownika naprawienia szkody?

Ponowne zatrudnienie pracownika

Pracownik, który uzyskał wyrok przywracający go do pracy, może żądać wykonania tego orzeczenia w drodze postępowania egzekucyjnego. W toku tego postępowania opornemu pracodawcy grożą grzywny, a nawet areszt.

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku pracownicy w miesiącu, w którym przez jego część była na urlopie macierzyńskim

Pracownica przebywała na urlopie macierzyńskim. Po 2 miesiącach od powrotu do pracy z urlopu zachorowała. Jak należy liczyć podstawę wymiaru zasiłku? Czy wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownica miała tydzień macierzyńskiego, a dalszą część miesiąca świadczyła pracę, należy wziąć do podstawy wymiaru zasiłku?

REKLAMA