Kategorie

Urlop na żądanie a strajk pracowników

Magdalena Przepiórka
Czy trzeba uzasadniać wzięcie urlopu na żądanie?
inforCMS
Ustawodawca wprowadzając do kodeksu pracy przepisy dotyczące urlopu na żądanie, udzielił pracownikowi 4 dni urlopu wypoczynkowego w każdym roku kalendarzowym w terminie przez niego wskazanym. Nie zostało jednak skonkretyzowane w jakim celu mają być one wykorzystane. Pracownik może je przeznaczyć zarówno na leczenie kaca jak i na wycieczkę. Pojawia się zatem pytanie czy istnieje możliwość, aby potraktować urlop na żądanie jako formę strajku pracowników?

Dla pracowników niewątpliwe byłoby to dogodne rozwiązanie, ponieważ zachowaliby prawo do wynagrodzenia, jednak nie zapominajmy, że stanowiłoby to wykorzystanie uprawnienia, jakim jest prawo do urlopu na żądanie, w oderwaniu od celu dla jakiego zostało ustanowione. W odwecie pracodawca będzie mógł np. zaplanować „niepokornemu” pracownikowi urlop w najmniej dogodnym dla niego momencie. W końcu to jest też jego uprawnienie.

Co do zasady pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu na żądanie. Pracownik zgłasza żądanie urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Dopuszczalna jest każda forma m.in. pisemna, telefoniczna, e-mailem.

Ten termin jest istotny, ze względu na fakt, że strajk legalny ogłasza się co najmniej 5 dni przed datą jego rozpoczęcia. Tak więc pracownik, który planuje wziąć w nim udział, działa z góry powziętym zamiarem, a jego pracodawca może wywnioskować, że podwładny pragnie wykorzystać przysługujące mu uprawnienia niezgodnie z prawem.

Zobacz: Czy trzeba składać wniosek urlopowy przy urlopie na żądanie?

Strajk legalny

Strajk jest legalny, jeśli:

 • jest zbiorowym powstrzymaniem się od pracy,
 • ma na celu poparcie praw i interesów pracowniczych, o które toczy się spór zbiorowy pracy,
 • nie narusza rażąco zasady społecznej adekwatności strajku,
 • jego organizatorem jest związek zawodowy,
 • został zorganizowany po wyczerpaniu metod pokojowych rozwiązywania sporów zbiorowych, ,
 • został ogłoszony co najmniej 5 dni przed datą rozpoczęcia i po uzyskaniu - poprzez głosowanie - aprobaty większości głosujących pracowników, jeżeli w głosowaniu wzięła udział co najmniej połowa pracowników zakładu pracy (określonej części zakładu),
 • nie obejmuje zakładów pracy (jednostek organizacyjnych) ani stanowisk pracy, które są wyłączone spod strajku,
 • nie narusza istotnie uprawnień kierowniczych i kompetencji właścicielskich pracodawcy oraz zasad współdziałania, ,
 • nie przekracza dopuszczalnego limitu czasowego (dotyczy to tylko strajku ostrzegawczego i solidarnościowego).

Odmowa

Reklama

Pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie w sytuacjach wyjątkowych, np. jeśli pracownik korzysta ze swojego prawa w sposób sprzeczny z jego społeczno-gospodarczym przeznaczeniem lub z zasadami współżycia społecznego. W takiej sytuacja może uznać nieobecność pracownika za nieusprawiedliwioną, mimo tego, że pracownik zgłosił żądanie udzielenia urlopu.

Możną więc wywnioskować, że wykorzystanie urlopu na żądanie w celu udziału w strajku (w tym legalnym) w danym zakładzie pracy jest niezgodne z jego społeczno - gospodarczym przeznaczeniem, czyli niedopuszczalne.

Zobacz serwis: Urlop na żądanie

Podmiot zatrudniający ma również prawo odmówić udzielenia urlopu jeśli skorzystanie z urlopu przez zatrudnionego byłoby sprzeczne z zasadą dbałości o dobro i mienie zakładu pracy.

W kwestii odmowy należy postępować szczególnie ostrożnie, ponieważ nieuzasadniona odmowa pracodawcy stanowi wykroczenie, za które grozi kara grzywny.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.

  Ile osób w Polsce pracuje zdalnie? [GUS]

  Praca zdalna - ile osób w Polsce pracuje zdalnie? Gdzie najwięcej osób pracuje z domu?

  Płaca minimalna - średnie wynagrodzenie w powiecie

  Płaca minimalna będzie zależała od powiatu? Proponuje się, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła tyle, ile średnie wynagrodzenie w powiecie.

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

  Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?

  Powrót do pracy stacjonarnej - czy Polacy chcą wracać do biur? Czy praca zdalna zostanie? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i pracownikami?

  12 czerwca - Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

  Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci przypada na 12 czerwca. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na to zjawisko.

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już funkcjonuje

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Jakie kwestie reguluje?

  Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - wszystko, co musisz wiedzieć

  Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - komu i kiedy przysługuje? Kto je wypłaca? Jak odwołać się od decyzji ZUS?

  PPK: stan oszczędności można sprawdzać na bieżąco

  PPK - stan oszczędności na swoim rachunku w PPK można sprawdzać na bieżąco. Jak to zrobić?

  Nowy Ład – kalkulator wynagrodzeń 2022

  Nowy Ład - kalkulator wynagrodzeń w 2022 r. pozwala obliczyć wysokość wynagrodzeń dla umów o pracę. Jak Nowy Ład wpływa na wysokość płacy minimalnej w 2022 r.? Wyższa kwota wolna od podatku powoduje brak podatku przy minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ile wyniesie najniższa krajowa?

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r.

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r. - to rozwiązanie dla wszystkich medyków. Co ze wzrostem wynagrodzeń do 2027 r.?

  Przedłużenie kadencji organów związków zawodowych

  Przedłużenie kadencji organów statutowych związków zawodowych, organizacji przedsiębiorców i społecznych inspektorów pracy przewiduje projekt nowelizacji ustawy covidowej.

  Bezrobocie w maju 2021 r. najniższe w UE

  Bezrobocie w maju 2021 r. - ile wyniosła szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego? Czy Polska ma najniższe bezrobocie w UE?

  Doradca podatkowy - zarobki 2021

  Doradca podatkowy - jakie są zarobki w 2021 r.? Gdzie zarabia się najlepiej? Jak zrobić szybką karierę w podatkach? Oto kilka wskazówek.

  Zatrudnienie programisty - rekrutować seniora czy juniora?

  Zatrudnienie programisty może stać się prawdziwym wyzwaniem. Polskie firmy muszą konkurować o najlepszych specjalistów z pracodawcami z Zachodu. Jak w takiej sytuacji zatrudnić dobrego programistę?

  4 cechy, jakie powinien posiadać dobry program do obsługi PPK

  Obsługa PPK może być albo koszmarem działu kadr, albo procesem, o którym, jak o oddychaniu, po prostu się nie myśli. Wszystko zależy od tego, jakie oprogramowanie (i czy w ogóle) wspomaga dział personalny w realizacji zadań związanych z obsługą PPK. Jaki zatem powinien być program, który pozwoli na sprawną realizację PPK bez nadmiernego obciążania pracowników?

  PPK w firmie - jak wdrożyć?

  PPK w firmie - jak wdrożyć Pracownicze Plany Kapitałowe dla swoich pracowników? Co powinien zawierać program do obsługi PPK? Kto może oszczędzać w PPK?

  Regionalizacja płacy minimalnej - rekomendacje

  Regionalizacja płacy minimalnej i powiązanie jej z obiektywnym parametrem ekonomicznym to rekomendacje raportu, którego partnerem jest Biuro Rzecznika MŚP.

  Czerwiec 2021 - godziny pracy, dni wolne

  Czerwiec 2021 - godziny pracy i dni wolne czyli jaki jest wymiar czasu pracy. Kalendarz czerwca w 2021 r. zawiera 1 święto wolne od pracy.

  Niedziela handlowa - czerwiec 2021

  Niedziela handlowa - czerwiec 2021 r. ma 4 niedziele. Czy 13 czerwca, 20 czerwca lub 27 czerwca jest niedziela handlowa? Kalendarz niedziel handlowych.