reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Komu przysługuje urlop szkoleniowy?

Komu przysługuje urlop szkoleniowy?

Pracodawca jest zobowiązany ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych, czyli zapewniać możliwość kształcenia w szkołach dla dorosłych i szkołach wyższych, a także kształcenia, dokształcania, a także doskonalenia w formach pozaszkolnych. Urlop szkoleniowy przysługuje pracownikowi wówczas, gdy podejmuje naukę za podstawie skierowania z zakładu pracy.

Formy szkolne i pozaszkolne

Kształcenie może odbywać się w formach szkolnych oraz pozaszkolnych. Przez formy szkolne należy rozumieć szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe oraz szkoły wyższe. Natomiast podstawowymi formami kształcenia, dokształcania i doszkalania w formach pozaszkolnych są studia dyplomowe, kursy i seminaria. Mogą być również zorganizowane inne formy, m.in. staże zawodowe, staże specjalizacyjne, praktyki zawodowe, samokształcenie kierowane.

Zobacz: Nowa praca na urlopie wypoczynkowym - porada

Zasady udzielania urlopu szkoleniowego

Należy pamiętać, że urlop szkoleniowy jest urlopem płatnym. Wysokość wynagrodzenia ustalana jest zgodnie z zasadami obowiązującymi przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

Jeżeli pracownik podejmuje naukę z własnej inicjatywy, to znaczy bez skierowania z zakładu pracy, nie przysługują mu uprawnienia przyznane pracownikowi skierowanemu, w tym właśnie prawo do urlopu szkoleniowego. Taki pracownik może jedynie wnioskować o urlop bezpłatny i zwolnienie z części dnia pracy.

Ustalenia dotyczące praw i obowiązków pracownika skierowanego na dokształcanie i jego pracodawcy powinny być określone w porozumieniu (które może przybrać formę umowy).

Zobacz serwis: Urlopy

Co ważne, urlop szkoleniowy przysługuje tylko w czasie kształcenia. Jeżeli pracownik go nie wykorzysta – urlop przepada.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pracownikowi podnoszącemu swoje kwalifikacje przysługuje urlop szkoleniowy.
Pracownikowi podnoszącemu swoje kwalifikacje przysługuje urlop szkoleniowy.

Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja51.75 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Jezierska

Radca prawny/Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama