Odwołanie z urlopu bezpłatnego
REKLAMA
REKLAMA
Wydawać by się mogło, że przebywanie na urlopie bezpłatnym, kiedy pracodawca nie płaci nam wynagrodzenia jest z jego punktu widzenia sytuacją komfortową. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy pracodawca może pilnie potrzebować pracownika, przerywając mu tym samym bezpłatny urlop na którym przebywa.
REKLAMA
Urlop bezpłatny zasadniczo udzielany jest na pisemny wniosek pracownika. Długość trwania takiego urlopu w zasadzie nie jest limitowana, jednak ustawodawca określił, że przy udzielaniu urlopu bezpłatnego dłuższego niż 3 miesiące, strony mogą przewidzieć dopuszczalność odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn. We wniosku o urlop należy określić przewidywany czas trwania takiego urlopu, nic nie stoi na przeszkodzie aby następnie go przedłużyć.
Zobacz: Bez badań kontrolnych nie można udzielić urlopu
Pracodawca nie ma obowiązku udzielenia urlopu bezpłatnego.
Ważne przyczyny
Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu bezpłatnego tylko w razie zaistnienia ważnych przyczyn, jednakże przepisy nie określają, na czym mają one polegać. W doktrynie panuje pogląd, że powinny to być ważne okoliczności wymagające obecności pracownika w zakładzie pracy, których strony nie mogły przewidzieć w chwili rozpoczęcia urlopu.
Pracownik ma obowiązek wrócić do pracy w razie odwołania go z urlopu bezpłatnego przez pracodawcę, w wypadku odmowy, zachowanie pracownika będzie naruszeniem obowiązków pracowniczych.
Podstawa prawna: Kodeks pracy
Zobacz serwis: Urlopy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat