reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Urlop na żądanie > Urlop na żądanie a strajk pracowników

Urlop na żądanie a strajk pracowników

Ustawodawca wprowadzając do kodeksu pracy przepisy dotyczące urlopu na żądanie, udzielił pracownikowi 4 dni urlopu wypoczynkowego w każdym roku kalendarzowym w terminie przez niego wskazanym. Nie zostało jednak skonkretyzowane w jakim celu mają być one wykorzystane. Pracownik może je przeznaczyć zarówno na leczenie kaca jak i na wycieczkę. Pojawia się zatem pytanie czy istnieje możliwość, aby potraktować urlop na żądanie jako formę strajku pracowników?

Dla pracowników niewątpliwe byłoby to dogodne rozwiązanie, ponieważ zachowaliby prawo do wynagrodzenia, jednak nie zapominajmy, że stanowiłoby to wykorzystanie uprawnienia, jakim jest prawo do urlopu na żądanie, w oderwaniu od celu dla jakiego zostało ustanowione. W odwecie pracodawca będzie mógł np. zaplanować „niepokornemu” pracownikowi urlop w najmniej dogodnym dla niego momencie. W końcu to jest też jego uprawnienie.

Co do zasady pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu na żądanie. Pracownik zgłasza żądanie urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Dopuszczalna jest każda forma m.in. pisemna, telefoniczna, e-mailem.

Ten termin jest istotny, ze względu na fakt, że strajk legalny ogłasza się co najmniej 5 dni przed datą jego rozpoczęcia. Tak więc pracownik, który planuje wziąć w nim udział, działa z góry powziętym zamiarem, a jego pracodawca może wywnioskować, że podwładny pragnie wykorzystać przysługujące mu uprawnienia niezgodnie z prawem.

Zobacz: Czy trzeba składać wniosek urlopowy przy urlopie na żądanie?

Strajk legalny

Strajk jest legalny, jeśli:

  • jest zbiorowym powstrzymaniem się od pracy,
  • ma na celu poparcie praw i interesów pracowniczych, o które toczy się spór zbiorowy pracy,
  • nie narusza rażąco zasady społecznej adekwatności strajku,
  • jego organizatorem jest związek zawodowy,
  • został zorganizowany po wyczerpaniu metod pokojowych rozwiązywania sporów zbiorowych, ,
  • został ogłoszony co najmniej 5 dni przed datą rozpoczęcia i po uzyskaniu - poprzez głosowanie - aprobaty większości głosujących pracowników, jeżeli w głosowaniu wzięła udział co najmniej połowa pracowników zakładu pracy (określonej części zakładu),
  • nie obejmuje zakładów pracy (jednostek organizacyjnych) ani stanowisk pracy, które są wyłączone spod strajku,
  • nie narusza istotnie uprawnień kierowniczych i kompetencji właścicielskich pracodawcy oraz zasad współdziałania, ,
  • nie przekracza dopuszczalnego limitu czasowego (dotyczy to tylko strajku ostrzegawczego i solidarnościowego).

Odmowa

Pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie w sytuacjach wyjątkowych, np. jeśli pracownik korzysta ze swojego prawa w sposób sprzeczny z jego społeczno-gospodarczym przeznaczeniem lub z zasadami współżycia społecznego. W takiej sytuacja może uznać nieobecność pracownika za nieusprawiedliwioną, mimo tego, że pracownik zgłosił żądanie udzielenia urlopu.

Możną więc wywnioskować, że wykorzystanie urlopu na żądanie w celu udziału w strajku (w tym legalnym) w danym zakładzie pracy jest niezgodne z jego społeczno - gospodarczym przeznaczeniem, czyli niedopuszczalne.

Zobacz serwis: Urlop na żądanie

Podmiot zatrudniający ma również prawo odmówić udzielenia urlopu jeśli skorzystanie z urlopu przez zatrudnionego byłoby sprzeczne z zasadą dbałości o dobro i mienie zakładu pracy.

W kwestii odmowy należy postępować szczególnie ostrożnie, ponieważ nieuzasadniona odmowa pracodawcy stanowi wykroczenie, za które grozi kara grzywny.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy trzeba uzasadniać wzięcie urlopu na żądanie?
Czy trzeba uzasadniać wzięcie urlopu na żądanie?

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama