REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedawnienie przyczyn wypowiedzenia umowy o pracę

Konstanty Wróblewski

REKLAMA

Prawo pracy nie przewiduje żadnego terminu na podjęcie przez pracodawcę decyzji o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem w przypadku dopuszczenia się przez pracownika uchybień lub zaniedbań w wykonywaniu obowiązków pracowniczych.

Przepisy Kodeksu pracy nakazują podanie w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia przyczyn uzasadniających taką decyzję (art. 30 § 4 k.p.).

REKLAMA

Autopromocja

Ponadto należy pamiętać, że wskazana przyczyna wypowiedzenia musi być rzeczywista i konkretna (nie ogólnikowa, lecz odnosząca się do konkretnych uchybień czy zaniedbań). Tak też wskazał Sąd Najwyższy w uchwale z 27 czerwca 1985 roku (III PZP 10/85), w której określił wytyczne dotyczące wykładni art. 45 k. p. i praktyki sądowej stosowania tego przepisu w zakresie zasadności wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony (wytyczna nr XI).

Przedawnienie przyczyny wypowiedzenia

W praktyce niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, w których pracodawcy mimo uzasadnionej decyzji o wypowiedzeniu pracownikowi umowy o pracę oraz posiadając konkretne i rzeczywiste przyczyny wypowiedzenia nie mogą skutecznie wręczyć pracownikowi pisma rozwiązującego umowę o pracę. Przyczynami niemożności doręczenia (przez okres liczony nawet w latach) pracownikowi wypowiedzenia są najczęściej nieobecność pracownika w pracy na skutek choroby, korzystanie przez pracownika z urlopów rodzicielskich itp. Dlatego też pracodawcy zastanawiają się, czy przyczyny wypowiedzenia, które istniały w jakimś konkretnym czasie, będą aktualne również po powrocie pracownika z długiej nieobecności w pracy.

Czy można poprawić wadliwe wypowiedzenie umowy o pracę przez wskazanie innej przyczyny tego wypowiedzenia >>

Wątpliwości związane z tą materią rozstrzyga wyrok z 25 stycznia 2001 r. (I PKN 216/00). W jego tezie Sąd Najwyższy stwierdził, że uchybienie w wykonywaniu obowiązków pracowniczych w odległej przeszłości w stosunku do chwili złożenia oświadczenia pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę nie stanowią uzasadnionej przyczyny wypowiedzenia (art. 45 § 1 k.p.). Jednak na uwagę zasługują przede wszystkim argumenty wskazane przez Sąd Najwyższy w uzasadnieniu do tego wyroku, w którym czytamy, że upływ czasu między uchybieniami obowiązków pracowniczych a chwilą złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu może budzić wątpliwości w kontekście tego, czy pracodawca nie nadużył swojego prawa podmiotowego pozwalającego na wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę, dokonując wypowiedzenia półtora roku po ujawnieniu ewentualnie nagannego zachowania pracownika. W szczególności, jeżeli pracownik po stwierdzeniu uchybień i zaniedbań pracuje nienagannie przez dłuższy czas. A zatem wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę po upływie tego czasu z powołaniem się na owe uchybienia lub zaniedbania jako przyczynę wypowiedzenia mogłoby zostać ocenione jako nadużycie prawa podmiotowego przez pracodawcę (art. 8 k.p.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykład
W październiku 2006 r. złożyliśmy wypowiedzenie jednej z naszych pracownic, pracującej na stanowisku menedżerskim. W trakcie wypowiadania tej umowy pracownica oświadczyła, że jest w ciąży. Dostarczyła zaświadczenie lekarskie i od tamtej pory przebywała na zwolnieniach, potem na urlopie macierzyńskim i wychowawczym. Urlop wychowawczy skończył się jej 21 maja 2010 r. Pracownica dokonała uchybień i zaniedbań przed 4 laty, a następnie skorzystała z uprawnień związanych z rodzicielstwem (urlop wychowawczy).


Powstaje pytanie, czy po jej powrocie do pracy w maju 2010 r. uzasadnienie do wypowiedzenia z 2006 r. jest nadal aktualne, czy już uległo przedawnieniu oraz czy można zaraz po jej powrocie przedłożyć jej ponownie to samo uzasadnienie z tymi samymi powodami.

REKLAMA

W związku z tym, że przepisy prawa pracy nie ograniczają terminem możliwości wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę, dlatego też nie ma zakazu ponownego wręczenia wypowiedzenia, nawet jeżeli uchybienia pracownicze miały miejsce przez dłuższy czas w przeszłości (np. 4 lata temu). W przedstawionym przypadku, jeżeli pracodawca podejmie decyzję o wypowiedzeniu temu pracownikowi umowy, a pracownik odwoła się do sądu, to istnieje prawdopodobieństwo, że sąd przyjmie, iż pracodawca nadużył swojego prawa podmiotowego albo stwierdzi, że zostały naruszone zasady współżycia społecznego w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę, bowiem pracownik korzystał z urlopu wychowawczego. Jednak jeżeli pracodawca podejmie ryzyko wręczenia pracownicy pisma wypowiadającego umowę o pracę, to warto pamiętać o skonkretyzowaniu wskazanych w wypowiedzeniu przyczyn – należy podać, na czym konkretnie określone uchybienia polegały oraz wskazać daty (np. jakiego polecenia służbowego pracownica nie wykonała oraz datę niewykonania). Dodatkowo uchybienia wskazane w wypowiedzeniu mające miejsce w 2006 r. musiałby mieć wpływ na współpracę z daną pracownicą po powrocie z urlopu wychowawczego.

WAŻNE!
Przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę nie przedawniają się, gdyż przepisy prawa pracy nie określają żadnego do tej czynności terminu, w którym pracodawca może wręczyć pracownikowi wypowiedzenie.

Należy zwrócić uwagę na to, że przepisy dotyczące wypowiedzenia umowy o pracę w omawianym zakresie różnią się od tej, jaka została wskazana w przypadku dyscyplinarnego rozwiązania umowy. W sposób jednoznaczny art. 52 § 2 k.p. wskazuje, że rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy. Natomiast w przypadku wręczenia wypowiedzenia termin nie został określony przez ustawodawcę.

Uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę >>

Mimo braku w prawie pracy ww. terminu to w razie uchybień w wykonywaniu obowiązków pracowniczych pracodawca powinien oceniać każdy taki przypadek indywidualnie. Ponieważ wypowiedzenie umowy z zastosowaniem przyczyn, które miały miejsce w odległej przeszłości, może być uznane w razie ewentualnego sporu z pracownikiem, jako nadużycie prawa podmiotowego przez pracodawcę. Zwłaszcza w przypadku, gdy pracownik powróci po długiej nieobecności w pracy i wykonuje swoje obowiązki pracownicze bez zastrzeżeń.

Należy pamiętać, że każde takie wypowiedzenie powinno się ponownie skonsultować z reprezentującą pracownika zakładową organizacją związkową.

Podstawa prawna:

  • art. 8, art. 30 § 4, art. 52 § 2 Kodeksu pracy,
  • orzecznictwo Sądu Najwyższego:
    – wyrok z 25 stycznia 2001 r. (I PKN 216/00, OSNP 2002/20/483),
    – uchwała z 27 czerwca 1985 r. (III PZP 10/85, OSNC 1985/11/164).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zacznij od siebie. Czy liderzy są przygotowani do pracy z nowymi generacjami pracowników?

Według danych GUS osoby urodzone po 1995 r. stanowią dziś ok. 20 proc. pracujących Polaków, co przekłada się na grupę 4,5 mln osób. Szacunki wskazują, że do końca przyszłego roku Zetki będą stanowiły około 27 proc. światowej populacji pracowników. Czy w związku z tym nowe pokolenia wciąż będą budziły obawy menedżerów, a może staną się szansą na redefinicję nieco przestarzałych polityk personalnych?

Dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r. Czy minimalne wynagrodzenie ma na to wpływ?

Dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r. Czy minimalne wynagrodzenie ma na to wpływ? Kiedy przysługuje dodatek za pracę w porze nocnej? Jak obliczyć dodatek za pracę w nocy? Sprawdź, jak będzie kształtował się dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r.

Umowy zlecenia i o dzieło będą oskładkowane. Kiedy zmiany wejdą w życie?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że przygotowało już projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowe przepisy przewidują objęcie obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi wszystkich umów cywilnoprawnych, w tym umów-zleceń i o dzieło. Potrzebny czas na wdrożenie tej zmiany szacuję na trzy–sześć miesięcy – zapowiada Sławomir Wasielewski, członek zarządu odpowiedzialny za Pion IT w ZUS.

5000 wniosków na godzinę. Zainteresowanie programem Aktywny Rodzic bije rekordy!

Od 1 października 2024 r. rodzice dzieci do lat trzech mogą składać wnioski o świadczenia w ramach programu Aktywny Rodzic. Program cieszy się dużym zainteresowaniem - średnio składanych jest 5 tys. wniosków na godzinę. 

REKLAMA

W 2024 r. wrócą jeszcze niedziele handlowe, a co z handlem w 2025 r.? Kiedy jest niedziela handlowa w październiku?

Wracają niedziele handlowe, prawdopodobnie jeszcze w 2024 r., ale nie w całej Polsce. Regulacja będzie obowiązywała na terenach, na których ogłoszono stan klęski żywiołowej. Z drugiej strony w Sejmie jest też inny projekt dot. rozszerzenia handlu w niedzielę w 2025 r. Szczegóły poniżej.

Praca w branży fintech. Jakie umiejętności są potrzebne? Jakie wynagrodzenia można otrzymać?

Fintech to jedna z najszybciej rozwijających się branż na świecie, w tym również w Polsce. Nowe technologie coraz bardziej przejmują kontrolę nad zarządzaniem finansami i pojawia się wiele nowych możliwości zawodowych. Jakie umiejętności i kompetencje są potrzebne, aby rozpocząć karierę w fintech? Ile można zarobić w tej branży? 

SN: Kto dostaje podwyżkę przez staż pracy? Ty masz 6 lat. Kolega 15 lat. Koleżanka 10 lat stażu. Jaka pensja? Co z urlopem?

Staż pracy, to źródło konfliktów w firmach. Pracownik ma 6 lat stażu pracy i zarabia miesięcznie 1000 zł mniej od starszego pracownika (15 lat stażu). Ale obaj wykonują te same czynności. Jest tu dyskryminacja, czy nie? Albo odwrotna sytuacja. Pracownik ma staż pracy o np. 8 lat więcej od kolegów (na tym samym stanowisku pracy). Ale zarabia tyle samo co oni. Co zrobi sąd z pozwami pracowników domagających się wyrównania pensji?

1 października ruszył program Aktywny Rodzic. W ciągu kilku godzin do ZUS wpłynęło 50000 wniosków o świadczenie

Rodzice dzieci w wieku do trzech lat mogą składać wnioski na jedno z trzech świadczeń z programu Aktywny Rodzic: Aktywni rodzice w pracy, Aktywnie w żłobku i Aktywnie w domu. Nabór wniosków ruszył 1 października 2024 r. i w ciągu kilku godzin do ZUS wpłynęło 50 tys. wniosków o świadczenie.

REKLAMA

Benefity pozapłacowe jako kluczowy element employer brandingu. Dlaczego warto inwestować w świadczenia dla pracowników?

W dynamicznie zmieniającym się rynku pracy, pracodawcy poszukują skutecznych sposobów na przyciągnięcie i zatrzymanie najlepszych talentów. W obliczu rosnącej konkurencji, nie wystarcza już tylko atrakcyjne wynagrodzenie – kluczowym elementem strategii employer brandingu stają się benefity pozapłacowe. Te dodatkowe świadczenia wpływają na satysfakcję, zaangażowanie oraz lojalność pracowników, a także przyczyniają się do budowania pozytywnego wizerunku firmy. W niniejszym artykule przedstawimy, jakie benefity warto oferować oraz jakie korzyści wynikają z ich implementacji.

Już można składać wnioski do ZUS. Nowe świadczenia od 500 zł do 1900 zł

Ruszył program Aktywny Rodzic. Jest to program wsparcia finansowego dla rodziców dzieci do lat 3. Od 1 października można składać do ZUS wnioski o nowe świadczenia.

REKLAMA