REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Liczba naruszeń praw pracowników wzrosła o prawie 6 tysięcy w ciągu roku

liczba naruszeń praw pracowników wzrosła o prawie 6 tysięcy w ciągu roku
liczba naruszeń praw pracowników wzrosła o prawie 6 tysięcy w ciągu roku
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Liczba naruszeń praw pracowników wyniosła w 2021 r. ponad 42 tys. i była o prawie 6 tys. większa niż w 2020 r. – informuje Personnel Service na podstawie danych PIP. Eksperci firmy radzą, jak rozpoznać rzetelnego pracodawcę.

Naruszenia w pracy - skala

Jako naruszenia prawa wymienione zostały m.in.: nieterminowe wypłaty wynagrodzenia dla niemal co piątego pracownika, łamanie zasad BHP, naruszenie przepisów o czasie pracy oraz nieudzielanie urlopów wypoczynkowych – informuje Personnel Service na podstawie sprawozdania Państwowej Inspekcji Pracy.

REKLAMA

Autopromocja

Eksperci radzą, jak rozpoznać rzetelnego pracodawcę na etapie szukania pracy. "Znalezienie uczciwego pracodawcy, który nie dopuszcza takich sytuacji to zadanie dla pracownika, zwłaszcza w momencie szukania nowej pracy. Bowiem już na etapie wysyłania CV można sprawdzić firmę i opinię o niej, rankingi czy odezwać się do pracowników, którzy już tam pracują" – mówi Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy Personnel Service S.A.

Pierwszym krokiem po znalezieniu oferty pracy jest weryfikacja opinii o pracodawcy. Można to uczynić poprzez media społecznościowe, odnalezienie wśród znajomych osoby zatrudnionej w firmie lub w momencie pojawienia się w siedzibie na rozmowę kwalifikacyjną - twierdzą eksperci. "Nic tak dobrze nie świadczy o firmie, jak wewnętrzni ambasadorzy, czyli zadowoleni pracownicy, którzy dobrze wypowiadają się o swoim pracodawcy" – dodają.

Drugim krokiem jest ocena punktualności oraz udzielania informacji zwrotnych przez pracodawcę. Zdaniem Personnel Service, kandydat na pracownika powinien otrzymać harmonogram, na który składa się liczba etapów rekrutacji, termin odpowiedzi oraz informacja zwrotna związana z niezakwalifikowaniem się do kolejnego etapu rekrutacji.

O co pytać?

REKLAMA

Eksperci wskazują, że podczas rozmowy rekrutacyjnej warto zadawać wcześniej przygotowane pytania. Wymieniają tematy takie jak rotacja pracowników w firmie oraz powód, dlaczego szuka ona osoby na dane stanowisko. W ocenie specjalistów, rekruter powinien wyczerpująco odpowiedzieć na każde zadane pytanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak mówią eksperci, pytania dotyczące wiary, polityki, czy planowania potomstwa są niezgodne z kodeksem pracy. W ich ocenie, pracodawca przestrzegający prawa nie będzie krążyć wokół tych tematów i będzie trzymał się merytorycznych zagadnień jak doświadczenie, kompetencje czy znajomość języków obcych.

"Warto też, żeby pracodawca dał nam znać o szkoleniach BHP, badaniach medycyny pracy czy szkoleniu wprowadzającym w strukturę i kulturę organizacyjną firmy" – przekazali specjaliści. "Dla osób, które szukają pokrewnego stanowiska w tej samej branży, cechą rzetelnej firmy będzie też zachowanie tajemnicy rekrutacji" - dodają.

Ostatnim krokiem jest sprawdzenie na pierwszym etapie rozmowy kwalifikacyjnej, czy oferta na którą się aplikowało pokrywa się z zadaniami na stanowisku oraz zadać pytania o możliwość rozwoju w ramach organizacji. "Ścieżka kariery, szkolenia, kursy językowe świadczą o organizacji, która chce pracownika na lata" – napisali. (PAP)

ar/ je/

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

Za to niewinne zachowanie można być nawet zwolnionym dyscyplinarnie

Czasami wydawałoby się, że pewne niewinne, krótkotrwałe zachowania w pracy nie mogą wywołać negatywnych konsekwencji. A jednak mogą, jak widać na przykładach niżej przytoczonych.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

REKLAMA

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Czy można rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Pracownik wykonuje swoją pracę w celu uzyskania umówionego wynagrodzenia. Co jeśli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia? Czy zatrudniony może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, jakie są przepisy.

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 i 2026 r. [dla kogo, wysokość świadczenia, okres pobierania, wniosek]

Pracownik może pobierać zasiłek chorobowy tylko przez określony czas. Możliwa jest sytuacja, gdy osoba otrzymująca zasiłek nie wróci do pracy z powodu przedłużającej się choroby. W takim przypadku może pobierać świadczenie rehabilitacyjne przez okres niezbędny do uzyskania zdolności do pracy.

Mobbing 2025: zmiana przepisów i nowe obowiązki pracodawców [Projekt ustawy]

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące mobbingu w miejscu pracy funkcjonują od 21 lat. W 2025 r. będą trwały prace nad zmianą przepisów i wprowadzeniem nowych obowiązków pracodawców w celu zwiększenia ochrony pracowników. Pracodawcy będą musieli m.in. określić zasady przeciwdziałania mobbingowi. Planowana jest również podwyżka minimalnego progu zadośćuczynienia za mobbing.

REKLAMA

Umowy cywilnoprawne 2025: oskładkowanie umów [Fakty i mity]

Oskładkowania umów cywilnoprawnych w 2025 roku nie będzie. Przesunięto je co najmniej o rok. Pojawiło się jednak wiele nieprawdziwych informacji na ten temat. Poniższy artykuł zawiera 11 faktów i mitów dotyczących ozusowania umów. Sprawdź, co jest prawdą, co półprawdą, a co informacją zupełnie nieprawdziwą.

Pracownicy odchodzą z pracy ze względu na pracę zmianową. Ogromny problem firm produkcyjnych

Nadmierna rotacja pracowników to ogromny problem firm produkcyjnych w Polsce. Pracownicy odchodzą z pracy m.in. ze względu na pracę zmianową. Z jakimi problemami borykają się pracodawcy w branży produkcyjnej? Jak mogą je rozwiązać?

REKLAMA