REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zatrudnienie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Reputacja oparta na powrotach, czyli dlaczego reboarding ma znaczenie

Dla wielu pracowników powrót do pracy po pandemii był prawdziwym wyzwaniem. Podobnie jak dla pracodawców. Okazało się, że po długiej nieobecności w biurze trzeba na nowo uczyć się firmowej rzeczywistości offline. Lepiej poradziły sobie z tą sytuacją firmy, które w swojej strategii HR uwzględniły reboarding. Tym bardziej, że termin ten nie dotyczy tylko powrotu do postpandemicznej biurowej rzeczywistości.

Praca zdalna - planowane regulacje

Obserwujemy prace nad projektem nowelizacji Kodeksu pracy, która ma wejść w życie jeszcze w 2022 roku. Projekt przewiduje m.in. wprowadzenie regulacji dotyczących pracy zdalnej jako rozwiązania stałego. Na wejście w życie zmian w tych obszarach przedsiębiorcy czekają już od wielu miesięcy.

Rząd: powstanie system ułatwiający kontakty obywateli Ukrainy z pracodawcami

Rząd przygotował kolejną nowelizację ustawy o pomocy ukraińskim uchodźcom dotyczącą utworzenia systemu teleinformatycznego, który ułatwi nawiązywanie kontaktów między pracodawcami a poszukującymi pracy obywatelami Ukrainy - poinformowała kancelaria premiera

Przerwa w pracy – dla kogo?

Zgodnie z przepisami prawa pracy każdemu pracownikowi przysługuje przerwa w pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Jakie rodzaje przerw wyróżnia Kodeks pracy? Komu przysługują poszczególne przerwy?

REKLAMA

Jak Polska pomaga Ukraińcom w znalezieniu pracy?

Jak Polska ułatwia Ukraińcom podejmowanie pracy? W odpowiedzi na interpelację poselską nr 32713 otrzymujemy podsumowanie działań państwa polskiego na rzecz pomocy obywatelom Ukrainy w znalezieniu zatrudnienia.

Rekrutacja i zatrudnienie obywateli Ukrainy – nowe zasady

Na jakich zasadach zatrudniać można obywateli Ukrainy? Na jakie aspekty należy szczególnie zwrócić uwagę podczas procesu rekrutacji? Zapraszamy do artykułu.

Najniższa krajowa 2022 na godzinę

Najniższa krajowa w 2022 roku na godzinę czyli minimalna stawka godzinowa na zleceniu i umowie o świadczeniu usług - ile wynosi?

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy - nie tylko wjazd bezpośredni

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy dotyczy wjazdu bezpośredniego, ale nie tylko. Weszła w życie zmiana usuwająca wymóg wyjazdu bezpośredniego obywateli Ukrainy na terytorium Polski.

REKLAMA

Zaliczenie doktoratu do okresu pracy

Czy możliwe jest zaliczenie okresu kształcenia w szkole doktorskiej do okresu pracy? Kogo dotyczy? Czy także doktoranta, który nie uzyskał stopnia naukowego doktora?

Ozusowanie umów zleceń 2023

Ozusowanie umów zleceń planowane jest na początek 2023 roku. Jaki jest cel oskładkowania zleceń i umów o dzieło? Co zakłada Krajowy Program Reform na lata 2022-2023?

Umowa o pracę z Ukraińcem - w jakim języku?

Umowa o pracę z Ukraińcem - czy musi być napisana w języku ukraińskim? Na to pytanie odpowiada Główny Inspektor Pracy, Katarzyna Łażewska-Hrycko.

Zmiana czasu trwania umowy o pracę aneksem

Aneks do umowy o pracę – czym jest? Czy można nim zmienić czas trwania umowy o pracę? W jakich przypadkach pracodawca może zastosować aneks do umowy o pracę?

Pracodawcy apelują o szybką legalizację pobytu i zatrudnienia Białorusinów

Należy umożliwić Białorusinom szybką legalizację pobytu i podjęcie zatrudnienia od razu po przekroczeniu naszych granic – apelują do rządu BCC, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Konfederacja Lewiatan, ZPP, Pracodawcy RP i Związek Rzemiosła Polskiego.

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy - wszystko co musisz wiedzieć

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy obowiązuje z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r. Co z legalnym pobytem Ukraińców w Polsce? Jak legalizować ich pracę? Czy dokumenty obywateli Ukrainy będą dłużej ważne? Do jakich świadczeń mają prawo Ukraińcy w Polsce? - wszystko, co musisz wiedzieć o specustawie.

Autonomiczne drony zmienią rynek pracy

Drony latające bez udziału operatora są coraz częściej wykorzystywane nie tylko w wojskowości, lecz również w usługach cywilnych. Niedawno ruszyły pierwsze regularne, długodystansowe loty między Warszawą a Pułtuskiem i Sochaczewem. Coraz częściej drony stosowane są też w monitoringu – czy to na potrzeby ochrony, czy pomiarów geodezyjnych, monitorowania smogu i upraw rolnych. Polskie firmy działające w tym sektorze rozwijają się bardzo dynamicznie, na co niewątpliwie wpłynęło przyjazne prawo przyjęte znacznie wcześniej niż w innych krajach UE. Po wdrożeniu wspólnych unijnych regulacji inne rynki zaczynają nadrabiać zaległości, więc polskim podmiotom potrzebny jest impuls do dalszego rozwoju.

Jak zatrudnić Ukraińca?

Jak zatrudnić Ukraińca w 2022 r.? Powiadomienie urzędu pracy o zatrudnieniu Ukraińca w terminie 14 dni wystarczy do legalnego zatrudnienia Ukraińca. Specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy upraszcza proces zatrudniania uchodźców.

Infolinia dla pracodawców zatrudniających Ukraińców

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej uruchamia infolinię 22 245 61 05 dla pracodawców, którzy będą mieli pytania dotyczące zgłaszania ofert pracy dla obywateli Ukrainy. Pytania będzie można kierować również drogą mailową na adres pracaua@mrips.gov.pl.

Pomoc dla Ukrainy na rynku pracy - nowa zakładka na praca.gov.pl

Pomoc dla Ukrainy na polskim rynku pracy - działa już nowa zakładka na wortalu praca.gov.pl. Zawiera trzy kategorie: rynek pracy w Polsce, rynek pracy w Unii Europejskiej i pomoc w innych obszarach.

Wzrost liczby ofert pracy pod znakiem zapytania

Czy wzrost liczby ofert pracy pod znakiem zapytania? Tak, m.in. ze względu na sytuację geopolityczną, obawy rozszerzenia się wojny na inne kraje i zakłócenia w łańcuchach dostaw - wynika z Barometru Ofert Pracy. Według analizy napływ uchodźców może częściowo wypełnić luki na rynku pracy.

Zmiany w pracy zdalnej 2022

Zmiany w pracy zdalnej czyli projekt Kodeksu pracy - na co powinni przygotować się pracodawcy w 2022 roku?

Specustawa Ukraina - tekst, od kiedy

Specustawa Ukraina została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Oto tekst ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Od kiedy specustawa obowiązuje? Jakie prawa przyznaje obywatelom Ukrainy?

Punkt poradnictwa zawodowego dla Ukraińców w Gdańsku

Uruchomiono punkt poradnictwa zawodowego dla Ukraińców w Gdańsku. Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku (WUP) uruchomił punkt, w którym obywatele Ukrainy mogą uzyskać pomoc w zakresie pracy na Pomorzu. Specjaliści pomagają przygotować CV i określają kierunek rozwoju zawodowego.

Czy wojna nasili niedobór kadr w IT?

Napaść Rosji na Ukrainę wywoła wielkie zmiany na rynku usług IT. Zachodnie firmy wycofują się z Rosji i Białorusi. Kierują się teraz m.in. do Polski. Czy w ten sposób wzrośnie popyt na specjalistów IT?

Ułatwienia w zatrudnianiu Ukraińców - specustawa

Ułatwienia w zatrudnianiu Ukraińców jako wychowawców, opiekunów dziecięcych, psychologów, pedagogów przewiduje specustawa w art. 24. Ukraińcy nie muszą spełniać wskazanych wymagań.

Zatrudnianie Ukraińców 2022 - pytania pracodawców

Zatrudnianie Ukraińców w 2022 r. - pytania pracodawców w związku z wojną w Ukrainie, cz. 2. Czy po wejściu w życie specustawy zatrudnienie Ukraińca będzie łatwiejsze? Jak zatrudnić cudzoziemca uciekającego z Ukrainy, ale bez ukraińskiego obywatelstwa?

Powołanie do wojska a praca

Powołanie do wojska – jak wpływa na pracę? Pracownik powołany do służby wojskowej niejednokrotnie obawia się, że powołanie będzie miało konsekwencje w stosunku do jego zatrudnienia i wynagrodzenia. Czy te obawy są uzasadnione? Czy powołanie do wojska wpływa na uprawnienia pracownika?

Powstał portal "Praca dla obywateli Ukrainy"

W województwie świętokrzyskim powstał portal dla mieszkańców Ukrainy szukających pracy. "Oprócz darmowego transportu, bezpłatnego zakwaterowania, bezpłatnej opieki medycznej, chcemy im zaoferować coś więcej, co daje poczucie swojej wartości, możliwość pracy" – podkreślił wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

Praca dla uchodźców z Ukrainy - kogo szukają pracodawcy?

Do Gdańskiego Urzędu Pracy od początku wojny w Ukrainie, zgłosiło się ponad 130 pracodawców, którzy zaoferowali pracę uchodźcom. Urząd dysponuje 254 ofertami pracy dla ok. 600 osób.

Czy w związku z wojną polski rynek pracy będzie się zmieniał?

Przed wojną wśród Ukraińców przyjeżdżających do Polski 70 proc. stanowili mężczyźni. Teraz przyjeżdżają do nas głównie kobiety z dziećmi, dlatego rynek pracy też musi się zmieniać - powiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Specustawa Ukraina - zatrudnienie Ukraińca 2022

Specustawa Ukraina ułatwia zatrudnienie Ukraińca w 2022 roku. Projekt jest w trakcie prac. Jak zatrudnić Ukraińca po 24 lutego 2022 roku?

Medycy z Ukrainy a zgoda na pracę w Polsce

Medycy z Ukrainy - Ministerstwo Zdrowia przedstawiło zasady ubiegania się o zgodę na pracę w Polsce. Jak lekarz, dentysta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny może ubiegać się o zgodę na wykonywanie zawodu w Polsce?

Specustawa - jakie prawa dla ukraińskich uchodźców?

Specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy została 9 marca 2022 r. uchwalona w Sejmie. Jakie prawa będą mieli Ukraińcy w Polsce? Jakie będą warunki ich zatrudnienia?

Kandydaci biorą pod uwagę, czy potencjalny pracodawca posiada politykę różnorodności

Zaangażowanie pracodawcy w działania ukierunkowane na wyrównanie szans na rynku pracy odgrywa coraz większą rolę w procesach rekrutacyjnych. Chociaż aspekty takie jak wynagrodzenie, możliwości rozwoju czy model pracy nadal pozostają kluczowe w wyborze kolejnego miejsca zatrudnienia, to fakt czy firma posiada politykę różnorodności, może wpływać na decyzję kandydatów. Jak wynika z sondażu Hays Poland, organizacje otwarte na potrzeby kobiet oraz mniejszości zyskują w oczach profesjonalistów biorących udział w rekrutacjach.

Praca dla uchodźców z Ukrainy

Dramatyczna sytuacja na Ukrainie spowodowała, że do Polski trafiło już kilkaset tysięcy osób uciekających przed wojną. Czy rynek pracy jest gotowy na napływ uchodźców wojennych z Ukrainy?

Specustawa Ukraina - praca i działalność gospodarcza

Specustawa Ukraina czyli projektowana ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy zawiera ułatwienia w podjęciu pracy i prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce. Jakie rozwiązania przewiduje?

Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę na 2 lata - tryb uproszczony

Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę na 2 lata w trybie uproszczonym - którzy cudzoziemcy mogą otrzymać zezwolenie w tym trybie?

Stopa bezrobocia w lutym wyniosła 5,5 procent

Z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że stopa bezrobocia w Polsce w lutym wyniosła 5,5 procent. W porównaniu z bezrobociem w styczniu pozostała bez zmian. O 4,3 tys. spadła liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy.

Polska może wchłonąć co najmniej 0,5 mln pracowników z Ukrainy

Polski rynek może wchłonąć w ciągu sześciu miesięcy ok. 0,5 mln pracowników, a kolejne 200 tys. na dalszym etapie - stwierdził w poniedziałek założyciel Firmy Personnel Service Krzysztof Inglot.

Docenianie pracownika - to niezwykle ważne

Docenienie przez pracodawcę jest jednym z najważniejszych czynników zwiększających poczucie satysfakcji z wykonywanych obowiązków służbowych. Jak wynika z raportu firmy ADP „People at Work 2021: A Global Workforce View”, niespełna 6 na 10 Polaków (58 proc.) czuje się docenianych przez swojego pracodawcę.

Prace dotyczące zawodów możliwych do przyjęcia na polski rynek pracy

Już dzisiaj zaczynam pracę z radą przedsiębiorców, które zawody są możliwe do przyjęcia na polski rynek pracy – wskazała we wtorek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Ograniczenia zatrudniania doktorantów kształcących się w szkołach doktorskich

Często poza pracą naukową doktorant musi podjąć się dodatkowych zadań. Zdarza się, że ma większe wydatki albo potrzebuje dodatkowych środków na badania. Zazwyczaj stypendium nie wystarczy na realizację tych działań. Dlatego doktoranci często podejmują pracę w ramach stosunku pracy. Czy istnieją jakieś ograniczenia w tym zakresie?

Praca dla cudzoziemców – aktualne przepisy

Praca dla cudzoziemców – jakie są aktualne przepisy obowiązujące w Polsce? Co daje status uchodźcy? Czym jest zezwolenie na pracę i oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy codzoziemcowi?

Praca i świadczenia rodzinne dla uchodźców - będą nowe przepisy

Praca i świadczenia rodzinne dla uchodźców będą przyznawane jak dla Polaków. Trwają prace nad nowymi przepisami. Proponuje się specjalny, czasowy program obejmujący migrantów wojennych z Ukrainy.

40 mln zł na aktywizację cudzoziemców - konkurs

40 mln zł na aktywizację cudzoziemców legalnie przebywających w Polsce - MRiPS ogłasza konkurs na środki z Funduszu Pracy. W pierwszej kolejności dotyczy obywateli Ukrainy i Afganistanu.

Zatrudnienie obywatela Ukrainy po 24 lutego 2022 r.

Zatrudnienie obywatela Ukrainy po 24 lutego 2022 r. - jak zrobić to szybko i legalnie? 24 lutego to początek wojny na Ukrainie. Zapoczątkował masowy napływ obywateli Ukrainy do Polski. Polacy, na wiele różnych sposobów, pomagają wschodnim sąsiadom odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Pracodawcy, wychodząc naprzeciw potrzebom Ukraińców, zapewne zastanawiają się, w jaki sposób szybko i legalnie mogą ich zatrudnić.

Zaświadczenie o zatrudnieniu do dodatku do zasiłku rodzinnego

Czy pracodawca ma obowiązek wystawić zaświadczenie o zatrudnieniu w przypadku ubiegania się przez pracownika o dodatek do zasiłku rodzinnego? Czy powinien złożyć zaświadczenie do urzędu, w którym pracownik ubiega się o ten dodatek?

Polska potrzebuje 1 mln pracowników, także z Ukrainy

Polska potrzebuje i może przyjąć w krótkiej perspektywie 1 mln dodatkowych pracowników, także z Ukrainy.

Umowa o pracę na czas określony - zmiany 2022

Umowa o pracę na czas określony - jakie zmiany w 2022 roku przewiduje projekt Kodeksu pracy? Co z wypowiadaniem umów terminowych?

Wniosek o przejście na inną formę zatrudnienia - nowość w KP

Wniosek o przejście na inną formę zatrudnienia czyli o zmianę rodzaju pracy, rodzaju umowy na umowę na czas nieokreślony lub pracę w pełnym wymiarze czasu pracy przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Kto będzie mógł wystąpić z takim wnioskiem?

Umowa na czas określony po umowie bezterminowej

Czy możliwe jest zawarcie umowy na czas określony po wcześniejszej umowie bezterminowej (na czas nieokreślony)? Jak liczyć limit umów na czas określony?

REKLAMA