| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Wypowiedzenie zmieniające

Wypowiedzenie zmieniające

Jestem zatrudniona na stanowisku kasjera-sprzedawcy w sklepie ogólnospożywczym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Dowiedziałam się, że pracodawca zamierza przenieść zakład pracy do innej miejscowości. W umowie o pracę miałam jako miejsce wykonywania pracy określoną dotychczasową miejscowość. Czy w takim przypadku pracodawca będzie musiał wręczyć mi wypowiedzenie zmieniające? - pyta Czytelniczka z Makowa Mazowieckiego.


Tak, pracodawca, chcąc zmienić pracownikowi treść któregokolwiek postanowienia zawartego w umowie o pracę (w tym miejsca wykonywania pracy), musi zastosować w stosunku do tego postanowienia wypowiedzenie zmieniające warunki pracy lub płacy. Na mocy art. 42 k.p. do wypowiedzenia wynikających z umowy o pracę warunków pracy i płacy stosuje się odpowiednio przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę. W związku z tym w takim samym zakresie, jak przy wypowiadaniu umów o pracę, obowiązuje forma wypowiedzenia, okresy i terminy wypowiedzenia, jak również szczególna ochrona przed wypowiadaniem umów o pracę na czas nieokreślony, która realizuje się w konieczności podania uzasadnionej przyczyny wypowiedzenia oraz konsultacji o zamiarze wypowiedzenia ze związkami zawodowymi.

Wypowiedzenie warunków pracy i płacy (określenie nowych warunków) powinno być dokonane na piśmie.

Okresy wypowiedzenia zmieniającego przy umowach zawartych na czas nieokreślonych wynoszą:

• 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,

• 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,

• 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Przyczyna uzasadniająca wypowiedzenie warunków pracy i płacy powinna być prawdziwa, rzeczywista. Zgodnie art. 42 § 3 k.p. w razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki, przy czym przepisy Kodeksu pracy nakładają na pracodawcę obowiązek zawarcia w oświadczeniu pouczenia w tym zakresie. Brak pouczenia skutkuje tym, że pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.

W przypadku gdy pracownik zgodził się na zaproponowane w wypowiedzeniu zmieniającym warunki, z chwilą upływu okresu wypowiedzenia następuje zmiana treści stosunku pracy zgodnie z postanowieniami wypowiedzenia zmieniającego.

Odpowiedziała Bernadetta Belczyk

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Szczygielski

 Ekspert rynku leasingowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »