REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dodatkowy urlop macierzyński

Adam Janus
Jakie są warunki skorzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego?
Jakie są warunki skorzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego?

REKLAMA

REKLAMA

Urlop macierzyński z dniem 1 stycznia 2010 r. został wydłużony od jednego do nawet trzech dodatkowych tygodni urlopu. Wykorzystanie dodatkowego urlopu macierzyńskiego nie jest obowiązkowe i zależy tylko od woli osób zainteresowanych.

Co zrobić, aby skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego?

Autopromocja

Aby móc skorzystać z dobrodziejstwa nowych przepisów należy powiadomić o tym fakcie pracodawcę minimum z tygodniowym wyprzedzeniem. W przypadku samozatrudnienia należy powiadomić Zakład Ubezpieczeń Społecznych również z zachowaniem tygodniowego terminu.

Problematyczną może być sytuacja, w której dotychczasowy - zwykły urlop macierzyński skończy się 31 grudnia 2009 lub w pierwszym tygodniu 2009 r. Wtedy to rodzic musiałby złożyć wniosek o przyznanie dodatkowego urlopu jeszcze w 2009 r. – tuż przed wejściem w życie nowych przepisów. Istnieje ryzyko, że pracodawca mógłby odrzucić wniosek, jako niemający odzwierciedlenia w aktualnie obowiązujących przepisach prawa.

Zobacz: Jak wyglądają szczegółowe unormowania dotyczące urlopu ojcowskiego?

Komu przysługuje dodatkowy urlop macierzyński?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowy urlop przysługuje obojgu rodzicom, w tym także rodzicom adopcyjnym. Jednak bezpośrednio skorzystać z niego będzie mogło tylko jedno z rodziców.
Matki mogą go wykorzystać bezpośrednio po zakończeniu zwykłego urlopu macierzyńskiego. Natomiast ojcowie mogą z niego skorzystać tuż po zakończeniu bądź rezygnacji z części urlopu przez matkę.

Ta preferencja przysługuje osobom zatrudnionym na podstawie:

 • umowy o pracę,
 • powołania,
 • mianowania,
 • wyboru,
 • spółdzielczej umowy o pracę

Osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia mogą skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego tylko w wypadku, gdy podlegają ubezpieczeniu chorobowemu.

W jakim wymiarze i terminie urlop macierzyński?

Dodatkowego urlopu macierzyńskiego udziela się w wysokości od jednego do trzech tygodni. Prawo do trzech tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługuje rodzicom, którym podczas jednego porodu urodziła się minimum dwójka dzieci.

Pracownik nie ma wpływu na termin wykorzystania urlopu, gdyż należy go wykorzystać bezpośrednio po zakończeniu zwykłego urlopu.

Matka kończy zwykły urlop macierzyński 11 stycznia. Dodatkowy urlop wychowawczy powinna rozpocząć już następnego dnia, czyli 12 stycznia. W przeciwnym wypadku automatycznie traci do niego prawo.

W dobrym tonie byłoby poinformowanie pracodawcy o zamiarze wykorzystania przez pracownika dodatkowego urlopu macierzyńskiego odpowiednio wcześniej. Taka informacja z pewnością ułatwi pracodawcy uniknięcie kłopotów kadrowych.

Zobacz serwis: Urlopy

Podstawa prawna:

Art. 182³ Kodeksu pracy

Art.1,5,14 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks Pracy

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

  Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

  W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

  1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

  Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

  REKLAMA

  Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

  Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostanie podwyżki. Funkcjonariusze ABW zarobią nawet 16200 zł miesięcznie [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego to kolejna państwowa instytucja, którą dosięgnie fala podwyżek w sferze budżetowej. Zarobki w ABW wzrosną z poziomu 3900–13500 zł do poziomu 4700–16200 zł. Pójdą w górę także dodatki za stopień służbowy. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. 

  Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

  Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

  Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

  REKLAMA

  336,36 zł dodatku od 1 marca 2024

  Od 1 marca 2024 r. waloryzacji z ZUS i KRUS podlegają liczne świadczenia emerytalno-rentowe, w tym dodatki. Jednym z nich jest dodatek sołtysowski, który będzie podwyższony o 36 zł i 36 groszy. W 2023 r. dodatek sołtysowski wynosił 300 zł, a w 2024 to 336,36 zł. Na dodatki dla sołtysów w 2024 r. państwo (my podatnicy) wydamy: 162 852 000 zł. Kwota ta z biegiem lat będzie rosła i przykładowo w 2032 r. wyniesie 232 716 000 zł.

  Wcześniejsza emerytura. Od 1 marca 2024 r. wzrosną limity dorabiania przez emerytów

  1 marca 2024 r. zwiększą się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Ile wyniesie górny próg dorabiania, po przekroczeniu którego ZUS może zawiesić wypłacanie świadczenia?

  REKLAMA