REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak sporządzić plan urlopów

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Anna Czajkowska

REKLAMA

Sporządzenie planu urlopów poprzedza zbieranie wniosków urlopowych od pracowników. Plany sporządza się do końca poprzedniego roku kalendarzowego lub na początku tego roku, w którym pracownicy nabywają prawo do urlopu.

Udzielenie urlopu następuje na podstawie planu urlopów lub zawartego z pracownikiem porozumienia. Plan urlopów pracodawca ustala, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy (art. 163 k.p.). W planie urlopów uwzględnia się wszystkie przewidywane w danym roku urlopy, w tym także urlopy niewykorzystane w poprzednich latach.

REKLAMA

Autopromocja

Urlop zaległy w planie urlopów

Pracodawca ma prawo w pierwszej kolejności zaliczyć spełnione świadczenie urlopowe na poczet urlopu wypoczynkowego najwcześniej wymagalnego zgodnie z regułą zapisaną w art. 451 k.c. (stosowanego odpowiednio na gruncie prawa pracy na podstawie odesłania zawartego w art. 300 k.p.). Jeśli w kilku poprzednich latach pracownik nie wykorzystał w całości urlopu wypoczynkowego, pracodawca powinien zakwalifikować najbliższy urlop na poczet najdawniej wymagalnego urlopu.

Przykład

Z powodu wielu obowiązków członek zarządu zatrudniony w spółce na podstawie umowy o pracę dotychczas nie wykorzystał 10 dni urlopu wypoczynkowego za 2008 r. W 2009 r. także nie był na urlopie i do wykorzystania ma pełne 26 dni urlopu. W planie urlopów na 2010 r. w pierwszej kolejności należy ująć zaległy urlop za 2008 r. jako najdawniej wymagalny, następnie urlop za 2009 r. i na końcu za 2010 r.

W gestii pracodawcy pozostawia się rozstrzygnięcie, czy w planie urlopów należy ująć urlop przedawniony. Decyzja pozytywna będzie oznaczać zrzeczenie się zarzutu przedawnienia (3 lata od dnia wymagalności).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy w planie urlopów trzeba uwzględniać urlopy, do których prawo uzyskają pracownicy w pierwszym roku pracy >>

Ujęcie w planie urlopów niewykorzystanego w poprzednim roku urlopu dokonywane jest na zasadach dotyczących planowania urlopów bieżących. Należy jednak zastrzec, że pracodawca może zobowiązać pracownika do wykorzystania zaległego urlopu w pierwszych trzech miesiącach roku. Zgoda pracownika na wykorzystanie zaległego urlopu w tym terminie nie jest wymagana, gdyż art. 168 k.p. wyznacza bezwzględny obowiązek pracodawcy obwarowany dodatkowo sankcją wynikającą z art. 282 § 1 k.p. W razie sprzeciwu pracownika niewykluczone jest zastosowanie wobec niego kar porządkowych z tytułu nieprzestrzegania ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy przewidzianych w art. 108 § 1 k.p.

Sporządzenie planu urlopów poprzedza zbieranie wniosków urlopowych od pracowników. Jakkolwiek przepisy nie nakładają na pracodawcę obowiązku sporządzenia planu urlopów w określonym terminie, to zbyt późne sporządzenie planu niweczy sens tej instytucji. Plany powinny być sporządzane do końca poprzedniego roku kalendarzowego albo na początku tego roku, w którym pracownicy nabywają prawo do wypoczynku. Jest to tym bardziej istotne, jeśli weźmiemy pod uwagę obowiązek płynący z art. 168 k.p.

Procedurę sporządzania planu urlopów najlepiej opisać w regulaminie pracy, uwzględniając terminy przedkładania wniosków urlopowych oraz sposób podawania do wiadomości pracowników ustalonego planu. Przepis art. 163 § 2 k.p. wymaga ogłoszenia planu urlopów w sposób przyjęty u danego pracodawcy, a więc np. na tablicy ogłoszeń.

Zamiast sporządzać plan urlopów pracodawca może uzgodnić terminy urlopów w trybie indywidualnych porozumień z pracownikami. Jest to dopuszczalne w zakładach pracy, w których nie działa związkowa organizacja zakładowa oraz w zakładach, w których zakładowa organizacja związkowa wyrazi zgodę na odstąpienie od sporządzania planu urlopów.


Przedawnienie roszczenia o urlop

REKLAMA

Niewykorzystanie urlopu za 2009 r. do końca marca 2010 r. nie prowadzi do utraty prawa do wypoczynku, jednak w perspektywie roszczenie o urlop może ulec przedawnieniu. Roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne (art. 291 § 1 k.p.). Przepis ten dotyczy również roszczenia o udzielenie urlopu wypoczynkowego (wyrok SN z 8 czerwca 1977 r., I PRN 37/77).

Roszczenie o udzielenie urlopu wypoczynkowego przedawnia się z upływem 3 lat od dnia, w którym stało się wymagalne (art. 291 § 1 k.p.), przy czym rozpoczęcie biegu tego terminu następuje bądź z końcem roku kalendarzowego, za który urlop przysługuje (art. 161 k.p.), bądź najpóźniej z końcem pierwszego kwartału roku następnego, jeżeli urlop został przesunięty na ten rok z przyczyn leżących po stronie pracownika lub pracodawcy (wyrok SN z 11 kwietnia 2001 r., I PKN 367/00).

Przykład

Jan K. ma 10 dni urlopu wypoczynkowego za 2009 r. Jeśli nie weźmie tych dni do 31 marca 2010 r., wówczas będzie miał możliwość żądania od pracodawcy wykorzystania urlopu w naturze w ciągu 3 lat, tj. do 31 marca 2013 r. Po tym terminie roszczenie pracownika ulegnie przedawnieniu.

Sąd Najwyższy odniósł się także do przedawnienia roszczenia o wypłatę ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, stwierdzając, że z dniem rozwiązania stosunku pracy prawo pracownika do urlopu wypoczynkowego w naturze przekształca się w prawo do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop. W tym też dniu rozpoczyna bieg termin przedawnienia roszczenia o ekwiwalent pieniężny za niewykorzystane w naturze, a nieprzedawnione urlopy wypoczynkowe (wyrok SN z 29 marca 2001 r., I PKN 336/00).

Jaki wymiar urlopu przysługuje niepełnoetatowcowi, który po wykorzystaniu całego urlopu podjął pracę na pełny etat >>

Przykład

Witold B. wypowiedział stosunek pracy ze skutkiem na 31 stycznia 2010 r. Pracodawca nie wypłacił mu ekwiwalentu za niewykorzystane 7 dni urlopu w 2009 r. W celu przerwania biegu przedawnienia pracownik powinien wytoczyć przed 1 lutego 2013 r. powództwo o zapłatę ekwiwalentu.

Pracownik może przerwać bieg terminu przedawnienia przez wniesienie powództwa o udzielenie zaległego urlopu w naturze – jako wymaganego – lub o wypłatę ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Bieg terminu przedawnienia może być ponadto przerwany przez uznanie roszczenia przez pracodawcę. Warte podkreślenia jest to, że biegu terminu przedawnienia nie przerywa złożenie wniosku o udzielenie zaległego urlopu, gdyż jak wskazuje art. 295 k.p., czynność przerywająca bieg przedawnienia musi być przedsięwzięta bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia przed właściwym organem powołanym do rozstrzygania sporów lub egzekwowania roszczeń.

Gdyby doszło do takiej sytuacji, że pracownik rozpocząłby wykorzystywanie zaległego urlopu przed upływem terminu przedawnienia, jednak do wykorzystania pozostałaby w dalszym ciągu część tego urlopu, wówczas w odniesieniu do tej pozostałej części przedawnienie biegnie dalej.

Podstawa prawna:

  • wyroki Sądu Najwyższego z:

– 29 marca 2001 r. (I PKN 336/00, OSNP 2003/1/14),

– 11 kwietnia 2001 r. (I PKN 367/00, OSNP 2003/2/38),

– 8 czerwca 1977 r. (I PRN 37/77, niepubl.).

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uwaga: zaczęła się inwazja kleszczy. Ukąszenie kleszcza może powodować chorobę zawodową, wypadek przy pracy i świadczenia z ZUS

Jak podaje w swoim komunikacje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zaczął się już "sezon" na kleszcze. Nie wiele osób wie, ale ukąszenie kleszcza może powodować chorobę zawodową czy nawet wypadek przy pracy, a co się z tym wiąże możliwość otrzymywania świadczenia z ZUS czy KRUS. Przytaczamy też mity dotyczące kleszczy ale i niezbędne informacje.

Co się należy oprócz wynagrodzenia? 3 świadczenia wynikające ze stosunku pracy

Wynagrodzenie to świadczenie dla pracownika wynikające ze stosunku pracy. Przepisy prawa pracy przewidują jeszcze trzy inne świadczenia, które należą się pracownikowi. Jakie i co należy o nich wiedzieć?

Tylko 169 zł. Tyle wynosi składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w II kwartale 2025 r., ale nie dla wszystkich

Tylko 169 zł. Tak, tyle wynosi składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe w II kwartale 2025 r. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich ubezpieczonych. Niby stawka jest niska, ale z drugiej strony w przyszłości emerytura czy renta też będzie niska. Czy warto?

Nowe stawki odszkodowania z ZUS 2025 i 2026

Od 1 kwietnia 2025 r. odszkodowania z ZUS są wyższe. Ile ZUS wypłaci za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu? Oto nowe stawki odszkodowania z ZUS 2025 i 2026.

REKLAMA

Aktywnie w żłobku. Maksymalny koszt pobytu dziecka w żłobku wynosi 2200 zł

2200 zł - tyle wynosi wysokość kosztu pobytu dziecka w żłobku w okresie od 1 kwietnia 2025 r. do 31 marca 2026 r. Jest to maksymalna stawka uprawniająca rodziców do skorzystania ze świadczenia „aktywnie w żłobku”.

Bez refundacji dla cukrzyków, a koszt leczenia to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Mamy odpowiedź z Ministerstwa Zdrowia

Zgodnie z Konstytucją RP każdy ma prawo do ochrony zdrowia. Jak się jednak okazuje to zdrowie jest chronione w różnym stopniu w stosunku do różnych osób. Niestety sytuacja niektórych osób cierpiących na cukrzycę nie poprawi się w najbliższym czasie. Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało, że nie planuje poszerzenia populacji uprawnionej do korzyści i dofinansowań związanych z cukrzycą.

Kiedy 36 dni urlopu dla pracownika?

Standardem jest, że pracownicy mają 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego w roku. Niektórzy pracownicy są uprawnieni do nawet 36 dni urlopu. Kto i kiedy może liczyć na tak długi urlop?

Utrata przez uczestnika PPK statusu osoby zatrudnionej to nie koniec oszczędzania w PPK [Przykłady]

Zmiana przez uczestnika PPK tytułu do ubezpieczeń społecznych nie zwalnia podmiotu zatrudniającego z obowiązku dokonywania wpłat do PPK za tę osobę. Oznacza to, że utrata statusu osoby zatrudnionej nie wpływa na status uczestnika PPK. Nadal należy odprowadzać wpłaty do PPK.

REKLAMA

Ważny wyrok dla osób z niepełnosprawnościami. Spory w MOPS trwają bo nie uzasadnia swoich decyzji

Wiele osób z niepełnosprawnościami nie jest świadomych co do tego, że często organ postępuje wadliwie w ich sprawie. Organ zamiast wydać decyzję administracyjną o prawie lub braku prawa do świadczenia, wydaje informację o sposobie rozpatrzenia wniosku bez uzasadnienia. To nie jest to samo co decyzja administracyjna, która zawiera ściśle określone elementy. Jednostka powinna mieć gwarancję rozpoznania jej wniosku w formie decyzji, wydawanej w odpowiedniej procedurze, która następnie podlega kontroli. Odnosi się to zwłaszcza do rozstrzygnięć opartych na uznaniu, czy na ocenie nieostrych przesłanek - w stosunku do osób z niepełnosprawnościami.

ZUS wypłaci wyższe odszkodowanie. Już obowiązują nowe kwoty odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy

Od 1 kwietnia 2025 r. obowiązują nowe, wyższe kwoty odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy lub choroby zawodowej. Za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu przysługuje 1636 zł.

REKLAMA