reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Urlop bezpłatny > Odwołanie z urlopu bezpłatnego

Odwołanie z urlopu bezpłatnego

Niekiedy różne sytuacje życiowe, jak np. chęć wyjazdu do pracy za granicę zmuszają nas, abyśmy poszli na urlop bezpłatny. Warto jednak pamiętać, że pracodawca może wezwać nas do przerwania takiego urlopu.


Wydawać by się mogło, że przebywanie na urlopie bezpłatnym, kiedy pracodawca nie płaci nam wynagrodzenia jest z jego punktu widzenia sytuacją komfortową. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy pracodawca może pilnie potrzebować pracownika, przerywając mu tym samym bezpłatny urlop na którym przebywa.

Urlop bezpłatny zasadniczo udzielany jest na pisemny wniosek pracownika. Długość trwania takiego urlopu w zasadzie nie jest limitowana, jednak ustawodawca określił, że przy udzielaniu urlopu bezpłatnego dłuższego niż 3 miesiące, strony mogą przewidzieć dopuszczalność odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn. We wniosku o urlop należy określić przewidywany czas trwania takiego urlopu, nic nie stoi na przeszkodzie aby następnie go przedłużyć.

Zobacz: Bez badań kontrolnych nie można udzielić urlopu

Pracodawca nie ma obowiązku udzielenia urlopu bezpłatnego.

Ważne przyczyny

Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu bezpłatnego tylko w razie zaistnienia ważnych przyczyn, jednakże przepisy nie określają, na czym mają one polegać. W doktrynie panuje pogląd, że powinny to być ważne okoliczności wymagające obecności pracownika w zakładzie pracy, których strony nie mogły przewidzieć w chwili rozpoczęcia urlopu.

Pracownik ma obowiązek wrócić do pracy w razie odwołania go z urlopu bezpłatnego przez pracodawcę, w wypadku odmowy, zachowanie pracownika będzie naruszeniem obowiązków pracowniczych.

Podstawa prawna: Kodeks pracy

Zobacz serwis: Urlopy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy możliwe jest odwołanie z urlopu?
Czy możliwe jest odwołanie z urlopu?

Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja69.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek sp. z o.o.

Skrivanek sp. z o.o. jest jedną z największych firm tłumaczeniowych i szkół językowych w Europie Środkowej i Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama