REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podróż służbowa, Delegowanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zasady wliczania czasu podróży służbowej do czasu pracy pracownika

W czasie podróży służbowej czas przejazdu pracownika do miejsca delegowania i z powrotem nie jest z reguły czasem pracy i dlatego za taki czas nie przysługuje pracownikowi dodatkowe wynagrodzenie. Elementem wpływającym na rozliczenie tej podróży służbowej w kontekście czasu pracy, jest charakter zleconej pracownikowi pracy.

Wyższa składka ZUS od niższych przychodów pracujących za granicą niekonstytucyjna

Trybunał Konstytucyjny uznał, że wyższa składka na ubezpieczenie społeczne pracowników pracujących za granicą, jeśli ich przychód jest niższy od przeciętnego wynagrodzenia w Polsce, jest niekonstytucyjna. Wyrok jest prawomocny.

KE wprowadzi zasadę "równa płaca za taką samą pracę" do pakietu mobilności

Komisja Europejska planuje wprowadzić w życie zasadę „równa płaca za taką samą pracę w tym samym miejscu” do projektu pakietu mobilności pracowników w Unii Europejskiej. Część krajów UE stanowczo opowiada się za zmianą dyrektywy o pracownikach delegowanych, którzy powinni otrzymywać takie samo wynagrodzenie w państwie przyjmującym.

Rachunek za podróż służbową

Do rozliczenia kosztów podróży pracownik załącza dokumenty (rachunki) potwierdzające poszczegól­ne wydatki; nie dotyczy to diet oraz wydatków obję­tych ryczałtami.

Co przysługuje pracownikowi z tytułu podróży służbowej?

Pracownikowi, z tytułu podróży krajowej oraz podróży zagranicznej, odbywanej w terminie i miejscu określonych przez pracodawcę, przysłu­gują diety oraz zwrot kosztów: przejazdów, dojaz­dów środkami komunikacji miejscowej, noclegów, innych niezbędnych udokumentowanych wydat­ków (określonych lub uznanych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb). W czasie podróży krajowej dieta jest przeznaczona na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia.

Uprawnienia pracownika w przypadku oddelegowania

Oddelegowanie polega na skierowaniu kogoś do wykonania zadania służbo­wego, zwykle poza stałym miejscem pracy. W polskich przepisach prawa pracy nie występuje rozróżnienie oddelegowania i podróży służbowej (tzw. delegacji). Przy oddelegowaniu instrukcji i pole­ceń co do sposobu wykonywania umówionej pracy z reguły udziela pracownikowi inna osoba niż pra­codawca. Ona też rozlicza efekty pracy pracownika.

Polityka podróży służbowych - sposób na oszczędzanie

W ostatnim czasie obserwuje się w Polsce wzrost liczby podróży służbowych krajowych jak i zagranicznych. Koszty delegacji niezmiennie stanowią główny czynnik przesądzający o planowaniu przez pracodawców podróży służbowych. Sposobem na oszczędzanie jest wprowadzenie do firmy polityki podróży służbowych ułatwiającej zarządzanie delegacjami i kontrolę nad budżetem.

Miejsce wykonywania pracy a dieta z tytułu podróży służbowej

Miejsce wykonywania pracy określone w umowie o pracę ma duże znaczenie w przypadku podróży służbowej. Jeśli miejscem pracy zgodnie z umową jest województwo, pracownik nie otrzyma diety na pokrycie kosztów związanych z wyjazdami służbowymi na terenie tego obszaru.

Rozliczenie delegacji krajowej

Podróż służbowa pracownika łączy się z koniecznością pokrycia kosztów delegacji przez pracodawcę. Ile wynoszą diety w podróży krajowej? Jak rozliczać noclegi i przejazdy? Poniżej przedstawiamy rozliczenie delegacji krajowej.

Ustalenie miejsca pracy budowlańca

Ustalenie miejsca pracy budowlańca ma duże znaczenie z punktu widzenia rozliczeń z tytułu podróży służbowej. Jak w umowie o pracę z pracownikiem budowlanym należy określić miejsce wykonywania pracy, gdy pracownik świadczy pracę w różnych miejscach? Czy każdy wyjazd traktuje się jak podróż służbową?

Polska liderem delegowania pracowników

Polska jest obecnie liderem delegowania pracowników do pracy w krajach Unii Europejskiej. Rocznie delegowanych z Polski jest co najmniej 230 tys. pracowników.

Jak obniżyć dietę o bezpłatne posiłki w delegacji

Zasada obniżania diety o bezpłatne posiłki różni się w zależności od rodzaju podróży służbowej. W podróży krajowej zapewnione śniadanie obniża dietę o 25%, obiad o 50%, a kolacja o 25%. W podróży zagranicznej to odpowiednio 15%, 30% i 30%.

Obowiązek wystawienia przez pracodawcę polecenia wyjazdu służbowego

W przypadku podróży służbowej dokument polecenia wyjazdu służbowego wystawiany jest jako udokumentowanie odbycia podróży i kosztów z nią związanych, które służy rozliczeniu się z pracownikiem, jak również jest przydatne dla celów dowodowych w kwestiach opodatkowania, składek ZUS itp. Nie jest to jednak obowiązkowe według przepisów powszechnie obowiązującego prawa.

Przepisy w sprawie podróży służbowych kierowców - wniosek do TK

Polscy pracodawcy złożyli wniosek do TK o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów w sprawie podróży służbowych kierowców. Które przepisy uważają za niekonstytucyjne?

Minimalna stawka płacy dla pracowników delegowanych

Dnia 12 lutego 2015 r. Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu orzekł, że minimalną stawkę płacy dla pracowników delegowanych regulują przepisami kraje przyjmujące.

Podróż służbowa a praca handlowców

Zagadnienie podróży służbowej w przypadku pracy handlowców (przedstawicieli handlowych czy sprzedawców obwoźnych) staje się bardzo problematyczne. Kiedy dla tego typu pracowników można mówić o delegacji? Jak należy uregulować w umowie miejsce wykonywania pracy?

Praca handlowców w terenie a prawo do diety

Praca handlowców wymaga określenia miejsca wykonywania pracy w umowie o pracę jako pewien obszar. Wykonywanie obowiązków pracowniczych na tym terenie nie stanowi podróży służbowej, a w związku z tym nie przysługuje im z tego tytułu prawo do diety.

Nocleg w kabinie samochodu ciężarowego a zapewnienie bezpłatnego noclegu - SN

Zapewnienie pracownikowi - kierowcy samochodu ciężarowego odpoczynku nocnego w kabinie samochodu ciężarowego podczas wykonywania przewozów w transporcie międzynarodowym nie stanowi zapewnienia przez pracodawcę bezpłatnego noclegu.

Ryczałt na dojazdy miejscowe w podróży służbowej

Ryczałt na dojazdy miejscowe w podróży służbowej wynosi 20% kwoty diety (6 zł). Nalicza się go za każdą rozpoczętą dobę podróży służbowej, ale tylko wówczas, gdy pracownik ponosi koszty dojazdów środkami komunikacji miejscowej.

V Konwent Prawa Pracy już 2 października!

Już 2 października 2014 r. w Warszawie odbędzie się jedna z największych konferencji z zakresu prawa pracy - V Konwent Prawa Pracy - Prawo Pracy 2014/2015.

Szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, ewidencja, delegacje, tachografy, noclegi" Kraków - 17 września 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, ewidencja, delegacje, tachografy, noclegi", które odbędzie się 17 września 2014 r. w Krakowie.

Szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, delegacje, tachografy, noclegi" Wrocław - 16 września 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie "Rozliczanie kierowców - czas pracy, delegacje, tachografy, noclegi", które odbędzie się 16 września 2014 r. we Wrocławiu.

Regulamin podróży służbowych - przykładowe zapisy

Regulamin podróży służbowych może przewidywać własne zasady rozliczeń delegacji pracowników. Warto ustalić w nim stawki diety zagranicznej, zasady odpłatności za użytkowanie w podróży prywatnych pojazdów pracowników, warunki wypłaty zaliczki oraz rodzaje dowodów potwierdzających określone wydatki i terminy ich złożenia pracodawcy.

Czas pracy i podróże służbowe pracowników mobilnych

Pracownicy mobilni, w dzisiejszych warunkach rynkowych, stanowią ważną grupę zawodową. Często to oni odpowiedzialni są za pozycję firmy na rynku i przewagę nad konkurencją. Kwestią wzbudzającą wątpliwości pozostaje sposób rozliczania ich czasu pracy, szczególnie podczas podróży służbowych.

Delegowanie pracowników w ustawodawstwie Unii Europejskiej

Na czym polega delegowanie? Na jaki okres można wydelegować pracownika i jakiemu ustawodawstwu w tym czasie podlega? Poniższy artykuł wyjaśni proces delegacji w ustawodawstwie unijnym.

Używanie prywatnego pojazdu pracownika w podróży służbowej

Wyjazd pracownika w podróż służbową jego prywatnym pojazdem jest możliwy, jednak wymaga uzgodnienia z pracodawcą. W jaki sposób rozlicza się podróż służbowa pracownika kierującego prywatnym pojazdem?

Podróż służbowa a telepraca

Podróż służbowa stanowi przykład efektywności pracownika poza stałym miejscem wykonywania pracy. Pracownik powinien mieć więc większą swobodę w wyborze miejsca wykonywania pracy. Telepraca powinna zyskiwać na popularności.

Podróż służbowa a czas pracy – 7 najtrudniejszych kwestii z praktyki

Rozliczanie czasu pracy w czasie podróży służbowej może przysporzyć wielu wątpliwości. Do czasu pracy zaliczane są godziny pracy spędzone w podróży służbowej, które pokrywają się z godzinami pracy pracownika wynikającymi z jego rozkładu czasu pracy, ale i te wykraczające poza rozkład czasu pracy, w czasie których pracownik wykonywał pracę w podróży służbowej. Jak należy rozliczać czas pracy w podróży służbowej?

Jak rozliczać podróże służbowe w 2015 roku?

Koszty, jakie ponosi pracodawca w związku z podróżą służbową pracownika, to diety zagraniczne bądź krajowe. Sposób ich ustalania określa rozporządzenie MPiPS. Jak będzie się rozliczać podróże służbowe w 2015 roku?

Delegowanie pracowników - nowe przepisy

Delegowanie pracowników w ramach świadczenia usług stanowi przedmiot prac nad zmianami w Unii Europejskiej. Czego będą dotyczyły nowe przepisy?

Czy zlecenie pracownikowi innej pracy zawsze wymaga wypowiedzenia zmieniającego?

Umowa o pracę zawiera warunki pracy i płacy, a w szczególności: rodzaj pracy, miejsce wykonywania pracy, wynagrodzenie za pracę ze wskazaniem jego składników, wymiar czasu pracy i termin rozpoczęcia pracy przez pracownika. Czy zlecenie pracownikowi innej pracy zawsze wymaga wypowiedzenia zmieniającego?

Rozliczanie podróży służbowych pracowników

Kwestię ustalania pracownikom diet z tytułu krajowych oraz zagranicznych podróży służbowych reguluje rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej. Jakie diety z tytułu podróży służbowych przysługują pracownikom? Jakie są zasady rozliczania podróży służbowych pracowników?

Podróże służbowe po zmianach

Podróż służbowa polega na wykonywaniu na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się stałe miejsce pracy pracownika lub w której znajduje się siedziba pracodawcy. Przepisy regulujące kwestie związane z podróżą służbową obowiązywały od lat i niezbędna stała się ich zmiana.

Zasady zwrotu kosztów wolontariuszom

Fundacja planuje realizację projektu polegającego na współpracy z wolontariuszami. Część wolontariuszy, którzy zgłosili się do współpracy, mieszka poza miastem będącym siedzibą fundacji. Czy fundacja ma obowiązek zwrotu wolontariuszom np. kosztów przejazdów?

Jak obniżać dietę krajową o zapewnione wyżywienie

Jak obniżać dietę krajową o zapewnione wyżywienie? Zgodnie z nowymi przepisami dzienna stawka diety za służbową podróż krajową wynosi 30 zł. Zostaje pomniejszona o zapewnione pracownikowi wyżywienie. W jaki sposób obliczyć dietę, gdy pracownik miał zapewnione wyżywienie?

Diety zagraniczne 2013

Od 1 marca 2013 r. zmieniła się wysokość diety zagranicznej. Jak ustalić wysokość diet za delegacje zagraniczne? Stawki krajowych i zagranicznych diet określa nowe rozporządzenie w sprawie podróży służbowych.

Diety krajowe 2013

Diety krajowe przysługują pracownikom z tytułu odbycia podróży służbowej na terenie kraju. 1 marca 2013 r. w związku z wejściem w życie nowego rozporządzenia w sprawie podróży służbowych stawki diet zostały podwyższone. Za dobę podróży przysługuje pracownikowi dieta w wysokości 30 zł.

Rozliczenie podróży służbowej pracownika kierującego samochodem służbowym

Od 1 marca 2013 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące podróży służbowej. Weszło w życie rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej w sprawie wysokości oraz warunków ustalania pracownikom diet z tytułu krajowych oraz zagranicznych podróży służbowych. Istnieją trzy warianty rozliczenia podróży służbowej pracownika kierującego samochodem służbowym.

Diety w podróży służbowej od marca 2013 r.

Z dniem 1 marca 2013 r. doszło do zmiany przepisów dotyczących wysokości oraz warunków ustalania należności - w tym diet - przysługujących pracownikom z tytułu podróży służbowej.

Podróże służbowe - diety 2013

Od 2003 r. na terenie kraju stale obowiązywały te same stawki diet za podróże służbowe. 1 marca 2013 r. wprowadzono nowe zasady rozliczania podróży służbowych.

Nowe zasady rozliczania podróży służbowych

29 stycznia 2013 r. zostało podpisane nowe rozporządzenie regulujące zasady rozliczania diet przysługujących pracownikom sfery budżetowej z tytułu podróży służbowych. Przepisy w nim zawarte zmieniają m.in. wysokość diet z tytułu podróży służbowej.

Kiedy wydatki na wynagrodzenia i podróże służbowe stanowią koszt spółki z o.o.

Przedsiębiorstwa w Polsce obciążone są podatkiem dochodowym od osób prawnych, tzw. podatkiem korporacyjnym. Podatek naliczany jest od wysokości zysku (czyli różnicy przychodów i kosztów), dlatego istotne jest, jakie wydatki mogą firmy zaliczyć do kosztów, aby bezzasadnie nie zaniżyć należnego podatku.

Wypadek w podróży służbowej

Pracownicy, odbywający podróże służbowe, częściej są narażeni na różnego rodzaju wypadki, np. drogowe. Przy ustalaniu prawa do odszkodowania istotne znaczenie ma wykazanie, że taki wyjazd był na polecenie pracodawcy, a wypadek pozostawał w związku przyczynowym z pracą.

Kto może zostać upoważniony do dokonywania czynności z zakresu prawa pracy

Chcemy upoważnić do dokonywania czynności z zakresu prawa pracy oprócz pracodawcy także inne osoby. Czy osobą upoważnioną mogą być tylko osoby zatrudnione w naszym zakładzie, czy również spoza zakładu, np. żona właściciela firmy? Jak powinno wyglądać takie upoważnienie?

Delegujesz do pracy za granicą - sprawdź, jak wynagradzać pracownika

Pracodawca, ustalając pracownikowi miejsce wykonywania pracy poza granicami Polski, w zakresie wynagradzania powinien stosować do niego przepisy kraju, w którym praca będzie świadczona. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy przepisy kraju wykonywania pracy są mniej korzystne niż minimalne warunki płacowe obowiązujące w Polsce.

Samochód służbowy wykorzystywany w prywatnych celach

Samochód służbowy oprócz tego, że jest narzędziem pracy, często służy pracownikom w celach prywatnych. Jeśli jest leasingowany, pracodawca powinien wypisać stosowne upoważnienie do korzystania. W ewidencji przebiegu pojazdu pracownik powinien wskazać liczbę przejechanych kilometrów ze wskazaniem celu używania pojazdu.

Jak należy rozliczać czas pracy pracownika podczas delegacji, jeśli podróż rozpoczął w miejscu zamieszkania i jechał samochodem

Pracownik pracuje w Warszawie w godz. 8.00–16.00 w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku. Mieszka w Pułtusku. W sierpniu wysłaliśmy go w podróż służbową do Radomia. Pracownik wyjechał w delegację w środę samochodem służbowym ze swojego domu w Pułtusku o godz. 7.30. Pojechał bezpośrednio z Pułtuska do Radomia nie wstępując do naszej firmy (do Warszawy dojechał o godz. 8.30). Z podróży pracownik wrócił następnego dnia o godz. 19.00. W drodze powrotnej również nie wstępował do naszej firmy, tylko jechał bezpośrednio z Radomia do Pułtuska. Czy w takim przypadku podróż służbowa zaczyna się od godziny wyjazdu z miejsca zamieszkania pracownika, czy od godziny przyjazdu do Warszawy, gdzie jest jego miejsce pracy? Jak rozliczyć czas pracy pracownika, jeżeli sam prowadził samochód, a nie jest zatrudniony u nas na stanowisku kierowcy?

Jak wynagradzać pracowników skierowanych do pracy poza granice Polski

Pracodawca, ustalając pracownikowi miejsce wykonywania pracy poza granicami Polski, w zakresie wynagradzania powinien stosować do niego przepisy kraju, w którym praca będzie świadczona. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy przepisy kraju wykonywania pracy są mniej korzystne niż minimalne warunki płacowe obowiązujące w Polsce.

Samochód służbowy w pytaniach i odpowiedziach

Samochód służbowy oprócz tego, że jest narzędziem pracy, często służy pracownikom w celach prywatnych. Jeśli jest leasingowany, pracodawca powinien wypisać stosowne upoważnienie do korzystania. W ewidencji przebiegu pojazdu pracownik powinien wskazać liczbę przejechanych kilometrów ze wskazaniem celu używania pojazdu.

Nocleg w przyczepie kempingowej - czy należy się ryczałt

Jesteśmy niewielką firmą budowlaną. Często delegujemy pracowników do pracy w innym miejscu na terenie kraju. Do tej pory z tytułu podróży służbowej wypłacaliśmy zatrudnionym m.in. ryczałt za nocleg. Zakupiliśmy jednak przyczepę kempingową, aby zapewnić pracownikom bezpłatny nocleg. Czy w tej sytuacji możemy nie wypłacać im ryczałtu za nocleg?

REKLAMA