| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Przedawnienie roszczeń w prawie pracy

Przedawnienie roszczeń w prawie pracy

Istotą przedawnienia jest niemożność dochodzenia roszczeń po upływie określonego przez prawo czasu.

W prawie cywilnym, a także w prawie pracy przedawnieniu ulegają tylko roszczenia. Termin roszczenie oznacza skonkretyzowane (zindywidualizowane) co do treści oraz co do podmiotu uprawnionego i zobowiązanego uprawnienie. Inaczej mówiąc, z roszczeniem mamy do czynienia wtedy, gdy dana osoba (wierzyciel) może żądać od oznaczonego podmiotu (dłużnika) świadczenia. W przypadku gdy dłużnik odmówi spełnienia świadczenia, wierzyciel uprawniony jest do zwrócenia się do organów państwa o ochronę, tj. o przymuszenie dłużnika do spełnienia świadczenia. Tak więc przedawnieniu nie ulegają prawa (w teorii prawa nazywane prawami podmiotowymi), jak chociażby prawo własności. Przedawnienie roszczenia oznacza, że wierzyciel nie może dochodzić danego roszczenia. Roszczenie to istnieje jednak w dalszym ciągu. O wiele dalej idące konsek-wencje niewykonania uprawnienia w danym okresie są w przypadku tzw. terminów zawitych, ponieważ uprawnienie wierzyciela, wskutek upływu terminu zawitego, wygasa. Jeżeli dłużnik spełni dobrowolnie przedawnione roszczenie, to nie będzie mógł domagać się jego zwrotu. W przypadku upływu terminu zawitego dłużnik będzie mógł się domagać tego, co świadczył, ponieważ zobowiązanie wygasło. W prawie pracy, podobnie jak w prawie cywilnym, istnieje wiele terminów, których kwalifikacja może nastręczać trudności. Przyjmuje się jednak, że terminy zawite są zwykle krótkie (tydzień, miesiąc itp.), natomiast terminy przedawnienia są zwykle dłuższe (podstawowe terminy wynoszą 3 i 10 lat).

Funkcja „instytucji” przedawnienia

Instytucja przedawnienia, która przy pobieżnej analizie może okazać się niesprawiedliwa, pełni ważną funkcję w prawie. Po pierwsze, zmusza wierzycieli, aby wykonywali swoje uprawnienia w terminach, w jakich powinny być one wykonane, zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Po drugie, eliminuje stan niepewności prawnej po stronie dłużnika. Każdy stan faktyczny, nawet jeśli jest niezgodny z prawem, powinien zostać uregulowany. Po trzecie, dochodzenie roszczeń przez wierzycieli po latach może być znacznie utrudnione (utrata dokumentów, śmierć świadków itp.).

Przedawnienie w prawie pracy

Cechą przedawnienia w prawie pracy jest to, że przedawnieniu podlegają nie tylko roszczenia majątkowe (jak w prawie cywilnym), ale także roszczenia niemajątkowe. W art. 291 k.p. wyraźnie stwierdza się, że przedawnieniu podlegają roszczenia ze stosunku pracy (art. 117 k.c. przewiduje, że przedawnieniu podlegają roszczenia majątkowe).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »