Umowa o pracę z pomocnikiem nauczyciela z Ukrainy
REKLAMA
REKLAMA
Zatrudnienie pomocy nauczyciela z Ukrainy
Specustawa ukraińska, czyli ustawa z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa przewidziała możliwość zatrudnienia w charakterze pomocy nauczyciela osób nieposiadających obywatelstwa polskiego, lecz władających językiem ukraińskim oraz językiem polskim w stopniu umożliwiającym pomoc uczniowi będącemu obywatelem Ukrainy. Regulacja ta w założeniu miała umożliwić przystosowanie się do polskiego systemu oświaty obywatelom Ukrainy, którzy podlegają obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki, a którzy nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki. W pierwotnej wersji specustawy ukraińskiej wskazane uprawnienie przewidziane było na rok szkolny 2021/2022. Nowelizacja specustawy ukraińskiej z 8 czerwca 2022 r. przedłużyła możliwość zatrudniania pomocy nauczyciela na rok szkolny 2022/2023.
REKLAMA
Jak zatrudnić pomoc nauczyciela z Ukrainy?
Osoba nieposiadająca obywatelstwa polskiego może zostać zatrudniona na stanowisku pomocy nauczyciela pod warunkiem posiadania znajomości języka polskiego w mowie i piśmie w stopniu umożliwiającym pomoc uczniowi, który nie zna języka polskiego albo zna go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki. Regulacja ta umożliwia podjęcie pracy osobom władającym językiem ukraińskim w charakterze pomocy nauczyciela zatrudnionego przez dyrektora szkoły na podstawie art. 165 ust. 8 ustawy z 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe. Znajomość języka wymagana do zatrudnienia takiej osoby nie musi być potwierdzona dokumentem, o którym mowa w art. 11 ust. 3 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, czyli określonym w przepisach o służbie cywilnej. Obecnie jest to rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 23 kwietnia 2009 r. w sprawie rodzajów dokumentów potwierdzających znajomość języka polskiego przez osoby nieposiadające obywatelstwa polskiego, ubiegające się o zatrudnienie w służbie cywilnej. Znajomość języka polskiego takiej osoby będzie weryfikował dyrektor właściwej jednostki oświatowej. Weryfikacja może polegać na przeprowadzeniu rozmowy w języku polskim i sprawdzeniu komunikatywności języka. Warto podkreślić, że zasady zatrudniania Ukraińców zostały uproszczone.
Pomoc nauczyciela jest wymieniona również jako pracownik zatrudniany w szkole do pracy z dzieckiem z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Oznacza to, że jeśli ma być zatrudniony do realizowania zadań związanych z kształceniem specjalnym, to obowiązuje rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym.
(…)
Leszek Jaworski
Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA