| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Podróże służbowe > Nowe zasady rozliczania podróży służbowych

Nowe zasady rozliczania podróży służbowych

29 stycznia 2013 r. zostało podpisane nowe rozporządzenie regulujące zasady rozliczania diet przysługujących pracownikom sfery budżetowej z tytułu podróży służbowych. Przepisy w nim zawarte zmieniają m.in. wysokość diet z tytułu podróży służbowej.

Nowe rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej – zwane dalej nowym rozporządzeniem – zacznie obowiązywać 1 marca 2013 r. Do tej pory przy rozliczaniu podróży służbowych obowiązują dotychczasowe rozporządzenia. Nowe rozporządzenie określa należności przysługujące pracownikom sfery budżetowej z tytułu podróży krajowej oraz podróży zagranicznej, odbywanej w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę.

Dotychczasowe zasady

Obecnie problematykę należności za podróże służbowe odbywane przez pracowników sfery budżetowej regulują dwa rozporządzenia wydane przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej na podstawie art. 775 § 2 k.p.

Od 1 stycznia 2003 r. w tym zakresie obowiązują rozporządzenia:

  • z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (DzU nr 236, poz. 1990, ost. zm. DzU z 2006 r. nr 227, poz. 1661) oraz
  • z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (DzU nr 236, poz. 1991, ost. zm. DzU z 2005 r. nr 186, poz. 1555).

Oba ww. rozporządzenia utracą moc obowiązującą 28 lutego 2013 r.

Uregulowania zawarte w powyższych rozporządzeniach dotyczą zwrotu należności za podróże służbowe nie tylko pracowników sfery budżetowej (państwowej i samorządowej), ale i pracowników zatrudnionych u innych pracodawców, żołnierzy i funkcjonariuszy oraz zwrotu kosztów podróży osób niebędących pracownikami.

Pracodawcy spoza sfery budżetowej mogą ustalać we własnym zakresie warunki wypłacania pracownikom należności z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju i poza jego granicami (art. 775 § 3–4 k.p.). Jednak obowiązujące u danego pracodawcy zakładowe regulacje nie mogą ustalać diety w wysokości niższej niż dieta z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju określona dla pracownika sfery budżetowej. W przypadku gdy układ zbiorowy pracy, regulamin wynagradzania lub umowa o pracę nie zawiera postanowień, o których mowa wyżej, pracownikowi przysługują należności na pokrycie kosztów podróży służbowej odpowiednio według przepisów ww. rozporządzeń (art. 775 § 5 k.p.) – zasady te nie ulegną zmianie po wejściu w życie nowego rozporządzenia.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ratajczak Adwokaci

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »