Komu przysługuje urlop szkoleniowy?
REKLAMA
REKLAMA
Formy szkolne i pozaszkolne
Kształcenie może odbywać się w formach szkolnych oraz pozaszkolnych. Przez formy szkolne należy rozumieć szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe oraz szkoły wyższe. Natomiast podstawowymi formami kształcenia, dokształcania i doszkalania w formach pozaszkolnych są studia dyplomowe, kursy i seminaria. Mogą być również zorganizowane inne formy, m.in. staże zawodowe, staże specjalizacyjne, praktyki zawodowe, samokształcenie kierowane.
REKLAMA
Zobacz: Nowa praca na urlopie wypoczynkowym - porada
Zasady udzielania urlopu szkoleniowego
Należy pamiętać, że urlop szkoleniowy jest urlopem płatnym. Wysokość wynagrodzenia ustalana jest zgodnie z zasadami obowiązującymi przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.
Jeżeli pracownik podejmuje naukę z własnej inicjatywy, to znaczy bez skierowania z zakładu pracy, nie przysługują mu uprawnienia przyznane pracownikowi skierowanemu, w tym właśnie prawo do urlopu szkoleniowego. Taki pracownik może jedynie wnioskować o urlop bezpłatny i zwolnienie z części dnia pracy.
Ustalenia dotyczące praw i obowiązków pracownika skierowanego na dokształcanie i jego pracodawcy powinny być określone w porozumieniu (które może przybrać formę umowy).
Zobacz serwis: Urlopy
Co ważne, urlop szkoleniowy przysługuje tylko w czasie kształcenia. Jeżeli pracownik go nie wykorzysta – urlop przepada.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat