REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlopy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy pracownik może zrzec się prawa do urlopu?

Pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Prawo to zostało zagwarantowane w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Czy zatem może zrzec się prawa do urlopu?

Czy mogę udzielić urlopu wypoczynkowego na połowę dnia pracy?

Kodeks pracy stanowi, że urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Co zatem z urlopem na połowę dnia pracy?

Czy mogę udzielić pracownikom urlopu bezpłatnego ze względu na swoje potrzeby?

Prowadzę firmę remontowo-budowlaną. Ze względu na mniejszą liczbę zawieranych kontraktów nie jestem w stanie dostarczyć pracy wszystkim moim pracownikom. Nie chcę ich też zwalniać, ponieważ w ciągu kilku najbliższych miesięcy mam podpisać dużą umowę. Czy mogę wysłać część załogi na urlop bezpłatny, do momentu zawarcia tej umowy? Czy moi pracownicy będąc na urlopie bezpłatnym mogą podjąć pracę w innych, nawet konkurencyjnych firmach? Czy jeśli tak jest to mogę im tego zabronić?

Czy urlop bezpłatny wlicza się do okresu zatrudnienia?

W czasie urlopu bezpłatnego trwa nadal stosunek pracy, zaś pracownik korzysta ze szczególnej ochrony - pracodawca nie może dokonać wypowiedzenia umowy o pracę ani też wypowiedzenia zmieniającego.

REKLAMA

Obowiązkowe i nieobowiązkowe przesunięcie urlopu

Pracownik powinien korzystać z urlopu wypoczynkowego w terminie określonym w planie urlopów, zaś obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie urlopu w tym terminie. Termin urlopu wypoczynkowego ustalony w planie urlopów można zmienić jedynie w szczególnych okolicznościach.

Powrót do pracy po zakończeniu urlopu wychowawczego

Pracownik przebywający na urlopie wychowawczym może z niego zrezygnować w dwojaki sposób. Po pierwsze na podstawie porozumienia pomiędzy pracodawcą a pracownikiem - jeśli zgodę na taką rezygnację wyrazi pracodawca. Wówczas pracownik może zrezygnować z urlopu w dowolnym czasie.

Urlop w systemie równoważnego czasu pracy

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy urlop wypoczynkowy ma być udzielany w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu.

Ustalanie ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy

Zasadą jest wykorzystanie urlopu w naturze. Przepisy prawa ściśle określają sytuacje, w których pracodawca może wypłacić pracownikowi ekwiwalent za urlop. W momencie ustania stosunku pracy prawo do urlopu w naturze przekształca się w roszczenie o zapłatę ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.

REKLAMA

Kiedy pracownik może utracić prawo do urlopu wypoczynkowego?

Prawo do urlopu wypoczynkowego jest zagwarantowanym przez Kodeks pracy podstawowym prawem pracowniczym, którego pracodawca musi przestrzegać. Są jednak dwie sytuacje, kiedy pracownik może takie prawo utracić.

Odwołanie pracownika z urlopu bezpłatnego

W przypadku udzielania przez pracodawcę urlopu bezpłatnego na okres dłuższy niż 3 miesiące, strony mogą przewidzieć możliwość odwołania pracownika z tego urlopu z ważnych przyczyn.

Termin wykorzystania urlopu wypoczynkowego

Urlopy wypoczynkowe udzielane są zgodnie z planem urlopów, ustalanym przez pracodawcę.

Urlopy szkoleniowe

Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca jest obowiązany ułatwiać pracownikowi podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Podstawowym obowiązkiem pracodawcy w tym zakresie jest udzielenie pracownikowi czasu wolnego na naukę.

Zasady obliczania urlopu uzupełniającego

Pracownikowi, który wykorzystał urlop za dany rok kalendarzowy, a następnie uzyskał w ciągu tego roku prawo do urlopu w wyższym wymiarze, przysługuje urlop uzupełniający.

Umowa zlecenie a urlop wypoczynkowy

Umowa zlecenie jest co do zasady umową cywilnoprawną, do której nie mają zastosowania przepisy kodeksu pracy, w tym także przepisy dotyczące urlopu wypoczynkowego. Czy zatem pracownikowi pracującemu na zlecenie w ogóle nie należy się urlop?

Czym jest prawo do wypoczynku?

Jednym z podstawowych praw pracowniczych jest prawo do odpoczynku od pracy na warunkach przewidzianych w przepisach prawa.

Urlop na żądanie a strajk pracowników

Ustawodawca wprowadzając do kodeksu pracy przepisy dotyczące urlopu na żądanie, udzielił pracownikowi 4 dni urlopu wypoczynkowego w każdym roku kalendarzowym w terminie przez niego wskazanym. Nie zostało jednak skonkretyzowane w jakim celu mają być one wykorzystane. Pracownik może je przeznaczyć zarówno na leczenie kaca jak i na wycieczkę. Pojawia się zatem pytanie czy istnieje możliwość, aby potraktować urlop na żądanie jako formę strajku pracowników?

Roszczenie o udzielenie urlopu może ulec przedawnieniu

Zasadą szeroko pojmowanego prawa cywilnego, w tym prawa pracy, jest przedawnianie się roszczeń. Również roszczenie o udzielenie urlopu wypoczynkowego podlega przedawnieniu.

Wymiar urlopu szkoleniowego

Wymiar urlopu szkoleniowego zależy od formy w jakiej odbywa się kształcenie (szkolna, pozaszkolna) , a także od jej rodzaju (szkoła ponadpodstawowa, wyższa, studia podyplomowe).

Komu przysługuje urlop szkoleniowy?

Pracodawca jest zobowiązany ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych, czyli zapewniać możliwość kształcenia w szkołach dla dorosłych i szkołach wyższych, a także kształcenia, dokształcania, a także doskonalenia w formach pozaszkolnych. Urlop szkoleniowy przysługuje pracownikowi wówczas, gdy podejmuje naukę za podstawie skierowania z zakładu pracy.

Dodatkowy urlop macierzyński

Urlop macierzyński z dniem 1 stycznia 2010 r. został wydłużony od jednego do nawet trzech dodatkowych tygodni urlopu. Wykorzystanie dodatkowego urlopu macierzyńskiego nie jest obowiązkowe i zależy tylko od woli osób zainteresowanych.

Urlop ojcowski

Od 1 stycznia 2010 r. mężczyźni będą mogli korzystać z urlopu ojcowskiego. W chwili obecnej urlop ojcowski wynosi tydzień. Urlopu ojcowskiego, zwany jest potocznie urlopem tacierzyńskim. Można z niego skorzystać do momentu ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia. Przysługuje on w równym stopniu rodzicom biologicznym i adopcyjnym. Od 2012 r. długość urlopu ojcowskiego wzrośnie do dwóch tygodni.

Pracowniku wykorzystaj swój urlop

Do końca roku pracownicy powinni wykorzystać przysługujący im urlop wypoczynkowy. Jeśli tego nie uczynią, ostatecznym terminem jest koniec pierwszego kwartału następnego roku.

Tacierzyński – kto może skorzystać?

Kodeks pracy wprowadza od początku 2010 r. urlopy ojcowskie. Każdy tata będzie miał szansę spędzenia dodatkowych chwil z dzieckiem. Za ten czas ubezpieczony ojciec otrzyma zasiłek.

Dla kogo urlop ojcowski?

Urlop ojcowski został wprowadzony wraz z wielką zmianą Kodeksu pracy. Ma na celu przede wszystkim wyrównanie szans kobiet oraz mężczyzn na rynku pracy.

Od 2010 roku dodatkowy urlop macierzyński

Pracownicy od dnia 1 stycznia 2010 roku będą mieli prawo skorzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Umożliwi ona dłuższe sprawowanie opieki nad nowonarodzonym dzieckiem.

Urlop wychowawczy - poradnik

Urlop wychowawczy przysługuje rodzicom lub opiekunom dziecka. Panuje zasada, że prawo do urlopu wychowawczego na równych prawach ma kobieta i mężczyzna. Celem urlopu wychowawczego jest sprawowanie opieki na dzieckiem. Stwarza on możliwość łączenia opieki nad rosnącą pociechą z pracą. Nie każdy pracownik może jednak liczyć na urlop wychowawczy.

Urlop przestojowy w czasie kryzysu

W czasie kryzysu ekonomicznego pracownik za uprzednią zgodą wyrażoną na piśmie może zostać objęty przestojem ekonomicznym.

Czy pracownik sam sobie może udzielić urlopu na żądanie?

Czy zgłaszając wniosek o urlop na żądanie musimy ustalać z pracodawcą termin urlopu. Czy możemy dowolnie wyznaczyć sobie terminy urlopu na żądanie.

Czy można ustnie złożyć wniosek o urlop na żądanie?

Pracownik ma prawo złożyć wniosek o urlop na żądanie 4 dni w ciągu roku. Tyle bowiem dni urlopu na żądanie ma pracownik każdego roku. Czy wniosek o urlop na żądanie musi zostać złożony na piśmie?

Urlop wypoczynkowy a komórka

Wielu pracowników zadaje sobie pytanie, czy muszą odbierać telefony od pracodawcy w czasie urlopu wypoczynkowego? Czy pracodawca może ich zmusić do zabrania ze sobą telefonu komórkowego?

Zmiana terminu urlopu z powodu choroby

Mogą nam się zdarzyć sytuacje, szczególnie jeżeli urlop planujemy z dużym wyprzedzeniem, że w trakcie jego trwania zachorujemy i nie będziemy mogli się tym urlopem cieszyć. Czy w takim wypadku urlop nam przepada?

Odwołanie z urlopu bezpłatnego

Niekiedy różne sytuacje życiowe, jak np. chęć wyjazdu do pracy za granicę zmuszają nas, abyśmy poszli na urlop bezpłatny. Warto jednak pamiętać, że pracodawca może wezwać nas do przerwania takiego urlopu.

Urlop okolicznościowy na ślub pracownika

Ślub pracownika uprawnia go do dwóch dni wolnych w związku z tą ważną uroczystością. Pracownik zachowuje w tych dniach wolnych prawo do wynagrodzenia. Czy pracownik ma obowiązek przedstawić akt małżeństwa?

Urlop postojowy

Obecnie polski kodeks pracy nie przewiduje takiej instytucji, jak urlop postojowy. W związku jednak z kryzysem i przygotowywanym przez rząd pakietem antykryzysowym, pracodawca zamiast stosować zwolnienia grupowe, ma zyskać prawo do wysyłania pracowników na urlopy postojowe.

Zmienne składniki wynagrodzenia a urlop

Prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego przysługuje każdej osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę. Wiadomo, że osoba na urlopie otrzyma takie samo wynagrodzenia jakie otrzymałaby, gdyby pracowała. A co w sytuacji, gdy nasze wynagrodzenie to nie tylko wypłata zasadnicza?

Zmniejszenie etatu a urlop

W dobie kryzysu pracownicy są skłonni pójść na wiele ustępstw, byleby tylko zachować swoje dotychczasowe stanowisko pracy. Często praktyką stosowaną przez pracodawcę jest właśnie zmniejszanie wymiaru czasu pracy.

Dofinansowanie urlopu

Oczywiste jest, że każdy urlop wiąże się z dodatkowymi, znacznymi wydatkami, szczególnie jeżeli mamy dzieci i zabieramy je ze sobą. Czy możemy w takiej sytuacji liczyć na pomoc od pracodawcy?

Co się dzieje z urlopem po wypowiedzeniu?

Osoba zwalniana z pracy często zastanawia się, co dzieje się z jej urlopem wypoczynkowym, czy może go wykorzystać, czy też należy jej się ekwiwalent pieniężny.

Czy na urlopie można wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę?

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy. Czy jednak zawsze?

Umowa na zastępstwo a zasady udzielania urlopu

Prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego należy się każdemu bez wyjątku pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę. Jak wiadomo, umowa na zastępstwo jest taką umową.

Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop?

Każdy pracownik ma prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego w ciągu każdego roku. Wynagrodzenie takie powinno być jak najbardziej zbliżone do tego, jakie otrzymałby pracownik, gdyby świadczył pracę.

Dni wolne na urodzenie dziecka

Pracownik, któremu urodziło się dziecko, ma prawo do dni wolnych w związku z tym ważnym wydarzeniem. Ile dni urlopu okolicznościowego mu przysługuje? Czy otrzyma za ten czas wolny od pracy wynagrodzenie? Czy musi przedstawić akt urodzenia dziecka?

Dni wolne na poszukiwanie pracy

Pracownik, który traci pracę w określonych przypadkach może otrzymać dni wolne na poszukiwanie nowej pracy. Umożliwiają one pracownikowi na znalezienie zatrudnienia jeszcze przed upływem okresu wypowiedzenia.

Odwołanie z urlopu

Każdy pracownik ma prawo do nieprzerwanego wypoczynku w wybranym przez siebie czasie. Może się jednak zdarzyć tak, że w trakcie urlopu nasz pracodawca może nas potrzebować w pracy. Czy może nas odwołać z urlopu?

Zaległy urlop wypoczynkowy bez zgody pracownika

Pracownik, który nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego, w roku w którym nabył do niego prawo, musi wykorzystać zaległy urlop do końca marca następnego roku. Co jednak, kiedy pracownik nie ma zamiaru pójść na urlop.

Dni wolne w święta religijne

W Polsce większość społeczeństwa to katolicy. Polska zapewnia wolność sumienia i wyznania wszystkim obywatelom. Powoduje to niekiedy konieczność udzielania dni wolnych pracownikom innych wyznań.

Urlop wypoczynkowy po urlopie wychowawczym

Często zdarza się tak, że kobieta wracająca do pracy po urlopie wychowawczym tak naprawdę nie wie, ile dni urlopu wypoczynkowego ma jeszcze do wykorzystania. Zasady jego obliczania nie są bowiem takie oczywiste.

Jak złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy?

Urlop wypoczynkowy to podstawowe prawo pracownika do odpoczynku. Zanim jednak pracownik na taki urlop będzie mógł się wybrać, musi dopełnić pewnych formalności, jak choćby złożyć wniosek urlopowy. W jaki sposób tego dokonać?

Kto ma prawo do dłuższych urlopów wypoczynkowych?

Zasadą jest, że pracownikowi, w zależności od stażu pracy, przysługuje 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Jednakże na mocy odrębnych przepisów, niektórym grupom pracowników przysługuje większy wymiar urlopu.

Urlop dla rodziny zastępczej

Chcemy z mężem zaadoptować dziecko. Słyszałam, że zmieniły się przepisy o urlopach dla rodziców adoptujących dzieci. Jaki jest obecnie wymiar urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego?

REKLAMA