Aktywność zawodowa 2023
REKLAMA
REKLAMA
- Aktywność zawodowa 2023
- Bon na zasiedlenie – dla kogo?
- Kiedy bon na zasiedlenie może być przyznany?
- Centralna Baza Ofert Pracy (CBOP)
- Ochotnicze Hufce Pracy (OHP) – jak będą działały?
- Jakie zadania OHP?
Aktywność zawodowa 2023
Trwają konsultacje nad projektem z dnia 29 września 2022 r. dot. ustawy o aktywności zawodowej (numer z wykazu: UD399, dalej: projekt). Projekt przygotowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, a jego wejście w życie planowane jest z dniem 1 stycznia 2023 r. z zastrzeżeniem pewnych wyjątków. Nowe regulacje mają zastąpić ustawę z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 690 ze zm.). Aktualnie projekt jest w etapie konsultacji z różnymi organizacjami, m.in. pracodawców i ze związkowcami.
REKLAMA
Bon na zasiedlenie – dla kogo?
Prawdopodobnie z bonu na zasiedlenie będą mogły skorzystać wszystkie osoby bezrobotne bez względu na wiek. W dotychczasowym stanie prawnym z tej formy wparcia mogą korzystać osoby bezrobotne do 30. roku życia. To wsparcie finansowe cieszy się jednak popularnością, więc na wniosek bezrobotnego, starosta będzie mógł na podstawie umowy przyznać bon na zasiedlenie w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak niż 200% przeciętnego wynagrodzenia za pracę. Zgodnie z komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 10 listopada 2022 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w trzecim kwartale 2022 r. przeciętne wynagrodzenie w trzecim kwartale 2022 r. wyniosło 6480,67 zł.
Oczywiście w 2023 r. kiedy regulacja wejdzie prawdopodobnie w życie kwota wyżej wskazana będzie wyższa, ale przypuszczalnie maksymalna kwota na zasiedlenie będzie oscylowała w wysokości 13 000 – 14 000 zł.
Kiedy bon na zasiedlenie może być przyznany?
Będzie to mogło nastąpić jedynie w związku z zamiarem podjęcia przez bezrobotnego pracy na podstawie umowy o pracę, innej pracy zarobkowej zwanych dalej „pracą” lub zamiarem wykonywania działalności gospodarczej, jeżeli odległość od miejsca dotychczasowego zamieszkania do miejscowości, w której bezrobotny zamieszka w związku z zamiarem podjęcia pracy lub działalności gospodarczej, wynosi co najmniej 80 km lub łączny czas dojazdu do tej miejscowości i powrotu do dotychczasowego miejsca zamieszkania przekracza 3 godziny dziennie.
Centralna Baza Ofert Pracy (CBOP)
Okazuje się, że zasięgi i skuteczność CBOP – nie są zadowalające. W ramach zwiększenia potencjału CBOP ma być wprowadzony obowiązek zgłaszania ofert pracy do CBOP, przez:
- pracodawców z sektora publicznego
- pracodawców z sektora prywatnego (dla przedsiębiorców, którzy korzystają ze środków publicznych np. uczestnicząc w przetargach, i prowadzą rekrutacje na wolne miejsca pracy).
Planuje się, aby w CBOP były też obowiązkowo zamieszczane informacje o ofertach praktyk mogących się odbyć w sektorach administracji publicznej. Co do przedsiębiorców z sektora prywatnego – byłoby to dobrowolne.
Ochotnicze Hufce Pracy (OHP) – jak będą działały?
Zgodnie z projektem OHP będą prowadziły działania aktywizacyjne na rzecz:
- młodzieży uczącej się;
- młodzieży sprawiającej problemy wychowawcze;
- młodzieży mającej opóźnienie w realizacji obowiązku nauki;
- młodzieży niepracującej i nieuczącej się.
Jakie zadania OHP?
Zgodnie z projektem realizując działania na rzecz młodzieży, OHP w szczególności:
1) prowadzą działania środowiskowe mające na celu rozpoznanie problemów i identyfikację młodzieży wymagającej wsparcia oraz prowadzą jej rekrutację do objęcia wsparciem;
2) diagnozują indywidualne potrzeby młodzieży i planują dla nich formy wsparcia;
3) realizują działania wspierające rozwój osobisty i integrację społeczną młodzieży, w tym działania opiekuńcze, wychowawcze, profilaktyczne i socjalizacyjne;
4) ułatwiają młodzieży realizację obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki do 18. roku życia oraz umożliwiają jej nabycie kwalifikacji zawodowych, w tym:
a) kierują ją do szkół i placówek zgodnie z prawem oświatowym,
b) kierują ją do pracodawców lub zatrudniają w celu odbycia przygotowania zawodowego,
c) mogą realizować dokształcanie w zakresie przedmiotów zawodowych,
d) zapewniają pomoc wychowawców i pedagogów w okresie nauki;
5) umożliwiają młodzieży nabycie dodatkowej wiedzy i umiejętności potrzebnych na rynku pracy, oferując pozaszkolne zajęcia edukacyjne lub kierując ją na szkolenia oraz na kwalifikacyjne kursy zawodowe;
6) prowadzą pośrednictwo pracy oraz poradnictwo zawodowe na rzecz młodzieży,
7) prowadzą ocenę skuteczności i efektywności działań realizowanych na rzecz młodzieży objętej wsparciem;
8) realizują działania dotyczące prowadzenia współpracy z organizacjami i instytucjami zagranicznymi oraz organizowaniem międzynarodowej współpracy i wymiany młodzieży;
9) w pewnych przypadkach OHP mogą zapewnić młodzieży, w ramach posiadanej bazy lokalowej, nieodpłatnie pobyt całodobowy z zakwaterowaniem i wyżywieniem oraz opieką wychowawczą.
Podstawa prawna:
Projekt z dnia 29 września 2022 r. dot. ustawy o aktywności zawodowej (numer z wykazu: UD399)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat