REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Urlop przestojowy jest elementem tzw. pakietu antykryzysowego.
Urlop przestojowy jest elementem tzw. pakietu antykryzysowego.

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie polski kodeks pracy nie przewiduje takiej instytucji, jak urlop postojowy. W związku jednak z kryzysem i przygotowywanym przez rząd pakietem antykryzysowym, pracodawca zamiast stosować zwolnienia grupowe, ma zyskać prawo do wysyłania pracowników na urlopy postojowe.

Pomysł taki zrodził się w obecnej sytuacji na rynku pracy, kiedy to pracodawcy chcąc ratować swoje firmy maksymalnie tną swoje koszty poprzez właśnie zwalnianie pracowników. Taka sytuacja doprowadziła do licznych strajków i protestów, co z kolei zmusiło rząd do podjęcia radykalnych działań i wprowadzenia rozwiązań, które zmniejszą ilość zwalnianych pracowników. Jednym z takich rozwiązań jest właśnie urlop postojowy.

REKLAMA

Autopromocja

Urlop przestojowy jest elementem tzw. pakietu antykryzysowego, zawierającego 13 punktów zmian w prawie pracy. W połowie marca dokument został podpisany przez szefów związków zawodowych i organizacji pracodawców. Przewiduje on subwencjonowanie zatrudnienia w przedsiębiorstwach, które ucierpiały na skutek kryzysu. Urlop przestojowy - to sytuacja, gdy w związku z mniejszą liczbą zamówień w przedsiębiorstwie, pracownik nie pracuje w pełnym wymiarze godzin i otrzymuje mniejsze wynagrodzenie.

Zobacz: Urlop przestojowy w czasie kryzysu

Kwestią sporną tego projektu jest oczywiście to, czy takie finansowanie przymusowego urlopu będzie subwencją bezzwrotną wypłacaną Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, czy też jedynie pożyczką. Pracodawcy oczywiście skrytykowali pomysł, aby były to jedynie pożyczki.

Natomiast rząd argumentuje, że w przypadku pomocy bezzwrotnej, środków starczy na dużo krótszy czas i na mniejszą liczbę firm.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Zwolnienia od pracy

Propozycja jest taka: jeżeli w związku z kryzysem przedsiębiorstwo obniża czas pracy o 50 proc. i o 50 proc. maleją zarobki, subwencjonowanie pensji pracownika z Funduszu Pracy wyniesie do 70 proc. zasiłku dla bezrobotnych.
Rząd proponuje, żeby 10-20 proc. tej subwencji było pokrywane przez pracodawców.

Na ostateczne rozstrzygnięcie będziemy musieli jednak zaczekać.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przemoc psychiczna [PRZYKŁADY] - jak rozpoznać i jak sobie z nią radzić?

Przemoc psychiczna jest jedną z najbardziej destrukcyjnych form przemocy, która dotyka wielu ludzi na całym świecie. Choć nie zostawia widocznych śladów, jej wpływ na psychikę i życie ofiary jest bardzo dotkliwy i długotrwały. W odróżnieniu od przemocy fizycznej, przemoc psychiczna opiera się na manipulacji, kontrolowaniu i wywieraniu presji na drugiej osobie, co powoduje trwałe i głębokie szkody emocjonalne. Podajemy przykłady przemocy psychicznej.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

REKLAMA

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

Ogromne zainteresowanie świadczeniem. Wpłynęło tysiące wniosków, ZUS wypłacił ponad 1,2 mld zł

Od stycznia bieżącego roku osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o świadczenie wspierające. Zainteresowanie tą formą pomocy jest bardzo duże. Do ZUS wpłynęło 68,8 tys. wniosków, a łączna kwota wypłat wyniosła ponad 1,2 mld zł.

Od 5 do 60 minut przerwy w pracy. Obowiązki pracodawców w 2024 i 2025 r.

Od 5 do 60 minut przerwy w pracy. Obowiązki pracodawców w 2024 i 2025 r. Czy osobie pracującej przy komputerze może przysługiwać 60 minut przerwy? Kto może liczyć na dłuższe przerwy? Kiedy pracodawca jest obowiązany ich udzielić?

REKLAMA

Wypłata dodatku jest już pewna - prezydent podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji, otrzymają 2520 zł dodatku dopełniającego.

31 października mija termin opłacenia składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie

Do 31 października należy opłacić należnych składek za rolników, małżonków i domowników za czwarty kwartał 2024 r.

REKLAMA