| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Macierzyński > Dodatkowy urlop macierzyński

Dodatkowy urlop macierzyński

Urlop macierzyński z dniem 1 stycznia 2010 r. został wydłużony od jednego do nawet trzech dodatkowych tygodni urlopu. Wykorzystanie dodatkowego urlopu macierzyńskiego nie jest obowiązkowe i zależy tylko od woli osób zainteresowanych.

Co zrobić, aby skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego?

Aby móc skorzystać z dobrodziejstwa nowych przepisów należy powiadomić o tym fakcie pracodawcę minimum z tygodniowym wyprzedzeniem. W przypadku samozatrudnienia należy powiadomić Zakład Ubezpieczeń Społecznych również z zachowaniem tygodniowego terminu.

Problematyczną może być sytuacja, w której dotychczasowy - zwykły urlop macierzyński skończy się 31 grudnia 2009 lub w pierwszym tygodniu 2009 r. Wtedy to rodzic musiałby złożyć wniosek o przyznanie dodatkowego urlopu jeszcze w 2009 r. – tuż przed wejściem w życie nowych przepisów. Istnieje ryzyko, że pracodawca mógłby odrzucić wniosek, jako niemający odzwierciedlenia w aktualnie obowiązujących przepisach prawa.

Zobacz: Jak wyglądają szczegółowe unormowania dotyczące urlopu ojcowskiego?

Komu przysługuje dodatkowy urlop macierzyński?

Dodatkowy urlop przysługuje obojgu rodzicom, w tym także rodzicom adopcyjnym. Jednak bezpośrednio skorzystać z niego będzie mogło tylko jedno z rodziców.
Matki mogą go wykorzystać bezpośrednio po zakończeniu zwykłego urlopu macierzyńskiego. Natomiast ojcowie mogą z niego skorzystać tuż po zakończeniu bądź rezygnacji z części urlopu przez matkę.

Ta preferencja przysługuje osobom zatrudnionym na podstawie:

  • umowy o pracę,
  • powołania,
  • mianowania,
  • wyboru,
  • spółdzielczej umowy o pracę

Osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia mogą skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego tylko w wypadku, gdy podlegają ubezpieczeniu chorobowemu.

W jakim wymiarze i terminie urlop macierzyński?

Dodatkowego urlopu macierzyńskiego udziela się w wysokości od jednego do trzech tygodni. Prawo do trzech tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługuje rodzicom, którym podczas jednego porodu urodziła się minimum dwójka dzieci.

Pracownik nie ma wpływu na termin wykorzystania urlopu, gdyż należy go wykorzystać bezpośrednio po zakończeniu zwykłego urlopu.

Matka kończy zwykły urlop macierzyński 11 stycznia. Dodatkowy urlop wychowawczy powinna rozpocząć już następnego dnia, czyli 12 stycznia. W przeciwnym wypadku automatycznie traci do niego prawo.

W dobrym tonie byłoby poinformowanie pracodawcy o zamiarze wykorzystania przez pracownika dodatkowego urlopu macierzyńskiego odpowiednio wcześniej. Taka informacja z pewnością ułatwi pracodawcy uniknięcie kłopotów kadrowych.

Zobacz serwis: Urlopy

Podstawa prawna:

Art. 182³ Kodeksu pracy

Art.1,5,14 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks Pracy

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Galt

Prawo, podatki, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »