REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dofinansowanie do pracy zdalnej – dla kogo?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Dofinansowanie do pracy zdalnej – dla kogo?
Dofinansowanie do pracy zdalnej – dla kogo?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Co ma na celu projekt ustawy o aktywności zawodowej? Z jakimi problemami mierzy się rynek pracy i urzędy pracy? Czym jest grant na pracę zdalną, kto może go otrzymać i w jakiej wysokości w 2023 r.?
rozwiń >

Ustawa o aktywności zawodowej – co ma na celu?

Trwają konsultacje nad projektem z dnia 29 września 2022 r. dot. ustawy o aktywności zawodowej (numer z wykazu: UD399, dalej: projekt). Projekt przygotowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, a jego wejście w życie planowane jest z dniem 1 stycznia 2023 r. z zastrzeżeniem wyjątków.

REKLAMA

Autopromocja

Problemy polskiego rynku pracy

Projektodawca zauważa, że na polskim rynku pracy jak i w działaniach powiatowych czy wojewódzkich urzędów pracy istnieje wiele luk i niedociągnięć. Rynek pracy się zmienia, sytuacja gospodarcza w kraju też, oczekiwania pracowników są coraz większe, przedsiębiorcy mierzą się z ogromnymi kosztami utrzymania działalności – czas więc na zmiany. Jakie? Głównie chodzi o poprawę funkcjonowania urzędów, szczególnie że mierzą się one z rejestrowaniem i obsługiwaniem coraz większej grupy osób przybywających z Ukrainy. Dużym problem jest też to, że urzędy zajmują się np. rejestracją osób, które w istocie nie mają na celu podjęcia zatrudnienia, a jedynie uzyskania ubezpieczenia zdrowotnego. Nie zajmują się więc aktywizacją bezrobotnych, co w istocie jest ich głównym zadaniem.

Co więcej WUP czy PUP nie są jeszcze gotowe na digitalizacje swoich usług, praca urzędników nie nadąża za nowymi technologiami. Trzeba stworzyć nowe systemy korespondujące np. z tymi z ZUS-u. Cyfryzacja procesu obsługi klientów odciąży urzędników. Kolejnymi problemami rynku pracy jest: niski poziom aktywności zawodowej – ogromna liczba osób w wieku produkcyjnym pozostaje biernymi zawodowo. Wiąże się z tym niski poziom kształcenia ustawicznego (szczególnie dorosłych). Ma miejsce niedobór pracowników na rynku pracy odpowiednio wykwalifikowanych do świadczenia danej pracy. Projekt reguluje m.in. specjalne formy pomocy dla przedsiębiorstw w zakresie pracy zdalnej w celu przeciwdziałania bezrobociu w małych miejscowościach. Młode osoby coraz chętniej osiedlają się w dużych miastach, przez co rozwój społeczny i gospodarczy niewielkich miejscowości jest poważnie zagrożony.

Co to jest grant na pracę zdalną?

Przedsiębiorcom będzie przysługiwał grant na refundację stanowiska pracy dla osób wykonujących pracę w formie zdalnej. Regulacja jest szczególnie skierowana dla osób mieszkających w małych i średnich miejscowościach, które zagrożone są marginalizacją. Często w tych miejscowościach jest duże bezrobocie a możliwości aktywizacji ograniczone. Urzędy pracy będą więc kierowały bezrobotnych do takiej pracy, która chociaż częściowo może być wykonywana w formie zdalnej. Tym samym upowszechni się ten sposób wykonywania pracy – co do której niektórzy mają jeszcze opory. Osoba korzystająca z pracy zdalnej musi zamieszkiwać w terenie obszaru zagrożonego marginalizacją. Uszczegóławiając, w projekcie zaproponowano możliwość realizacji przez osoby bezrobotne tzw. stażu w formie zdalnej. Praca zdalna będzie mogła być jednak świadczona w maksymalnym wymiarze 50% czasu odbywania stażu. Organizacja takiego stażu pomoże też przedsiębiorcom i pracodawcom, którzy zyskają dodatkowe środki finansowe na zatrudnienie. Środki mogą być przeznaczone np. na dofinansowanie do sprzętu, oprogramowania, licencji i internetu.

Na kogo może być przyznany grant?

Grant może być przyznany m.in. dla:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- skierowanego bezrobotnego rodzica powracającego na rynek pracy, posiadającego co najmniej jedno dziecko w wieku do 18 roku życia;

- bezrobotnego sprawującego opiekę nad osobą zależną czy osobą niepełnosprawną;

- osób poniżej 30. roku życia;

- dla osoby, która ukończyła nie więcej niż 40 lat oraz:

a) pozostaje w związku małżeńskim lub wychowuje co najmniej jedno własne lub przysposobione małoletnie dziecko, lub

b) samotnie wychowują co najmniej jedno własne lub przysposobione małoletnie dziecko;

W jakiej wysokości jest grant?

Zgodnie z projektem grant przysługuje w różnych wysokościach w zależności od tego kto jest zatrudniony, ale m.in. w kwocie nie wyższej niż 3-krotność minimalnego wynagrodzenia. W 2023 r. może to być więc maksymalnie 10 800 zł. Grant może też być przeznaczony na za zatrudnienie skierowanego bezrobotnego opiekuna osoby niepełnosprawnej i wtedy może wynosić nawet do 12-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu zawarcia umowy, za każdego skierowanego bezrobotnego opiekuna osoby niepełnosprawnej – tj. nawet 43 200 zł za jedną osobę.

Jakie obowiązki ma pracodawca podczas grantu?

Pracodawca lub przedsiębiorca będą zobowiązani do utrzymania zatrudnienia bezrobotnego opiekuna osoby niepełnosprawnej przez okres 12 miesięcy w pełnym wymiarze czasu pracy lub przez okres 18 miesięcy w połowie wymiaru czasu pracy Niewywiązanie się z warunku utrzymania zatrudnienia, lub wykorzystanie grantu niezgodnie z umową, lub jego niewykorzystanie powoduje obowiązek zwrotu grantu. Zwrot grantu będzie następował :

1) w kwocie proporcjonalnej do okresu, w którym nie utrzymano bezrobotnego w zatrudnieniu wraz z odsetkami ustawowymi;

2) w całości wraz z odsetkami ustawowymi – w przypadku wykorzystania grantu niezgodnie
z umową lub jego niewykorzystania.

Jak wygląda procedura grantu na pracę zdalną?

Zgodnie z projektem starosta może zawrzeć umowę, na podstawie której refunduje pracodawcy lub przedsiębiorcy przez okres do 6 miesięcy część kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne za skierowanych bezrobotnych opiekunów osoby niepełnosprawnej, zatrudnionych co najmniej w połowie wymiaru czasu pracy, w wysokości uprzednio uzgodnionej. Starosta może, na podstawie zawartej umowy, przyznać pracodawcy lub przedsiębiorcy środki Funduszu Pracy, zwane grantem, na utworzenie stanowiska pracy zdalnej.

Aktualnie projekt jest w etapie konsultacji z różnymi organizacjami, m.in. pracodawców i ze związkowcami.

Podstawa prawna:

Projekt z dnia 29 września 2022 r. dot. ustawy o aktywności zawodowej (numer z wykazu: UD399)
 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA