REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedawnienie przyczyn wypowiedzenia umowy o pracę

Konstanty Wróblewski

REKLAMA

Prawo pracy nie przewiduje żadnego terminu na podjęcie przez pracodawcę decyzji o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem w przypadku dopuszczenia się przez pracownika uchybień lub zaniedbań w wykonywaniu obowiązków pracowniczych.

Przepisy Kodeksu pracy nakazują podanie w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia przyczyn uzasadniających taką decyzję (art. 30 § 4 k.p.).

REKLAMA

Autopromocja

Ponadto należy pamiętać, że wskazana przyczyna wypowiedzenia musi być rzeczywista i konkretna (nie ogólnikowa, lecz odnosząca się do konkretnych uchybień czy zaniedbań). Tak też wskazał Sąd Najwyższy w uchwale z 27 czerwca 1985 roku (III PZP 10/85), w której określił wytyczne dotyczące wykładni art. 45 k. p. i praktyki sądowej stosowania tego przepisu w zakresie zasadności wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony (wytyczna nr XI).

Przedawnienie przyczyny wypowiedzenia

W praktyce niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, w których pracodawcy mimo uzasadnionej decyzji o wypowiedzeniu pracownikowi umowy o pracę oraz posiadając konkretne i rzeczywiste przyczyny wypowiedzenia nie mogą skutecznie wręczyć pracownikowi pisma rozwiązującego umowę o pracę. Przyczynami niemożności doręczenia (przez okres liczony nawet w latach) pracownikowi wypowiedzenia są najczęściej nieobecność pracownika w pracy na skutek choroby, korzystanie przez pracownika z urlopów rodzicielskich itp. Dlatego też pracodawcy zastanawiają się, czy przyczyny wypowiedzenia, które istniały w jakimś konkretnym czasie, będą aktualne również po powrocie pracownika z długiej nieobecności w pracy.

Czy można poprawić wadliwe wypowiedzenie umowy o pracę przez wskazanie innej przyczyny tego wypowiedzenia >>

Wątpliwości związane z tą materią rozstrzyga wyrok z 25 stycznia 2001 r. (I PKN 216/00). W jego tezie Sąd Najwyższy stwierdził, że uchybienie w wykonywaniu obowiązków pracowniczych w odległej przeszłości w stosunku do chwili złożenia oświadczenia pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę nie stanowią uzasadnionej przyczyny wypowiedzenia (art. 45 § 1 k.p.). Jednak na uwagę zasługują przede wszystkim argumenty wskazane przez Sąd Najwyższy w uzasadnieniu do tego wyroku, w którym czytamy, że upływ czasu między uchybieniami obowiązków pracowniczych a chwilą złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu może budzić wątpliwości w kontekście tego, czy pracodawca nie nadużył swojego prawa podmiotowego pozwalającego na wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę, dokonując wypowiedzenia półtora roku po ujawnieniu ewentualnie nagannego zachowania pracownika. W szczególności, jeżeli pracownik po stwierdzeniu uchybień i zaniedbań pracuje nienagannie przez dłuższy czas. A zatem wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę po upływie tego czasu z powołaniem się na owe uchybienia lub zaniedbania jako przyczynę wypowiedzenia mogłoby zostać ocenione jako nadużycie prawa podmiotowego przez pracodawcę (art. 8 k.p.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykład
W październiku 2006 r. złożyliśmy wypowiedzenie jednej z naszych pracownic, pracującej na stanowisku menedżerskim. W trakcie wypowiadania tej umowy pracownica oświadczyła, że jest w ciąży. Dostarczyła zaświadczenie lekarskie i od tamtej pory przebywała na zwolnieniach, potem na urlopie macierzyńskim i wychowawczym. Urlop wychowawczy skończył się jej 21 maja 2010 r. Pracownica dokonała uchybień i zaniedbań przed 4 laty, a następnie skorzystała z uprawnień związanych z rodzicielstwem (urlop wychowawczy).


Powstaje pytanie, czy po jej powrocie do pracy w maju 2010 r. uzasadnienie do wypowiedzenia z 2006 r. jest nadal aktualne, czy już uległo przedawnieniu oraz czy można zaraz po jej powrocie przedłożyć jej ponownie to samo uzasadnienie z tymi samymi powodami.

REKLAMA

W związku z tym, że przepisy prawa pracy nie ograniczają terminem możliwości wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę, dlatego też nie ma zakazu ponownego wręczenia wypowiedzenia, nawet jeżeli uchybienia pracownicze miały miejsce przez dłuższy czas w przeszłości (np. 4 lata temu). W przedstawionym przypadku, jeżeli pracodawca podejmie decyzję o wypowiedzeniu temu pracownikowi umowy, a pracownik odwoła się do sądu, to istnieje prawdopodobieństwo, że sąd przyjmie, iż pracodawca nadużył swojego prawa podmiotowego albo stwierdzi, że zostały naruszone zasady współżycia społecznego w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę, bowiem pracownik korzystał z urlopu wychowawczego. Jednak jeżeli pracodawca podejmie ryzyko wręczenia pracownicy pisma wypowiadającego umowę o pracę, to warto pamiętać o skonkretyzowaniu wskazanych w wypowiedzeniu przyczyn – należy podać, na czym konkretnie określone uchybienia polegały oraz wskazać daty (np. jakiego polecenia służbowego pracownica nie wykonała oraz datę niewykonania). Dodatkowo uchybienia wskazane w wypowiedzeniu mające miejsce w 2006 r. musiałby mieć wpływ na współpracę z daną pracownicą po powrocie z urlopu wychowawczego.

WAŻNE!
Przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę nie przedawniają się, gdyż przepisy prawa pracy nie określają żadnego do tej czynności terminu, w którym pracodawca może wręczyć pracownikowi wypowiedzenie.

Należy zwrócić uwagę na to, że przepisy dotyczące wypowiedzenia umowy o pracę w omawianym zakresie różnią się od tej, jaka została wskazana w przypadku dyscyplinarnego rozwiązania umowy. W sposób jednoznaczny art. 52 § 2 k.p. wskazuje, że rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy. Natomiast w przypadku wręczenia wypowiedzenia termin nie został określony przez ustawodawcę.

Uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę >>

Mimo braku w prawie pracy ww. terminu to w razie uchybień w wykonywaniu obowiązków pracowniczych pracodawca powinien oceniać każdy taki przypadek indywidualnie. Ponieważ wypowiedzenie umowy z zastosowaniem przyczyn, które miały miejsce w odległej przeszłości, może być uznane w razie ewentualnego sporu z pracownikiem, jako nadużycie prawa podmiotowego przez pracodawcę. Zwłaszcza w przypadku, gdy pracownik powróci po długiej nieobecności w pracy i wykonuje swoje obowiązki pracownicze bez zastrzeżeń.

Należy pamiętać, że każde takie wypowiedzenie powinno się ponownie skonsultować z reprezentującą pracownika zakładową organizacją związkową.

Podstawa prawna:

  • art. 8, art. 30 § 4, art. 52 § 2 Kodeksu pracy,
  • orzecznictwo Sądu Najwyższego:
    – wyrok z 25 stycznia 2001 r. (I PKN 216/00, OSNP 2002/20/483),
    – uchwała z 27 czerwca 1985 r. (III PZP 10/85, OSNC 1985/11/164).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA