REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca zdalna. Lista najważniejszych zmian!

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
praca zdalna
praca zdalna
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Praca zdalna stała się masowym zjawiskiem z powodu epidemii. Tymczasowe rozwiązanie w końcu zostało formalnie uregulowane. Co powinni wiedzieć pracujący zdalnie lub planujący pracę zdalną? Poniżej lista najważniejszych uregulowań.
rozwiń >

Praca zdalna – od kiedy?

Przepisy regulujące pracę zdalną zostały już uchwalone i przeszły całą ścieżkę legislacyjną. Przewidziano jednak długie vacatio legis. Nowe regulacje zaczną obowiązywać 7 kwietnia 2023 r.

REKLAMA

Autopromocja

Praca zdalna – kogo?

Lista osób, które mogą wnioskować o pracę zdalną jest szeroka jednak wyrażenie zgody na wykonywanie pracy zdalnej to decyzja pracodawcy. Miejscem pracy zdalnej z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania może być nie tylko miejsce zamieszkania ale również inne miejsce uzgodnione z pracodawcą. W kwestii miejsca wykonywania pracy zdalnej przewidziano pewną elastyczność. Wniosek o pracę zdalną może być złożony przy zawieraniu umowy o pracę lub w trakcie zatrudnienia.

Komu pracodawca musi udzielić zgody na pracę zdalną?

Pracodawca posiada dużą swobodę decyzyjną w kwestii udzielenia lub nieudzielenia zgody na pracę zdalną jednak pewne grupy osób są objęte przywilejem. W takim przypadku zgoda na pracę zdalną jest obligatoryjna, chyba że nie jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy. Wspomniany przywilej dotyczy:

 • Kobiet w ciąży
 • Wychowujących dzieci do ukończenia czterech lat
 • Opiekujących się osobą z rodziny lub inną osobą w gospodarstwie domowym 
 • Posiadających orzeczenie o niepełnosprawności

Wobec wymienionych grup osób pracodawca może udzielić odpowiedzi odmownej jednak musi podać powód (obiektywna przeszkoda ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy).

Wzór wniosku o pracę zdalną [Zmiany 2023 r. Kodeks pracy]

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 

W jakich przypadkach nie jest możliwa praca zdalna?

Nowe regulacje zabraniają pracy zdalnej wobec określonych kategorii czynności, które potencjalnie mogłyby być wykonywane w miejscu zamieszkania. Wyłączenie ustawowe dotyczy prac:

 • szczególnie niebezpiecznych
 • powodujących przekroczenie dopuszczalnych norm czynników fizycznych określonych dla pomieszczeń mieszkalnych
 • powodujących znaczne zabrudzenia
 • stwarzających niebezpieczeństwo powstania niebezpiecznych czynników chemicznych lub biologicznych

Czy pracodawca może nakazać pracę zdalną osobie pracującej w biurze?

Nowe przepisy przewidziały możliwość nakazania pracy zdalnej na wypadek zdarzeń typu nowa epidemia. Podstawą do obligatoryjnej pracy zdalnej może być stan nadzwyczajny (w okresie obowiązywania stanu nadzwyczajnego nie można się sprzeciwić poleceniu wykonywania pracy zdalnej), stan zagrożenia epidemicznego, stan epidemii (również okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu). Pracodawca może ponadto nakazać pracę zdalną „w okresie, w którym zapewnienie przez pracodawcę bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w dotychczasowym miejscu pracy pracownika nie jest czasowo możliwe z powodu działania siły wyższej.”

Kontrole pracy zdalnej 

Pracodawca ma możliwość kontrolowania w miejscu wykonywania pracy zdalnej w godzinach pracy pracownika jednak zakres takiej kontroli jest ograniczony. Podstawą kontroli może być sprawdzenie przestrzegania przepisów BHP lub dochowania zasad ochrony danych osobowych.

Kontrola musi być przeprowadzona w porozumieniu z pracującym zdalnie. Zgodnie z treścią przepisu „Wykonywanie czynności kontrolnych nie może naruszać prywatności pracownika wykonującego pracę zdalną i innych osób ani utrudniać korzystania z pomieszczeń domowych.”

W trakcie kontroli pracy zdalnej pracodawca ma ograniczone pole manewru ze względu na wymóg ochrony prywatności.

Okazjonalna praca zdalna

Nowe przepisy przewidują konstrukcję, którą można określić jako pojedyncze dni pracy zdalnej na żądanie. Zgodnie z treścią przepisu „Praca zdalna może być wykonywana okazjonalnie, na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej, w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym.” Jak już wspomniano, udzielenie zgody na pracę zdalną „na stałe” to decyzja zależąca od pracodawcy.

Wzór wniosku: okazjonalna praca zdalna (OPZ) od 7 kwietnia 2023 r. 24 dni w roku dla każdego

Zwrot kosztów oraz zapewnienie niezbędnych dla pracy zdalnej urządzeń

Pracodawca ma obowiązek zapewnić zestaw niezbędnych narzędzi technicznych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej (również serwis i konserwację) oraz pokryć koszty związane z jej wykonywaniem. 

Kwestia ustalenia dokładnej kwoty zwrotu kosztów może jednak powodować trudności w praktyce. Uzasadnione jest rzetelne uregulowanie tego zagadnienia w wewnątrzzakładowych porozumieniach lub regulaminach.

Praca zdalna a praca hybrydowa

Nowe przepisy w zasadzie nie rozróżniają pracy zdalnej od hybrydowej. Wykonywanie obowiązków w systemie „co drugi dzień w domu, co drugi dzień w biurze” byłoby według nowych regulacji uważane za pracę zdalną.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA