REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dodatkowy urlop macierzyński

Adam Janus
Jakie są warunki skorzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego?
Jakie są warunki skorzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego?

REKLAMA

REKLAMA

Urlop macierzyński z dniem 1 stycznia 2010 r. został wydłużony od jednego do nawet trzech dodatkowych tygodni urlopu. Wykorzystanie dodatkowego urlopu macierzyńskiego nie jest obowiązkowe i zależy tylko od woli osób zainteresowanych.

Co zrobić, aby skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego?

REKLAMA

Autopromocja

Aby móc skorzystać z dobrodziejstwa nowych przepisów należy powiadomić o tym fakcie pracodawcę minimum z tygodniowym wyprzedzeniem. W przypadku samozatrudnienia należy powiadomić Zakład Ubezpieczeń Społecznych również z zachowaniem tygodniowego terminu.

Problematyczną może być sytuacja, w której dotychczasowy - zwykły urlop macierzyński skończy się 31 grudnia 2009 lub w pierwszym tygodniu 2009 r. Wtedy to rodzic musiałby złożyć wniosek o przyznanie dodatkowego urlopu jeszcze w 2009 r. – tuż przed wejściem w życie nowych przepisów. Istnieje ryzyko, że pracodawca mógłby odrzucić wniosek, jako niemający odzwierciedlenia w aktualnie obowiązujących przepisach prawa.

Zobacz: Jak wyglądają szczegółowe unormowania dotyczące urlopu ojcowskiego?

Komu przysługuje dodatkowy urlop macierzyński?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowy urlop przysługuje obojgu rodzicom, w tym także rodzicom adopcyjnym. Jednak bezpośrednio skorzystać z niego będzie mogło tylko jedno z rodziców.
Matki mogą go wykorzystać bezpośrednio po zakończeniu zwykłego urlopu macierzyńskiego. Natomiast ojcowie mogą z niego skorzystać tuż po zakończeniu bądź rezygnacji z części urlopu przez matkę.

Ta preferencja przysługuje osobom zatrudnionym na podstawie:

  • umowy o pracę,
  • powołania,
  • mianowania,
  • wyboru,
  • spółdzielczej umowy o pracę

Osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia mogą skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego tylko w wypadku, gdy podlegają ubezpieczeniu chorobowemu.

W jakim wymiarze i terminie urlop macierzyński?

Dodatkowego urlopu macierzyńskiego udziela się w wysokości od jednego do trzech tygodni. Prawo do trzech tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługuje rodzicom, którym podczas jednego porodu urodziła się minimum dwójka dzieci.

Pracownik nie ma wpływu na termin wykorzystania urlopu, gdyż należy go wykorzystać bezpośrednio po zakończeniu zwykłego urlopu.

Matka kończy zwykły urlop macierzyński 11 stycznia. Dodatkowy urlop wychowawczy powinna rozpocząć już następnego dnia, czyli 12 stycznia. W przeciwnym wypadku automatycznie traci do niego prawo.

W dobrym tonie byłoby poinformowanie pracodawcy o zamiarze wykorzystania przez pracownika dodatkowego urlopu macierzyńskiego odpowiednio wcześniej. Taka informacja z pewnością ułatwi pracodawcy uniknięcie kłopotów kadrowych.

Zobacz serwis: Urlopy

Podstawa prawna:

Art. 182³ Kodeksu pracy

Art.1,5,14 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks Pracy

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA