REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w zatrudnianiu niepełnosprawnych w 2023 r.

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Zmiany w zatrudnianiu niepełnosprawnych w 2023 r.
Zmiany w zatrudnianiu niepełnosprawnych w 2023 r.

REKLAMA

REKLAMA

W 2023 r. zmieniają się zasady w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Skorzystają jednak na tym pracodawcy. Jakie będzie dofinansowanie na zatrudnienie niepełnosprawnych w 2023 r. z PFRON?
rozwiń >

Zmiany w zatrudnianiu niepełnosprawnych na 2023 r.

Prezydent RP w dniu 23 stycznia 2023 r. podpisał ustawę z dnia 14 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ustawa obowiązuje od 1 stycznia 2023 r. Zwiększone zostaną środki przewidziane na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) dodatkowo o ponad 400 mln zł rocznie.

REKLAMA

Autopromocja

Ile pracodawców w Polsce zatrudnia niepełnosprawnych?

Według danych PFRON według stanu na dzień 6 czerwca 2022 r. w Polsce było 32 482 pracodawców otrzymujących dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Ile jest w Polsce zatrudnionych niepełnosprawnych?

Z kolei System EKSMOoN - Elektroniczny Krajowy System Monitorowania i Orzekania o Niepełnosprawności pokazuje, że:

  • Liczba osób poniżej 16. roku życia posiadających orzeczenie o niepełnosprawności wynosi 218 976.
  • Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności posiada 3 050 140 osób, w tym ze stopniem lekkim 645 615, ze stopniem umiarkowanym 1 422 959 oraz ze stopniem znacznym 981 566 osób.
  • Łączna liczba osób niepełnosprawnych według danych na dzień 16 września 2022 r. to 3 269 116.

Jakie dofinansowanie na zatrudnienie niepełnosprawnych w 2023 r.?

Ustawa reguluje zwiększenie wysokości kwot miesięcznego dofinansowania jakie przysługuje pracodawcom do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych do wysokości:

2400 zł (dotychczas było to 1950 zł) – w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1350 zł (dotychczas było to 1200 zł) – w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności,

500 zł (dotychczas było to 450 zł) – w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.

Skąd pochodzą środki na dofinansowanie PFRON?

Dotacje do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację zadań związanych z dofinansowaniem do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych pochodzą z budżetu państwa.

Zmiana wysokości dotacji

Ponadto ustawa, zmienia wysokość dotacji celowej z budżetu państwa dla Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonej na dofinansowanie wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników, ujętych w ewidencji zatrudnionych, na wysokość na poziomie 30% środków zaplanowanych dofinansowań do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych na dany rok. W dotychczasowym stanie prawnym ustawa określała wysokość dotacji jako wartość do 30% środków zaplanowanych na realizację tego zadania na dany rok. W wyniku nowelizacji wprowadzona została sztywna wysokość dotacji na poziomie 30% zaplanowanych na dany rok środków, od 1 stycznia 2023 r.

Plan finansowy PFRON na 2023 r.

W planie finansowym PFRON na 2023 r. przewidziano finansowanie kosztów miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia osób niepełnosprawnych w kwocie 3 600 mln zł. Przewidywane wykonanie w 2022 r. szacowane było w wysokości 3 450 mln zł. Zakłada się, że przy poziomie dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych w kwocie 3 600 mln zł i wysokości dotacji na poziomie 30% planowanych kosztów dofinansowań do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych na dany rok, począwszy od 2023 r., wysokość dotacji na ten cel będzie wynosić 1 080 mln zł.

W uzasadnieniu do ustawy wskazano, że skutkiem projektowanej ustawy będzie poprawa poziomu finansowania zadań PFRON związanych z dofinansowaniem zatrudnienia osób niepełnosprawnych, co umożliwi skuteczniejszą realizację działań w tym zakresie. W efekcie można oczekiwać pozytywnego wpływu na rynek pracy osób niepełnosprawnych. Przewiduje się pozytywny wpływ na rynek pracy osób niepełnosprawnych, gdyż zwiększone kwoty miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych będą zachęcać pracodawców do zatrudnienia nowych pracowników i utrzymywania w zatrudnieniu obecnego personelu.

Solidarność chciała podwyżek inflacyjnych dla niepełnosprawnych

W ramach opiniowania ustawy uwagi zgłosiło Prezydium Komisji Krajowej NSZZ Solidarność. Prezydium chciało wprowadzenia stałego procentowego dofinasowania budżetu państwa do PFRON do zatrudnienia osób niepełnosprawnych, tj. wprowadzenia mechanizmu waloryzacji dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami. W okresach wysokiej inflacji i niepewności gospodarczej niezbędne jest urealnienie wartości tych dofinansowań, o mechanizm waloryzacji dofinansowań opartego o wskaźnik powiązany z wysokością przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, którego dynamika zależy przede wszystkim od stanu gospodarki kraju w danym roku. Uwago tej jednak nie wdrożono.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 573, z późn. zm.)

Ustawa z dnia 14 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA