| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Kiedy wydatki na wynagrodzenia i podróże służbowe stanowią koszt spółki z o.o.

Kiedy wydatki na wynagrodzenia i podróże służbowe stanowią koszt spółki z o.o.

Przedsiębiorstwa w Polsce obciążone są podatkiem dochodowym od osób prawnych, tzw. podatkiem korporacyjnym. Podatek naliczany jest od wysokości zysku (czyli różnicy przychodów i kosztów), dlatego istotne jest, jakie wydatki mogą firmy zaliczyć do kosztów, aby bezzasadnie nie zaniżyć należnego podatku.

Kosztami w spółce z o.o. są przede wszystkim wynagrodzenia dla pracowników i zarządu, a także wydatki na podróże służbowe pracowników, jak również na reklamę i reprezentację.

Wydatki na wynagrodzenia

Do kosztów podatkowych spółka z o.o. może zaliczyć wynagrodzenie zarówno pracowników, jak i członków zarządu, a także wynagrodzenia dla członków rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących z tytułu pełnionych przez nich funkcji. Jest to możliwe zarówno w przypadku wynagrodzeń wypłacanych na podstawie umowy o pracę, jak i na podstawie umów cywilnoprawnych (umowy zlecenia, umowy o dzieło, kontraktu menedżerskiego itp.). Wynagrodzenia ze stosunku pracy (stosunku cywilnoprawnego) to wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne, jak równiez wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalentów.

Moment zaliczenia wynagrodzeń do kosztów

Należności wypłacane ze stosunku pracy oraz zasiłki z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez spółkę z o.o. jako zakład pracy stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne. Warunkiem jest jednak, żeby zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. Jeżeli termin ten zostanie przekroczony, wydatki na wynagrodzenia spółka może zaliczyć do kosztów podatkowych w chwili, gdy świadczenia te zostaną rzeczywiście wypłacone, wykonane lub postawione do dyspozycji.

PRZYKŁAD

Zgodnie z regulaminem wynagradzania, spółka z o.o. wypłaca pracownikom wynagrodzenia 7. dnia następnego miesiąca. Wynagrodzenia za listopad 2012 r. spółka wypłaciła 7 grudnia 2012 r., a zatem może wliczyć je w koszty za miesiąc, za który są należne, czyli za listopad. Gdyby wynagrodzenia zostały wypłacone z opóźnieniem, np. 10 grudnia, wówczas stanowiłyby koszt miesiąca w którym dokonano zapłaty, tj. grudnia.

Składki na Fundusz Pracy i FGŚP

Kosztem spółki z o.o. będą również składki na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez spółkę, składki na Fundusz Pracy oraz FGŚP. Istotny jest moment zaliczenia ich do kosztów. Składki te stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem jednak, że zostaną opłacone:

1) z tytułu należności wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu, za który są należne – w terminie wynikającym z przepisów,

2) z tytułu należności wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu następnym, w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony – nie później niż do 15. dnia tego miesiąca.

W przypadku gdy terminy zapłaty składek nie zostaną dotrzymane, można wliczyć je w koszty dopiero wtedy, gdy zostaną uiszczone.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Majszak

Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »