REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Workation – praca i wakacje w jednym. Czy to przyjmie się w Polsce?

workation
workation
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Popularność pracy zdalnej znacząco wzrosła. To daje możliwość zabrania ze sobą obowiązków w dowolne miejsce. Rośnie popularność workation – systemu pracy podczas podróży.

Workation – połączenie wakacji z pracą

Workation to pojęcie stworzone z połączenia angielskich słów work i vacation, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza pracokacje. Przedstawicieli stylu życia, który polega na podróżowaniu w trakcie pracy bez konieczności wykorzystywania urlopu, nazywa się często cyfrowymi nomadami, ponieważ to właśnie przedstawiciele cyfrowych zawodów najczęściej pracują zdalnie lub hybrydowo.

Autopromocja

Połączenie wakacji z pracą zyskuje popularność na świecie

Trend workation zauważalny jest na całym świecie, a w ostatnich latach zyskuje na popularności także w Polsce. Jedną z najczęstszych motywacji do pracy na wyjeździe jest chęć pogodzenia życia prywatnego z zawodowym, a nierzadko także potrzeba zmiany otoczenia. Według badania Harvard Business Review z 2021 roku, aż 83% pracowników twierdzi, że jeśli będą mogli pracować przez większość czasu zdalnie, rozważą wyprowadzkę z dużych miast. „Nie tylko pracownicy, ale i pracodawcy zauważają tę potrzebę i szukają sposobów na motywowanie swoich zespołów, m.in. poprzez inicjatywy promujące workation” – mówi Małgorzata Stasiak-Duklewska z Luxoft Poland – „W przypadku firm informatycznych sporym utrudnieniem w znalezieniu właściwej lokalizacji do pracy w podróży, która jednocześnie pozwoli odetchnąć od wielkiego miasta i umożliwi kontakt z naturą, są warunki techniczne. Dla przedstawicieli tej branży kluczowe jest m.in. odpowiednio szybkie łącze internetowe”.

Workation – jakie branże polubiły połączenie pracy z wakacjami?

Branża IT, w której system pracy zdalnej i hybrydowej rozwijał się dynamicznie jeszcze przed pandemią, często uznawana jest za pionierską pod względem wdrażania tych modeli na szeroką skalę. W tej chwili z jej doświadczenia zaczynają czerpać kolejne sektory rynku, a zalety pracy spoza biura dostrzegają przedstawiciele kolejnych zawodów. Według badania Pracuj.pl z września tego roku już co piąty pracownik w Polsce pracuje hybrydowo, a co trzeci w pełni zdalnie. Wśród przedstawicieli systemu mieszanego aż 58% procent spędza przynajmniej połowę etatu, pracując spoza siedziby firmy.

Łączenie pracy i wakacji to trend zauważalny także w turystyce, naprzeciw któremu coraz chętniej wychodzą regiony turystyczne i właściciele obiektów wypoczynkowych. Ankieta przeprowadzona przez jeden z portali turystycznych wskazuje, że blisko połowa ankietowanych planuje workation w ciągu najbliższych 12 miesięcy, a niezainteresowani tym modelem stanowią zaledwie 15% badanych.

Czy branże spoza środowiska IT nauczą się stosować Workation?

Praca zdalna zostanie z nami na stałe, o czym świadczą choćby liczne badania rynku i zaplanowane na 2023 rok zmiany prawne dotyczące tego modelu” – podsumowuje Małgorzata Stasiak-Duklewska – „Środowisko IT, jako najbardziej doświadczone w tym obszarze, wypracowało i przetestowało już metody organizacji rozproszonego systemu pracy, z którego mogą teraz czerpać kolejne sektory rynku. Sama branża informatyczna wykorzystuje to doświadczenie jako swój atut i szuka kolejnych sposobów na uatrakcyjnienie codzienności swoim zespołom m.in. poprzez projekty zachęcające do workation”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Karinka
    2022-12-16 11:23:55
    To by było fajne, ale u nas tak nie ma. Jak byłam na tygodniowym wyjeździe w Grecji enterem na wakacjach to odcięłam się od pracy i odpoczęłam. Ale tak pracować w słonecznym miejscu z widokiem na ocean to byłby coś.
    0
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
29 lutego – dodatkowy dzień w roku? Jak to jest z tym czasem i czy masz go dla siebie?

Dziś 29 lutego 2024 roku – masz dodatkowy dzień w roku i zastanawiasz się co z nim zrobić? Czym dla Ciebie jest czas? Czy umiesz nadać mu priorytet? Poznaj 8 zasad efektywnego zarządzania czasem i znajdź czas dla siebie. Finalnie „nie chodzi o to, żeby mieć czas. Chodzi o to, żeby z niego korzystać”. Praktycznych rad udziela psycholog Aleksandra Kolińska.

Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

REKLAMA

1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Świadczenie wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Od 1 marca 2024 r. próg uprawniający do świadczenia wzrasta do 3415,50 zł

Działacze opozycji antykomunistycznej są uprawnieni do świadczenia wyrównawczego jeżeli pobierane przez nich świadczenia emerytalno-rentowe są niższe niż określona przepisami kwota. Obecnie próg uprawniający do świadczenia wyrównawczego wynosi 3046,29 zł; 1 marca 2024 r. wzrośnie do 3415,50 zł. 

Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostanie podwyżki. Funkcjonariusze ABW zarobią nawet 16200 zł miesięcznie [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego to kolejna państwowa instytucja, którą dosięgnie fala podwyżek w sferze budżetowej. Zarobki w ABW wzrosną z poziomu 3900–13500 zł do poziomu 4700–16200 zł. Pójdą w górę także dodatki za stopień służbowy. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. 

REKLAMA

Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

REKLAMA