REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Workation – praca i wakacje w jednym. Czy to przyjmie się w Polsce?

workation
workation
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Popularność pracy zdalnej znacząco wzrosła. To daje możliwość zabrania ze sobą obowiązków w dowolne miejsce. Rośnie popularność workation – systemu pracy podczas podróży.

Workation – połączenie wakacji z pracą

Workation to pojęcie stworzone z połączenia angielskich słów work i vacation, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza pracokacje. Przedstawicieli stylu życia, który polega na podróżowaniu w trakcie pracy bez konieczności wykorzystywania urlopu, nazywa się często cyfrowymi nomadami, ponieważ to właśnie przedstawiciele cyfrowych zawodów najczęściej pracują zdalnie lub hybrydowo.

REKLAMA

Autopromocja

Połączenie wakacji z pracą zyskuje popularność na świecie

Trend workation zauważalny jest na całym świecie, a w ostatnich latach zyskuje na popularności także w Polsce. Jedną z najczęstszych motywacji do pracy na wyjeździe jest chęć pogodzenia życia prywatnego z zawodowym, a nierzadko także potrzeba zmiany otoczenia. Według badania Harvard Business Review z 2021 roku, aż 83% pracowników twierdzi, że jeśli będą mogli pracować przez większość czasu zdalnie, rozważą wyprowadzkę z dużych miast. „Nie tylko pracownicy, ale i pracodawcy zauważają tę potrzebę i szukają sposobów na motywowanie swoich zespołów, m.in. poprzez inicjatywy promujące workation” – mówi Małgorzata Stasiak-Duklewska z Luxoft Poland – „W przypadku firm informatycznych sporym utrudnieniem w znalezieniu właściwej lokalizacji do pracy w podróży, która jednocześnie pozwoli odetchnąć od wielkiego miasta i umożliwi kontakt z naturą, są warunki techniczne. Dla przedstawicieli tej branży kluczowe jest m.in. odpowiednio szybkie łącze internetowe”.

Workation – jakie branże polubiły połączenie pracy z wakacjami?

Branża IT, w której system pracy zdalnej i hybrydowej rozwijał się dynamicznie jeszcze przed pandemią, często uznawana jest za pionierską pod względem wdrażania tych modeli na szeroką skalę. W tej chwili z jej doświadczenia zaczynają czerpać kolejne sektory rynku, a zalety pracy spoza biura dostrzegają przedstawiciele kolejnych zawodów. Według badania Pracuj.pl z września tego roku już co piąty pracownik w Polsce pracuje hybrydowo, a co trzeci w pełni zdalnie. Wśród przedstawicieli systemu mieszanego aż 58% procent spędza przynajmniej połowę etatu, pracując spoza siedziby firmy.

Łączenie pracy i wakacji to trend zauważalny także w turystyce, naprzeciw któremu coraz chętniej wychodzą regiony turystyczne i właściciele obiektów wypoczynkowych. Ankieta przeprowadzona przez jeden z portali turystycznych wskazuje, że blisko połowa ankietowanych planuje workation w ciągu najbliższych 12 miesięcy, a niezainteresowani tym modelem stanowią zaledwie 15% badanych.

Czy branże spoza środowiska IT nauczą się stosować Workation?

Praca zdalna zostanie z nami na stałe, o czym świadczą choćby liczne badania rynku i zaplanowane na 2023 rok zmiany prawne dotyczące tego modelu” – podsumowuje Małgorzata Stasiak-Duklewska – „Środowisko IT, jako najbardziej doświadczone w tym obszarze, wypracowało i przetestowało już metody organizacji rozproszonego systemu pracy, z którego mogą teraz czerpać kolejne sektory rynku. Sama branża informatyczna wykorzystuje to doświadczenie jako swój atut i szuka kolejnych sposobów na uatrakcyjnienie codzienności swoim zespołom m.in. poprzez projekty zachęcające do workation”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

REKLAMA

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

REKLAMA