REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rewolucja w prawie pracy, co się zmieni w pracy zdalnej?

Zmiany wprowadzające pracę zdalną do Kodeksu pracy
Zmiany wprowadzające pracę zdalną do Kodeksu pracy
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zmiany wprowadzające pracę zdalną na stałe do Kodeksu pracy wejdą w życie najprawdopodobniej już w I kwartale br., po ponad dwóch latach prac legislacyjnych. Nowa definicja pracy zdalnej zdecydowanie odróżnia ją od telepracy.

Zmiany wprowadzające pracę zdalną do Kodeksu pracy

– Skostniałe regulacje dotyczące telepracy i tymczasowe rozwiązania specustawy covidowej zostaną zastąpione przepisami o pracy zdalnej. Będą one bardziej elastyczne i przystosowane do aktualnych uwarunkowań rynkowych i środowiska pracy – mówi w rozmowie z MarketNews24 Paulina Grotkowska, Counsel z praktyki prawa pracy kancelarii Bird & Bird.

REKLAMA

Autopromocja

Wprowadzona do Kodeksu nowa definicja pracy zdalnej znacząco odróżnia ją od telepracy. Ma na celu uelastycznienie i popularyzację długoterminowej pracy na odległość. Wdrożenie pracy zdalnej w zakładzie będzie odbywać się na zasadach analogicznych do telepracy, z jedną różnicą. Nowe regulacje kodeksu pracy będą określać minimalną (dość szeroką) treść regulaminu/porozumienia w sprawie pracy zdalnej. Wynikają z niej również dodatkowe obowiązki dla pracodawców, w tym określenia grup pracowników objętych nowymi rozwiązaniami, zasady kontroli ich pracy, bezpieczeństwa informacji oraz danych osobowych, a także sposoby zwrotu kosztów pracy zdalnej pracownikom, itp.

Ponadto, pracodawca uzyska nowe uprawnienie do jednostronnego polecania pracy zdanej (bez zgody podwładnych), ale tylko w wyjątkowych okolicznościach i na czas określony. Tym samym, we wszystkich standardowych przypadkach, praca zdalna będzie wymagała indywidualnych porozumień z pracownikami, w tym co do miejsca, z którego będą pracować zdalnie.  

Obowiązkowe stanie się pokrywanie pracownikom kosztów pracy zdanej. Nowe rozwiązania BHP będą wymagać modyfikacji dotychczasowych rozwiązań, stosowanych przy pracy na odległość.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 

 

Co to oznacza w praktyce dla pracodawców?

REKLAMA

– Wraz z wejściem w życie nowelizacji, każda organizacja, w której pracownicy świadczą pracę spoza biura, będzie musiała dostosować do nowych wymogów ustawowych aktualnie praktykowane formy pracy na odległość – dodaje Paulina Grotkowska z Bird & Bird.

Alternatywą dla nowych obowiązków kodeksowej pracy zdanej będzie decyzja pracodawcy o zmianie sposobu świadczenia pracy poprzez powrót pracowników do pracy stacjonarnej z biura lub ograniczenie pracy na odległość do 24 dni w roku. Wówczas zastosowanie znajdzie tzw. okazjonalna praca zdalna. Ona również doczekała się uregulowania w Kodeksie pracy. Jest zwolniona z wymogów i formalizmów pełnowymiarowej pracy zdalnej, a co najważniejsze z obowiązku pokrywania kosztów. 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

REKLAMA

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

Ogromne zainteresowanie świadczeniem. Wpłynęło tysiące wniosków, ZUS wypłacił ponad 1,2 mld zł

Od stycznia bieżącego roku osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o świadczenie wspierające. Zainteresowanie tą formą pomocy jest bardzo duże. Do ZUS wpłynęło 68,8 tys. wniosków, a łączna kwota wypłat wyniosła ponad 1,2 mld zł.

Od 5 do 60 minut przerwy w pracy. Obowiązki pracodawców w 2024 i 2025 r.

Od 5 do 60 minut przerwy w pracy. Obowiązki pracodawców w 2024 i 2025 r. Czy osobie pracującej przy komputerze może przysługiwać 60 minut przerwy? Kto może liczyć na dłuższe przerwy? Kiedy pracodawca jest obowiązany ich udzielić?

Wypłata dodatku jest już pewna - prezydent podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji, otrzymają 2520 zł dodatku dopełniającego.

REKLAMA

31 października mija termin opłacenia składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie

Do 31 października należy opłacić należnych składek za rolników, małżonków i domowników za czwarty kwartał 2024 r.

Tylko 152 godziny pracy w listopadzie 2024 roku

Listopad to miesiąc z najniższą liczbą godzin pracy w całym 2024 roku. W żadnym innym miesiącu nie pracowaliśmy tylko 152 godziny. W którym miesiącu jest najwięcej pracy? Jak to było w poprzednich latach w listopadzie i jak będzie w 2025 roku?

REKLAMA