Workation – praca i wakacje w jednym. Czy to przyjmie się w Polsce?
REKLAMA
REKLAMA
- Workation – połączenie wakacji z pracą
- Połączenie wakacji z pracą zyskuje popularność na świecie
- Workation – jakie branże polubiły połączenie pracy z wakacjami?
- Czy branże spoza środowiska IT nauczą się stosować Workation?
Workation – połączenie wakacji z pracą
Workation to pojęcie stworzone z połączenia angielskich słów work i vacation, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza pracokacje. Przedstawicieli stylu życia, który polega na podróżowaniu w trakcie pracy bez konieczności wykorzystywania urlopu, nazywa się często cyfrowymi nomadami, ponieważ to właśnie przedstawiciele cyfrowych zawodów najczęściej pracują zdalnie lub hybrydowo.
REKLAMA
Połączenie wakacji z pracą zyskuje popularność na świecie
Trend workation zauważalny jest na całym świecie, a w ostatnich latach zyskuje na popularności także w Polsce. Jedną z najczęstszych motywacji do pracy na wyjeździe jest chęć pogodzenia życia prywatnego z zawodowym, a nierzadko także potrzeba zmiany otoczenia. Według badania Harvard Business Review z 2021 roku, aż 83% pracowników twierdzi, że jeśli będą mogli pracować przez większość czasu zdalnie, rozważą wyprowadzkę z dużych miast. „Nie tylko pracownicy, ale i pracodawcy zauważają tę potrzebę i szukają sposobów na motywowanie swoich zespołów, m.in. poprzez inicjatywy promujące workation” – mówi Małgorzata Stasiak-Duklewska z Luxoft Poland – „W przypadku firm informatycznych sporym utrudnieniem w znalezieniu właściwej lokalizacji do pracy w podróży, która jednocześnie pozwoli odetchnąć od wielkiego miasta i umożliwi kontakt z naturą, są warunki techniczne. Dla przedstawicieli tej branży kluczowe jest m.in. odpowiednio szybkie łącze internetowe”.
Workation – jakie branże polubiły połączenie pracy z wakacjami?
Branża IT, w której system pracy zdalnej i hybrydowej rozwijał się dynamicznie jeszcze przed pandemią, często uznawana jest za pionierską pod względem wdrażania tych modeli na szeroką skalę. W tej chwili z jej doświadczenia zaczynają czerpać kolejne sektory rynku, a zalety pracy spoza biura dostrzegają przedstawiciele kolejnych zawodów. Według badania Pracuj.pl z września tego roku już co piąty pracownik w Polsce pracuje hybrydowo, a co trzeci w pełni zdalnie. Wśród przedstawicieli systemu mieszanego aż 58% procent spędza przynajmniej połowę etatu, pracując spoza siedziby firmy.
Łączenie pracy i wakacji to trend zauważalny także w turystyce, naprzeciw któremu coraz chętniej wychodzą regiony turystyczne i właściciele obiektów wypoczynkowych. Ankieta przeprowadzona przez jeden z portali turystycznych wskazuje, że blisko połowa ankietowanych planuje workation w ciągu najbliższych 12 miesięcy, a niezainteresowani tym modelem stanowią zaledwie 15% badanych.
Czy branże spoza środowiska IT nauczą się stosować Workation?
„Praca zdalna zostanie z nami na stałe, o czym świadczą choćby liczne badania rynku i zaplanowane na 2023 rok zmiany prawne dotyczące tego modelu” – podsumowuje Małgorzata Stasiak-Duklewska – „Środowisko IT, jako najbardziej doświadczone w tym obszarze, wypracowało i przetestowało już metody organizacji rozproszonego systemu pracy, z którego mogą teraz czerpać kolejne sektory rynku. Sama branża informatyczna wykorzystuje to doświadczenie jako swój atut i szuka kolejnych sposobów na uatrakcyjnienie codzienności swoim zespołom m.in. poprzez projekty zachęcające do workation”.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA