reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Macierzyński > Dla kogo urlop ojcowski?

Dla kogo urlop ojcowski?

Urlop ojcowski został wprowadzony wraz z wielką zmianą Kodeksu pracy. Ma na celu przede wszystkim wyrównanie szans kobiet oraz mężczyzn na rynku pracy.


Zgodnie z nowymi zapisami Kodeksu pracy począwszy od 1 stycznia 2010 r. pracownik-ojciec, wychowujący dziecko ma prawo do płatnego na zasadach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia. Z urlopu tego będzie można skorzystać również wtedy, gdy w tym samym czasie na urlopie macierzyńskim przebywa już matka dziecka oraz ewentualnego korzystania przez pracownika-ojca wychowującego dziecko z urlopu macierzyńskiego albo dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Wymiar urlopu ojcowskiego w 2010 r. oraz 2011 r. będzie wynosił 1 tydzień, natomiast od 2012 r.- 2 tygodnie. Ponadto, pracownik-ojciec wychowujący dziecko, który korzysta już w dniu 1 stycznia 2012 r. z urlopu ojcowskiego w wymiarze 1 tygodnia nabędzie prawo do części urlopu w wymiarze odpowiadającym różnicy pomiędzy podwyższonym, a dotychczasowym wymiarem urlopu ojcowskiego. Części urlopu ojcowskiego udziela się bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu w wymiarze dotychczasowym, na złożony pisemnie wniosek, który powinien zostać złożony pracodawcy w terminie nie krótszym niż 3 dni przed rozpoczęciem korzystania z pozostałej części urlopu.

Zobacz: Urlop ojcowski w praktyce

Pracownik-ojciec wychowujący dziecko korzysta z urlopu ojcowskiego od dnia 30.12.2011 r., zatem wykorzysta w 2011 r. 2 dni urlopu ojcowskiego. Od 2012 r. przysługuje mu jeszcze 12 dni tego urlopu, bowiem różnica pomiędzy podwyższonym, a dotychczas przysługującym wymiarem urlopu ojcowskiego wynosi właśnie 12dni (14 dni – wykorzystane 2 dni=12 dni). Dotychczasowy urlop ojcowski trwałby do 05.01.2012 r., natomiast w wersji wydłużonej do 12.01.2012 r. Warunkiem skorzystania w takim wypadku z pełnowymiarowego urlopu ojcowskiego będzie oczywiście złożenie wniosku najpóźniej 02.01.2012 r., co oczywiście nie stoi na przeszkodzie, aby z takim wnioskiem wystąpić wcześniej.

Warunkiem koniecznym do skorzystania z urlopu ojcowskiego powinien być złożony pracodawcy wniosek, sporządzony w formie pisemnej i złożony najpóźniej na 7 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia tego urlopu. Pracownicy-ojcowie wychowujący dziecko mogą jednak już w grudniu 2009 r. składać takie wnioski, a pracodawca nie będzie mógł zakwestionować terminu wskazanego we wniosku.

Ojcowie, którzy przebywają na urlopie ojcowskim, po jego zakończeniu będą objęci identyczną ochroną, z jakiej korzystają pracownicy powracający do pracy z urlopu macierzyńskiego. Zatem pracownik-ojciec wychowujący dziecko po zakończeniu takiego urlopu będzie miał zagwarantowany powrót na dotychczas zajmowane lub równorzędne stanowisko, zaś wynagrodzenie za pracę będzie odpowiadać temu, jakie otrzymywał przed odejściem na urlop.

Zobacz serwis: Urlop macierzyński

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kto może starać się o urlop ojcowski?
Kto może starać się o urlop ojcowski?

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama