reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Przerwanie urlopu > Odwołanie z urlopu

Odwołanie z urlopu

Każdy pracownik ma prawo do nieprzerwanego wypoczynku w wybranym przez siebie czasie. Może się jednak zdarzyć tak, że w trakcie urlopu nasz pracodawca może nas potrzebować w pracy. Czy może nas odwołać z urlopu?

Pracodawca niestety ma prawo odwołać nas z urlopu wypoczynkowego, nawet jeżeli w tym czasie wyjechaliśmy do innej miejscowości czy kraju. W praktyce jednak rzadko się to zdarza, gdyż aby takie odwołanie było zgodne z kodeksem pracy muszą być spełnione następujące warunki:

  • Odwołanie jest możliwe tylko wtedy, gdy konieczna jest obecność pracownika ze względu na ważne okoliczności, których nie można było przewidzieć przed rozpoczęciem urlopu,
  • Pracodawca jest zobowiązany pokryć koszty, jakie pracownik poniósł w związku z odwołaniem go z urlopu.

Ważne okoliczności

Po pierwsze decyzja o odwołaniu z urlopu musi być uzasadniona. Ważne okoliczności nie zostały w kodeksie wymienione, zatem pracodawca musi dokładnie rozważyć, czy rzeczywiście konieczna jest obecność konkretnego pracownika czy można go zastąpić. To do niego należy bowiem ocena, czy zaistniałe okoliczności uzasadniają w dostateczny sposób odwołanie z urlopu wypoczynkowego czy też nie.

Nieuzasadnione odwołanie może być uznane za niezgodne z zasadami współżycia społecznego, i prowadzić do niekorzystnego dla pracodawcy rozstrzygnięcia sądowego.

Ponadto warto pamiętać, że przepisy prawa nie nakładają na pracownika obowiązku informowania swojego pracodawcy o miejscu spędzania urlopu, ani też zapewnienia kontaktu telefonicznego. Jeżeli jednak pracodawca się z nami skontaktuje, to odwołanie z urlopu należy traktować jako polecenie służbowe i nie można odmówić pracodawcy powrotu do pracy.

Zobacz serwis: Przerwanie urlopu

Zwrot kosztów

Pracodawca jest zobowiązany zwrócić pracownikowi koszty, które ten poniósł w związku z odwołaniem go z urlopu. Będą to zatem przede wszystkim koszty hotelu czy zakwaterowania, których pracownik nie może odzyskać.

Poniesione koszty muszą być udokumentowane fakturami lub rachunkami, inaczej odwołanie z urlopu zostanie rozliczone według przelicznika podróży służbowej.

Pan Tomek pojechał na wakacje do Hiszpanii. W trakcie urlopu pracodawca w trybie pilnym wezwał go do pracy. Pan Tomek wsiadł do pierwszego samolotu i jeszcze tego samego dnia stawił się w pracy. Pracodawca będzie musiał mu zwrócić koszty niewykorzystanego urlopu których nie będzie mógł odzyskać, ale także równowartość biletu lotniczego, gdyż koszt ten związany jest bezpośrednio z odwołaniem z urlopu.

Zobacz serwis: Urlopy

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Pancewicz

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama