REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

W jakim terminie przedawniają się zaległe składki na ubezpieczenia społeczne

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Beata Wróblewska

REKLAMA

Prowadziłam działalność gospodarczą w okresie od stycznia 1992 r. do grudnia 1999 r. Nie mogąc wyegzekwować zapłaty za wykonane usługi straciłam płynność finansową i nie opłacałam składek na ubezpieczenia społeczne od grudnia 1998 r. Czy powstałe względem ZUS należności uległy już przedawnieniu? Czy otrzymam z ZUS zaświadczenie o niezaleganiu?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Składki nieopłacone za okres od grudnia 1998 r. do kwietnia 1999 r. uległy przedawnieniu 15 maja 2009 r. Natomiast ZUS może nadal dochodzić składek należnych za okres od maja do grudnia 1999 r., ponieważ nie upłynął 10-letni termin ich przedawnienia. ZUS nie wystawi Pani zaświadczenia o niezaleganiu, ponieważ nie jest Pani płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne – działalność zakończyła Pani w grudniu 1999 r.

UZASADNIENIE

Od 1 stycznia 2003 r. należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne (składki oraz odsetki za zwłokę, koszty egzekucyjne, koszty upomnienia i dodatkowa opłata) przedawniają się po upływie 10 lat (art. 24 ust. 4 ustawy systemowej). Termin ten rozpoczyna bieg od dnia, w którym należności stały się wymagalne.

Od stycznia 2003 r. do składek na ubezpieczenia społeczne, których nie opłacała Pani w okresie od grudnia 1998 r. do grudnia 1999 r., ma zastosowanie 10-letni okres przedawnienia. To oznacza, że ostatnie składki za grudzień 1999 r. (z terminem płatności do 15 stycznia 2000 r.) przedawnią się 15 stycznia 2010 r. Jeżeli ZUS do tego czasu nie wystąpi o zapłacenie zaległych składek, ulegną one przedawnieniu. Do tego czasu jest Pani dłużnikiem wobec ZUS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bieg terminu przedawnienia może zostać przerwany przez:

  • odroczenie terminu opłacania należności,
  • rozłożenie należności na raty,
  • podjęcie innej czynności zmierzającej do ściągnięcia należności, np. wysłanie przez ZUS upomnienia,

jeżeli o tej czynności został powiadomiony dłużnik.

PRZYKŁAD

Płatnik nie opłacił składek na ubezpieczenia społeczne za czerwiec 2001 r. Termin na ich opłacenie upłynął 15 lipca 2001 r. Należne składki nie przedawniły się do 31 grudnia 2002 r. Do tego dnia nie minął 5-letni termin przedawnienia. Dlatego do tych składek stosuje się 10-letni termin przedawnienia. Składki przedawnią się 15 lipca 2011 r. Płatnik składek zwrócił się do ZUS o zawarcie układu ratalnego. ZUS zawarł z płatnikiem układ ratalny na 12 miesięcy. W związku z 12-miesięcznym okresem zawieszenia, możliwość dochodzenia zaległych składek przez ZUS przedawnią się 15 lipca 2012 r.

W przypadku należności z tytułu składek wynikających z decyzji o odpowiedzialności osoby trzeciej lub następcy prawnego, przedawnienie następuje po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym decyzja została wydana.

Nie ulegają przedawnieniu należności zabezpieczone hipoteką lub zastawem, jednak po upływie terminu przedawnienia należności te mogą być egzekwowane tylko z przedmiotu hipoteki lub zastawu do wysokości zaległych składek i odsetek za zwłokę liczonych do dnia przedawnienia.

WAŻNE!

Bieg terminu przedawnienia w pewnych sytuacjach może się nie rozpocząć, może także ulec zawieszeniu lub przerwaniu.

Jeżeli nie występowała Pani wcześniej o ulgę w spłacie zaległych składek oraz jeżeli ZUS nie dochodził od Pani ściągnięcia zaległych składek, to w części uległy one przedawnieniu (chodzi o składki za okres od grudnia 1998 r. do kwietnia 1999 r.). To oznacza, że nie ma Pani zobowiązań wobec ZUS z tytułu nieopłaconych składek. ZUS nie może ich teraz dochodzić.

Na takich samych zasadach ulegają przedawnieniu należności z tytułu składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, a od lipca 2004 r. na takich samych zasadach przedawniają się należności z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Podstawa prawna:

  • art. 24, art. 32 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • art. 93 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.).

Orzecznictwo uzupełniające:

  • Do składek na ubezpieczenia społeczne należnych i nieprzedawnionych przed 31 grudnia 2002 r. należy stosować przepis art. 24 ust. 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74) w brzmieniu nadanym ustawą z 18 grudnia 2002 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (DzU nr 241, poz. 2074). (Uchwała Sądu Najwyższego z 8 lipca 2008 r., I UZP 4/08, OSNP 2009/1-2/19)
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odzież trudnopalna: norma BHP. Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników i wspierać zrównoważony rozwój?

Jakie są normy BHP dla odzieży trudnopalnej w 2025 roku? Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników w odzieży trudnopalnej i jednocześnie wspierać zrównoważony rozwój? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Do kiedy PIT? Zbliża się termin końcowy na rozliczenie PIT

Na co uważać przy rozliczeniu PIT za 2024 rok? Oto kilka wskazówek dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili. Do kiedy należy złożyć PIT? Zbliża się termin końcowy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Co dalej z jawnością wynagrodzeń?

W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Miał on wprowadzić jawność wynagrodzeń w firmach i obowiązek przedstawiania w ofertach pracy proponowanego wynagrodzenia. Co dalej z tym projektem?

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

REKLAMA

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

70000 zł odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

REKLAMA

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

REKLAMA