Dni wolne na poszukiwanie pracy
REKLAMA
REKLAMA
Udzielenie pracownikowi dni wolnych zależy od spełnienia określonych warunków. Po pierwsze to pracodawca musi wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę. Jest to po części uzasadnione, skoro pracownik wypowiada umowę, to znaczy że masz już nową pracę na oku. Po drugie okres wypowiedzenia musi trwać co najmniej dwa tygodnie. Oznacza to, że dni wolne na poszukiwanie pracy otrzymają pracownicy zatrudnieni na podstawie:
REKLAMA
- umowy na czas nieokreślony,
- umowy na czas określony zawartej na okres przekraczający 6 miesięcy i zawierającej w swej treści klauzulę o dopuszczalności wypowiedzenia,
- umowy na okres próbny wynoszący 3 miesiące.
Zobacz: Dni wolne w święta religijne
Liczba dni wolnych na poszukiwanie pracy nie jest jednakowa dla wszystkich pracowników. Liczba zależy od długości trwania okresu wypowiedzenia. Dni wolne mogą być udzielane łącznie lub oddzielnie.
Wymiar dni wolnych zależy wynosi:
- 2 dni robocze w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia,
- 3 dni robocze w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia.
Cel dni wolnych
Dni wolne na poszukiwanie pracy, jak sama nazwa wskazuje powinny być przez pracownika przeznaczone na poszukiwanie przez niego nowego zatrudnienia. Jeśli pracodawca wie, że pracownik już znalazł nową pracę, nie musi pracownikowi udzielać takich wolnych dni.
Zobacz serwis: Urlopy
Za dni wolne na poszukiwanie pracy przysługuje pracownikowi wynagrodzenie. Stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop. Składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy.
Podstawa prawna: Art.37 Kodeksu pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat