Jakie ograniczenia na polskim rynku pracy dla Rosjan?
REKLAMA
REKLAMA
- Sankcja dla Rosji?
- Na jakiej podstawie można zmienić zasady pracy Rosjan w Polsce?
- Cudzoziemcy z jakich krajów mogą liczyć na ułatwienia na polskim rynku pracy?
- Co jeśli obywatel Rosji pracuje w Polsce na podstawie oświadczenia?
- Jaki jest cel zmian?
- Przepisy przejściowe
- Kiedy wejdą w życie przepisy?
Sankcja dla Rosji?
Projekt rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie państw, do których obywateli stosuje się niektóre przepisy dotyczące zezwolenia na pracę sezonową oraz przepisy dotyczące oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi z dnia 29 września 2022 r. (nr w wykazie prac: 93, dalej projekt) według stanu na 25 października 2022 r. znajduje w Komisji prawniczej. Jednocześnie trwają uzgodnienia. Projekt i aktualnie prowadzona polityka migracyjna przez Polskę ma na celu m.in. zapobieganie niepożądanym zjawiskom związanym z migracjami zarobkowymi i nielegalnej pracy cudzoziemców. Obywatele Rosji nie będą mieli już takich ułatwień, jak inni cudzoziemcy pracujący w Polsce. Co jest przyczyną? Obawa przed konfliktem zbrojnym.
REKLAMA
Na jakiej podstawie można zmienić zasady pracy Rosjan w Polsce?
Na podstawie art. 90 ust. 10 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2022 r. poz. 690, z późn. zm.) Minister właściwy do spraw pracy, kierując się celami polskiej polityki migracyjnej, określa w drodze rozporządzenia:
1) państwa, dla których obywateli wydaje się zezwolenie na pracę sezonową, oraz dokonuje się wpisu wniosku o wydanie zezwolenia na pracę sezonową do ewidencji wniosków w sprawie pracy sezonowej;
2) państwa, których obywatele mogą wykonywać pracę bez zezwolenia na pracę na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi wpisanego do ewidencji oświadczeń.
Zgodnie z projektem rozporządzenia zarządza się, co następuje:
REKLAMA
§ 1. W rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2017 r. w sprawie państw, do których obywateli stosuje się niektóre przepisy dotyczące zezwolenia na pracę sezonową oraz przepisy dotyczące oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (Dz.U. poz. 2349) w § 2 uchyla się pkt 5.
Federację Rosyjską wykreślono więc z listy państw dla których obywatele mogą wykonywać pracę bez zezwolenia na pracę na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi wpisanego do ewidencji oświadczeń. Dla tych państw wydaje się też zezwolenie na pracę sezonową bez względu na spełnienie pewnych warunków warunku, m.in. nie wykonuje się testu rynku pracy.
Cudzoziemcy z jakich krajów mogą liczyć na ułatwienia na polskim rynku pracy?
Procedury wydawania oświadczeń czy zezwoleń są łatwiejsze dla cudzoziemców, którzy najczęściej świadczą prace w Polsce i są to obywatele takich krajów jak: Republika Armenii, Republika Białorusi, Republika Gruzji, Republika Mołdawii, czy Ukraina.
Co jeśli obywatel Rosji pracuje w Polsce na podstawie oświadczenia?
Jak podaje Ministerstwo szacuje się, że prace w Polsce (na podstawie na z oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy) wykonuje rocznie około 35 tys. obywateli Rosji.
Obywatel Federacji Rosyjskiej, którego dotyczy oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi wpisane do ewidencji oświadczeń, przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, wykonujący pracę na warunkach określonych w oświadczeniu, może kontynuować wykonywanie pracy do czasu upływu ważności tego oświadczenia.
Jaki jest cel zmian?
Jak wskazuje się w uzasadnieniu do projektu: wzrost ryzyka migracyjnego z Federacji Rosyjskiej i działania zbrojne Federacji Rosyjskiej w Ukrainie zwiększają obawy przed rosyjskim atakiem hybrydowym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wobec tego zostały wprowadzone przez MSWiA ograniczenia w zakresie przekraczania granicy RP przez obywateli Federacji Rosyjskiej. W związku z tym należy znieść ułatwienia w zakresie dostępu obywateli Federacji Rosyjskiej do polskiego rynku pracy.
Przepisy przejściowe
Zgodnie z projektem do postępowań wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
Kiedy wejdą w życie przepisy?
Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Szybko, jednak krótkie vacatio legis wynika z konieczności natychmiastowego wprowadzenia przedmiotowych zmian z uwagi na już wprowadzone ograniczenia w zakresie przekraczania granic przez obywateli Federacji Rosyjskiej.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2022 r. poz. 690, z późn. zm.)
Projekt rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie państw, do których obywateli stosuje się niektóre przepisy dotyczące zezwolenia na pracę sezonową oraz przepisy dotyczące oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi z dnia 29 września 2022 r. (nr w wykazie prac: 93)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat