REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Urlop na żądanie a strajk pracowników

Magdalena Przepiórka
Czy trzeba uzasadniać wzięcie urlopu na żądanie?
Czy trzeba uzasadniać wzięcie urlopu na żądanie?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Ustawodawca wprowadzając do kodeksu pracy przepisy dotyczące urlopu na żądanie, udzielił pracownikowi 4 dni urlopu wypoczynkowego w każdym roku kalendarzowym w terminie przez niego wskazanym. Nie zostało jednak skonkretyzowane w jakim celu mają być one wykorzystane. Pracownik może je przeznaczyć zarówno na leczenie kaca jak i na wycieczkę. Pojawia się zatem pytanie czy istnieje możliwość, aby potraktować urlop na żądanie jako formę strajku pracowników?

Dla pracowników niewątpliwe byłoby to dogodne rozwiązanie, ponieważ zachowaliby prawo do wynagrodzenia, jednak nie zapominajmy, że stanowiłoby to wykorzystanie uprawnienia, jakim jest prawo do urlopu na żądanie, w oderwaniu od celu dla jakiego zostało ustanowione. W odwecie pracodawca będzie mógł np. zaplanować „niepokornemu” pracownikowi urlop w najmniej dogodnym dla niego momencie. W końcu to jest też jego uprawnienie.

REKLAMA

Autopromocja

Co do zasady pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu na żądanie. Pracownik zgłasza żądanie urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Dopuszczalna jest każda forma m.in. pisemna, telefoniczna, e-mailem.

Ten termin jest istotny, ze względu na fakt, że strajk legalny ogłasza się co najmniej 5 dni przed datą jego rozpoczęcia. Tak więc pracownik, który planuje wziąć w nim udział, działa z góry powziętym zamiarem, a jego pracodawca może wywnioskować, że podwładny pragnie wykorzystać przysługujące mu uprawnienia niezgodnie z prawem.

Zobacz: Czy trzeba składać wniosek urlopowy przy urlopie na żądanie?

Strajk legalny

Strajk jest legalny, jeśli:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • jest zbiorowym powstrzymaniem się od pracy,
 • ma na celu poparcie praw i interesów pracowniczych, o które toczy się spór zbiorowy pracy,
 • nie narusza rażąco zasady społecznej adekwatności strajku,
 • jego organizatorem jest związek zawodowy,
 • został zorganizowany po wyczerpaniu metod pokojowych rozwiązywania sporów zbiorowych, ,
 • został ogłoszony co najmniej 5 dni przed datą rozpoczęcia i po uzyskaniu - poprzez głosowanie - aprobaty większości głosujących pracowników, jeżeli w głosowaniu wzięła udział co najmniej połowa pracowników zakładu pracy (określonej części zakładu),
 • nie obejmuje zakładów pracy (jednostek organizacyjnych) ani stanowisk pracy, które są wyłączone spod strajku,
 • nie narusza istotnie uprawnień kierowniczych i kompetencji właścicielskich pracodawcy oraz zasad współdziałania, ,
 • nie przekracza dopuszczalnego limitu czasowego (dotyczy to tylko strajku ostrzegawczego i solidarnościowego).

Odmowa

Pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie w sytuacjach wyjątkowych, np. jeśli pracownik korzysta ze swojego prawa w sposób sprzeczny z jego społeczno-gospodarczym przeznaczeniem lub z zasadami współżycia społecznego. W takiej sytuacja może uznać nieobecność pracownika za nieusprawiedliwioną, mimo tego, że pracownik zgłosił żądanie udzielenia urlopu.

Możną więc wywnioskować, że wykorzystanie urlopu na żądanie w celu udziału w strajku (w tym legalnym) w danym zakładzie pracy jest niezgodne z jego społeczno - gospodarczym przeznaczeniem, czyli niedopuszczalne.

Zobacz serwis: Urlop na żądanie

Podmiot zatrudniający ma również prawo odmówić udzielenia urlopu jeśli skorzystanie z urlopu przez zatrudnionego byłoby sprzeczne z zasadą dbałości o dobro i mienie zakładu pracy.

W kwestii odmowy należy postępować szczególnie ostrożnie, ponieważ nieuzasadniona odmowa pracodawcy stanowi wykroczenie, za które grozi kara grzywny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

4 uchwały rządu premiera D. Tuska. Miesięcznie 1000 zł aż do końca 2027 r. Dodatek motywacyjny. Budżet pokryje też ZUS i NFZ

Wypłata 1000 zł dodatku motywacyjnego miesięcznie (start od 1 lipca 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. 

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę jednorazową (wypłata gwarantowana).

Ile lat trzeba przepracować żeby starać się o rentę?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia określone warunki. Istotnym warunkiem niezbędnym do uzyskania renty jest odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Długość tego okresu uzależniona jest od wieku osoby ubezpieczonej.

REKLAMA

Bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci

Również w 2024 r. będą organizowane bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci ubezpieczonych. Poniżej opis, gdzie, dla kogo, kiedy, na jakie schorzenia i na jakich warunkach organizowane są turnusy.

Renta socjalna 2024 r. – ile na rękę

Renta socjalna jest świadczeniem przeznaczonym dla osób, które nie mogą pracować ze względu na stan zdrowia. Świadczenie przyznaje i wypłaca ZUS.

Minimalnie 9230,57 zł zarobi od 1 lipca 2024 r. psycholog kliniczny. Przepisy nie pozwolą na niższe wynagrodzenie

Już od 1 lipca 2024 r. wchodzą w życie nowe i to nie małe stawki minimalnego wynagrodzenia w publicznej służbie zdrowia. Okazuje się, że przykładowo psycholog kliniczny musi minimalnie zarabiać aż 9230,57 zł od 1 lipca 2024 r. Przepisy nie pozwolą na niższe wynagrodzenie. Minimalne stawki są powiązane z rodzajem profesji, kwalifikacjami i zakresem odpowiedzialności.

Renta z tytułu niezdolności do pracy 2024 i 2025 r.

Jeżeli nie możesz wykonywać pracy zarobkowo z powodu złego stanu zdrowia ZUS może Ci przyznać rentę z tytułu niezdolności do pracy. Jakie są zasady w 2024 i jakie będą zmiany w 2025, szczegóły poniżej.

REKLAMA

Zmiany w umowach od 2025: dotyczy 600 tys. osób. Sprawdź czy też dołożysz się do budżetu na 4 mld zł

Czy umowa zlecenie może być Ozusowana? Czy umowa o dzieło może być Ozusowana? Kiedy pełne Ozusowanie umów zleceń i co to przyniesie dla budżetu państwa? Czy ubezpieczeni i firmy stracą? Poniżej kilka ważnych kwot, danych i wstępnych wyliczeń.

20 czerwca Światowy Dzień HR-owca

Jak co roku, chcemy uczcić ten dzień. Zapraszamy wszystkich HR-owców. Spotykamy się na profilu magazynu na LN. Zaczynamy o godzinie 10.00 debatą: "Pokolenia na rynku pracy".

REKLAMA