reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Polska liderem delegowania pracowników

Polska liderem delegowania pracowników

Polska jest obecnie liderem delegowania pracowników do pracy w krajach Unii Europejskiej. Rocznie delegowanych z Polski jest co najmniej 230 tys. pracowników.

Minister Władysław Kosiniak-Kamysz był gościem III Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy, który odbywał się w Krakowie, w dniach 23 i 24 kwietnia. Kongres to to największe, cykliczne wydarzenie w Europie poświęcone delegowaniu pracowników oraz swobodzie świadczenia usług na rynku wewnętrznym.  Tematem przewodnim tegorocznego III EKMP był konflikt fundamentalnych wartości Unii Europejskiej – swobody świadczenia usług oraz ochrony praw pracowniczych.

- Swobodny przepływ pracowników, swoboda przedsiębiorczości i swoboda świadczenia usług stanowią fundamenty Unii Europejskiej. Nie mamy tu do czynienia z konfliktem dwóch fundamentalnych wartości. To są dwie strony tego samego medalu. Wręcz nie możemy dyskutować o mobilności bez aspektu poszanowania praw pracowniczych – ocenił problem minister Kosiniak-Kamysz.

Przypomniał, że kwestia delegowania pracowników dotyczy ponad 1 mln obywateli państwa członkowskich. Liderem na wspólnym rynku są polskie firmy - szacuje się, że delegują co najmniej 230 tys. pracowników rocznie do pracy w innych krajach.

Minimalna stawka płacy dla pracowników delegowanych

W tym kontekście niepokojące są sygnały płynące z niektórych państwach członkowskich, nakładające na przedsiębiorców delegujących pracowników nowe zobowiązania oraz sankcje za ich nieprzestrzeganie. Budzi to wątpliwości, czy są one zgodne z prawem Unii.

- Dlatego tak ważny dla całej Unii jest kompromis osiągnięty w dyrektywie z 2014 roku, po dwuletnich, bardzo trudnych negocjacjach – zaznaczył minister. - Jednym z celów tamtego kompromisu było właśnie zagwarantowanie przestrzegania praw pracowniczych. Nowa dyrektywa reguluje nie tylko kwestie monitorowania przestrzegania przepisów i współpracy administracyjnej, ale także nakłada obowiązki na państwa członkowskie w zakresie przejrzystości informowania o warunkach zatrudnienia i istniejących obowiązkach.

- Nie ma i nie będzie naszej zgody na to, by pod szyldem ochrony praw pracowniczych i uczciwej konkurencji budować nowe mury w Europie. Jestem przekonany, że mobilność jest dla Unii szansą, a nie zagrożeniem. Musimy tylko umieć jako zjednoczona Europa z tej szansy skorzystać - zakończył swoje wystąpienie minister Kosiniak-Kamysz.

Na zakończenie pierwszego dnia Kongresu wręczono nagrodę Labor Mobilis 2015 za wybitne zasługi we wspieraniu mobilności pracy w ramach swobody świadczenia usług.

Zadaj pytanie: FORUM

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama