REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dofinansowanie do pracy zdalnej – dla kogo?

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Dofinansowanie do pracy zdalnej – dla kogo?
Dofinansowanie do pracy zdalnej – dla kogo?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Co ma na celu projekt ustawy o aktywności zawodowej? Z jakimi problemami mierzy się rynek pracy i urzędy pracy? Czym jest grant na pracę zdalną, kto może go otrzymać i w jakiej wysokości w 2023 r.?
rozwiń >

Ustawa o aktywności zawodowej – co ma na celu?

Trwają konsultacje nad projektem z dnia 29 września 2022 r. dot. ustawy o aktywności zawodowej (numer z wykazu: UD399, dalej: projekt). Projekt przygotowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, a jego wejście w życie planowane jest z dniem 1 stycznia 2023 r. z zastrzeżeniem wyjątków.

Autopromocja

Problemy polskiego rynku pracy

Projektodawca zauważa, że na polskim rynku pracy jak i w działaniach powiatowych czy wojewódzkich urzędów pracy istnieje wiele luk i niedociągnięć. Rynek pracy się zmienia, sytuacja gospodarcza w kraju też, oczekiwania pracowników są coraz większe, przedsiębiorcy mierzą się z ogromnymi kosztami utrzymania działalności – czas więc na zmiany. Jakie? Głównie chodzi o poprawę funkcjonowania urzędów, szczególnie że mierzą się one z rejestrowaniem i obsługiwaniem coraz większej grupy osób przybywających z Ukrainy. Dużym problem jest też to, że urzędy zajmują się np. rejestracją osób, które w istocie nie mają na celu podjęcia zatrudnienia, a jedynie uzyskania ubezpieczenia zdrowotnego. Nie zajmują się więc aktywizacją bezrobotnych, co w istocie jest ich głównym zadaniem.

Co więcej WUP czy PUP nie są jeszcze gotowe na digitalizacje swoich usług, praca urzędników nie nadąża za nowymi technologiami. Trzeba stworzyć nowe systemy korespondujące np. z tymi z ZUS-u. Cyfryzacja procesu obsługi klientów odciąży urzędników. Kolejnymi problemami rynku pracy jest: niski poziom aktywności zawodowej – ogromna liczba osób w wieku produkcyjnym pozostaje biernymi zawodowo. Wiąże się z tym niski poziom kształcenia ustawicznego (szczególnie dorosłych). Ma miejsce niedobór pracowników na rynku pracy odpowiednio wykwalifikowanych do świadczenia danej pracy. Projekt reguluje m.in. specjalne formy pomocy dla przedsiębiorstw w zakresie pracy zdalnej w celu przeciwdziałania bezrobociu w małych miejscowościach. Młode osoby coraz chętniej osiedlają się w dużych miastach, przez co rozwój społeczny i gospodarczy niewielkich miejscowości jest poważnie zagrożony.

Co to jest grant na pracę zdalną?

Przedsiębiorcom będzie przysługiwał grant na refundację stanowiska pracy dla osób wykonujących pracę w formie zdalnej. Regulacja jest szczególnie skierowana dla osób mieszkających w małych i średnich miejscowościach, które zagrożone są marginalizacją. Często w tych miejscowościach jest duże bezrobocie a możliwości aktywizacji ograniczone. Urzędy pracy będą więc kierowały bezrobotnych do takiej pracy, która chociaż częściowo może być wykonywana w formie zdalnej. Tym samym upowszechni się ten sposób wykonywania pracy – co do której niektórzy mają jeszcze opory. Osoba korzystająca z pracy zdalnej musi zamieszkiwać w terenie obszaru zagrożonego marginalizacją. Uszczegóławiając, w projekcie zaproponowano możliwość realizacji przez osoby bezrobotne tzw. stażu w formie zdalnej. Praca zdalna będzie mogła być jednak świadczona w maksymalnym wymiarze 50% czasu odbywania stażu. Organizacja takiego stażu pomoże też przedsiębiorcom i pracodawcom, którzy zyskają dodatkowe środki finansowe na zatrudnienie. Środki mogą być przeznaczone np. na dofinansowanie do sprzętu, oprogramowania, licencji i internetu.

Na kogo może być przyznany grant?

Grant może być przyznany m.in. dla:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- skierowanego bezrobotnego rodzica powracającego na rynek pracy, posiadającego co najmniej jedno dziecko w wieku do 18 roku życia;

- bezrobotnego sprawującego opiekę nad osobą zależną czy osobą niepełnosprawną;

- osób poniżej 30. roku życia;

- dla osoby, która ukończyła nie więcej niż 40 lat oraz:

a) pozostaje w związku małżeńskim lub wychowuje co najmniej jedno własne lub przysposobione małoletnie dziecko, lub

b) samotnie wychowują co najmniej jedno własne lub przysposobione małoletnie dziecko;

W jakiej wysokości jest grant?

Zgodnie z projektem grant przysługuje w różnych wysokościach w zależności od tego kto jest zatrudniony, ale m.in. w kwocie nie wyższej niż 3-krotność minimalnego wynagrodzenia. W 2023 r. może to być więc maksymalnie 10 800 zł. Grant może też być przeznaczony na za zatrudnienie skierowanego bezrobotnego opiekuna osoby niepełnosprawnej i wtedy może wynosić nawet do 12-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu zawarcia umowy, za każdego skierowanego bezrobotnego opiekuna osoby niepełnosprawnej – tj. nawet 43 200 zł za jedną osobę.

Jakie obowiązki ma pracodawca podczas grantu?

Pracodawca lub przedsiębiorca będą zobowiązani do utrzymania zatrudnienia bezrobotnego opiekuna osoby niepełnosprawnej przez okres 12 miesięcy w pełnym wymiarze czasu pracy lub przez okres 18 miesięcy w połowie wymiaru czasu pracy Niewywiązanie się z warunku utrzymania zatrudnienia, lub wykorzystanie grantu niezgodnie z umową, lub jego niewykorzystanie powoduje obowiązek zwrotu grantu. Zwrot grantu będzie następował :

1) w kwocie proporcjonalnej do okresu, w którym nie utrzymano bezrobotnego w zatrudnieniu wraz z odsetkami ustawowymi;

2) w całości wraz z odsetkami ustawowymi – w przypadku wykorzystania grantu niezgodnie
z umową lub jego niewykorzystania.

Jak wygląda procedura grantu na pracę zdalną?

Zgodnie z projektem starosta może zawrzeć umowę, na podstawie której refunduje pracodawcy lub przedsiębiorcy przez okres do 6 miesięcy część kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne za skierowanych bezrobotnych opiekunów osoby niepełnosprawnej, zatrudnionych co najmniej w połowie wymiaru czasu pracy, w wysokości uprzednio uzgodnionej. Starosta może, na podstawie zawartej umowy, przyznać pracodawcy lub przedsiębiorcy środki Funduszu Pracy, zwane grantem, na utworzenie stanowiska pracy zdalnej.

Aktualnie projekt jest w etapie konsultacji z różnymi organizacjami, m.in. pracodawców i ze związkowcami.

Podstawa prawna:

Projekt z dnia 29 września 2022 r. dot. ustawy o aktywności zawodowej (numer z wykazu: UD399)
 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • aleksandra30
    2022-11-15 08:04:04
    U nas były drobne podwyżki i mamy dodatki do pracy zdalnej na prąd. Zaoszczędziłam trochę to i roombę mogłam sobie za to kupić.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uciążliwy obowiązek pracodawcy - comiesięczne wpłaty na PFRON

Od 1 marca 2024 r. zwiększyła się comiesięczna wpłata na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wpłata wynosi 3065,16 zł za etat. Czy każdy pracodawca musi dokonywać wpłat na PFRON?

4-dniowy tydzień pracy [WYWIAD]

4-dniowy tydzień w pracy w Polsce? Czy to możliwe na gruncie przepisów Kodeksu pracy? Czy 4 dni pracy to mniejsza liczba godzin pracy i niższe wynagrodzenie? Jak krótszy tydzień pracy wpływa na zaangażowanie i wydajność pracowników?

Składka zdrowotna przedsiębiorcy 2024 - podstawa wymiaru

Podstawa wymiaru składki zdrowotnej przedsiębiorcy w 2024 roku zależy od formy opodatkowania - skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt, karta podatkowa. Jaka jest wysokość składki zdrowotnej w tych przypadkach?

Podwyżki dla pracowników sfery budżetowej. Będzie wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.

Fala podwyżek dla pracowników sfery budżetowej przybiera na sile. Trwają prace nad zmianą rozporządzenia w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

REKLAMA

Podwyżki w CBA. Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego zarobi maksymalnie 18780 zł, agent specjalny – 10140 zł, agent – 8220 zł. Będzie wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.

Centralne Biuro Antykorupcyjne również dostanie podwyżki. Chociaż aktualne stawki uposażenia w CBA obowiązują od 1 marca 2023 r., podwyżki nastąpią także w 2024 r. Uposażenia wzrosną z poziomu 4800–15650 zł do poziomu 5760–18780 zł. Funkcjonariusze CBW otrzymają podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

Emeryt może dorobić do emerytury 5278,30 zł bez zmniejszenia świadczenia. Zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych od 9802,50 zł przychodu. Nowe kwoty obowiązują od 1 marca 2024 r.

Próg przychodowy, po przekroczeniu którego następuje zmniejszenie świadczeń emerytalno-rentowych wzrósł 1 marca 2024 r. z 5036,50 zł do 5278,30 zł. Zawieszenie wypłaty świadczeń następu po przekroczeniu progu 9802,50 zł. Poprzednio było to 9353,50 zł.

Pracownicy zatrudnieni na część etatu: Praca ponad wymiar czasu pracy nie jest pracą w godzinach nadliczbowych

Normy czasu pracy nie ulegają proporcjonalnemu obniżeniu w razie zatrudnienia pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy. Ma to zasadnicze znaczenie przy ustalaniu rekompensaty za pracę ponad wymiar czasu pracy.

Dodatek pielęgnacyjny 2024

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

REKLAMA

Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

REKLAMA