reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Urlop wypoczynkowy a komórka

Urlop wypoczynkowy a komórka

Wielu pracowników zadaje sobie pytanie, czy muszą odbierać telefony od pracodawcy w czasie urlopu wypoczynkowego? Czy pracodawca może ich zmusić do zabrania ze sobą telefonu komórkowego?

Każdy pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę ma prawo do corocznego, płatnego nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Ma to być dla pracownika czas dla regeneracji sił fizycznych i psychicznych. W czasie urlopu pracownik powinien zapomnieć o wszelkich sprawach związanych z pracą. Wtedy tylko jest w stanie powrócić do pracy pełen siła i zapału do realizacji nowych zadań.

W obecnych czasach wiele osób posiada telefony komórkowe. Z telefonów korzystamy nie tylko w celach prywatnych, ale i służbowych. Zdarza się, że pracodawca dzwoni do nas od czasu do czasu na nasz prywatny Telefon komórkowy. Nie ma z tym żadnego problemu, jeśli pracujemy. Problem pojawia się w czasie urlopu. Czy pracodawca może od pracownika wymagać, aby wyjeżdżając na urlop zabrał ze sobą komórkę. Czy może dzwonić do pracownika w czasie jego wypoczynku? Te pytania zadaje sobie obecnie wielu pracowników decydujących się na urlop wypoczynkowy.

Zobacz: Przestój a dodatkowy urlop - porada

Pracodawca nie może zobowiązać pracownika, aby na urlop zabierał ze sobą telefon komórkowy. Jeśli pracodawca nakaże pracownikowi czuwać przy telefonie, może to tylko oznaczać, że pracownik pełni dyżur telefoniczny. Jednak w czasie dyżuru telefonicznego pracownik ma obowiązek pozostawania w gotowości do pracy, zaś w okresie urlopu wypoczynkowego taki obowiązek na nim nie spoczywa.

Istnieje jeden przypadek, kiedy pracodawca jest uprawniony do kontaktowania się z pracownikiem w czasie jego wypoczynku. Jest to potrzeba odwołania pracownika z urlopu. Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu, gdy jego obecności w zakładzie pracy wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu.
Pozostawania przez pracownika w dyspozycji pracodawcy w trakcie urlopu wypoczynkowego może wynikać ponadto z przepisów zakładowych: z układu zbiorowego pracy lub z regulaminu pracy. Dotyczy to z reguły pracowników kadry zarządzające.

Poza wskazanymi sytuacjami, pracodawca nie może wymagać od pracownika, aby w czasie urlopu był dostępny pod telefonem. Nie może też wyciągać wobec niego żadnych negatywnych konsekwencji za nieodbieranie telefonu.

Zobacz serwis: Urlop wypoczynkowy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy na urlopie trzeba odbierać telefon od pracodawcy?
Czy na urlopie trzeba odbierać telefon od pracodawcy?

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chronos-Investment Sp. z o. o.

Usługi księgowe i doradztwo podatkowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama