REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ile lat z tytułu nauki wliczamy do stażu urlopowego pracownikowi, który ma tytuł inżyniera

Magdalena Opalińska

REKLAMA

Zatrudniliśmy pracownika, który ma tytuł inżyniera. Obecnie kontynuuje on naukę na studiach magisterskich. Wcześniej ukończył 5-letnie technikum. Ile lat należy mu wliczyć do stażu urlopowego z tytułu nauki, czy 8 lat ze względu na stopień inżyniera, czy 5 lat w związku z ukończeniem technikum?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

 Powinni Państwo wliczyć pracownikowi do stażu urlopowego 8 lat z tytułu ukończenia przez pracownika studiów wyższych i otrzymania tytułu inżyniera, a nie 5 lat w związku z ukończeniem przez niego technikum.

UZASADNIENIE

Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika zależy m.in. od jego stażu pracy i wykształcenia. Do okresów pracy, od których zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, wlicza się określoną liczbę lat uzależnioną od rodzaju ukończonej przez pracownika szkoły.

Inżynier jest jednym z tytułów zawodowych nadawanym absolwentom studiów wyższych. Tytuł ten z reguły jest nadawany absolwentom studiów zawodowych na kierunkach technicznych. Dlatego do okresu pracy pracownika, od którego zależy jego wymiar urlopu wypoczynkowego, wliczeniu podlega 8 lat z tytułu ukończenia przez pracownika szkoły wyższej, a nie 5 lat z tytułu ukończenia przez niego technikum. Państwa pracownik posiadając tytuł zawodowy inżyniera ma już ukończoną szkołę wyższą, a jedynie kontynuuje studia magisterskie jako studia drugiego stopnia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Studia inżynierskie trwają 7 lub 8 semestrów i mogą stanowić pierwszy stopień studiów dla pracownika. Następnie mogą być kontynuowane przez niego studia drugiego stopnia, magisterskie, trwające 3 lub 4 semestry. Absolwenci studiów otrzymują dyplomy państwowe ukończenia studiów wyższych, potwierdzające uzyskanie odpowiedniego tytułu zawodowego.

WAŻNE!

Datą ukończenia studiów jest data złożenia egzaminu dyplomowego.

Dokumentem potwierdzającym ukończenie nauki jest np. świadectwo lub dyplom ukończenia szkoły. Okresów nauki w poszczególnych szkołach nie wolno sumować np. z tytułu ukończenia średniej szkoły zawodowej, a następnie studiów wyższych. Do okresu nauki uprawniającego do urlopu wlicza się tylko i wyłącznie ukończone szkoły. Wobec tego tylko w przypadku przedstawienia pracodawcy odpowiedniego dyplomu pracownik może domagać się urlopu w zwiększonym wymiarze.

Jeżeli pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, bądź okres nauki w zależności od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika (art. 155 § 2 Kodeksu pracy). Jednak kontynuowanie przez pracownika nauki na studiach magisterskich i uzyskanie tytułu magistra nie będzie miało wpływu na zwiększenie wymiaru urlopu wypoczynkowego pracownikowi, gdyż maksymalna liczba lat wliczana z tytułu ukończenia szkoły wyższej to 8 lat. Lata te zostaną już wliczone pracownikowi z tytułu ukończenia szkoły wyższej z chwilą uzyskania przez niego tytułu inżyniera. W takim przypadku do okresu pracy, od którego będzie zależał wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika, należy zaliczyć jego okres zatrudnienia niepokrywający się z nauką.

• art. 154 § 1, art. 155 Kodeksu pracy,

• art. 2 ust. 1 pkt 5, pkt 6, art. 166 ust. 1, art. 167 ustawy z 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (DzU nr 164, poz. 1365 ze zm.),

• § 3 pkt 10 rozporządzenia z 23 lipca 2004 r. w sprawie rodzajów dyplomów i tytułów zawodowych oraz wzorów dyplomów wydawanych przez uczelnie (DzU nr 182, poz. 1881 ze zm.).

Magdalena Opalińska

specjalista w zakresie prawa pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin pracy w tygodniu w Polsce do 2027 roku? Inne państwa już testowały: efekty są zachęcające

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA