REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca zdalna. Lista najważniejszych zmian!

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
praca zdalna
praca zdalna
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Praca zdalna stała się masowym zjawiskiem z powodu epidemii. Tymczasowe rozwiązanie w końcu zostało formalnie uregulowane. Co powinni wiedzieć pracujący zdalnie lub planujący pracę zdalną? Poniżej lista najważniejszych uregulowań.
rozwiń >

Praca zdalna – od kiedy?

Przepisy regulujące pracę zdalną zostały już uchwalone i przeszły całą ścieżkę legislacyjną. Przewidziano jednak długie vacatio legis. Nowe regulacje zaczną obowiązywać 7 kwietnia 2023 r.

Autopromocja

Praca zdalna – kogo?

Lista osób, które mogą wnioskować o pracę zdalną jest szeroka jednak wyrażenie zgody na wykonywanie pracy zdalnej to decyzja pracodawcy. Miejscem pracy zdalnej z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania może być nie tylko miejsce zamieszkania ale również inne miejsce uzgodnione z pracodawcą. W kwestii miejsca wykonywania pracy zdalnej przewidziano pewną elastyczność. Wniosek o pracę zdalną może być złożony przy zawieraniu umowy o pracę lub w trakcie zatrudnienia.

Komu pracodawca musi udzielić zgody na pracę zdalną?

Pracodawca posiada dużą swobodę decyzyjną w kwestii udzielenia lub nieudzielenia zgody na pracę zdalną jednak pewne grupy osób są objęte przywilejem. W takim przypadku zgoda na pracę zdalną jest obligatoryjna, chyba że nie jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy. Wspomniany przywilej dotyczy:

 • Kobiet w ciąży
 • Wychowujących dzieci do ukończenia czterech lat
 • Opiekujących się osobą z rodziny lub inną osobą w gospodarstwie domowym 
 • Posiadających orzeczenie o niepełnosprawności

Wobec wymienionych grup osób pracodawca może udzielić odpowiedzi odmownej jednak musi podać powód (obiektywna przeszkoda ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy).

Wzór wniosku o pracę zdalną [Zmiany 2023 r. Kodeks pracy]

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 

W jakich przypadkach nie jest możliwa praca zdalna?

Nowe regulacje zabraniają pracy zdalnej wobec określonych kategorii czynności, które potencjalnie mogłyby być wykonywane w miejscu zamieszkania. Wyłączenie ustawowe dotyczy prac:

 • szczególnie niebezpiecznych
 • powodujących przekroczenie dopuszczalnych norm czynników fizycznych określonych dla pomieszczeń mieszkalnych
 • powodujących znaczne zabrudzenia
 • stwarzających niebezpieczeństwo powstania niebezpiecznych czynników chemicznych lub biologicznych

Czy pracodawca może nakazać pracę zdalną osobie pracującej w biurze?

Nowe przepisy przewidziały możliwość nakazania pracy zdalnej na wypadek zdarzeń typu nowa epidemia. Podstawą do obligatoryjnej pracy zdalnej może być stan nadzwyczajny (w okresie obowiązywania stanu nadzwyczajnego nie można się sprzeciwić poleceniu wykonywania pracy zdalnej), stan zagrożenia epidemicznego, stan epidemii (również okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu). Pracodawca może ponadto nakazać pracę zdalną „w okresie, w którym zapewnienie przez pracodawcę bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w dotychczasowym miejscu pracy pracownika nie jest czasowo możliwe z powodu działania siły wyższej.”

Kontrole pracy zdalnej 

Pracodawca ma możliwość kontrolowania w miejscu wykonywania pracy zdalnej w godzinach pracy pracownika jednak zakres takiej kontroli jest ograniczony. Podstawą kontroli może być sprawdzenie przestrzegania przepisów BHP lub dochowania zasad ochrony danych osobowych.

Kontrola musi być przeprowadzona w porozumieniu z pracującym zdalnie. Zgodnie z treścią przepisu „Wykonywanie czynności kontrolnych nie może naruszać prywatności pracownika wykonującego pracę zdalną i innych osób ani utrudniać korzystania z pomieszczeń domowych.”

W trakcie kontroli pracy zdalnej pracodawca ma ograniczone pole manewru ze względu na wymóg ochrony prywatności.

Okazjonalna praca zdalna

Nowe przepisy przewidują konstrukcję, którą można określić jako pojedyncze dni pracy zdalnej na żądanie. Zgodnie z treścią przepisu „Praca zdalna może być wykonywana okazjonalnie, na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej, w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym.” Jak już wspomniano, udzielenie zgody na pracę zdalną „na stałe” to decyzja zależąca od pracodawcy.

Wzór wniosku: okazjonalna praca zdalna (OPZ) od 7 kwietnia 2023 r. 24 dni w roku dla każdego

Zwrot kosztów oraz zapewnienie niezbędnych dla pracy zdalnej urządzeń

Pracodawca ma obowiązek zapewnić zestaw niezbędnych narzędzi technicznych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej (również serwis i konserwację) oraz pokryć koszty związane z jej wykonywaniem. 

Kwestia ustalenia dokładnej kwoty zwrotu kosztów może jednak powodować trudności w praktyce. Uzasadnione jest rzetelne uregulowanie tego zagadnienia w wewnątrzzakładowych porozumieniach lub regulaminach.

Praca zdalna a praca hybrydowa

Nowe przepisy w zasadzie nie rozróżniają pracy zdalnej od hybrydowej. Wykonywanie obowiązków w systemie „co drugi dzień w domu, co drugi dzień w biurze” byłoby według nowych regulacji uważane za pracę zdalną.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(10)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • pietruszka
  2023-02-12 20:23:18
  Nasz szef nie ma nic przeciw zdalnej pracy jak się dobrze wykonuje obowiązki nawet kasę do prądu dorzuca. Na zdalnej życie jak w Madrycie i czasu więcej i pieniądze się oszczędza. U mnie irobot dzięki temu został kupiony.
  3
 • shaman
  2023-02-16 07:15:25
  I po jakiego grzyba urzędasy wkładają w to swoje tłuste paluchy? Np. jaki sens ma określanie kto może pracować zdalnie? Chyba każdy może kto się tak umówi z pracodawcą!? Co to za bzdury, że miejscem pracy zdalnej może być nie tylko miejsce zamieszkania ale też inne uzgodnione z pracodawcą? Co zmieniają takie przepisy w rzeczywistości? Przecież nawet firmy ubezpieczeniowe już sobie same z pracodawcami uzgodniły warunki i NIKT nie potrzebuje udawanej pracy urzędników!
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • ☺️
  2023-02-13 12:48:29
  📞💋💄
  2
 • ????
  2023-02-13 14:03:38
  ....inaczej mówiąc firma widmo i handel niewolnictwem rozkwita . . kto się podpisał pod tym projektem ..............okradziony z emerytury ubek ?
  5
  pokażodpowiedzi (1)
 • Rejestracja spółki z o.o.
  2023-02-09 13:18:12
  Załóż swoją firmę i pracuj jak chcesz! Pomoc w założeniu działalności -> rejestracja-spolki-zoo pl
  9
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niezależni konsultanci cenią sobie możliwość wyboru miejsca pracy i stawkę godzinową. Na brak ofert pracy nie narzekają

Aż 80 proc. niezależnych konsultantów nie jest skłonnych zrezygnować ze swojej niezależności na poczet zatrudnienia w pełnym wymiarze godzinowym, również w czasach niepewności gospodarczej i wysokich stóp procentowych.

29 lutego – dodatkowy dzień w roku? Jak to jest z tym czasem i czy masz go dla siebie?

Dziś 29 lutego 2024 roku – masz dodatkowy dzień w roku i zastanawiasz się co z nim zrobić? Czym dla Ciebie jest czas? Czy umiesz nadać mu priorytet? Poznaj 8 zasad efektywnego zarządzania czasem i znajdź czas dla siebie. Finalnie „nie chodzi o to, żeby mieć czas. Chodzi o to, żeby z niego korzystać”. Praktycznych rad udziela psycholog Aleksandra Kolińska.

Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

REKLAMA

Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Świadczenie wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Od 1 marca 2024 r. próg uprawniający do świadczenia wzrasta do 3415,50 zł

Działacze opozycji antykomunistycznej są uprawnieni do świadczenia wyrównawczego jeżeli pobierane przez nich świadczenia emerytalno-rentowe są niższe niż określona przepisami kwota. Obecnie próg uprawniający do świadczenia wyrównawczego wynosi 3046,29 zł; 1 marca 2024 r. wzrośnie do 3415,50 zł. 

Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

REKLAMA

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostanie podwyżki. Funkcjonariusze ABW zarobią nawet 16200 zł miesięcznie [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego to kolejna państwowa instytucja, którą dosięgnie fala podwyżek w sferze budżetowej. Zarobki w ABW wzrosną z poziomu 3900–13500 zł do poziomu 4700–16200 zł. Pójdą w górę także dodatki za stopień służbowy. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. 

Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

REKLAMA